Binnenland. Gas en electriciteit. Laatste Nieuws. Gemengd Nieuws. Deze verhooging treedt ook in werking, wanneer de rentetrekker weduwnaar geworden is of ge scheiden en nog kinderen te onderhouden heeft, die den ver- eischten leeftijd nog niet hebben bereikt. Voor ieder kind, dat aan dezen eisch voldoet, komt er bovendien nog een toeslag van 20 pet. bij, met dien verstande, dat deze kindertoeslag hoogstens voor 6 kinderen wordt gegeven. Als maximum kan dus een totale toeslag worden gegeven van 50 pet. 25 pet. 6 X 20 pet. 195 pet. boven de wette lijk vastgestelde rente. Op het weduwen- en weezen- pensioen wordt een toeslag van 50 pet. gegeven. In het geval dat weduwen- en weezenrente gelijktijdig bestaan, wordt de toe slag verhoogd voor iederen wees met 25 pet., weer maximaal voor 6 weezen. Wanneer echter alleen weezenpensioen wordt uitgekeerd, wordt 50 pet. toeslag gegeven. Op grond van deze verhoogin gen kunnen wij zeggen, zoo zeide spr.» dat de ouderdomsrente ver hoogd zal worden met in door snee 40 pet. en de weduwen- en weezenrente met 25 pet. Deze nieuwe maatregelen op het gebied van de sociale ver zekering brengen, zoo vervolgde spr., den verzekerden en den rentetrekkers belangrijk materieel voordeel. De vakbeweging in Nederland, zoo besloot spr.j zal meer berei ken, nu de versplintering, en daardoor haar verzwakking van haar krachten, is opgeheven, mits de arbeider begrijpt, dat hij de organisatie, die zijn eigen orga nisatie is, moet steunen. NEDERLANDSCHE P.K. VERTROKKEN. Op het departement van Volks voorlichting en Kunsten te Den Haag hebben commandant en manschappen van de propaganda- compagnie van het Vrijwilligers legioen Zaterdagmiddag afscheid genomen alvorens naar het Oos telijk front te vertrokken. Onder de ca. vijftig man be vinden zich drie vertegenwoordi gers van genoemd departement verder acht journalisten, voor fotoverslaggevers, twee filmope rateurs en vier technici en radio reporters. De commandant der propagan- dacompagnie, de heer Wouter Hulstijn, thans gekleed in de uniform van Hauptmann der Waf- fen S.S., nam als eerste het woord om zijn mannen toe te spreken „Ik verwacht, dat gij allen uw plicht zult doen", zoo zeide hij o.m., „en dat wij ons voor onze Duitsche wapenbroeders niet zul len behoeven te schamen". Hij wekte de vertrekkenden op toi het in acht nemen van de striktste discipline. Dit is in het belang van hun eigen veiligheid. Hij zelf zal zich na enkele dagen met de autocolonne bij de Zaterdag middag per trein vertrokken vrij willigers voegen. Hierop was het woord aan prof. dr. T. Qoedewaagen, secre taris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten. „De zestiende Augustus 1941 zal in de geschiedenis van de Nederlandsche journalistiek een wel zeer gedenkwaardige dag zijn. Voor de eerste maal vertrekt van daag een volkomen op militaire leest geschoeide journalisteneen heid, voorzien van de meest mo derne technische hulpmiddelen, om de gebeurtenissen van den oorlog in beeld, woord en letter vast te leggen. Deze bewapende journalisteneenheid, welke ons Duitsche broedervolk propaganda- compagnie noemt, of kortweg P. K., heelt een tweeledige taak. In de eerste plaats is zij een volksvoorlichtende, in de tweede plaats is zij die van den geschied schrijver, die zelf met de wapenen in de hand de geweldige gebeur tenissen, diejn dezen tijd plaats vinden, Deleeft", aldus spr. „De eerste Nederlandsche P. K., die Jhans staat aangetreden, is santen* gesteld uit een 50 tal mannen die ieder op hun terrein reeds hun sporen verdiend hebben. Daar is onder hen een drietal mede werkers van mijn departement, de heeren Hulstijn, Kelderman en Verheul. Verder telt de P. K. acht journalisten, die ook ideolo gisch bij het departement behoo- ren. Wat de beeldberichtgeving beireft, gaan met de P. K. vier foto-verslaggevers en twee film operateurs mee. De radiorepor tage heeft de beschikking over vier technici, terwijl verder, en zeker niet in de laatste plaats te noemen, een aantal mannen zich beschikbaar gesteld heefi als chauffeur, mecanicien, fourier, kok, tezamen vormende een mili taire eenheid, die te velde geheel zelfstandig kan optreden. De leiding van deze expeditie is op gedragen aan den u welbekenden Wouter Hulstijn, tot wien ik thans in het bijzonder een enkel woord richt. Kameraad Hulstijn I Ik zie u en uw medewerkers, die ik hier op het departement zoo goed heb leerert kennen, slechts noode ver trekken. Ik ben er van overtuigd, dat onze Nederlandsche P. K. onder uw bezielende leiding ginds in het Oosten een uitstekend figuur zal slaan. U zult het beste uit uw menschen weten te halen •m ik weet, dat dit alles in een ware kameraadschappelijke sfeer zal geschieden. U verstaat de kunst vrienden te maken en vrien den te houden. Ik moge er wel op wijzen, dat deze eigenschap voor een leider van een P. K. van wel zeer groot belang is. Immers ginds zal onder de meest moeilijke omstandigheden gear beid worden, er zal ontzaglijk veel van u en uw mannen ge vergd worden en er zullen onge twijfeld momenten zijn, waarop het woord van een waarachtig kameraad de zorgen kan ver lichten. „0RDEM TEGEN BOLSJEWISME. Een anti-bolsjewistische campagne van het De partement van Volks voorlichting en Kunsten. Dezer dagen wordt in geheel Nederland huis aan huis het blad „Orde" bezorgd, een anti-bolsje wistische uitgave van het Depar tement van Volksvoorlichting en Kunsten. In dit blad wordt een aantal berichten en artikelen aange haald, die omstreeks 1930 in Katholieke en Christelijke dag bladen in Nederland zjjn ver schenen en waarin alle Christe nen ter wereld te wapen worden geroepen tegen het goddelooze communisme. Er wordt verder op gewezen dat er by heel wat Nederlandsche Protestanten en Katholieken thans bitter weinig van hun strijdvaardige anti- bolsjewistische houding van toen is overgebleven. Het blad bevat verder belang wekkende cijfers en beschrijvin gen, aangrijpende foto's en scher pe teekeningen van den beken den caricaturist Claudius, die alles tezamen een schril beeld geven van de werkelijkheid in de Sovjetunie en die iederen lezer moeten vervullen van dankbaar heid, dat aan het Roode Schrik bewind thans een einde komt I AXEL, 19 Augustus 1941. De wnd. burgemeester van Axel vestigt, ter voorkoming van on aangenaamheden de aandacht van belanghebbenden er op, dat het rapen van graan of aardappelen op grond bij anderen in gebruik slechts geoorloofd is, indien de be treffende grondgebruiker zijn toe stemming daartoe heeft verleend. Met ingang van 1 Oct. a.s. is tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Terneuzen be noemd de heer Mr. A. P. Benja- minse, thans directeur van het post- en telegraafkantoor te Har ingen, (Tern, Crt.) Nieuwe geldige bonnen. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend EIEREN. Gedurende de week van 17 tot en met 23 Augustus a.s. zal de met „31 eieren" gemerkte distributiebon recht geven op het koopen van 1 ei. Deze bon behoudt ook gedurende de week V®D 24 tot en met 30 Augustus zyn geldigheid. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat voor de week van 24 tot en met 30 Augustus a.s. geen nieuwe bon voor het koopen van eieron za! worden aangewezen. De Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening heelt onlangs reeds gewezen op de slechte veevoederpositie, waardoor het onvermijdelijk is geworden om op korten termijn over te gaan tot inkrimping van den pluim- vt estapel. Deze zal tot ongeveer een derde van den huidigen omvang terug moeten worden gebracht. Dit beteekent, dat wjj over zeer weinig eieren zullen kunnen beschikken, te weinig om de distributie van 1 ei per week te kunnen volhouden. Het moment waarop de distributie gestaaut zal moeten worden, komt dan ook in zicht. De eieren, waarover wy nog zullen kunnen beschikken, zyn bestemd voor byzondere instel lingen en byzondere omstandig heden. Ia de eerste plaats zullen natuurlijk de ziekenhuizen en de zieken eieren ontvangen. Nu komt er nog zooals uit bovenstaand bericht blykt 1 ei in de 14 dagen. Wellicht komt er daarna nog een keer 1 ei in de maand. AARDAPPELEN Gedurende de week van Zon dag 17 tot en met Zaterdag 23 Augustus a.s. geeft de met „31 reserve" gemerkte bon van de bonkaart „diversen" recht op het koopen van anderhalve kilogram aardappelen. Met ingang van Vrijdag 22 Augustus a.s. zal wederom een nader aan te wjjzen bon voor het koopen van anderhalve kg. aardappelen worden geldig ver klaard. Deze bon zal in de Donderdag-avondbladen worden gepubliceerd. Aangezien door tydelyke moei lijkheden by de aardappelvoor ziening het rantsoen van 3 kg. per week momenteel niet geheel beschikbaar gesteld kan worden, zal binnen den kortst mogelyken tyd dit tekort door een toeslag boven het rantsoen van 3 kg. worden aangevuld. Teneinde er voor te zorgen, dat zonder eenige uitzondering op de met „29 reserve" gemerkte bonnen het rantsoen daadwerke lijk verkrijgbaar is geweest, is voorts bepaald, dat op deze bonnen ook in de week van 17 tot en met 23 Augustus a.s. het rantsoen van 3 kg nog kan worden afgeleverd. In verband met bovenstaand bericht moge herinnerd worden aan de mededeelingen betref fende de aardappelvoorziening, welke in het einde van de vorige week zijn gepubliceerd. Toen is gewezen op de moeilijkheden, waarmede men by de aardappel voorziening te kampen had ten gevolge van de slechte weers omstandigheden. De aanvoer van aardappelen was zoo, dat het rantsoen van 3 kg. niet volledig beschikbaar kon worden gesteld. Daarom moest voor de afgeloopen week worden volstaan met anderhalve kg. aardappelen, onder de mededeeling, dat nog in den loop van deze week een aanvullende bon van anderhalve kg. bekend gemaakt zou worden, indien de weersomstandigheden gunstiger werden. Dit is helaas niet het geval geweest. Het weer is uitermate ongunstig gebleven en daarom is de mogelijkheid om de aanvullende hoeveelheid van anderhalve kg. reeds thans beschikbaar te stellen, niet aan wezig. Hier komt nog by', dat een gunstige wending ia hst weer nu wellicht niet meer on middellijk tot het gewenschte resultaat zal leiden. Indien het mooi oogstweer wordt, zullen de telers vermoedelijk in de eerste plaats trachten het graan ge borgen te krygen, waardoor zy uiteraard minder aardappelen zullen kunnen rooien en afleve ren. De aardappelpositie zal zich echter gaandeweg verbe teren. In verband met het boven staande moest evenwel thans worden volstaan met een bon van anderhalve kilogram aan te wijzen. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een ring. A. de Jonge, Markt 11. Een armbandhorloge. Ph. A. Knieriem, Walstraat 30. 2000 boeten en ruim 100 afsnijdingen. Reeds vele malen is er op gewezen, dat de rantsoenee ring van gas en electriciteit nog onvoldoende besparing tengevolge heeft gehad. Het verbruik moet tot 75 pet. van het verbruik in de overeenkomstige periode van het vorige jaar terugge bracht worden en een ieder is verplicht er zorgvuldig voor te waken, dat zijn rant soen niet overschreden wordt. Hoewel het prijzenswaar dig is, dat vele verbruikers zich aan de opgelegde be perking houden, zijn er daarnaast nog talloozen, die aanmerkelijk meer gebruiken dan waarop zij krachtens de distributieregeling recht heb ben. De gevolgen hiervan zijn niet uitgebleven en in de afgeloopen twee weken hebben ruim 2000 boete heffingen plaats gehad en meer dan 100 afsnijdingen. Het laat zich aanzien, dat nog vele afsnijdingen in tal van plaatsen zullen moeten volgen. door reusachtige zwermen sprink hanen bedreigd, die reeds groots deelen van den graanoogst in de tot dusver bezochte gebieden hebben vernield. De zwermen die van het Noordwesten binnen vlogen, hebben reeds verschei dene vruchtbare provincies ge teisterd. Naar Associated Press uit Mount Gilead (Ohio) meldt, is bij deze stad een tweemotorige Lock- head bommenwerper der marine neergestort. Het toestel was op weg van Californië naar Canada. Volgens het eerste onderzoek zijn op zijn minst vijf personen ver brand. De oorzaak van het on geluk is niet bekend. Volgens de jongste oogst- schattingen wordt in Spanje een tarwe-oogst van plm. 3 mill, ton verwacht, waarmede de opbrengst van het vorige jaar belangrijk wordt overtroffen. Predikbeurten te Axel. Geref. Gemeente (Weststraat). Woensfag 20 Aug., des avonds om 7 ure Dr. J. van den Berg, van Krabbendijle. ONTDEKKING IN ANTWERPSCH WARENHUIS. Het A.N.P. mtldt uit Ant werpen Kenmerkend voor het gebrek I aan verantwoording en voor de egeïstische hebzucht der z.g. „betere kringen" in België is een thans in Antwerpen ontdekt geval. In een groot warenhuis der stad werd in een geraffineerd uitge dachte schuilplaats een enorme voorraad goederen ontdekt, be staande uit duizenden kilogram men levensmiddelen van allerlei soort, die in den sluikhandel tegen onmogelijke prijzen verkocht moesten worden. Ook vond men niet minder dan 6000 liter spijs olie, benzine, autobanden en een geweldigen stapel stoffen. Een groot deel der gevonden goederen was verstopt in een hoogspan ningscel, waarop „levensgevaar lijk" geschilderd stond. Een an dere bergplaats was gemaakt in den grond met een gecamou- fl eerden uitgang. De directeur van het warenhuis werd gearres teerd. Bij de huiszoeking in de woning van een der directeuren ontdekte men eveneens een groo- ten voorraad levensmiddelen, die van den voorraad in het waren huis weggehaald en voor persoon lijk gebruik bestemd waren. SPRINKHANENPLAAG IN BRITSCH INDIË. Noordwest-Indiö wordt dsu bet D.N.B, via Earatsji verneemt In een extra uitzending van de BN.O. hedenmiddag om half 2 werd het volgende bericht van het opperbevel van de Duitsche weermacht bekend gemaakt. In het Zuiden van de Oekraine hebben Duitsche, Roemeensche, Hongaarsche en Italiaansche af- deelingen in voorbeeldige wapen broederschap en onder uitsteken de strijd- en marschprestatie's, het geheele gebied ten Westen van de Dnjepr in Duitsche handen gebracht. De aanval op de stad Odessa en belangrijke punten aan de benedenloop van den Dnjepr is ingezet. Behalve de reeds vermelde bij de slag van Oman aan de vijand toegebrachle verliezen, vielen nog 60 000 krijgsgevangenen, 84 pant serwagens en 530 stukken geschut en omvangrijke hoeveelheden an der oorlogsmateriaal in onze handen. In de haven van Odessa werden door het luchtwapen 9 groote troepentransportschepen onbruik baar gemaakt, 3 oorlogsschepen, w.o. een zware kruiser werden beschadigd. In de slag bij Kiew leed de vijand sinds 8 Augustus zware I verliezen: 17750krijgsgevangenen, 142 pantserwagens en 123 stukken geschut. In de oorlogshaven Nicolajew vielen de volgende op stapel staande oorlogsschepen in Duit sche handen 1 slagschip van 35.C00 Ion, 1 kruiser van 10.000 ton, 4 torpedojagers en 2 duik- booten. Voorts werd een kanonneerboot tot zinken gebracht. Op den Atlantischen Oceaan werden nog twee vijandelijke schepen met een gezamenlijke inhoud van 20.000 ton tot zinken gebracht. De bjj Odessa ingesloten Sov jettroepen trachten door ver scheping aan de vervolging te ontkomen. Duitsche gevechts vliegtuigen trachten dit door een ware bommenregen te ver hinderen. De dicht opeengepakte Sovjet troepen lijden zware verliezen. Een transportschip werd door bommen zwaar beschadigd. Naar het D.N.B. verneemt werden in den afgeloopen nacht uit Britsche vliegtuigen brand en brisantbommen geworpen boven West Duitschland. Ia eenige steden werd geringe schade aangericht. De burger bevolking leed eenige verliezen. Van eenige luchtstrijdkrachten die via de Oostzee het Rijksge bied binnendrongen gelukte het aan een vliegtuig Berlyu te nade ren, waar het door luchtafweer tot den terugtocht werd gedwon gen, Negen vijandelijke vlieg tuigen werden neergeiehote^.

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2