L Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuvvsch-Vlaanderen. No. 40. VMJDAG 22 AUGUSTUS 1941. 57e Jaarg. Duitschland strijdt voor Europa Buitenland. -Victorie-Duitschland wint voor Europa op alle fronten Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 79 Cent; franco per post 1,04 Gulden. K 550 Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Telef. 56 - Postrekening 60263. Hoofdredacteur J. D. FREEKENHORST Prins Hendrikstraat 43, Axel ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 62V, Cenlvoor eiken regel meer 121/, Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Kleine advertentiën 31 Cent. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. DE STRIJD IN HET OOSTEN. De verovering van de Oekrain- sche havenstad Nikolajew en de insluiting van Odessa door de Duitsche en samenwerkende troe pen heeft tezamen met den Duit- schen opmarsch aan den Dnjepr den toestand aan de Zwarte Zee op beslissende wijze veranderd, zoo wordt aan het D.N.B. van welingelichte militaire zijde mede gedeeld. De sowjetvloot op de Zwarte Zee, die in de eerste plaats steunt op de oorlogshaven Sebas- topol, werd met Odessa en Niko lajew van haar belangrijkste steun punten beroofd. Odessa kwam meer voor reparaties in aanmer king. Nikolajew beschikte over de grootste installaties voorden bouw van oorlogsvaartuigen. Derhalve hebben de sowjets door de inne ming van Nikolajew ook de mo gelijkheid tot uitbreiding van hun vloot op de Zwarte Zee verloren. Voor de Duitschers en hun bond- genooten beteekent het bezit van deze beide havensteden en de controle over den mond van den Dnjepr een aanzienlijke verbete ring van hun positie aan de Zwarte Zee. Van daar uit wordt de ver zorging van de zich in de Oekraine bevindende troepen aanzienlijk verlicht. Bovendien is de bedrei ging van het gebied aan de mon ding van den Donau voor goed ter zijde gesteld, welke zich bij het begin van den veldtocht tegen de sowjets door het optrekken der sowjettroepen naar den arm der Soelina op zeer onaangename wijze deed gevoelen. Alleen reeds in de laatste dagen heeft het Duitsche luchtwapen de oorlogS-.. en transportvloot belangrijke scha de toegebracht. Het concentreeren van alle beschikbare schepen aan de Oekiainsche kust der Zwarte Zee, waarmede de aftocht van de daar ingesloten sowjettroepen over zee moest worden tot stand gebracht, is derhalve een aanzien lijke aderlating voor de sowjet vloot geworden. Op het Ladogameer woeden op het oogenblik buitengewoon hevi ge stormen, waardoor, naar het D.N.B. meldt, een groot aantal Sowjet-motorbooten en transport schepen bij een poging om over het meer uit de omsingelingen te ontkomen, is gekenterd. In de afgeloopen dagen zijn aan de oevers van enkele eilandjes in het Ladogameer verscheidene honder den lijken van bolsjewiki aange spoeld, alleen reeds op het eiland Lumkula werden meer dan 200 lijken geteld. Het zijn veelal ma trozen, die na een mislukte lan dingspoging op Lumkula en Mantsinsaaii op het meer moesten terugkeeren. Op de veroverde eilanden komen voortdurend bols jewiki aan, die tot de landings troepen behoorden en die, door den honger gedwongen, thans uit hun schuilplaatsen te voor schijn komen. HOPELOOZE POSITIE VAN ODESSA. De correspondent der N.R Crt. te Berlijn telefoneerde Dinsdag avond Nu de Duitsche legers in de Oekraïne den benedenloop van den Dnjepr hebben bereikt en de inneming van de Zwarte Zee haven Odessa binnen afzienbaren tijd te verwachten is gaat een hoogst belangrijke etappe in den oorlog tegen de Sowjetunie haar einde tegemoet. Wat Odessa aan gaat legde men er vanavond in Duitsche militaire kringen tegen over ons nog eens den nadruk op, dat het absoluut buitengesloten moet worden geacht, dat de sowjets de kans krijgen uit Odessa een sowjet- Russisch Tobroek te construeeren. Daarmee wil men dus zeggen, dat het naar Duitsche opvatting onmogelijk is, dat de sowjets zich in de haven en ves ting Odessa gedurende langen tijd in den rug van het Duitsche front zouden handhaven. Men be schouwt dit in de eerste plaats daarom niet doenlijk, omdat de strategische en geografische si tuatie hier geheel anders is dan in Noord-Afrika. Het belangrijkste agrarischedeel van de Oekraine is thans in Duit sche handen benevens het niet minder belangrijke ertsgebied van Kriwoj Rog. Zonder twijfel zal het volgende deel van den Duit* schen opmarsch het groote in dustriecentrum van de Oekraine zijn, waarvan de meest westelijk gelegen plaats Dnjepropetrowsk is. Daar begint een van de be* langrijkste wapeningscentra van het Europeesche deel van de Sowjetunie, dat in zijn waarde hooger is aan te slaan dan die welke in de rayons Moskou en St. Petersburg zijn gelegen. Vrij wel onmiddellijk op dit wape ningscentrum volgt dan het mijn- bouwdistrict inhetDonetz-bekken. Het belang van den komenden stoot der Duitsche legers behoeft in verband hiermee dus nauwe lijks nader te worden omschreven. De Russische cijfers over de verliezen der legers van maar schalk Boedjenny en het bericht, dat men er in geslaagd zou zijn het grootste deel van de man schappen veilig op dén Oostelij ken oever van den Dnjepr terug te trekken acht men hier absurd. Reeds de hoedanigheid van den Westelijken oever, welke steil en bergachtig is, maakt het volgens onze zegslieden onmogelijk men- schen en materiaal in het ver- eischte tempo naar den anderen oever te verplaatsen. De legers van Boedjenry waren kwantitatief zeer sterk, men schat ze op zeker een millioen man. Volgens Duit sche schattingen zou Boedjenny ten hoogste een derde gedeelte van zijn menschen hebben kunnen redden. Daarbij komt nog het verlies van materiaal, vooral van zwaar materiaal, dat percentsge wijze nog hooger moet zijn, omdat de terugtocht, zooals men dat noemt, onordelijk verliep. Dit verlies wefgt voor de sovjets het zwaarst, aangezien materiaal moei lijker te vervangen is dan man schappen. Daar een deel van de sowjettroepen nog in Odessa zit en wacht op transport over de Zwarte Zee, vermoedelijk naar de Krim, welk transport ongetwijfeld door de onverpoosde aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen zal worden gestoord, gelooft men te Berlijn, dat de sowjet-Russische verliescijfers in den slag om de Oekraine waarschijnlijk nog hoo ger zullen zijn dan men thans aanneemt. Uit deze omstandigheid durft men thans zekere conclusies te trekken ten aanzien van den te verwachten tegenstand aan den Qostelijken oever ven den Dnjepr, Nu de Westelijke Oekraine door Duitschland is bezet laat het zich eenigszins beoordeelen, in hoever de sowjet-soldaten het bevel van Stalin om alle landbouw- en indus- trieele producten te vernietigen hebben kunnen opvolgen. Man kan tot de voorloopige conclusie komen, dat dit bevel niet syste matisch ten uitvoer is gebracht, zoodat een deel ongeschonden in Duitsche handen is gekomen en een deel is vernietigd dan wel naar het sowjet-Russische achter land is getransporteerd. In de oorlogshaven Nikolajew hebben de sowjets gepoogd door brand stichting en in de lucht laten vliegen dokken en hellingen te vernietigen. Ook dit is hun slechts gedeeltelijk gelukt. Zoo schijnen de sowjets in hun pogingen om het in het Duitsche legerbericht genoemde linieschip van 35.000 ton te laten explodeeren niet te zijn geslaagd, zoodat dit schip, zij het met beschadigden boven bouw, in handen van de Duit schers viel. Het onderzoek of dit schip kan worden hersteld, ten einde Duitschland van nut te zijn, is nog gaande. SLAG BIJ GOMEL GEËINDIGD. Hoofdkwartier van den f-uehrer, 20 Aug. (D.N B Het Opper bevel van de weermacht maakt bekend In het gebied rondom en ten noorden van Gomel is een slag geleverd die met een zware ne derlaag der Sovjet-weermacht is geëindigd. Onderdeelen van 17 divisies infanterie, een gemotoriseerde, twee pantser- en vijf cavalerie divisies benevens twee brigades luchtlandingstroepen werden ver slagen, vernietigd of gevangen genomen. Ons vielen 78.000 gevangenen, 144 gepantserde vechtauto's, 700 stukken geschut en twee pantser- treinen in handen. Naar Domei uit Tokio meldt wordt Duff Cooper binnenkort te Batavia verwacht. Waarschijnlijk zal hij 2 September te Singapore aankomen. Associated Press meldt uit Washington Het Witte Huis hef ft bekend gemaakt, dat Roosevelt gisteren naar Hydepark is vertrokken om daar gedurende het weekend den hertog van Kent te ontvangen. Maandag keert hij naar Washing ton terug. BELGISCHE ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND. Het A.N.P. meldt uit Brussel In een kleine plechtigheid op het bureau voor de arbeidsbe middeling heeft zich de 200.000ste Belgische arbeideraangemeld voor werk in Duitschland. Opmerkelijk is het, dat de 200.000ste arbeider een oud krijgsgevangene is, die reeds tijdens zijn gevangenschap; het oog niet gesloten kon houden voor de gezonde toestanden In Duitschland. Hij heeft nu tegen* pver de per? verklaard, dat het hem verbaasd had, in Duitsch land geen «barbaren" aan te treffen, zoo als een van haat ver vulde propaganda in België jarenlang verkondigd had, maar menschen, die buitengewoon vriendelijk en voorkomend waren. Voor het Belgische econo mische leven is het geweldige aantal arbeiders, dat door Duitsch land wordt opgenomen, van de grootste beteekenis. De 200.000 Belgen in Duitschland dragen niet alleen in aanzienlijke mate bij tot verhooging van het Belgische volksinkomen, maar bevrijden hun land ook van de plaag der werk loosheid. In België bestaat prac- tisch geen werkloosheid meer. Van 500.000 in 1940 is het aan tal werkloozen gedaald tot 88 000. Hoewel deze enorme daling niet uitsluitend het gevolg is van de Duitsche maatregelen, blijft het toch een buitengewone verdienste van Duitschland en de Duitsche militaire en burgerlijke autoritei ten in het bezette gebied, dat zij ook hier het beproefde nationaal- socialistische werkverschaffings programma hebben verwezenlijkt. BLUECHER VERMOORD. Het Berlijnsche avondblad An- gr:ff publiceert een sensationeel bericht over 't einde van den be kenden opperbevelhebber van het Roode Leger in het Verre Oosten, generaal Bluecher. Zooals be kend ligt reeds sedert jaren een sluier over het lot, dat deze bui tengewone sovjet-Russische leger- ove ste ondergaan heeft. Het bovengenoemde Berlijnsche blad geeft een bericht weer, van een zekeren journalist Ernst Co- votta, die uit een sovjet Russisch concentratiekamp te Habarowsk, waarin hij in 1938 opgesloten werd, ontvlucht is. In dat kamp ontmoette hij vele prominente ge vangenen o.a. ook generaal Blue cher. De generaal trok onder de gevangenen sterk de aandacht door zijn forsche figuur en door het feit, dat hij ondanks de ge vangenschap zijn gemoedsrust bewaard had. In hetzelfde kamp bevonden zich ook zijn vrouw en kinderen. De zware mishande lingen, waaraan zijn vrouw werd blootgesteld, konden den generaal er niet toe brengen bekentenissen af te leggen, welke de Gepeoe gaarne van hem wenschte. Blue cher werd toen tenslotte in een woud, dat in de nabijheid van het kamp lag, dood geschoten. Ojk de echtgenoote van Blue cher werd terechtgesteld. Over het lot van de kinderen is niets bekend. BELGISCHE MILITAIREN IN KRIJGSGEVANGENSCHAP Den laatsten tijd zijn betrekke lijk aanzienlijke groepen Belgische miiita ren uit Duitsche krijgsge vangenschap ontslagen en naar hun vaderland teruggekeerd. De vorige week arriveerde te Ant werpen een trein nut 240 gewonde en zieke off.eieren en manschap pen. Nagenoeg al de reservisten van minderen rang bevinden zich thans weer in hun haardsteden. De meeste officieren en onderoffi cieren, die op 10 Mei 1940 in actieven dienst waren, worden echter nog steeds gevangen ge houden. Alles bij elkaar blijkt het aantal in Duilschland verblij vende Belgische krijgsgevangenen echter niet hooger meer te zijn dan 65.000. S.P.T. meldt uit Washington, dat uit Singapore wordt gemeld, dat de nieuwe opperbevelhebber van de Australische strijdkrachten generaal Even Mac Kay tijdens een onderhoud heeft verklaard, dat de Britsche strijdkrachten in het Midden-Oosten hun opmarsch hebben voltooid en voor den strijd gereed zijn. Schweizer Presse Tel. meldt uit Berlijn In de Wilhelmstrasse is mede gedeeld, dat omtrent het lot van de Duitsche krijgsgevangenen in de Sowjetunie nog niets bekend is. Hieraan werd toegevoegd dat zich op het oogenblik ruim een millioen krijgsgevangenen der Sowjets in Duitschland bevinden. Deze wor den te werk gesteld in de Duit sche bedrijven, o.m. voor het binnenhalen van den oogst. .VICTORIE'. Dezer dagen wordt in geheel Nederland een propaganda-blad verspreid, dat den titel draagt „Victorie" en dat men kan be schouwen als het sluitstuk van de V-actie hier te lande. Het blad is gewijd aan de vele schitterende Duitsche overwin ningen, die wij sinds September 1939 beleefd hebben en aan de Britsche .roemrijke" terugtochten, die daar veelal mede gepaard gingen. Onder den titel „Het Britsche leugen-drama" wordt een groot aantal Britsche en Amerikaansche berichten van September 1939 tot heden in herinnering gebracht, waarvan thans iedereen de leu genachtigheid kan vaststellen. In het gcheele blad, dat rijk met- interessante fotoseries en vlotte teekeningen van den be kenden Claudius geïllustreerd is, overheerscht de ironische en min of meer humoristische toon, die de echte Nederlander steeds weet te waardeeren. DE STRIJD AAN DEN DN'JEPR, De Berlijische correspondent van United Press meldt Betrouwbare Duitsche kringen waren van meening, dat het voor de Sowjets zeer moeilijk zou zijn, een nieuwe verdedigingslinie op den Oostelijken oever van den Drjepr op te richten. De Oos telijke oever, waar de resten van Boedjenny's legers zich thans trachten te reorganiseeren, is laag polderland. Genoemde kringen verklaren verder, dat deze facto ren beteekenen, dat de Duitschers in staat zullen zijn, artillerie op den Wist lijken bergoever in stel ling te brengei, welke honger staan dan de Sowjetstellingen op den anderen oever. Onder be scherming van hun vuur zouden Duitsche stoottroepen in snelle booten zonder al te groote moei lijkheden de rivier kunnen over steken en bruggenhoofden aan de andere zijde van de rivier vesti gen. Het is niettemin te ver wachten, dat Boedjenry zal trach ten aan den Dnjepr tegenstand te bieden. Volgens medede.elingen van betrouwbare kringen spelen zich aan den Dnjepr tooneelen af, die herinneren aan de gevechten bij Duinkerken, De resten van de sowjetstrijdkrachten trachten nog altijd den Oostelijken oever te bereiken. Duitsche Stuka's zet ten dag en nacht hun bomaan vallen op hen voort, werper nen wploiltYen op hen ®n laiso AXELSCHEfflCOURANT

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1