Zenuwpij" 'i\KKElffltt tyW/50 O O V iTXirnAaxdtfa 1322 Geldige bonnen voor Voedingsmiddelen in de week van 24 Augustus tot en met 30 Augustus 1941. Binnenland. Ons Modehoekje. Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 8 u. 52 tot morgenochtend 6 u. 33 4 Duitschland strijdt voor Europa Laatste Nieuws. l V» too too too too een regen van machine-geweer kogels neerdalen op de opeen gedrongen massa's van soldalen, vrachtwagens, tanks, stukken ge schut en paarden, die over de weinige voorloopige rivierover gangen trekken, welke zich nog in sowjethanden bevinden. Alle permanente bruggen zijn thans reeds door Stuka-aanvallen ver nield. Verder zei men in deze kringen, dat het de laatste dagen aan de strijdkrachten van generaal- veldmaarschalk von Rundstedt ge lukt is groote sowjetstrijdkrachten die nog in de Westelijke Oekraine waren achtergebleven in geïsoleer de „ketels" te vernietigen. De omstandigheden in Odessa lijken wat de verschrikkingen betrelt op die aan den Dnjepr. De Angriff beschrijft Odessa zelf als een hel, die onophoudelijk het doel van bombardementen is. ROST VAN TONNINGEN OVER DEN STRIJD VAN EUROPA. Op het Amstelveld te Amster dam heeft de N S B. een geslaagde openlucht bijeenkomst gehouden, waar door den president van de Nederlandsche Bank, mr. M. M. Rost van Tonningen, het woord werd gevoerd. Er was voor deze bijeenkomst zeer groote belangstelling. Sprekend over de houding van het Episcopaat zeide mr. Rost van Tonningen, dat dit, toen hij het zedenbederf in Oss ter sprake bracht, in alle talen zweeg. Wijzend op de verwijten van landverraad zeide mr. Rost van Tonningen dat de politieke gees telijken, joden en plutocraten. die het volk lichamelijk verminken en geestelijk kapot maken, de werkelijke volksverraders zijn, wier vertegenwoordigers in Lon den zitten. De strijd van de N.S.B. is thans moeilijker geworden dan vóór den lOden Mei, omdat thans het volk toeziet, of wij de in onze handen gelegde macht goed gebruiken of misbruiken. Als de oorlog nog een jaar duurt, zal er in Rusland een Nederlandsche divisie vech ten, als hij nog vijf jaren duurt, zal er een geheel Nederlandsch leger gereed staan. Op het slag veld immers zal de bloedgemeen- schap der Qermaansche volkeren worden bezegend. Van deze strij ders op het slagveld kan elke Nederlander zeggen, dat zij hun leven voor hun ideaal veil hebben, terwijl de ozo-mannetjes rustig thuis blijven zitten en weinig van heldenmoed blijk geven. Als de Duitsche troepen over eenige weken aan de Wolga staan, zal Duitschland over voldoende grondstoffen beschikken om de Angel-Saksische mogendheden to taal te vernietigen. De organi satie van technici en andere wer kers staat reeds gereed om binnen te trekken, zoodra de strijd ge streden is en alles te organiseeren als of er nimmer bolsjewisme in Rusland is geweest. Na de pauze richtte mr. Rost van Tonningen zich tot de Am- sterdamsche arbeiders. In het Europa van na den oorlog zal altijd arbeid te veel en een ar beiderstekort zijn. Dan zal er geen moordende concurrentie meer bestaan tusschen de havens Amsterdam, Rotterdam, Antwer pen en andere, maar de havens van Europa zullen al hun krach ten moeten inspannen om het handelsverkeer te kunnen ver werken. Dan zal de periode ko men, waarin de arbeider aan het eind van zijn leven eindelijk zal kunnen hopen, dat voor zijn kin deren een gelukkige toekomst verzekerd is. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van de zesde strophe van het „Wilhelmus". Bij allerlei pijnen: ONGEREGELDHEDEN TE DEN HAAG. In den laatsten tijd is het in Den Haag meermalen voorgeko men, dat bakkerswagens, en zelfs ook bakkerswinkels, werden be stormd door groepen personen, die de broodbezorgers er toe dwongen, zonder aflevering van bonnen, brood te verstekken, of die het brood gewoon wegnamen. Een enkele maal geschiedde zulks ook zelfs zonder betaling. In verband hiermede heeft de Haagsche hoofdcommissaris van politie thans een ernstige waar schuwing tot de bevolking gericht, waarin hij zegt, dat dergelijke daden niet alleen indruischen tegen alle sociale gevoelens, doch eveneens gelijk te stellen zijn met plundering. Het politiepersoneel heeft dan ook de opdracht ont vangen, tegen zulke handelingen op de meest strenge en kracht dadige wijze op te treden en deze, indien noodig met de wa penen te beletten. Tevens wor den voor de schuldigen langdurige gevangenisstraffen In uitzicht ge steld, AXEL, 22 Augustus 1941. Belanghebbenden verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende gewijzigde dienstregeling van de Provinciale boot. Dinsdagmiddag tusschen 14.30 en 15 uur kwamen boven Aardenburg donkere wolkenge vaarten uit het Zuiden aandrijven, die niet veel goeds voorspelden. Op een gegeven oogenblik was een bijzondere wolkenvorm te zien, een lange kegel-of trechter vormig wolkgevaarte eindigende in een scherpe punt, kwam aan drijven. Vanzelfsprekend heeft deze wolkformatie een wetenschappe lijke naam, maar in den volksmond wordt zij „nikkelsfaart" genoemd. Veel goeds voorspellen derge lijke luchtverschijnselen niet. S.ms kan die plotseling door een gewel dige storm gevolgd worden (Bor- culo Dit was Dinsdag althans in W.-Zeeuwsch-VIaanderen niet het geval, wel ontlastte zich kort nadat het verschijnsel waargeno men was een onweersbui gepaard met een geweldigen langdurigen regen, die de velden blank deed staan. (Prov. Z. Crt.) De gemeenteraad van Mid delburg kwam Woensdag voor het laatst bijeen. Na afwerking van de agenda sprak de burge meester een afscheidsrede uit, waarin hij wethouders en raads leden dankte voor den steun, die hem bij voortduring was ge schonken. Eén der wethouders beant woordde daarna de rede van den burgemeester. Tot burgemeester van Veere is benoemd de heer J. A. Martijn, die sedert 1937 de betrekking van secretaris dier gemeente heeft vervuld. De heer Martijn staat bekend als een kalm en bezadigd mensch, een noeste werker en een man die boven de partijen staat en dit keer op keer heeft kunnen bewijzen. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een étui met foto. Veldw. Griep. troepen zetten hun zegevierenden opmarsch voort. Formaties van de luchtmacht hebben de uit Odessa en Otsja- kow over zee vluchtende sovjet troepen, alsmede vijandelijke co lonnes ten Oosten van de bocht aan den Dnj pr opnieuw zware verliezen toegebracht. Zij brachten op de Zwarte Z e een transport schip van 6000 brt. tot zinken en beschadigden drie andere groote koopvaardijschepen. Bij een aanval op de Britsche kust hebben motortorpedobooten een krachtig beschermd vijandelijk convooi aangevallen en een tank schip van 5000 brt. en een vracht schip van 4000 brt. tot zinken ge bracht. Gevechtsvliegtuigen heb ben in 't zeegebied om Engeland overdag uit een convooi een vrachtschip van 3000 brt. ver nietigd. Aan de Kanaalkust verloor de Britsche luchtmacht tijdens lucht gevechten vier jachtvliegtuigen. Vier andere Britsche vliegtuigen werden door mijnvegers en pa- Predikbeurten te Axel. Geref. Kerk. Geref. Gemeente (Weststraat). s- Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend In het Zuiden van de Oekraine hebben formaties der Waffer-S.S. de haven- en industriestad Cher- son, aan de monding van den Dnjepr genomen. Tusschen het Ilmen- en Peipus- meer werd na hevige gevechten, welke verscheidene dagen hebben geduurd, een door den vijand zwaar versterkte en bijzonder hardnekkig verdedigde stelling doorbroken, De stedenNjwgorod, Kingisepp en Him ?IIn genomen, Qnie FAVORIET-KNIPPATRONEN. No. 1322. - Deze vlotte zomerjapon zal zeker bij veel dames in de smaak vallen. De japon die een ietsje klokkende rok heeft is verder zeer eenvoudig gehouden. Vooral van bedrukt materiaal zal dit model het zeer goed doen. Het patroon is verkrijgbaar in maat 48: bovenwijdte 118 c.M taillewijdte 108 c.M., heupwijdte 126 cM. Maat 50bovenwijdte 128 c.M., taillewijdte 115 c.M., heupwijdte 133 cM. Door het al of niet aanknippen van de naden kan men het pa troon passend maken voor het eigen figuur. Benoodigd materiaal4.25 M. van 90 c.M. br. Dit Favoriet-knippatroon is te verkrijgen tegen den prijs van 35 cent (plus 2i/t cent omzetbe lasting) bij het bur. van dit blad. Dames 1 Denkt bij eigenge maakte kleeding aan een Favoriet knippatroon. Ze voldoen uitste kend en zijn goedkoop. Hebt ge re'eds succes bereikt, zegt het Uw vriendinnen en kennissen, Elk der volgende bonnen 24 Augustus t.m. 324 Brood 32 Brood 32 Bloem 32 Vleesch 32 Vleeschwar. 32 Kaas Eieren 32 Melk I 32 reserve (Divj 10 Augustus t.m. 6 September 1941 Geeft recht op het koopen van Beschikbaar per persoon 0 t.m. 3 jaar 4 t.m. 13 jaar 14 t.m. 20 jaar Volwas senen Brood of Gebak 30 Augustus 1941 4 rants. 1 rantsoen Va rantsoen Bloem, Brood of Gebak 7s rantsoen 1 rantsoen Vleesch of Vleeschwaren 100 gram Kaas stuks Eieren 1% liter Melk l'/a kg. Aardappelen Eenheid 10 20 24 20 Rants. 1 1 1 1 Rants. 1 3 3 3 Rants. 100 100 100 100 Gram 3V, Stuks 7 Liter l1/* 1". 1", Kg. 107 algem. 108 algem. 109 algem. 110 algem. B Rijst 111 algem. B Havermout 112 algem. 1 kg. 250 gram 500 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram Suiker Koffie surrogaat Jam Rijst Havermout of Gort Vermicelli of Maizena 21 Augustus t.m. 6 September 1941 2930 Boter 29-30 Vet 250 gram 250 gram Boter Boter met reductie In tijdvak van 1 week In tijdvak van 4 weken ÉÉN RANTSOEN 1 250 500 1 250 500 1 250 500 1 250 500 Oram Gram 500 250 250 250 Gram 500 250 250 250 Gram Gram In tijdvak van 18 dagen 250 250 500 500 500 500 500 500 Gram Gram Brood Gebak Bloem Rijst Havermout Gort Vermicelli Maizena Vleesch Vleeschwaren jam Voor de 100 gram brood 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, öf 140 gram speculaas, koek, óf 300 gram cake, öf 400 gram gevuld klein korstgebak, óf 500 gram gevuld groot korstgebak, öf 600 gram taart, gebakjes 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, gruttemeel (gem. meel) 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, aardappelvlokken 250 gram gort, gortemeel, grutten 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti 100 gram maizena, sago, aardappelmeel, öf 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder 100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen 75 gram gerookt of gekookt vleesch, öf 75 gram gerookte worstsoorten, öf 100 gram gekookte worstsoorten, öf 1^5 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, óf 150 gram bloedworst 500 gram Jam, siroop, honing, enz. overige artikelen is het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst vermelde hoeveelheden. 31 brood. 31 vleesch. 31 vleeschw. 31 bloem 31 melk I 29 reserve 30 Attentie 1 De volgende bonnen zijn na Zaterdag 23 Augustus niet meer geldig brood of gebak. vleesch of vleeschwaren. bloem melk I. aardappelen De geldigheidsduur van bon „31 reserve" voor het koopen van anderhalve kg. aardappelen wordt verlengd tot en met Zaterdag 30 Augustus. N.B. De bonnen 30, 31 en 32 voor Kaas blijven geldig tot en met 6 September 1941. mogen reeds op Zaterdag 23^Aug41941 ^orderf'gebrdkf3^' uitzondenn£ van die voor Vleesch of Vleeschwaren Hetkoopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. Helpen veilig en vlug. Doos 10 en SOct en spierpijn kunnen tot een kwelling worden. Neem in zoo'n geval een "AKKERTJE" en de pijn valt van U af' ZONDAG 24 AUG. 1941. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 10 nre Ds. van Oeveren Nam. 2.30 Ds. Dros', van Zaamslag Ü3. Vreugdenhll, van M-liskerke Dezelfde Geref. Kerk te Zoatespui. Voorin. 10 ure Ds. J S. Post, vat) Axe', bevestiging Ds. J F Soüie en n.m. 2 30 ure Ds. J. F. Sjllie, intred Voorm. 10 «re Leeskerk Nam. 2.30 Voorm. 10 ore Nam. 230

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2