AKKERTJES Ccn Woonhuis &u Woonhuis MODEVAKSCHOOL naaien, knippen, bordaren, enz, Postflironummers van de Winterhulp Nederland; Bekendmakingen. Zuinig Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 8 u. 59 tot morgenochtend 6 u. 28 Bestrijding van strooperij en van schade door stroopende honden en katten. Ad verten tien. CORNELIS WDLFERT. Te koop: Woningbureau YEENSTRA, Attentie! Mej.E. DE RIJKE J kon worden, zoodat ook de prijsuitreiking in deze afdeeling nog niet kon plaats vinden. Deze wedstrijd is Zondag te Sas van Gent gespeeld en door De Zeehond gewonnen met 5 1, De wedstrijd De Bruinvisch I— De Schelde I, eveneens te Sas van Gent gespeeld, eindigde met een 6—3 overwinning voor De Bruinvisch (na verlenging). Alzoo de uitslag in atd. I le prjjs De Zeehond, 2e Schel- destroom, 3e De Bruinvisch. Boekbespreking. Winterhulp Nederland, Den Haag No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsteidam.no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. de strjd OM de FJORDEN. Voor kleine tuinen. Ook met gas en electriciteit Is 'tparool van dezen tijd. Sportnieuws. WATERPOLO-TOURNOOI. Zaternamiddag werd in de bad- en zweminrichting in de Kleine Kreek alhier een provin ciaal waterpolo-tournooi gehou den, dat goed geslaagd genoemd mag worden, wat het vertoonde spel betreft. Alleen de klassee ring der wedstrijden bleek niet Bteeds even duidelijk en dit zal bij een volgend tournooi waar schijnlijk dan ook wel beter zjjn geregeld. Onze stadgenooten hebben in dit tournooi een goeden indruk gemaakt; het spel van AZ.C. verbetert dan ook nog steeds en dat geeft vertrouwen voor de toekomst. Zaterdag liep niet alles mee met onze zwemmers, anders waren de resultaten zonder twijfel nog beter geweest. De uitslagen van het tournooi zijn als volgt Afdeeling I Schelde8troom I—ZeehondI 2—3 A. Z C. I—De Schelde I 1 2 Bruinvisch I—T.Z, P.C I 8—0 De Schelde I-Zeehond I 1—4 Bruinvisch I— Scheldestroom I 0—4 Atdeeling II Scheldestroom II TZ PO. II 4-1 A. Z. C. II—Bruinvisch II 5—1 De Schelde II— Scheldestroom II 0—8 Scheldestroom II—A Z.C. II 4—2 In atd. II behaalde Schelde stroom II van Breskens de le, A Z.C. II de 2e en De Schelde II van Terneuzen de 3e pry's. Na afloop reikte de voorzitter van A.Z.C. de heer L. Hamelink met toepasselijke woorden de prezen uit aan de resp. aan voerders van de tweede zeven tallen en bracht ook dank aan de dames en heeren, die hun medewerking verleenden aan het welslagen van dit tournooi. Hij sprak de hoop uit, dat een volgende maal de indeeling der wedstryden beter zal zijn. Gezien het minder zomersche weer, bestond er voor de wed stryden tamelyk veel belang stelling. Jammer dat de finale voor atd, I tusschen De Zeehond van Vlissingen en De Scheldestroom ysa Breskeas niet meer gespeeld Een Noorsch oorlogsdag boek door Overste Getz, commandant van de 5de brigade van het voor malige Noorsche leger. Uitgave W. J. Thieme Cie., Zutphen. OverBte Getz, de commandant van de 5e Noorsche brigade, die met de verdediging van Noord- Tiöadelag was belast, zegde in zijn laatste appel aan zijn man schappen toe, dat hij een over zicht zou uitgeven over wat er in zijn rayon was gebeurd gedu rende de maand, dat Noorwegen in den oorlog betrokken was. Met de uitgave van dit boek, waarvan nu ook een goede Neder- landsche vertaling in het licht is is verschenen, voldeed hy aan deze belofte. Over het algemeen worden dergelijke stukken, als hier zijn gepubliceerd, niet, althans niet tydens een oorlog, aan de open baarheid prijs gegevenen er zyn ook nu nog enkele documenten weggelaten, waarvan publicatie niet kon worden toegestaan. Ove rigens is het sobere relaas, dat de schrijver ons hier geeft, reeds meer dan voldoende, om den belangstellenden en aandachtigen lezer een indruk te geven van de moeilijkheden, waarmee men in het Noorden te kampen gehad heeft na den inval door het Duitsche leger. De voornaamste factoren, die tot de overgave hebben geleid, blyken te zynonvoldoende ge oefendheid der troepen en officie ren, een ontstellend gebrek aan wapens, munitie, vervoermidde len enz., waarom tydens den oorlog telkens en dringend, maar vrywel aityd vergeefs, werd ge vraagd de onvoldoende hulp door de geallieerden en ten slotte het plotselinge vertrek van deze laatsten van het Noorsche stryd- tooneel. Er is in den strijd der Noren en in dien, welken wijzelf gedurende 5 dagen hebben moeten voeren, eenerzyds veel overeenkomst, omdat ook ons land vele jaren laDg door den oorlog gespaard was en ods leger niet geoetend was in de moderne middelen van oorlogvoering. Anderzijds is er een groot verschil tusschen ons vlakke land en het bergmassief, dat den Noren veel voordeelen gaf boven den aanvaller en dat ongetwyfeld de reden is geweest, waarom zij het langer hebben weten uit te houden dan wij. Trouwens, ook voor de Duit- schers bracht de aanvoer van manschappen en materieel naar het Noorden uiteraard veel groo- ter moeilijkheden mee dan naar ons land. Wie aan de hand van het in dit boek opgenomen kaartje met aan dacht de op het eerste gezicht vry droge berichten leest en volgt, krijgt ten slotte denzeltden indruk, dien een boeiende roman op hem zou maken. Achter deze dagelijksche rapporten en ver zoeken om hulp, komt de tragiek van dezen stryd duidelijk naar voren en met instemming halen wy de woorden van kolonel Wettre in zyn laatste redevoering tot zijn regiment aan Wij willen hopen, dat wij eens weer vrije mannen zullen worden en dat wy geleerd hebben, dat te allen ty'de verval van het leger samen is gegaan met verval van het land. Een interesBanteuitgave, waar van de belangstellende Neder lander, burger zoowel als oud- eiiliiftir, gaaroe keuala salaenm. TOMATEN VOOR WINTER PROVISIE EN AARDBEIEN. Wie zelf tomaten kweekt, moet de hoofdopbrengst van den kou den grond nog krijgen, maar wie er niet voldoende heeft, zal ver standig doen om ze na half Augustus te koopen en in te maken, omdat de prijs omstreeks dezen tijd wel het laagst zal zijn. Tomaten kunnen niet alleen worden geweckt, maar kunnen we minstens zoo gemakkelijk in pekelwater bewaren. Hiervoor kunnen we echter alleen gave, onbeschadigde vruchten gebrui ken, zonder stengeldeelen. Volle pekel is voor het bewaren van tomaten niet gewenschtde beste verhouding krijgen we, door b.v. 7x/g liter water te koken en er zóóveel zout bij te voegen tot er niets meer in oplost. We hebben dan geheel verzadigde pekel. Door er dan nog 27, liter zuiver water bij te gieten, hebben we de beste verhouding voor tomaten, waardoor ze tot in het voorjaar toe, beslist versch bewaard blijven. De was-achtige schil van tomaten is n.l. van zóó dicht weefsel, dat het zout er niet of heel weinig in kan trekken. Bij deze conserveer-methode kun nen de waardevolle inmaakfles- schen weer voor andere doel einden worden gebruikt. Winterpostelein kan eigenlijk alleen worden gekweekt door bezitters van een z.g. kouden bak. Het zaaien kan nu in den vollen grond plaats hebben door het zaad luchtig in te harken en daarna aan te drukken. Zijn de plantjes eenmaal boven den grond, dan kunnen ze al spoedig in den kouden bak worden overgezet op afstanden van 6 tot 8 cm. He raam komt pas over den bak tegen den tijd dat de nacht vorsten komen, Liefhebbers van de vitaminen rijke radijs zaaiden in de zomer maanden bij voorkeur de lang werpige soort, de z.g. Ijskegel". Nu kan de gewone ronde radijs weer gezaaid worden voor na- jaarsgebruik, hoewel de lang werpige soort ook nog goed tot ontwikkeling kan komen. Augustus is de maand, waarin nieuwe bedden worden aangelegd voor aardbeien, op een zonnige plaats. Langer dan 3 of 4 jaar moet men aardbeien niet op het bed laten, omdat ze dan in op brengst zijn teruggeloopen. In ons vorig nummer wezen wij er op, dat soorten als de .Moulin Rouge" en „Jucunda" voor par ticulieren het gemakkelijkst te kweeken zijn, omdat ze laat bloeien en dus niet zoo gauw door vorst te lijden hebben. Aardbeien stellen zware eischen aan den grond. Vóór we uit kunnen planten, moet een flinke hoeveelheid goed verteerde koe mest worden ondergespit, maar vooral niet te diep, omdat aard heiplanten nogal vlak wortelen. De planten hebben verder een ruimen stand noodig. Bij het uitplanten zijn de planten nog klein en lijkt het al gauw, dat een afstand van ca 25 30 cm voldoende is, maar 35 40 cm is zeker niet te royaal Bij het planten moet er vooral ook op worden gelet, dat de planten niet te diep in den grond komen. Het hart van de aard- beiplant zit eigenlijk vlak boven de wortels en dit deel moet ab soluut vrij staan. (Nadruk verboden). Eenige voorvallen van de laatste dagen noodzaken mij de ingezetenen dezer gemeente nogmaals op het hart te drukken, dat zij alle han delingen achterwege dienen te laten, die de openbare orde en rust zouden kunnen verstoren of den indruk kunnen vestigen, dat zij tegen de bezettende macht zijn gericht. Met name dienen baldadighe den gericht tegen bepaalde inge zetenen het demonstratief achter na loopen van personenhet verven van leuzen op wegen en schuttingen, alsmede het verwij deren van proclamaties van offi- cieele instanties achterwege te blijven. Laten wij de vrijheden die de bezettende macht ons laat, ge bruiken en niet misbruiken. Bedenkt, dat een enkele on doordachte handeling voor de ingezetenen de meest ernstige gevolgen kan hebben. Axel, 19 Augustus 1941. De wnd. Burgemeester van Axel, P. J. VAN BENDEGEM. De Burgemeester van AXEL vestigt er de aandacht op, dat voortaan de volgende bepalingen gelden. ARTIKEL 1. (1) Met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste drieduizend gulden wordt gestraft 1) hij, die strikken, bestemd of geschikt voor het opsporen, bemachtigen of dooden van wild of schadelijk gedierte, bezigt, stelt of herstelt, voor handen heeft, aanbiedt of aflevert 2) hij, die a) tusschen een uur na zons ondergang en een uur vóór zonsopgang b) op Zondagen, den Nieuw jaarsdag, den Christelijken tweeden Paasch- en Pinkster dag, de beide Kerstdagen en den Hemelvaartsdag, met een schietwapen schade lijk gedierte opspoort, be machtigt of doodt, of poogt op te sporen, te bemachtigen of te dooden 3) hij, die wild of schadelijk gedierte, dat door middel van een strik gevangen is, voor handen heeft, aanbiedt of aflevert 4) hij, die herten, damherten, reeën, moetflons of wilde zwijnen verwondt of doodt, of poogt te verwonden of te dooden, met hagel, posten, schroot, met randvuurpatro- nen of met patronen, waarvan de huls korter is dan 40 mm. (2) De in het eerste lid onder 3 opgenomen verbodsbepaling geldt, voor zoover het voor handen hebben betreft, niet voor personen, die op het terrein, waarop de strikken zich bevinden, tot jagen be voegd zijn en voor hun ondergeschikten. ARTIKEL 2. (1) Door of vanwege den Secre taris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij kunnen vergunnin gen worden verleend om, onder door hem te bepalen voorwaarden, honden en kat ten, welke zich zonder toe zicht op meer dan 200 meter van het dichtbij gelegen woonhuis op een jachtterrein bevinden, te dooden. (2) De vergunningen, bedoeld in het voorgaande lid, geven niet recht tot het doodenvan 1) honden van herders; 2) jachthonden, daaronder niet begrepen lange honden 3) geleidehonden van bltn don) 4) leger- of roodekruis- honden 5) politiehonden een en ander voor zoover deze als zoodanig kenbaar zijn en als zoodanig door den gerechtigde worden gebruikt. Axel, 18 Augustus 1941. De Wnd. Burgemeester voornoemd, P. J. VAN BENDEGEM. Heden ontsliep tot onze diepe droefheid na een ge duldig gedragen lijden, onze geliefde Echtgenoot, Broeder en Behuwdbroeder, de heer in den ouderdom van 64 jaar en 4 maandtn. Wed. C. WOLFERT— Wiemes en Familie. Axel, 18 Aug. 1941. in de Molenstraat. Koopprijs f3000. in de Weststraat. Koopprijs f4500, Inlichtingen Langestraat 131, AMERSFOORT. Voor Permanenten, Watergolven, Ondu leeren, enz., kunnen de Dames weer terecht bij MARKT 1 AXEL. BELEEFD AANBEVELEND Ook aan huis te ontbieden. Begin September vangen de nieuwe lessen weer aan in Tevens een speciale cursus voor Costumière, Coopeoso en Leerares Na goed afgelegd examen kan een diploma uitgereikt worden. Ook PATRONEN NAAR MAAT v e r k r ij g b a a r. JAPONNEN en MANTELS, enz. naar maat gemaakt. Vraagt inlichtingen Beleefd aanbevelend, COfiRIE DE SMIDT, Gedipl. Coupeuse-Leerares, Weststraat, Axel. Kleine advertentiën. TERSTOND GEVRAAGD een Huishoudster. Adres: Bureau van dit Blad. EEN FLINK MEISJE gevraagd, zelfstandig kunnende werken W. VAN H'LTEN, Stationstraat 1, Ter overname een Uitschuiftafel. Bevragen Bureau van dit Blad. VERMIST een jonge kat (wil van kleur) Terug {s behoeft Een "AKKERTJE" zal zor gen, dat de pijn direct ver dwijnt. Neem zoo noodig, voor 't naar bed gaan nóg 'n "AKKERTJE" dan kunt Ge zeker zijn vannacht rustig te slapen. Maar.... laat Uw gebit nazien. Vlugge, zekere werking bij alle pijnen, dat is't geheim der "AKKERTJES", die door geen enkele imitatie worden geëvenaard, nóch in hun bijzondere samen stelling, nóch in hun doel treffende snelle werking. I Op elk "AKKERTJE" staaft Akker-merk: Uw garantie voor de onschadelijkheid I tegen griep, hoofdpijn, koorts, kou

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 3