r i Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. Aan alle Zeeuwsche Boeren! No. 41. DINSDAG 26 AUGUSTUS 1941. 57e Jaarg. De strijd in bet Oosten. - Victorie- DuUschland wint voor Europa op I alle fronten Witboek No. 6. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 79 Cent; franco per post 1,04 Gulden. K 550 Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Telef. 56 - Postrekening 60263. Hoofdredacteur J. D. FREEKENHORST Prins Hendrikstraat 43, Axel Buitenland. Het opperbevel van de Duit- sche weermacht deelt mede Na een veldtocht van twee maanden in het Oosten staat de Duitsche weermacht met haar bondgenooten in ongebroken kracht diep in het vijandelijke land. Aan het geheele front zijn de operaties in vollen gang. In de Zuidelijke Oekraine worden de laatste steunpunten van den vijand aan den Dnjepr stelsel matig en met zware verliezen voor den vijand bedwongen. Ten Noord-Westen van Kiew trekt de vijand zich achter den Dnjepr terug. In het gebied ten Oosten van Gomel wordt de achtervol ging van den verslagen vijand voortgezet. Aan het front voor St. Petersburg en in Estland rukken onze troepen al strijdende steeds op. Ook bij de aanvallen aan het Finsche front, aan weers zijden van het Ladogameer, wordt dagelijks terrein gewonnen. In een grootschen vernietigings slag heeft de Sowjetweermacht verliezen geleden als men zich nauwelijks kan voorstellen. Sedert het begin van den veld tocht zijn meer dan 1.250.000 ge vangenen gemaakt. Circa 14.000 pantserwagens en 15 000 stukken geschut zijn buitgemaakt of ver nietigd. De Sowjet-luchtmacht heeft in totaal 11.250 vliegtuigen verloren. 5633 daarvan werden op den grond vernield, de rest werd in lichtgevechten en door luchtafweergeschut neergescho ten. Bovendien is reeds thans de grootste schade aan de vijande lijke oorlogvoering toegebracht door het wegvallen van belang rijke grondstof- en industriege bieden. Uit de Duitsche weermachts- berichten van den laatsten tijd is, naar aan het D.N.B. in aanvul ling op het weermachtsbericht wordt gemeld, duidelijk op te maken, hoezeer het initiatief aan het Oostelijke front uitsluitend in handen der Duitsche militaire leiding ligt. Van alle deelen van het front worden dagelijks vorde ringen gemeld, die ondubbelzin nig bewijzen, hoe de Duitsche en samenwerkende troepen volgens een bepaald plan den vijand van zijn steunpunten berooven. Zoo werden in den Zuidelijken sector de belangrijke havensteden Niko- lajew en Cherson en de vesting Oisjakow genomen, welke laatste de monding van den Dnjepr in de Zwarte Zee beheerscht. Te gelijkertijd werd op den linker vleugel van den Zuidelijken sec tor de Duitsche aanval via Ko- rosten naar het Noord-Oosten voortgezet. In het middenge deelte van het ontzaglijke front heeft het beslissende succes in den slag bij Gomel het bezit ver zekerd van het belangrijke spoor wegknooppunt Gomel. In den Noordelijken sector heeft de in neming van de plaatsen Nowgo- rod, Kingisepp en Narwa voor den uit het gebied tusschen II- men- en Peipusmeer naar het Noorden voortgezetten aanval op beide vleugels goede steunpunten opgeleverd. Na het tot stand komen der verbinding tusschen de ten Oosten en ten Westen van het Peipusmeer oprukkende Duit sche strijdkrachten in het gebied jtondpm Narwa zal nu ook binnen afzienbaren tijd het overige ge bied van Noord Estland bevrijd zijn. Ir. alie sectoren van het tront gaan de Duitsche aanvallen voort, hoewel terreinmoeilijkhe den en hardnekkige verdediging het oprukken zeer bemoeilijken. De Sowjet-Ru^sen spannen tel kens weer hun laatste krachten in om het onverpoosde opdringen van de Duiïschers nog op te houden. Dit is hun echter tot nu toe nog op geen enkele plaats gelukt. Veeleer bestaat de indruk, dat ze vaak volkomen het over zicht omtrent den toestand hebben verloren en dientengevolge ook bij het nemen van tegenmaatre gelen onzeker ^ijn geworden. Aan enkele deelen van het front werd geconstateerd, dat ter ver dediging bijeen getrommelde af- deelingen in den strijd worden gebracht, die bestonden uit de overblijfselen van verslagen Sow- jetdivisies. Bovendien zijn ook reeds vaak reservetroepen en semi-militaire formaties hals over kop uit de naaste garnizoenen gehaald en in den strijd geworpen. Alle maatregelen waren echter ver- geefsch en beteekenden ten laatste slechts een verhoogd risico voor de Sowjet-leiding, die zich niet meer weet vrij te maken van den greep, waarin de Duitsche weer macht haar gevat houdt. Hoe groot de nervositeit van de op perste Sowjet-leiding reeds is blijkt bijv. uit den oproep van maarschalk Worosjilow, die iede- ren Sowjet-burger der stad Peters burg dwingt, als franc-tireur tot verdediging van de stad op te treden. Daaruit kan de gevolg trekking worden gemaakt, dat de opperbevelhebber van den Noor delijken Sowjet-vleugel reeds zelf zijn voornaamste steunpunt Pe tersburg buitengewoon in gevaar gebracht ziet. Terwijl de Sow jet-leiding het tot nu toe behalve de verdediging aan het front nau welijks nog tot een tegenwerkende operatie tegen de onophoudelijk voortrukkende Duitsche legers heeft gebracht, kan duidelijk wor den vastgesteld, hoe de Duitsche troepen naar den wensch der Duitsche leiding telkens weder vorderingen hebben weten af te dwingen, waarvan de eene in de andere grijpt. Zoo scheppen de thans aan den gang zijnde aan vallen weder de mogelijkheid voor nieuwe operaties, in grooten stijl en verkleinen ze van dag tot dag de bewegingsvrijheid van Sowjet- troepen en de leiding. SOVJET-OFFICIEREN DOODEN KRIJGSGEVANGENEN. Van Sowjet-Russische zijde wordt steeds weer beweerd, aldus D.N.B. dat het dooden en gruwelijk martelen van gevange nen en in gevangenschap ge raakte gewonden slechts nu en dan voorkomende uitspattingen zijn van ondergeschikten. Deze bewering wordt thans door de mededeelingen van twee Sowjet officieren weerlegd. In den Zui delijken sector van het Oostelijke front geraakte de Sowjet-majoQr Grüneberg in Duitsche gevangen schap. Tegenover een Duitschen officier verklaarde hij, dat de Sowjei-majoor Rokamarew, kapi tein Rotow en eerste-luitenant Djeljuchin herhaaldelijk openlijk als hun meening te kennen had den gegeven, dat men wegens gebrek aan vervoermiddelen alle gevangenen op den aftocht moet laten doodschieten. De voor Odessa in Duitsche gevangen schap geraakte Sowjet-arts dr. Tsjerniaski verklaarde onder eede er getuige van te zijn geweest, dat half Juli de Sowjet-majoor Sawelin 400 Duitsche en Roe- meensche gevangenen heeft laten doodschieten, omdat hij „den last van de gevangenen niet langer wilde dragen". Bij de slachtoffers bevonden zich talrijke Duitsche officieren en onderofficieren. Tij dens de gevechten in den bocht van den Dnjepr is een Duitsche „Sanifatsgefreiter" 17 Augustus getuige geweest van een verschrik kelijk Sowjet-bloedbad. In een dorp had een Duitsche compagnie infanterie onder toezicht van den „getreiter" vijf gewonden achter gelaten. Plotseling verschenen 8 Sowjet-soldaten, die eerst op den „gefreiter" schoten en hem ver wondden en vervolgens het huis binnendrongen en de weerlooze gewonden met lange messen en bajonetten afmaakten. PESSIMISME IN ENQELSCHE KRINGEN. In een bericht uit Londen geeft Associated Press een eerste Brit- sche reactie op de jongste Duit sche successen aan het Oostelijk front, in toonaangevende Engel- sche kringen, aldus het agent schap, geeft men toe, dat de po sitie der Sowjet» ernstig is. De stemming is ongetwijfeld pessi mistisch. Naar Reuter meldt, verklaren de Londensche bladen eenstemmig, dat de Sowjet-troepen thans voor de zwaarste vuurproef staan. De Times schrijft, dat de Sowjetuuie nu het grootste deel van den oorlogsdruk heeft te verduren. Het blad zegt voorts: „De zaak der Sowjets is de onze. De Sowjetunie kan in den duisteren en gevaarlijken tijd, dien zij door maakt, rekenen op de volledige sympathie van het Britsche volk". DE BEDREIGING VAN DE KRIM. Het Londensche blad Daily Telegraph schrijft in een hoofd artikel de volgende opmerkingen, in verband met den strijd in den Sowjet-staat. Door den Duitschen opmarsch door het Westelijke deel van de Oekraine en de verovering van Nikolajew, hebben de Sow jets een ernstig verdes geleden. Dit kan niet bestreden worden en het verles zal nog grooter worden, wanneer de verdediging aan den Dnjepr niet in stand kan worden gehouden, omdat dan ook de Krim en het voornaamste steunpunt van de Russische vloot, n.l. Sebastopol verloren zal gaan. In een hoofdartikel stelt het Londensche blad Evening Stan dard vast, dat een overwinning op Duitschland slechts mogelijk is, indien van Britsche zijde een aanval op het continent wordt ondernomen. Een dergelijke actie is volgens het blad op dit oogen- blik niet uitvoerbaar, aangezien het Engelsche leger niet sterk genoeg is en daarbij komt nog, dal het aantal schepen niet tee- ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 62VS Centvoor eiken regel meer 12Vs Cent. Oroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Kleine advertentiën 31 Cent. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. reikend is om een dergelijke ma noeuvre met kans op succes uit te voeren. (D.N.B.) Het A.N.P. meldt uit Ankara Tengevolge van de voortduren de luchtaanvallen en de hiermede gepaard gaande ravifaiileerings- moeilijkheden in Suez heeft het pas opgerichte Egyptische minis terie voor de burgerlijke verde diging besloten de stad Suez en de voorstad Port Tewfik te eva- cueeren. Alleen de ambtenaren en arbeiders van de Suezkanaal- maatschappij en de voor het vol tooien van de havenwerken nood zakelijke arbeiders en ambtenaren, alsmede de arbeiders en ambte naren der petioleumraffinaderijen mogen achterblijven. Suez en Port Tewfik hebben 40.000 inwoners. De door de toevallige vondst in eenige goederenwagens op het station van het kleine Fransche stadje La Charité en op andere plaatsen in Duitsche handen ge vallen deelen der geheime acten van den Franschen generalen staf hebben op waarlijk sensationeele wijze de conclusies uit de vroegere witboeken van het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn in alle punten bevestigd en de laatste geheimen van de Engelsche en Fransche politiek en oorlog voering aan het licht gebracht. Uit dit omvangrijke actenmate- riaal zijn 70 documenten gepubli ceerd, die zeer duidelijk de plan nen der geallieerde oorlogvoering laten zien. Deze plannen hebben dit eene met elkander gemeen het zoeken naar nieuwe oorlogs- tooneelen, alsmede het streven om de kleine volken van Europa aan deze oorlogsuitbreidingsplan nen dienstbaar te maken. Reeds in de besprekingen tus schen de Engelsche en Fransche generale staven, die in het voor jaar van 1939 hadden plaats ge had, was de beteekenis van het Belgische en Nederlandschestaats- gebied als uitgangsbasis voor een offensief tegen Duitschland vast gelegd. Het plan om eenEngelsch- Fransch offensief tegen Duitsch land via Belgisch en Hollandsch grondgebied te beginnen, vormde dus van begin af aan een vast bestanddeel der strategie van de westelijke mogendheden. Duitschland van zijn ertsvoor ziening af te snijden, dat is de leidende idee, die de politiek der geallieerden in Scandinavië be- heerschte. Naast deze oorlog van het ijzer komt de oorlog van de petroleum, alsmede maatregelen van 'sabotage voor de blokkeering van den Donau. Zoo moest van de IJszee tot den Kaukasus een gesloten front worden gevormd. Deze ring zou, naar men hoopte, de blokkade tegen Duitschland versterken en zijn economische wurging voleindigen. door Engeland verlaten, doch het ergste kreeg Frankrijk de Britsche trouweloosheid te voelen. Het Fransche leger, dat het enorm had te verduren en het geheele gewicht van den slag had te dragen, werd door Engeland in den steek gelaten. Als een zware aanklacht tegen Engeland klinkt aan het slot van het wilboek het schrijven van den Franschen opperbevel hebber van het luchtwapen, wiens laatste noodkreet uit den slag van Vlaanderen met de profetische waarschuwing eindigtde ver vulling van de aan Engeland gerichte eischen is een vraag van leven of sterven. In korte trekken zijn dit de oorlogsplannen der geallieerden, zooals zij uit de onderhavige documenten duidelijk kunnen worden geconstateerd. De snel heid der Duitsche slagen door kruiste echter telkens weer de plannen van den tegenstander. Bij het onvermogen komt aan Engelsche zijde ten slotte nog het verraad. Noorwegen voelde zich Het kan U bekend zijn, dat de Heer Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden een commissie heeft ingesteld ter ondersteuning van de maatregelen, getroffen voor de regeling van de landbouwproductie. Deze com missie is onder mijn leiding ge steld en ik heb mij in den lande verzekerd van de noodige leiders in de verschillende Gewesten. Ik kon mij niet aan de provincie- indeeling houden, omdat ik de veenkoloniën van de Provincie Qroningen en van de Provincie Drenthe tesamen moest voegen, en omdat de eilanden van de Provincie Zuid-Holland zoodanig verschillen van het vasteland van Zuid-Holland, dat hiervan ook een afzonderlijk gewest moest worden gemaakt. Dientengevolge heb ik dertien Gewesten en één van deze Gewesten is de Pro vincie Zeeland. Door omstandigheden, die ik zeer heb betreurd, maar waarvoor niemand persoonlijk verantwoor delijk is te stellen, is de organi satie in het Gewest Zeeland eenigszins vertraagd. De leden van de gewestelijke Commissie zijn de volgende Heeren Voor den C. B. T. B.C. de Putter, Looseshof, Beoostenblij- polder te Axel. Voor den K. N, B. T. B.P. Vercouteren te Nieuw Namen. Voor het N. A. F.W. F. van Gorssel, Derdeweg 44 te Rilland- Bath. Voor het N. L. C.A. S. Leen- houts te Retranchement. De Heer Mr. A. Slob, Voor zitter van het Gewest Noord- Holland heeft mij het genoegen gedaan, tijdelijk het voorzitter schap voor het Gewest Zeeland waar te nemen, terwijl ik thans in overleg met een autoriteit in de Provincie Zeeland als gewes telijk Voorzitter heb kunnen aan wijzen Mr. P. Dieleman, den wnd. Commissaris der Provincie zelf, terwijl als secretaris zal op treden de Heer Gebuis, assistent van den Rijksiandbouwconsulent te Goes. Nu er echter vertraging is ont staan in de organisatie in Zeeland, nu dus met eenigen spoed de streken en buurten moeten worden georganiseerd, veroorloof ik mij een beroep te doen op alle Zeeuwsche boeren. Ik behoef U niet te zeggen want dat weet Gij beter dan ik van hoe groot belang de landbouwproductie in Zeeland is voor de voeding van het Nederlandsche volk, en uit deze overweging zal dus ieder zich verblijden met de hartelijke medewerking Yan de ÜeeuwsYha AXEL COURANT

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1