De Nederlandsche arbeidsdienst. Binnenland. Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 8 u. 43 tot morgenochtend 6 u. 40 Postflironummers van de Winterhulp Nederland; landbouwers en tuinders. Er is echter ook een belang voor de Zeeuwsche boeren zelf, om hun streek-, maar met name hun buurt- commissies zoo spoedig mogelijk te vormen. Hoeveel streken er in Zeeland zullen zijn, stelt de Gewestelijke Commissie vast, 'en hoeveel buurtcommissies in iedere streek zullen komen stelt iedere streekcommissie vast. De streek- zoowel als de buurtcommissies bestaan altijd uit een vertegen woordiger van de hiervoren ge noemde vier organisaties. De Voorzitters van de streek- en buurtcommissies worden aange wezen door mij, op voorstel van den Gewestelijken Voorzitter voor zoover het de streken betreft, en op voorstel van de streekvoor- zitters aan den Gewestelijken Voorzitter, voorzoover het de buurten betreft. Er zullen in den loop van di jaar weer allerlei vraagstukken zich voordoen op het gebied van de kunstmestdistributie, de vee vordering, de paardenvordering, de verkrijging van benzine en nog talrijke andere. Ieder weet, hoe veel moeilijkheden men daarmede heeft gehad in de afgeloopen tijden. Naarmate nu de organi satie in de provincies en met name in de buurten beter is, is het gemakkelijker, om, als zich bezwaren voordoen, die bezwaren te uiten en naar wij hopen, tot oplossing te brengen. Dit is het groote belang dat de boeren hebben bij een goede organisatie voor den Productie slag. Het is daarom, dat ik met vrijmoedigheid, nu de organisatie in Zeeland verder kan worden afgebouwd, een beroep doe op alle boeren in Zeeland, om in deze mede te werken, zooveel maar eenigszins in hun ver mogen is. De Voorzitter, Dr. F. E. POSTHUMA. De pioniers keeren huiswaarts. Het A.N.P. meldt: Binnenkort hebben de pioniers van den Nederlandschen arbeids dienst hun taak volbracht. Een half jaar geleden gaven zij zich vrijwillig op, omdat zij begrepen, dat zij met hun dienst in den Nederlandschen arbeidsdienst een heilzamen invloed zouden uit oefenen op de vorming van ka rakter voor hun toekomstig leven. Zij hebben elkaar in de zes maanden van werkend samenzijn leeren kennen, zij hebban elkan ders gaven leeren waardeeren, zij hebben vriendschap gesloten, welke in den arbeid werd be vestigd. Begin Maart van dit jaar wer den de eerste kampen van den Nederlandschen arbeidsdiénst ge opend. Tevoren hadden er op leidingen plaats gehad voor het benoodigde kader, maar de eerste vrijwilligers konden 6 maanden geleden hun bestemming volgen, welke zij met vreugde hadden gekozen om de zegeningen van den dienst aan lichaam en geest te ondervinden. Het vastgestelde halfjaar spoedt thans ten einde, binnenkort stroo men de eerste kampen leeg: op 23 Aug. Eist, Nunspeet (ronde huis), Steenwijk en Vierhouten, op 30 Aug. Beekbergen, Ommen (kamp Eerde), Deurne (de Was- berg) en Baarn (Drakenburg). In het eerste vlugschrift, dat in tienduizenden exemplaren onder de Nederlandsche jeugd werd verspreid, is gezegd, dat de ar- beidsdiensttijd den vrijwilliger een rijkdom zou schenken voor het leven. Of de vrijwilliger in de toekomst geneesheer of kan toorbediende, onderwijzer, land bouwer of fabrieksarbeider zal worden, steeds zal hij ervaren, dat een paar maanden arbeids dienst hem den zin van het leven duidelijk heeft gemaakt, dat hij sterker is geworden voor den strijd, welke hem wacht in den dienst voor land en volk. „De werkers zullen elkaar lee- rin kennen en waardeeren in den arbeid als kameraden. Zij zullen in de maatschappij teruggekeerd deze ervaringen in den grooten kring van het Nederlandsche volk kunnen verbreiden en daarmede den natuurlijken grondslag leggen voor een nieuwe samenleving van ons volk". Zoover is het nu. De pioniers hebben een heerlijk verblijf in de vrije natuur genoten met de wel daad van een geregelde lichaams oefening. Alle ervaringen be houden zij in hun hart en daar mede zijn zij geworden tot de beste propagandisten voor den Nederlandschen arbeidsdienst in ons land. Wij zijn er van overtuigd, dat de kampen niet leeg zullen blijven. Thans, na zes maanden gemeen schappelijken arbeid wordt de arbeidsdienstgedachte in woorc en daad te midden van de Neder landsche jeugd uitgedragen. Nieuwe vrijwilligers zullen op dit voorbeeld aantreden, omdat zij bereid zijn, na hetgeen zij tot dusver aan opvoeding en oplei ding genoten hebben, hun krach ten in gemeenschappelijken en kameraadschappelijken arbeid te geven als een wederdienst aan het vaderland, als een geschenk aan de gemeenschap, als een daad van toewijding aan hun volk. Wij waren er bij voorbaat van overtuigd, dat alje werkers van het afgeloopen halfjaar blijde her- znneringen aan hun diensttijd houden behouden. Enkelen van hen hebben wij laten spreken over hun ervaringen, naar eigen geaardheid. De een legde den nadruk op de kameraadschap, een ander zong een loflied op den gemeenschappelijken arbeid, een derde was getroffen door het nut van lichaamsoefeningen in de vroege morgenuren. „Voor een houten barak ont moetten wij elkaar", zoo zeide onze eerste werker. „Deze barak zou ons gezamenlijk verblijf wor den, maar wij voelden er ons als in een wachtkamer bij den dokter, met slechts vreemden om ons heen. We waren met zestien in een woon- en slaapvertrek. Zes tien man uit alle deelen van Ne derland, zestien karakters. Wij allen hadden een andere oplei ding, andere levensomstandig heden, andere herinneringen. Wij zagen elkaar aan, namen elkaar op met de onuitgesproken vraag Wat zal ik dit halve jaar aan je hebben In de eerste dagen van ons verblijf in het kamp traden de levensverschillen wel zeer dui delijk naar voren. Een jonge zeeman deed niets anders dan vertellen van zijn reizen naar Archangel of Rio de Janeiro Hij had veel van de wereld ge> zien, meer dan alle anderen. En er waren onder ons fabrieks arbeiders en winkelbedienden, maar ook een surnumerair bij de belastingen en een candidaat in de chemie. Zestien vogels van verschil lende pluimage, inderdaad. Maar het wonderlijke was, dat deze menschen als bij tooverslag ver anderden toen zij hun burgerpak hadden verwisseld voor het werk pak van den Nederlandschen arbeidsdienst, voortaan onze da- gelijksche kleedij. Daarmee wa ren de zestien man werkelijk tot een ploeg geworden. Het spreekt vanzelf, dat dit alleen de eenheid aan den bui tenkant betrof Saamhoorigheid van binnen uit groeit langzaam. Er zijn kleine moeilijkheden, die ten algemeenen nutte worden op gelost, noodig om tot elkaar te komen. En we hebben moeilijk heden gehad in de eerste weken van onzen arbeidsdienst. Samen overwonnen wij deze en zoo kwam er een sterk innerlijk ver band in onze ploeg. De ster keren gingen de zwakkeren hel pen, zij, die handig waren, gaven het voorbeeld aan de minder be gaafden en zoo leerden wij, allen ongemerkt van elkaar. Zoo groeide de kameraadschap, die niet opvalt, doch daarom niet minder krachtig en gezond is. Dit bleek in onze ploeg, toen een drietal werkers tegelijk met ziekte verlof thuis moesten achterblijven. Het duurde eenige weken voor ?ij weer in het kamp verichenen, Ze waren achter op het werk en bij de theorie. Een paar kame raden offerden toen hun spaarzame vrije avonden op om de gedu peerden bij te werken. Als men mij zou vragen ,Wat vind je nu wel het mooiste in den arbeidsdienst dan zeg ik zonder aarzelen „Het mooiste in den arbeidsdienst is voor mij de kameraadschap". Het zal niemand verwonderen, dat deze werker de arbeidsdienst gedachte in ons land naar beste weten zal propageeren. PERSONEEL RADIO CENTRALES GAAT GOED DEELS OVER IN RIJKSDIENST Allen, die voorheen in dienst waren van een door een particu lier geëxploiteerde radio-distribu tiecentrale en die, naar het oordee van de commissie geschikt zijn bevonden om in rijksdienst te worden opgenomen, zullen zeer binnenkort mededeeling ontvan gen, op welke voorwaarden zij in dienst van het rijk zuilen kunnen worden aangesteld. Vrijwel allen zullen in de gelegenheid worden gesteld om in dienst van het rijk te komen. In het algemeen za aan de belanghebbenden een loon worden toegekend, dat gunstig afwijkt van de bezoldiging, welke tot nu toe werd betaald. De indienstneming zal op ar beidscontract plaats vinden. In dien de betrokkenen echter ge schikt blijken te zijn en met werk zaamheden van blijvenden aard zijn belast, zal later een vaste aanstelling volgen. Degenen, die niet voor een aanstelling in aanmerking komen of die voor de aangeboden be trekking meenen te moeten be danken, zullen een uitkeering ont vangen ten bedrage van een jaar loon, berekend naar het bedrag, dat zij bij hun vroegeren werk gever hebben verdiend. ENGELSCHE LUCHTAAN VALLEN OP ONS LAND. In den nacht van Donderdag op Vrijdag hebben enkele Britsche vliegtuigen boven ons land ge vlogen en hier en daar brand- en brisantbommen neergeworpen. In een stad in Noord-Holland werd een kerk beschadigd. Op een andere plaats in het Noorden des lands liep een industriebedrijf lichte schade op. In totaal zijn 1 doode, 2 zwaar en 4 licht ge wonden te betreuren. Zaterdagnacht hebben slechts enkele Britsche vliegtuigen boven ons land gevlogen. Door bommen werd aan twee woonhuizen glas schade teweeggebracht. Een visschersboot werd in volle zee door een Engelsch vliegtuig aangevallen de boot is binnen gaats gesleept met de lijken van den visscher en zijn zoon aan boord, die door bomsplinters gedood waren. ADMIRAAL DE RUYTER. Gisteren was het juist honderd jaar geleden, dat te Vlissingen voor admiraal Michiel Adr.zn. de Ruyter het bekende standbeeld op den Boulevard werd opgericht. De Ruyter werd 24 Maart 1607 te Vlissingen geboren en is ge sneuveld in een zeeslag tegen de Fransche vloot in de Middel- landsche Zee op 29 April 1676. HET NIEUWE BESTUUR VAN DE GEMEENTEN. Uit een brief, in opdracht van den commissaris-generaal .voor bestuur en justitie, door den secretaris-generaal van binnen- landsche zaken gericht aan de burgemeesters, biijkt, dat het be noemen van raadslieden der ge meenten tot nader order achter wege dient te blijven, aldus lezen we in de Gemeentestem. Uit dezen brief blijkt voorts nog het volgende. De burgemeesters behooren voorloopig niet over te gaan tot het ontslaan van leden van den gemeenteraad uit hun functies in jestuursorganen van privaatrech- elijke lichamen, in welke een gemeente deelneemt en in be stuursorganen van rechtspersoon lijkheid bezittende lichamen o commissies, ingesteld ter beharti ging van de gemeenschappelijke belangen van twee of meer ge meenten. Tot nader order dienen in offi cieelen vorm ook geen vorderin gen te worden gericht tot parti culieren om den burgemeester in bepaalde aangelegenheden, ra kend het bestuur van de gemeente, van raad te dienen. De zittende wethouders behoo ren niet te worden ontslagen dan nadat het toezichthoudende orgaan terzake zijn instemming heeft be tuigd. Do „Nederlandsche Opera" gesticht. Vaste bespeelster van den Stadsschouwburg in Am sterdam. Door de goede zorgen van het Departement van Volksvoorlich ting en Kunsten en in overleg met de gemeente Amsterdam is de mogelijkheid geschapen te komen tot oprichting van een Nederland sche Opera, die zal worden ge vestigd in den Stadsschouwburg te Amsterdam en die met haar voorstellingen nog in den loop van het aanstaande winterseizoen zal beginnen. Het spreekt vanzelf, dat er eerst nog veel en hard gewerkt moet worden en daarna eerst zal kunnen worden bepaald, wanneer voor het voetlicht getreden kan worden. Doch dit zal in elk ge val nog dezen winter zijn. De Nederlandsche Opera staat in dienst van de Nederlandsche Volksgemeenschap. Daarom zal zij ook voorstellingen in andere steden des lands geven, daar waar behoorlijke schouwburgzalen be schikbaar zijn. Het zal een pe riode van beteekenis worden in de geschiedenis van de muziek dramatische kunst, een tijd van hard werken voor diegenen, die hun schouders onder het werk zullen zetten. Maar er bestaat geestdrift en bezieling voor en dat wekt groot vertrouwen. Daarom heeft het Rijk door het verleenen van ruimen financieelen steun van zijn groote belangstel ling blijk gegeven en in overleg en samenwerking met het ge meentebestuur van Amsterdam hoopt men, aan het eind van het eerste opera-jaar op belangrijke resultaten te kunnen terugzien. De eerste stappen zijn moeilijk, maar zij zijn beslissend en daarom moeten zij voorzichtig gezet wor den. Dank zij veler medewerking voor dit groote en goede doel zal ook veel bereikt worden. AXEL 26 Augustus 1941. Nieuwe geldige bonnen. De Secretaris-Generaal vasi het Departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend AARDAPPELEN. Gedurende het tijdvak van Maandag 25 Augustus tot en met Zaterdag 30 Augustus a.s. zal de met „33 reserve" gemerkte bon van de bonkaart „diversen", recht geven op het koopen van 3 kg. aardappelen. BEZOEK DIRECTEUR- GENERAAL DER WINTERHULP IN NEDERLAND. De heer C. Piek, directeur- generaal van de Winterhulp en landelijk leider van den Neder- andschen Volksdienst, zal op 26, 27 en 28 Augustus wederom een jezoek aan Zeeland brengen. In verschillende plaatsen zullen besprekingen worden gehouden met alle burgemeesters uit de jrovincie en de verdere vrijwillige medewerkers van de W.H.N. en dc N.V.P- COLLECTE T.B.C.-BESTR1JDING. De nood is hoog gestegen en daarom verdient de op 29 en 30 Augustus te houden landelijke collecte ten behoeve van de tuberculosebestrijding de volle belangstelling van het geheele Nederlandsche volk. Nimmer werd in Nederland tevergeefs een beroep gedaan op de vrijgevigheid, wanneer het de t.b c.-bestrijding gold. In dezen tijd, waarin reeds een toename van het aantal tubercu losepatiënten valt waar te nemen, zal dit met nog meer klem dienen te geschieden. Weest daarom mild in Uw gave en toont, dat gij een warm hart hebt voor Uw lijdenden medemensch. Groot is de verwachting, toont, dat gij de roepstem hebt verstaan I In Axel wordt de collecte gehouden op 30 Augustus. uininniiinnïïminiiiiniiiiiiiiiiiiiniinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiHiiiiiii Winterhulp Nederland, Den Haag No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam.no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven, immiitiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiimmmimiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini GEMEENTERAAD TERNEUZEN Vrijdag kwam de raad van Terneuzen voor het laatst bijeen. Na afwerking van de agenda vroeg de heer Lambrechtsen van Ritthem het woord in verband met het feit, dat de raad voor het laatst bijeen kwam. Hij herinnerde er aan, dat hiermede een historische periode voor ons volk afgesloten is. De bestuursvorm zooals wij die tot heden hebben gekend was naar zijn meening voorgoed ge ëindigd. In verband met het heen gaan van den gemeenteraad stelde hij voor in de raadszaal een een voudig houten bord te laten aan brengen, waarop met de oorspron kelijke gotische letters in goud: Mijn Schild ende Betrouwen Sijt Ghij o Godt mijn Heer Op U zoo wil ick bouwen Verlaat ons nimmer meer. Met algemeene stemmen werd dit voorstel ingewilligd. Daarop sprak ook de heer Colsen als oudste raadslid een afscheids woord. Ten slotte sprak ook burgemeester Teilegen een woord van dank voor de wijze, waarop de raadsleden steeds met het dagelijksch bestuur der gemeente het welzijn van Terneuzen hebben willen bespreken en hij geloofde bij dezen dank tevens de tolk te zijn voor de burgerij. Hij zelf had het steeds als een groot voor recht gevoeld de gedachtenwisse- ling te mogen aanhooren en leiden en hij geloofde wel er in geslaagd te zijn hier steeds den juisten toon te bewaren, die voor een vrucht bare bespreking noodig was. Uw taak zal nu door mij worden waar genomen, zeide hij. Niemand kon meer dan hij zelf doordrongen zijn van de zware verantwoordelijk heid, die hiermede op zijn schou ders is gelegd. „Ik kan u slechts dit verzekeren, dat ik, zoolang ik dit ambt van burgemeester be kleed, bij de uitvoering mij bezield zal weten van den geest, die hier steeds over onze besprekingen heeft geheerscht, dat wil dus zeg den van den geest die steeds het beste gewild heeft voor deze ge meente, die ons allen even na aan het hart ligt. Waar mq nog de gelegenheid blijft daarbij uw advies in te win nen zal zulks zeker niet door mij worden nagelaten en ik hoop aan die adviezen het noodige recht te doen wedervaren," aldus spr. Met de bede, dat het de raads- eden welga en met een aanhaling uit het Wilhelmus sloot burge meester Teilegen de zitiing. Zaterdagochtend vergaderde ook de raad van Koewacht voor het laatste en dankte de burge meester wethouders en raadsleden voor de prettige wijze van samen* werking. (D. V» Zeel.)

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2