i Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Vlaanderen. No. 39. DINSDAG 19 AUGUSTUS 1941. 57e Jaarg. BEKENDMAKING. -Victorie-Duitschland wint voor Europa op aile fronten Belangrijke sociale maatregelen. Nederlanilscbe Volksdienst Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 79 Cent; franco per post 1,04 Gulden. K 550 Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Firma J. C. VINK - Axel Bureau Markt 12. Telef. 56 - Postrekening 60263. Hoofdredacteur J. D. FREEKENHORST Prins Hendrikstraat 43, Axel ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 62VS Centvoor eiken regel meer 12V, Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Kleine advertentiën 31 Cent. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Herhaaldelijk heb ikdeNeder- landsche bevolking ervoor ge waarschuwd op eenigerlei wijze de vijanden van Duitschland te begunstigen. Desondanks is weer een ernstig geval van be gunstiging van den vijand voor gekomen. Op 7 Augustus j l. moest op Nederlandsch gebied een Britsch gevechtsvliegtuig een noodlanding maken. De onge deerd gebleven bemanning, be staande uit 6 personen, kreeg bij haar poging om te ontvluchten steun van Nederlanders, die geld gaven, leve nsmiddelen en burger- kleeding. Nog dienzelfden dag werden de Engelschen gevangen genomen. De personen, die hulp verleend hadden bij de poging em te vluchten, zijn terstond voor een Duitschen krijgsraad gebracht. Deze veroordeelde vijf hunner ter dood en drie anderen tot lang durige, deels levenslange gevan genisstraf. w.g. FR. CHRISTIANSEN, Generaal der Vliegers. Den Haag, 14 Augustus 1941. De heer H. J. Woudenberg, commissaris van het N.V.V. heeft in een bijeenkomst van functio narissen van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen te Amsterdam eenige zeer belang rijke maatregelen van socialen aard aangekondigd. In zijn rede besprak de heer Woudenberg allereerst de houding van de confessioneele bonden. De leiding van de confessio neele bonden heeft, aldus spr., duidelijk bewezen, afwijzend te staan tegenover elk constructief werk. In scherpe tegenstelling daar mede verschijnt de houding van het N.V.V., dat onder alle om standigheden zijn taak met alle kracht voortzet. Spr. sprak vervolgens over zijn benoeming tot commissaris van de confessioneele bonden. Dat alle Nederlandsche arbei ders deel zullen uitmaken van één organisatie, was en is het ideaal van haast alle arbeiders, die het ernstig met hun stand in het volk meenen. Het is duide lijk, dat er voor de arbeiders maar één mogelijkheid bestaat, om zich voor hun volle waarde te doen gelden, d.w.z. een rechtvaardige plaats in het volk te verkrijgen. Deze mogelijkheid is een sterke en hechte organisatie, ongeacht politiek inzicht of religieuze over tuiging. De practijk heeft vol doende bewezen, dat er op soci aal-economisch terrein geen reli gieuze botsingen ontstaan. Het zou de dwaasheid ten top zijn gevoerd, wanneer het mogelijk ware, voor katholieke, protestant- sche of anders denkende arbeiders verschillende arbeidersvoorwaar- den te scheppen of te bestendigen. Het geldt hier immers algemeene volks- en arbeidersbelangen. Deze overtuiging heeft altijd in de bij het N.V.V. aangesloten organisa ties geheerscht, al moet weliswaar worden erkend, dat de nauwe verbintenis, die de moderne ar beidersbeweging had met de so- ciaal-demoeratische arbeiders-par tij, een belemmering was voor de confessioneele arbeiders om zich daarbij aan te sluiten. Nu echter het N.V.V. los is ge maakt van die politieke banden, kan ik zeggen, dat een groot deel van de bestuurders en zeker ook van de leden over deze verbre king niet rouwig is gestemd. De goede vakvereenigingsman toch heeft zijn werkgebied steeds ge vonden op het terrein, waar hij de sociaal-economische belangen van zijn leden kan behartigen en verbeteren. Hoe dit ook zij, ons volk moet ook in dezen tijd verder leven en er mag geen stilstand komen op het gebied van alle sociaal-eco nomische mogelijkheden. Ik her haal nogmaals, dat het N.V.V. thans aan geen enkele politieke partij is gebonden en geen man tel-organisatie van welke partij of beweging ook. Ik heb in het jaar, dat ik commissaris van het N.V.V. ben, deze lijn strak op gevolgd. De voorstelling van kerkelijke zijde. Wanneer dan ook van kerkelijke zijde een voorstelling van zaken wordt gegeven, waaruit men zou kunnen afleiden, dat bepaalde maatregelen in het bijzonder tegen katholieke instellingen zijn ge nomen, dan is dit bewuste mis leiding met het doel, voor zich zelf een sfeer van martelaarschap te scheppen. Spr. citeerde in dit verband een schrijven van den heer De Bruyn, voormalig voorzitter van het R K. Werkliedenverbond en betoogde vervolgens, dat de eenige idiëele ondergrond is het verlangen naar een groote, alles omvattende or ganisatie van arbeiders. De rech ten en aanspraken van de leden der confessioneele bonden moeten onaangetast blijven. Aan deze rechten is niet gekort, aldus de heer Woudenberg, zooals in Ne derlandsche kerken onwelwillend werd uitgedrukt. Integendeel, daar is alles gedaan en met resultaat, om deze rech ten en aanspraken te verbeteren en te vergrooten. Ik behoef hierbij slechts te noemen, alles wat in een jaar tijds is geschied ten opzichte van het arbeidsrecht, de arbeidsbemiddeling, de ont slagverordening, de werkloos heidsverzekering, de wachtgeld regeling, de werkverruiming, steun- en armenzorg, loon- en arbeidsvoorwaarden, sociale ver zekering, loonbelasting, bestrijding van de werkloosheid en de huur- opzegging. Niet de Rijkscommissaris en niet ik, aldus spr., maar ieder, die in deze dagen met geestelijke dwangmaatregelen de arbeiders aanraadt, om niet langer lid te blijven van hun organisatie, be rooft den arbeider van alles, wat hij in lange jaren moeizaam tot stand heeft gebracht. De arbeider die er gevolg aan geeft en voor dwangmiddelen zwicht, berooft jich zelf. Qpk de eenheid van den arbeid komt. Deze voor dezen tijd noodzakelijke voort schrijdende gedachte maakt geen halt voor welken dwang ook, noch voor het booze gezicht van den vakbondsbestuurder, noch voor dat van een bisschop. Op het terrein van den natio- nalen arbeid, die het geheele volk aangaat, moet men in saamhoo- righeid samenwerken en voldoen den gemeenschapszin hebben, om op dat terrein ook als één volk naar voren te treden. Wie wegloopt, verbeurt zijn deel. De brief, die in de Nederland sche kerken is voorgelezen, heeft met godsdienst niets te maken, maar is een verlengstuk van de oorlogvoering. Wij gelooven, zoo vervolgde de heer Woudenberg, in een godde lijke ordening, in een voorzienig heid, die rechtvaardig is, een Schepper van de aarde en de rassen, die haar bewonen en naar die scheppingsorde zullen alle volken zich moeten richten. Er is geen kerk, die een monopolie op deze scheppingsorde bezit en ik ben er van overtuigd, dat de macht van een volk, door de voorzienigheid voorbestemd om het bolsjewisme uit te roeien, leiding zal hebben in de nieuwe ordening, waarin de volken van Europa gelooven. De ziekteverzekering. Spr. behandelde vervolgens de sociale voorzieningen en besprak allereerst de praktijk van de ziektewet, waarin met sociale omstandigheden te weinig reke ning weid gehouden. Hierdoor kwamen de belangen van den economisch zwakke vaak in het gedrang en het is te begrijpen, dat de verzekerde met de primi tieve wettelijke ziekengeldverze kering niet tevreden kan zijn, hetgeen spr. nader toelichtte. Het N.V.V. hetft nu na maan denlange voorbereiding en talrijke verhandelingen en besprekingen het zoover weten te brengen, dat de goede gedachte, die al in art. 50 tot uiting komt, in de daad kan worden omgezet. De tegen stand is overwonnen en met de komende verordeningen, die wij dezer dagen kunnen verwachten en die binnenkort in werking zullen treden, is de weg gebaand voor een goed geregelde wettelijke ziekteverzekering. Verplicht lidmaatschap van een ziekenfonds. De inhoud van deze beide ver ordeningen is in het kort de volgende Van de inwerkingtreding van de verordening af moet de ver- zekeringsplichtige arbeider (werk nemer) naar de voorschriften van de Ziektewet lid zijn van een erkend ziekenfonds. Is hij geen lid van zulk een ziekenfonds, dan kan hij in de toekomst ook geen ziekengeld krijgen, maar in tegen stelling met den huidigen toestand behoeft de werknemer de kosten voor het ziekenfonds niet alleen te betalen. Ook de werkgever heeft zijn deel bij te dragen, door dat hij wettelijk wordt verplicht de helft van de premie, dat zijn de halve kosten voor het zieken fonds, te betalen. De contributie of de premie wordt niet meer naar het aantal verzekerden per gezin berekend, maar in procenten van het ar beidsloon. Daardoor wordt be reikt, dat de economisch zwakkere in verhouding niet meer wordt belast dan de beter gesitueerde. Dit contributie-systeem belast iederen verzekerde naar zijn eco nomisch vermogen en is daarom sociaal rechtvaardiger. Aan dit systeem ligt de gemeen schapsgedachte één voor allen, allen voor één ten grondslag en het beoogt de kameraadschap en de sociale solidariteit van de wer kende menschen te bevorderen. Tegenover den tot stand ge komen rechtstoestand, aldus ver volgde de heer Woudenberg, brengt deze nieuwe regeling voor de werknemers een werkelijk socialen politieken vooruitgang, dien wij in het kort als volgt kunnen formuleeren 1. De verzekerden hebben tegenover de ziekenfondsen zon der meer recht op afsluiting van de verzekering. 2. De verzekering moet alle bedoelde uitkeeringen omvatten, die het doorvoeringsbesluit naar maat en omvang vaststelt. 3. Kostenvergoeding in de plaats van daadwerkelijke leve ring van de voorgeschreven be- noodigdheden, uitgezonderd ge vallen, waarin levering in natura niet mogelijk is, is niet geoorloofd. 4 De verzekering moet alle leden van het gezin omvatten. 5. Alle leden van het gezin hebben dezelfde rechten en aan spraken als de verzekerde zelf. In aansluiting daarop is het noodig gebleken, de geldelijke uitkeeringen, zooals wij die ken nen uit de Ziektewet, te ver grooten. De Nederlandsche wet bepaalt, dat vrouwelijke verzekerden bij bevalling tenminste zes weken vóór en zes weken nA de beval ling ziekengeld tot het wettelijk vastgestelde bedrag ontvangen. De echtgenoote van een verze kerden werknemer krijgt in zulk een geval thans echter niets. In par. 1 van de nieuwe ver ordening is echter bepaald, dat de echtgenoote van een verze kerde bij bevalling een bedrag inééns van f55 ontvangt. Deze wettelijke maatregel spruit voort uit de gedachte, het gezin zoo veel mogelijk te beschermen. Spr. wees voorts op de nood zakelijkheid eener centraliseering van het ziekenfondswezen, daar de bestaande instellingen op grond van de nieuwe eischen r.iet in staat zullen zijn aan hun verplichtingen te voldoen. De heer Woudenberg behan delde vervolgens de positie der ouderdomsrentetrekkers, die bij de in werking treding der wet reeds 65 jaar waren. Over hun positie bestonden reeds lang ge rechtvaardigde klachten. Het was een zaak van sociale rechtvaardigheid, deze betreurens waardige arbeidsveteranen te helpen. De tot einde 1942 begrensde noodmaatregel mag in geen geval als een eventueel nog te verlengen regeling worden beschouwd, maar is genomen als een uitgangspunt voor nieuwe plannen ten opzichte van de verzorging van den wer kenden mensch. Spr. wees er op, dat het pro bleem in Duitschland ten gunste van de verzorgingsgedachte beslist op grond van de nationaal-soci- allstische wereldbeschouwing, die tot de erkenning voert, dat de plicht van iederen volksgenoot moet zijn, het zijne bij te dragen om den ouden of tot arbeid on- gescbikSen mensch, die «Üa $e- De Nederlandsche Volks dienst heeft zich tot taak gesteld het Nederlandsche Volk op sociaal gebied op grootsche wijze te verzor gen. Hierbjj zal niet de nadruk worden gelegd op de materieele verzorging, doch meer op de onderlinge hulp en steun, die onze landgenooten elkaar willen verleenen. De N. V. D. hoopt door een groot aantal medewer kers, die alom in den lande, in iedere stadswjjk, in elk huizenblok, in ieder dorp en gehucht werkzaam zul len zjjn, dit breede bemid delende contact tusschen alle Nederlanders te kunnen leggen. Tienduizenden kun nen hierbij worden inge schakeld. Iedere man en vrouw, die in een sociale taak, groot of klein, een opgave ziet, melde zich als vrijwilliger(ster) aan bij het onderstaande adres, waar alle inlichtingen zjjn te verkrjjgen. De uitvoering van het sociale werk van den NVD. brengt natuurlijk kosten met zich mede. Daar de bjjstand zal bestaan uit een directe, verantwoordelijke hulp van een medelandge noot en niet van een amb telijk bureau, dienen de uitgaven bestreden te wor den uit volbewuste offers van hen, wien het lot van ons volk ter harte gaat. Daartoe is door den N V.D. een lidmaatschaa ingesteld, waaraan een vaste maan- delijksche bijdrage is ver bonden. Meldt U aan als lid van den N.VD. en helpt mede het welzijn van ons volk te verzorgen. Inlichtingen en aanmelding bij het bu reau van den N.V.D. in Uw stad of provincie. Provinciaal Directeur van den Nederlandschen Volks dienst voor Zeeland Mr. W.K H. DIELENANjr. Singelstraat 15, Middelburg heele arbeidskracht en zijn ge zondheid aan het welzijn van de volksgemeenschap gegeven heeft, een van zorgen bevrijden levens avond te verzekeren. Een verhooging van de rente zal geschieden volgens de voor schriften in de verordening in den vorm van toeslag. Overeenkom stig de Invaliditeits- en Ouder domswet en overeenkomstig de wet voor de vrijwillige ouder- domsverzekering en voor de invaliditeitsrente bedraagt de toe slag 25 pet. op de wettelijk vast gestelde rente, voor die rente trekkers, die het 65 jarige levens* jaar hebben bereikt. Voor trek kers van invaliditeits-ente, die het 65 jarige levensjaar nog niet hebben bereikt, bedraagt de toe slag 50 pet. en voor het geval de rentetrekker gfchuv d is, komi daar nog een toeslag var. 29 pet, AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1