lÏÏespij" AKKERTJES. Geldige bonnen voor Voedingsmiddelen in de week van 31 Augustus tot en met 6 September 1941. Uw waschtafel en vooral Dw huisapotheek zijn niet compleet als er een doos of tube PUROL ontbreekt Zorg voor een verduistering. Hedenavond vanaf 8 u. 36 tot morgenochtend 6 u. 46 Postgironummers van de Winterhulp Nederland; Gemengd Nieuws. ÉÉN RANTSOEN Brood Gebak Bloem Rijst Havermout Gort Vermicelli Maizena Vleesch Vleeschwarea Jam Voor de 100 gram brood 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, öf 140 gram speculaas, koek, öf 300 gram cake, öf 400 gram gevuld klein korstgebak, öf 500 gram gevuld groot korstgebak, óf 600 gram taart, gebakjes 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, gruttemeel (gem. meel) 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, aardappelvlokken 250 gram gort, gortemeel, grutten 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti 100 gram maizena, sago, aardappelmeel, öf 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder 100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen 75 gram gerookt of gekookt vleesch, öf 75 gram gerookte worstsoorten, óf 100 gram gekookte worstsoorten, öf 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, öf 150 gram bloedworst 500 gram Jam, siroop, honing, enz. overige artikelen is het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst vermelde hoeveelheden. Attentie 1 De volgende bonnen zijn na Zaterdag 30 Augustus niet meer geldig brood of gebak. vleesch of vleeschwaren. 32 brood. 32 vleesch. 32 vleeschw.) 32 bloem 32 melk I 31 reserve 32 33 31 eieren bloem melk I. aardappelen eieren De bonaanwijzing voor aardappelen zal bij een afzonderlijk persbericht worden bekend gemaakt. N.B. De bonnen 30, 31 en 32 voor Kaas blijven geldig tot en met 6 September 1941. De bonnen, welke van 31 Aug. 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor Vleesch of Vleeschwaren mogen reeds op Zaterdag 30 Aug. 1941 worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. daarmede een zoo groot moge lijke hulp aan de Sowjetunie De Londensche correspondent van het Spaansche blad vraagt zich echter af, wanneer en hoe men in Londen denkt, den Sowjets de vliegtuigen te kunnen zenden, die zij zoo dringend noodig hebben Een Sowjet-Russlsche kruiser zwaar beschadigd. Naar het D.N.B. uit Berlijn meldt hebben Duitsche gevechts vliegtuigen Maandag een aanval gedaan op een zwaren Sowjet Russischen kruiser in de Finsche golf. De kruiser werd door vier bommen van zwaar kaliber ge troffen en aanzienlijk beschadigd. Na het inslaan van deze bommen werden verscheiden ontploffingen waargenomen. Duitsche vliegtui gen bespeurden omstreeks een half uur na den aanval verscheiden kleine schepen, die de bemanning van den getroffen kruiser aan boord namen. Verwacht kan wor den, dat het zwaar beschadigde schip verloren is. De kruiser heeft een waterverplaatsing van 8000 ton en behoort tot de klasse Kirow. Hij werd in 1936 gebouwd en bezat een vliegtuigkatapult, die voor twee k drie watervliegtuigen diende. De bemanning van 624 koppen heeft door het bombar dement groote verliezen geleden. IRAN. Het feit alleen reeds, dat de Britten en de met hen verbonden bolsjewisten hun overval op het neutrale Iran zijn begonnen met het bombardeeren van 14 open steden, bewijst, dat zij dit land overweldigd hebben. Alleen reeds door de beschie ting van Bender-Sapoer door Bntsche oorlogsschepen zijn meer dan 100 dooden onder de burger bevolking te beklagen. Ook in de andere getroffen steden zijn de verliezen onder de burgers zeer groot. Om verder bloedvergieten te voorkomen, heeft een nieuwe Iraansche regeering besloten den strijd te staken. Als een weerloos mensch door inbrekers overvallen. De staking der vijandelijkheden waartoe de nieuwe regeering van Iran besloten heeft, kan naar het oordeel van kringen uit de Wil- helmstrasse het treffendst verge leken worden met de houding, die eer. in zijn woning overvallen weerloos mensch het verstandigst tegenover twee inbrekers zou aannemen. Het geheele voorval, zoo verklaart men, zal echter voor vele volkeren leerrijk zijn, daar de Iraansche regeering vol gens de vroeger verstrekte Brit- sche verklaringen, een dergelijken overval eenvoudig voor onmoge lijk zou gehouden hebben. Aanslag op Laval en Déat. Het D.N.B. meldt uit Parijs Tijdens een anti-bolsjewistische demonstratie te Versailles, heeft een man verscheidene schoten gelost, waardoor Laval en Déat werden gewond. De pleger van den aanslag Colette, heeft tegenover den rech ter van instructie bekend, een aanhanger van De Gaulle te zijn. De geheele Fransche politie heeft terstond na den aanslag huiszoe kingen verricht bij communisti sche en Qauilliitisctie elementen in het bezette en het onbezette gebied. Omtrent den toestand der slachtoffers wordt bekend, dat de gezondheidstoestand van Laval bevredigend is. Hij heeft een rustigen nacht gehad. De toe stand van Marcel Déat is evenwel erger geworden. Het Nederlandsche S S Slamat tot zinken gebracht. Het 11.631 ton metende Neder landsche S.S. Slamat, dat bij de Britsche koopvaardijvloot was ingelijfd en dienst deed als trans portschip in de Middellandsche Zee, is door de Duitsch-Italiaan- sche luchtmacht tot zinken ge bracht. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 31 AUG. 1941. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Dg. van Oeveren Nam. 2.30 Ds. Hermanides Geref. Kerk. Voorm. 10 are Ds. J. S. Post Nam. 2.30 Dezelfde Geref. Kerk te Zoutespul. Voorm. 10 en nam. 2 30 are Dg. J. F. Sollle. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 10 are Lteskcrk Nam. 2.30 AXEL 29 Augustus 1941. Wo herinneren onze lezers aan de collecte, welke hier morgen gehouden wordt ter bestrijding va" de tuberculose. Steunt deze collecte en wel in ruime mate. Bedenk, dat het hier gaat om het behoud van het hoogste goed de volksgezond heid. Hedenmiddag omstreeks half drie kwam op den overweg van den spoorweg Mechelen— Terneuzen nabij het station alhier een tractor met stroopers, be stuurd door een knecht van den landbouwer U te Spui, in bot sing met de juist passeerende tram. De stroopers werd ernstig be schadigd. Het verkeer onder vond eenige vertraging. Persoonlijke ongelukken kwa men gelukkig niet voor. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Band van een damesmantel. J. Faas, Buitenweg 42. en tandpijn overvallen U meest al onverwachts. Zorg daarom steeds "AKKERTJES" in huis te hebben. Ze helpen U direct GEREF. KERK TEZOUTESPU1. Zondag was het voor de on langs geïnstitueerde Geref. kerk te Zoutespui een beteekenisvolle en blijde dag. Cand. J. F. Sollie, voorheen hulpprediker te Eindhoven, werd des morgens tot zijn dienstwerk ingeleid en bevestigd door Ds. J. S. Post van Axel, die tot tekst had gekozen R ch. 6:16b: „Ga henen in deze uwe kracht. Heb ik u niet gezonden?" In den middagdienst deed Ds. Sollie zijn intrede met een preek over 1 Cor. 2:12: „Doch wij hebben niet ontvangen den geest der wereld, maar den Geest Die uit God is, opdat wij zouden weten de dinger, die ons van God geschonken zijn". Het thema was, dat achter de openbaring van de kerk het ver bond ligt, en daarachter de ge nadegave van den H. Geest door de liefde Gods in Christus bloed, zoodat alle roem in menschen uitgesloten is. Waar wij in de tot standkoming en de openba ring hiervan zoo kennelijk met Gods werk te doen hebben, trots het vele gebrek in menschen, heeft ieder zich met de liefde die uit God is, toe te leggen op den bouw en de eenheid van de gemeente, waarop Hij ons aan wijst. Gemeente en predikant werden toegesproken door ouderling Bak ker, door den consulent, door Ds. D. de Vries Jzn. van Schoon- dijke namens de classis Axel en door den loco burgemeester van Axel, den heer P. J. van Bende- gem. (De Z.) DOODELIJK ONGEVAL. Te Terhole speelden eenige Belgische kinderen op een gevel den boom, liggende op den havendijk. Toen de boom plot seling kantelde, werd de 10 jarige Irene Verhulst uit St. Nicolaas zoodanig getroffen, dat zij ernstig verminkt moest worden opge nomen. De ter hulp geroepen genees heer kon slechts den dood con- stateeren, die vermoedelijk spoe dig moet ingetreden zijn. Het lijk van het kind is door de zorgen der marechaussee overgebracht naar het Liefdehuis te Hulst. (Tem. Crt.) LANDDAG HERVORMDE JONGEREN. Zaterdag j.l. werd te Zaamslag een Landdag gehouden, uitgaande van het district IJzendijke der Federatie van Herv. Jongeren. De regen, die tegenwoordig voor vele dingen een spelbreker is, hield tegen het aanvangsuur op, zoodat toch nog in de buiten lucht, op de mooi gelegen hof stede van den heer Wisse, kon worden vergaderd. Bij afwezigheid van den voor zitter, ds. van Yperer, van Water landkerkje, werd deze Landdag geopend door ds. Drost te Zaam slag, die, na het zingen van Gez. 147 en gebed een openingswoord sprak, naar aanleiding van Luc. 10. Hierna werd het woord gevoerd door ds. J. Kroon, van Klooster- zande, die sprak over ,De kerk en haar jeugd" en door den heer J. A. Alsfelt, van Terneuzen, die sprak over „De jeugd en haar kerk". Een en ander werd afgewisseld door zang van het koor van de afdeeling Zaamslag en door ge meenschappelijk gezang uit den nieuwen Gezangenbundel. Het slotwoord werd gesproken door den heer v. d, Bank, van Sluiskil, waarna de bijeenkomst werd gesloten met het zingen van Gez. 121, en gebed door ds. Drost. Er was een heel goede opkomst en deze eerste Landdag van de Jong Hervormden in Zeeuwsch- Viaanderen kan alleszins als ge slaagd beschouwd worden. inumniiiniiimmiiniiiiiiiiiiiiïïnminnniiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiin Winterhulp Nederland, Den Haag No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam.no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. imiminimiiiiiiimimiiiuimiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiii Hoofdpijn - Kiespijn Jïli/n/undtles BANDENVRAAGSTUK OPGELOST? Een ingezetene van Schoon hoven heeft een poging gedaan om in de nijpende behoefte aan rijwielbanden te voorzien. De man, een schipper, heeft een oud kabeltouw gesplitst en de hennepstengels zoodanig verwerkt dat ze passend werden voor de velgen. Deze band heeft eenige veerkracht en loopt geruischloos. Gisteren is het 60 jaar ge leden, dat het echtpaar Jac. Marijs en M. Marijs van Belzen te Ar- nemuiden in den echt werd ver bonden. Te Susteren is gisteravond het daar logeerende achtjarig meisje Dings, uit Valkenswaard, op den rijksweg door een luxe auto overreden en gedood. De politie te 's-Gravenhage heeft een ambtenaar van het distributiekantoor aangehouden die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van opplakvellen met bonnen. Het Amerikaansche federale bureau voor de statistiek maakt bekend, dat in de eerste zeven maanden van dit jaar door in totaal 2505 stakingen 1,327,000 arbeiders getroffen werden en 15,750,000 arbeidsdagen verloren gingen, dus vijfmaal zooveel ais in hetzelfde tijdperk van het voor afgaande jaar. (D. N. B.) Elk der volgende bonnen Beschikbaar per persoon Geeft recht op het koopen van 0 t.m. 3 jaar 4 t.m. 13 jaar 14 t.m. 20 jaar Volwas senen Eenheid 31 Augustus t.m. 6 September 1941 In tijdvak van 1 week 33—4 Brood 33 Brood 33 Bloem 33 Vleesch 33 Vleeschwar. 33 Kaas 33 Eieren 33 Melk I 1 rantsoen Brood of Gebak Va rantsoen Bloem, Brood of Gebak 1 rantsoen Vleesch of Vleeschwaren 100 gram Kaas 1 stuks Eieren \%U liter Melk kg. Aardappelen 10 1 1 100 1 7 20 1 3 100 1 3'/. 24 1 3 100 1 20 1 3 100 1 Rants. Rants. Rants. Gram Stuks Liter Kg. 10 Augustus t.m. 6 September 1941 In tijdvak van 4 weken 107 algem. 108 algem. 109 algem. 110 algem. B Rijst 111 algem. B Havermout 112 algem. 1 kg. Suiker 250 gram Koffie surrogaat 500 gram Jam 250 gram Rj. 250 gram K1)St 9^n aram Havermout of Gort 250 gram 100 gram Vermicelli of Maiiena 1 250 500 500 500 100 1 250 500 250 250 100 1 250 500 250 250 100 1 250 500 250 250 100 Kg. Gram Gram Gram Gram Gram 21 Augustus t.m. 6 September 1941 In tijdvak van 18 dagen 29—30 Boter 29-30 Vet 250 gram Boter 250 gram Boter met reductie 250 250 500 500 500 500 500 500 Gram Gram Helpen veilig en vlug. Doos 10en50ct

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2