l Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 43. DINSDAG 2 SEPTEMBER 1941. 57e Jaarg. De strijd in het Oosten. -Victorie-Duitschland alle fronten Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 79 Cent; franco per post 1,04 Gulden. K 550 Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Telef. 56 - Postrekening 60263. Hoofdredacteur J. D. FREEKENHORST Prins Hendrikstraat 43, Axel ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 62VS Centvoor eiken regel meer 12Va Cent. Gropte letters worden naar plaatsruimte berekend. Kleine advertentiën 31 Cent. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De staking van den nauwelijks begonnen strijd in Iran is niet geheel als een verrassing geko men, doch daar de heele thans afgesloten episode ten nauwste verband houdt met den oorlog aan hef Oostfront en wel in het bijzonder met het Zuidelijke deel ervan, is het nuttig daarop nu nog een enkelen blik te werpen. De Duitschers hebben de vorige week de heele West-Oekraine tot aan den Dnjepr in bezit gekregen, met uitzondering van Odessa, dat zich nog steeds verdedigt. Dat deze laatste oorlogshaven het langer uithoudt dan de andere plaatsen aan de Zwarte Zee ten Westen van den Dnjepr, Niko- lajew, Cherson en de vesting Otsjakow, is zoo verwonderlijk niet, daar bekend was, dat Odessa met verdedigingsgordels was om geven en voorzien van een aantal vliegvelden. Ongaarne zullen de Russen dit steunpunt opgeven, vooral nu gelijktijdig met de Duitsche vorderingen in de Oe- kraine het Zwarte Zee-gebied steeds belangrijker begint te worden. De dagelijksche com- muniqué's uit het Duitsche hoofd kwartier hebben reeds een beeld gegeven van den zeestrijd in het Zuiden. Voor alle partijen zijn de verbindingen over de Zwarte Zee met het oog op toekomstige troepentransporten natuurlijk van het grootste gewicht en dit geldt te meer, nu de gebeurtenissen in Iran de aandacht nogmaals heb ben gevestigd op het Kaukasus front. Dit zijn aangelegenheden, die in het bijzonder ook den op een na grootsten Zwarte Zee- staat, Turkije, zullen interesseeren De Duitsche bezetting van den rechteroever van den Dnjepr in de bocht van Dnjepropetrowsk lot Zaparozje houdt ook al weer nauw verband met de verdediging van de Zwarte Zee-kust, daar in de onmiddellijke nabijheid de be langrijke spoorweg van Charkow Zuidwaarts naar de Krim voert Afgezien van dit Zuidelijke ge vechtsterrein is het op het oogen- blik opmerkelijk, dat belangrijke operaties over de heele lengte van het front van Finsche Golf tot Zwarte Zee aan den gang zijn; er is geen bepaalde sector, die, zooals in de afgeloopen weken, meer op den voorgrond staat dan de andere. Zelfs is de scheiding tusschen de drie groote frontafdeelingen, eertijds gevormd door de Rokitnomoerassen en in het gebied ten Noorden van de Dwina, niet meer volkomen te maken. Ter hoogte van deze voormalige scheidingen hebben de Duitsche troepen integendeel, zooals bij Welikije Luki aan de Lowat en bij Tsjernigow, halver wege tusschen Gomel en Kiew, belangrijke vorderingen gemaakt, die mettertijd wel eens tot „wig gen" kunnen uitgroeien, met alle gevolgen, die zulks kan hebben voor de verdediging van Moskou en de Oostelijke Oekraine. Ook de sector van Gomel blijft van groot gewicht, nadat de Duitsche divisies in den driehoek tusschen Berezina en Dnjepr in een bij zonder bloedigen slag hebben weerstand geboden aan een vij andelijke poging om van Gomel in Noordwestelijke richting de Duitsche flank in te drukken en Ie doorbreken. {N. R. Crt.) De zware verliezen der Sow jet Bassen. Zooals uit een bericht van Radio-Moskou blijkt heeft het verlies van het groote industrie gebied in de Zuidelijke Oekraine de Sowjet-Russen zwaar getroffen. In verband met dit verlies wekte de zender te Moskou de bevol king op zeer spaarzaam te zijn met grondstoffen, in het bijzonder met metalen en olie. Intusschen, zoo gaat A.N.P. voort, heeft de Engelsche be richtendienst reeds vastgesteld, dat ook de Westelijke Oekraine voor de Sowjetunie geheel ver loren is. Er werd aan toege voegd, dat de Duitschers haar met de verovering van dit gebied een ernstigen slag hebben toe gebracht. De commandanten der sowjet- luchtregimenten hebben een aan schrijven van het opperbevel ont vangen, waarin hun, zooals het heet .voor de laatste maal" wordt gelast de scherpst mogelijke maat regelen te nemen, wanneer hun ondergeschikten zich laf gedra gen. De commandanten en com missarissen, die zich hier niet nauwgezet aan houden, zullen voor een krijgsraad moeten te rechtstaan. Een vergelijking van den slag by Tannenberg. Ter gelegenheid van den 27sten verjaardag van den slag bij Tannenberg maakt de Berlijnsche pers vergelijkingen tusschen de situatie van destijds en die van thans. Door middel van cijfers maakt ze den omvang van de sue cessen der Duitsche weermacht in den tegenwoordigen oorlog duidelijk. De Völkischer Beo bachter schrijft dat de erkenning van de hopeloosheid juist ligt in de wijze, waarmede de Britten den loop van dezen veldtocht gadeslaan. Voor Duitschland ech ter is de gelijkmatigheid der prestaties het fundament voor het onwankelbare vertrouwen in de eindoverwinning. De Berliner Börsenzeitung be toogt, dat, hoewel ook in den wereldoorlog millioenen legers tegenover elkaar stonden, een strategische beweging van deze massa's niet in dezelfde mate mogelijk was als thans. Hei eenige voorbeeld van een totaal geslaagden vernietigingsslag was toendertijd, zoo schrijft het blad de omsingelingsoverwinning, die Hindenburg en Ludendorff bi Tannenberg behaalden. Dat het in het Westen niet tot een ver nietigingsslag van een dergelijken omvang is gekomen, kwam door de opvatting van den modernen oorlog van massa's. Het poli tieke Duitschland van vóór den wereldoorlog heeft in tegenstel ling met thans de problemen in zake de beweging van groote massa's evenmin kunnen oplossen als het militaire probleem. Hier in ligt de wereld-historische uit werking van het nationaal-socia- listische denken op strategisch gebied. De Deutsche Allgemeine Zei- tung ziet in de tegenwoordige oorlogssituatie in het Oosten de noodzaak van eene voortdurende actie tot het uiterste, evenals in den slag bij Tannenberg. De verliezen van de Sowjet-Russen aan dooden, gevangenen en oor- logsmaterieel zijn geweldig, ichrijft het blad, Ze i\\n met maanden geleden door de bols jewisten in een uniform gestoken waren. De militaire opleiding van deze knapen was gebrekkig. Zij wa ren blij in gevangenschap geraakt te zijn en zeiden, dat het hun onder dienst niets bevallen was. Na den intocht der Duitsche troepen in de gebieden om Reval is de plattelandsbevolking weer naar haar dorpen teruggekeerd. Met zichtbare vreugde begroetten zij de Duitsche soldaten. In lange rijen stonden de bewoners op de straten, waarlangs de Duit sche pantserwagens reden. Her wint voor Europa op X haaldelijk gaven zij uiting aan hun voldoening, dat zij zich thans, nu het bolsjewisme is wegge vaagd, weer vrij als christenen konden uiten. massa's, hoe groot ook, niet meer te compenseeren. Men is er niet ver naast, als men in dezen gi- gantischen veldtocht met zijn telkens meer vernietigende slagen voor den vijand een slag bij Tannenberg ziet van den groot sten omvang. Al stribbelen onze vijanden ook tegen en hebben ze niet den moed dit te erkennen, voor iedereen die wil zien, is het duidelijk. Zware vlootverllezcn der Sowjets. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend Zooals reeds in een extra- bericht is bekend gemaakt, heb ben de Duitsche marine en het luchtwapen den zeestrijdkrachten en de transportvloot der Sowjets in de Finsche golf zeer zware verliezen toegebracht. Bij pogingen om uit Reval uit te breken en andere havens te bereiken, zijn door mijnoperaties van de marine 2 torpedojagers, 9 mijnenvegers en 3 patrouille vaartuigen der Sowjet-marine ge zonken. Twee andere torpedo jagers en een mijnenveger werden door mijnen zwaar beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in hardnekkige aanvallen een Sowjet- kruiser, alsmede 2 torpedojagers tot zinken gebracht en door bomtreffers 3 andere torpedojagers alsmede een hulpkruiser bescha digd. De transportschepen, die de vijand voor het vervoer van troe pen en oorlogsmateriaal uit Reval had willen gebruiken, zijn onder het escorte van oorlogsschepen midden in de Duitsche mijnver- sperringen geraakt. Tot dusver zijn 21 transportschepen van te zamen 48,200 brt. gezonken8 transportschepen werden door mijntreffers zwaar beschadigd Gevechtsvliegtuigen vernietig den 22 koopvaardijschepen, voor namelijk troepentransportschepen met tezamen 74,C00 brt. en troffen 39 schepen zoo hevig, dat ook van deze vaartuigen een groot deel als verloren beschouwd moet worden. Het snelle oprukken van de Duitsche troepen heeft het voor nemen van de Sowjets verijdeld, zoo wordt van militaire zijde ver klaard, Reval in puin te leggen. Op verscheidene plaatsen hebben de bolsjewisten weliswaar eenige fabrieken en gebouwen opgebla zen, maar de meeste gereed ge legde ladingen ontplofbare sioffen onder de fraaiste en belangrijkste bouwwerken en huizen der stad werden door Duitsche soldaten en Revalsche burgers tijdig ver wijderd. Op den avond van den intocht der Duitsche troepen in Reval trok de bevolking door de straten der stad, omringde de parkeerende auto's der Duitsche weermacht en juichte de Duit sche soldaten toe. Bij de gevechten aan de rivier de Loega zijn talrijke bolsjewis tische soldaten gevangen geno men. Het bleek, dat het 15* en 16 jarige knapen waren uit Pe Uit het Finsche hoofdkwartier werd Zaterdagmiddag gemeld Op den ochtend van 30 Augus tus zijn onze troepen de stad Viipuri (Wiborg) binnengetrokken. Tevens wordt onze aanval inden vorm van een diepen wig met bijzonder succes op het centrale deel van de Karelische landengte voortgezet. In heel Finland en vooral in de Finsche hoofdstad heerscht over dit succes een geweldige vreugde. Het bericht werd terstond in extra edities verspreid. Van vele huizen in de hoofdstad werd spontaan de vlag uitgehangen. Critieke positie van Petersburg. De militaire medewerker van de Times, aldus het D. N. B., uit Stockholm oordeelt in zijn weke- lijksche overzicht den stand van zaken in het Noorden van het Oostelijke front zeer ernstig. De val van Baltiuki-port zal voor de Sowjets groote gevolgen hebben voor den geheelen toestand aan het geheele Noordelijke front. Even ernstig is de stagnatie in het treinverkeer tusschen Moskou en het sterk bedreigde Petersburg. Naar de meening van de Times zouden de nieuwste Duitsche successen in het Noorden een zeer ernstigen terugslag hebben op de positie van de Sovjet-vloot in de Oostzee. Ook de positie aan het centrale front wordt als zeer moeilijk voor de „Sovjet-verdedi gers" geschilderd. Het industrie gebied ten Oosten van den Dnjepr wordt als gevolg van den slag van Gomei bedreigd. De kwes tie van het weerstandsvermogen der Sowjettroepen moet als ge volg van de industrieele verzwak king, welke de Sowjets door de jongste Duitsche successen in het Zuiden geleden hebben, steeds meer in twijfel worden getrokken. Radio-Moskou heeft Zaterdag- mid ag via Petersburg een uit zending verspreid, waarin gezegd wordtDe bevolking van Lenin grad zal zich tot den laatsten druppel bloed verdedigen. De stad van Lenin en Stalin is nog nooit in handen van den vijand g?weest. Groot en klein zal zich tot het uiterste geven. Twee Britsche schepen tot zinben gebracht. Het Portugeesche blad „O Se culo" maakt melding van het tot zinken brengen van het Engelsche stoomschip .Aquila". Dit schip tersburg en omstreken, die enkele behporde tot het convooi, dat kort geleden door Duitsche duikbooten en vliegtuigen werd uiteengejaagd. Het schip is tegelijkertijd aan voor- en achtersteven door een torpedo getroffen, zoodat het bin nen 3 minuten zonk. Van de 68 leden der bemanning konden slechts de kapitein en zes man zich in veiligheid stellen. Van de 150 passagiers die met dit schip van Engeland naar Gibraltar voeren, ontbreekt tot dusver ieder spoor. Het eveneens tot zinken ge brachte Britsche schip „Storck" dat benzine voor de Britsche luchtmacht aan boord had, zonk zoo snel, dat geen enkel lid der bemanning zich in veiligheid kon brengen. ONTMOETING TUSSCHEN HITLER EN MUSSOLINI. Uit het hoofdkwartier van den Fiihrer meldde het D. N. B. Vrijdagavond De Fiihrer en de Duce hebben in den tijd tusschen 25 en 29 Augustus een bijeenkomst gehad in het hoofdkwartier van den Fiihrer. Tijdens deze bespiekingen, die in het hoofdkwartier van den Fiihrer van het Noordelijke en het Zuidelijke front plaats vonden, werden alle militaire en politieke kwesties die de ontwikkeling en den duur van den oorlog betreffen, diepgaand besproken. De kwesties werden onderzocht in den geest van nauwe kame raadschap en lotsverbondenheid, welke de betrekkingen tusschen de beide asmogendheden ken merkt. De besprekingen waren doordrongen van den onwrikbaren wil der beide volkeren en van hun leiders om den oorlog tot het zegevierende einde voort te zetten. De nieuwe Europeesche ordening, die uit deze overwinning te voor schijn zal treden, moet op zoo uitgestrekt mogelijke wijze de oor zaken wegnemen welke in het verleden aanleiding tot Europee sche oorlogen hebben gegeven. De vernietiging van het bolsje wistische gevaar en van de pluto cratische uitbuiting zal de moge lijkheid verschaffen voor een vreedzame, harmonische en vrucht bare samenwerking van alle vol keren van het Europeesche con tinent, zoowel op politiek als op economisch en cultureel gebied. Tijdens dit bezoek hebben de Fiihrer en de Duce zich naar be langrijke punten van het Oostelijk front begeven, waarbij ook een bezoek gebracht werd aan een der Italiaansche divisies, welke meedoet aan den strijd tegen het bolsjewisme. Bij hun bezoek aan het Zuidelijke front werden de Fiihrer en de Duce door den generaal-veldmaarschalk v. Rund- stedt verwe komd. Bovendien werden bezoeken gebracht aan de hoofdkwartieren van den rijks maarschalk en van den opper bevelhebber van het leger. KOLENBEPERKING IN ZWITSERLAND. Ofschoon Zwitserland thans van Duitschland meer kolen krijgt zal, naar United Pi ess aan een be kendmaking ontleent, de afl ve ring van brandstoffen in den ko menden winter zoo beperkt wor den, dat in enkele streken dc kerkelijke gemeenten genoodzaakt zullen zijn hun gocsd enstoefe- ningen gemeenschappelijk te hou den. Particulieren mogen niet harder smoken dan ndodlg ia cm AXELSCHEffiCOURANT

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1