rw* Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Gemengd stoken zal noodig zijn. De strijd in het Oosten. No. 42. VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1941. 57e Jaarg W.H.N. en N.V.D. V -Victorie-Duitschland wint voor Europa op t alle fronten Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 79 Cent; franco per post 1,04 Gulden. K 550 Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Telef. 56 - Postrekening 60263. Hoofdredacteur J. D. FREEKENHORST Prins Hendrikstraat 43, Axel ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 621/, Centvoor eiken regel meer 127s Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Kleine advertentiën 31 Cent. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De heer C. Piek geeft een uiteenzetting voor de burgemeesters in O. Z.-Vlaanderen en de vrij willige medewerkers. Woensdagmiddag had in Het Centrum alhier een bijeenkomst plaats van de burgemeesters uit Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, alsmede de vrijwillige medewer kers van de Winterhulp Nederland en de Nederlandsche Volksdienst. De heer C. Piek, directeur- generaal van de W.H.N. en lande lijk leider van de N.V.D. heeft hier een breedvoerige uiteenzetting ge geven van het werk van de N.V.D., dat zeker aller belangstelling ver dient, als zijnde een werk, dat het welzijn van ons geheele volk beoogt. De heer Piek werd ingeleid door den heer mr. W. K. H. Dieleman, provinciaal directeur, die in korte trekken het werk van de W.H.N schetste en daaraan thans ook het werk van de N.V.D. als voort zetting vastknoopte. De heer Piek begon met er op te wijzen, dat ook de mooie en welvarende provincie Zeeland hem na aan het hart ligt, dat in deze provincie voor de W.H.N. ongeveer f 100.000 is opgehaald en f 180 000 is uitgekeerd aan de behoeftigen. Hij wil nu spreken over het waarom van dit werk en het doel en ook het streven van den N. V. D. nader toelichten. Het groote gebeuren in de wereld van thans ontgaat zeker aan niemand en niemand zal zich daaraan ook kunnen onttrekken. Spr. gaf eerst een uiteenzetting van de sluwe tactiek, die in deze tijden toegepast wordt, met het doel om achterdocht te wekken tegen dit sociale werk, dat toch het welzijn van ons geheele volk voor oogen stelt. Zoo zijn er ook allerlei geruchten en praatjes omtrent de persoon van spr. zelf in omloop geweest. Spr. weet niet, of deze ook tot Zeeuwsch Vlaanderen zijn doorgedrongen. Zoo was er zelfs wel eens sprake van een dubbelganger Spr. zal op al deze geruchten niet verder ingaan, die het mag nogmaals herhaald worden, slechts ten doel hadden de achterdocht op te wekken en stemming te maken tegen het werk van de W.H N. Zoo is het ook gegaan met de loterij van W.H.N., ook hierbij is wel eens sprake ge weest dat alles niet in orde was, inderdaad is er een verschijnsel van dien aard geweest met de enveloppen, doch dit berustte op technische gronden en thans is alles perfect in orde. Spr. gaf de verzekering, dat alles goed geleid wordt en dat slechts dui velsche tongen achterdocht trach ten te wekken. Wij waken naar beste weten voor alle misstanden. Handelende over de situatie van thans, zeide spr., dat wij door de stroomingen van deze tijden heen moeten, omdat wij nu eenmaal in deze wereld staan. Alles wat na 1918 is gebeurd, is feitelijk langzaam en onopgemerkt aan ons voorbijgegaan, tot 10 Mei 1940 ons volk wakker schudde. De gebeurtenissen had den ons vrijwel onberoerd ge laten, doch wat zich thans in de wereld voltrekt, kan ons niet on beroerd laten. Reeds in de laat ste 25 jaren heeft zich een enorme stijging van tiet particuliere wel* dadigheidsleven geopenbaard en reeds in dien tijd was ik aldus spr. een sterk voorstander van het werk, dat ik thans verdedig. Alles was echter verdeeld en vormde allerminst een onverbre kelijke eenheid. Toch kregen we ook ver buiten onze grenzen een zekere vermaardheid voor ons weldoen. Spr. toonde dit aan met voorbeelden uit de laatste jaren, zoo o.a. de steun aan Finland, toen dit tegen de bolsje wisten streed. Thans is dit ver anderd en rijst de vraag, of we niet een beetje demonstratief waren met ons weldadigheids- werk. We mogen alleen denken aan het sociale doel, er is nog zooveel te doen voor ons eigen volk, dat het niet mag uitloopen op een politiek doel, naar welke zijde dan ook. En de N.V.D. en de W.H.N. hebben tot doel om het hart bij dat werk op de eerste plaats te stellen en a'zjo moeten wij thans dan ook regelend op treden. Een sociaal levend volk zijn wij nog niet. Ieder, hetzij rijk of arm, moet zich één voelen in hetzelfde volk en voor hetzelfde doel. Allerlei staatscommissies zijn nooit tot het beoogde resul taat gekomensteeds waren er botsingen en stroomingen. Wan neer men niet met liefde aan het welzijn van een volk bouwt, doch met haat, dan is dat een gruwel, die zijn straf niet zal ontgaan. Het geheele werk van het wel doen mag nooit een groepsbelang worden, het moet door het ge heele volk worden doorvoeld. Zoo hebben wij ook het werk van de W.H.N. opgebouwd, alleen om het volk te dienen. Spr. is er steeds voor geweest om tot vrije inschikkelijkheid te komen en staat nog steeds op dit stand punt, ofschoon het hem niet moeilijk zou vallen om anders te doen. Wij hebben de open deur nog steeds gehad en ook rog stteds behouden. De N.V.D. is een aansluiting op de Winterhulp, omdat de ge dachte voorstond, dat de N.V.D. automatisch uit de W.H.N. moest voortvloeien. Het zijn zuiver Nederlandsche instellingen, waar van niet Dr. Styss Ir quart de schepper is, doch enkele Neder landers. Wel is rekening gehou den met de sociale toestanden op dit gebied in Duitschland Teveel nog speelt het algemeen belang een rol boven het groeps belang. Veel strijd is reeds ge streden als alle menschen eens gegeven hadden wat ze werkelijk konden geven, dan zouden we zeker nog een paar millioen meer gehad hebben. Ik heb echter geen dwang willen gebruiken, omdat ik het werk Nederlandsch wilde noemen. Ik heb echter onze rechten niet willen prijs geven, doch wel heb ik gezien, hoeveel a-sociale menschen nog in ons volk wonen. Wat wil nu de Nederlandsche Volksdienst Niet door de staats organen, maar door het volk zelf moet dit werk geschraagd worden Moeder en kind moeten in het centrum van onze belangstelling gelegd worden. We moeten ons geborgen weten in het eigen volk, dat is het principe wat in dit werk ligt. De kern is dus moe der en kind. In de eerste plaats denken wij aan de moeder, die haast nooit haar post verlaatzij draagt zorg voor alles. Wanneer nu «en volk m toekomst wil hebben, dan zal het noodig zijn dat de moeder ook eens tot rust kan komen en beveiligd wordt. Men heeft reeds veel goed gedaan, doch veel is op dit gebied nog nagelaten, helaas. Men wil da moeder een wijle rust geven in een inrichting, waar alles aan het normale leven is aangepast. Om haar te vervangen, tot de moeder terugkomt, zullen weer andere vrouwen uit liefde bereid moeten zijn, om haar plaats zoolang in te nemen. Dat zijn nog groote problemeneen terrein is aange boord, waarop nog enorm veel werk is te verrichten. Een vrijwillig adviesbureau, moet in elke gemeente gevestigd worden en meer zijn dan een hulp door een daad of geestelijkheid; we staan daar boven, hoe goed ze zeker in vele gevallen ook zijn. Ons werk is echter sociaal en omvat het geheele volk. Spr. behandelde ook de kwestie van de tandheelkundige verzor ging van het kind. Ook hierdoor kan een gezond en sterk volk op gebouwd worden. Ook dat is een onderdeel van ons werk. Duizenden vraagstukken zijn nog op te lossen. Zoo b.v. de t.b.c.- bestrijding, die op alle terrein zal moeten worden uitgebreid. We hebben dan ook een arbeid voor den boeg, die veelomvattend is, waarbij de burgemeesters ook een taak hebben. Veel burgemeesters hebben echter de medewerkers in een verkeerde richting gezocht; menschen van allerlei rang en stand, mits geschikt en met liefde voor dit doel, kunnen worden ingeschakeld. Bedenk, dat het een goed werk is, dat wij hebben aangevat en spr. heeft dan ook de vaste overtuiging, dat het in het belang is van ons volk. Ons volk moet thans de harde werke lijkheid inzien en iedere man en vrouw en ieder kind moet aan dit welzijn medewerken. Spr. hoopte dat God ons bij dit werk zal steunen. Hierna volgde nog een lang durige gedachtenwisseling tus- schen den spreker en een der aanwezige burgemeesters, betref fende het werk van de W.H.N. en de N.V.D. Mr. W. K. H. Dieleman heeft ten slotte ook nog gewezen op het groote arbeidsveld dat voor de N.V.D. open ligt. We leven hier nog in een betrekkelijk goede provincie, waar nog wel eens wat meer overblijft dan in de groote steden, doch ook hier zijn nog vele problemen, o.a. op het gebied der algemeene volksgezondheid op te lossen. Laat ons daarom streven om tot verbetering te komen, met inzetting van alle krachten, opdat de bevolking zoo goed mogelijk worde geholpen. Ook hoopte spr. dat allen op het terrein der W.H.N. weer zoo actief mogelijk zullen zijn. Met een woord van dank voor de belangstelling werd hierna de bijeenkomst gesloten. kan voldoen. Dit is geenszins het geval. Evenals verleden jaar zal het ook thans noodig zijn, dat de bevolking genoegen neemt met de soorten brandstof, die voorradig zijn. Zoo zal de brand- stoffenhandelaar een deel der be stellingen in anthraciet en eier kolen moeten wijzigen in cokes, daar ook op zijn bestelling ver schuivingen toegepast werden en hij voor een gedeelte de eerder genoemde soorten cokes geleverd kreeg. In het algemeen zal dus ge mengd gestookt moeten worden, anthraciet of eierkolen met cokes. Het gemengd stoken is in de vakbladen uitvoerig behandeld, zoodat de leveranciers hierover zeker voorlichting kunnen geven. Verwijt den brandstoffenhande- laar dus niet iets, waaraan hij geen schuld heeft, maar overleg met hem, welke ter beschikking zijnde brandstoffen in de gegeven omstandigheden voor eigen ge bruik het beste kunnen voldoen. Het rijkskolenbureau schrijft onsNu enkele brandstof bonnen geldig verklaard zijn en de be stellingen bij den handel binnen komen, blijkt het, dat bij velen de opvatting heerscht, dat de brandstoffenhandelaar aan alle wenschen, die met betrekking tot soort en afmeting worden gesteld Duitsche eskaders duikbom menwerpers en batterijen van Hongaarsche legerformaties heb- Den de laatste bruggehoofden van de Sovjet-Russen aan den bene denloop van den Dnjepr, welke den aftocht van vluchtende Sov jet-Russische troepenresten moes ten dekken, bestookt. Alle po gingen der Sowjets om door het gebruik van massa's infanterie den Duitschen aanval te stuiten, mislukten door het geconcen treerde vuur van de Duitsche en Hongaarsche wapens. Zoo wer den in den nacht van 24 op 25 Augustus verscheidene compag nieën der Sowjets, die met bootjes naar den westelijken oever wilden oversteken, volkomen in de pan gehakt Een tweede tegenaanva der Sowjets werd verijdeld, voor dat zij zich konden verzamelen Toen de ochtend aanbrak, was de oostelijke oever van den Dnjepr kilometers ver in een reusachtig veld van verwoesting veranderd. Duizenden doode Sowjet Russen lagen langs den oever, planken en omgeslagen booten dreven in den stroom en uit verlaten fabriekspanden kwa men wolken rook en stoom te voorschijn. De Sowjet-Russen hadden hun bruggehoofden prijs gegeven. Het Duitsche luchtwapen heeft ook de operaties van het leger door veelzijdige aanvallen aan het geheele Oostelijke front gesteund. Verscheiden spoorlijnen naar Pe tersburg stonden aan een doel- treffenden bommenhagel van Duitsche vliegtuigen bloot. In het middengedeelte van het Oos telijk front werd het spoorweg traject in de streek Snofsk—Ko- notop—Glow voor geruimen tijd verwoest en verscheiden trans porttreinen ontspoorden. Dins dagnacht waren stations en em placementen in de omgeving van Petersburg opnieuw het doel der Duitsche vliegers. Het vurige schijnsel van talrijke groote bran den stond urenlang aan den nachtelijken hemel. Het D.N.B. meldt uit Berlijn Aan het front tusschen Ilmen- meer en Peipusmeer werd op 24 Augustus de stad Luga door Duit sche troepen ingenomen. In ge vechten, die verscheidene dagen duurden, braken de Duitsche for maties door het verdedigingsstel sel voor Luga, dat versterkt was met talrijke veldstellingen. Tij dens deze gevechten werden 9200 mijnen opgeruimd en werden 112 cazematten der Sowjets, die deels door betonnen muren en gepant serde koepels bijzonder versterkt waren, buiten gevecht gesteld. Volgens tot dusver ontvangen berichten werden in den strijd om Luga 2300 gevangenen ge maakt. 54 pantserwagens en 46 stukken geschut werden vernie tigd of buitgemaakt. Groote hoe veelheden oorlogsmaterieel der Sowjet?, alsmede lichte en zware wapens der infanterie vielen in Duitsche handen. Met de ver overing van de taalverdedigde stad Luga is opnieuw een be langrijk verkeersknooppunt in Duitsche handen gevallen. De hardnekkigheid, waarmee de Sow- jet-Russen deze stad van bijna 20,000 zi;len hebben verdedigd, moet verklaard worden uit haar oeconomische beteekenis. De stad bezit namelijk verscheidene groote houtzagerijen, alsmede fabrieken van de metaalverwer kende en chemische industrie. Met de stad Luga hebben de Sowjets ook een belangrijke vliegbasis verloren. Naar het D.N.B. verneemt, bie den de Sowjet-Russen voor Reval heftigen tegenstand in kazematten en veldstellingen. Niettemin zijn afdeelingen Duitsche infanterie en pioniers diep in de Sowjet-Rus- sische linies doorgedrongen. Oorlogsschepen der Sowjets trachten in den strijd in te grij pen. Door de artillerie van het Duitsche leger werden een Sow- jet-Russische kruiser en twee kleinere oorlogsschepen in brand geschoten. Maandag hebben Sowjet-Rus- sische oorlogsschepen getracht, door de mijnversperring in de Finsche golf te breken. Naar het D.N.B. verneemt, heeft men waargenomen, dat drie koopvaar ders, een tankschip en een tor- pedobootjager op mijnen zijn geloopen. Na geweldige expo- sies zonken deze schepen in enkele minuten. Talrijke wrak stukken zijn aan land gespoeld. Het Dultscho luchtwapen In het Oosten. Het A.NP. meldt uit Madrid: De Londensche correspondent van het Spaansche blad ABC schrijft dat de Londensche bladen hun houding tegenover den strijd in het Oosten wijzigen. Zij er kennen thans, dat de si'uatie van de Sowjetunie critiek is geworden en dat er thans reeds van een g brek aan vliegtuigen bij de Sowjet Russen moet worden ge sproken, nadat de Duitsche wa pens ver over de 11,000 Sow- jet-Russische viiegtuigeu hebben vernield. In dit verband erken nen de Londensche bladen de Duitsche superioriteit in de lucht. Er bestaan hierdoor groote ge varen voor de Britsa en de BriUehe pers eischt in verband AXEL

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1