Bespuiling Aardappelvelden. MODEVAKSCHOOL Tandarts Fijn Tan Draat nette Dienstbode, NETTE DIENSTBODE. een net Dienstmeisje V f naaien, knippen, bordaren, enz, Buitenland. Duitschland strijdt voor Europa Laatste Nieuws. Bekendmakingen. DERDE BESPUITING Advertentiën. hervat Maandag 18 Aug. de praktijk. Gevraagd Mevrouw SCBILTMAN, Gevraagd Gevraagd: Attentie Mej. E. DE RIJKE, I k m Hoofdpijn-Migraine O O 6 llli/rifiazdljM worden samengesteld uit vrijwil ligers, dat als W.A.-regiment naar het Oosten zal vertrekken. Het is de bedoeling van den leider der N.S.B., dat binnen afzienbaren tijd vier volledige regimenten Nederlanders aan het Oostfront zullen staan. Uit een oproep van den com mandant van de W.A. blijkt, dat op het oogenblik zich reeds 7000 Nederlanders in het Oosten be vinden. vader moeder en dochter TER DOOD VEROORDEELD. Het A N.P. meldt uit 3russel Vrijdagmorgen is voor den krijgsraad van den bevelhebber in de luchtgouw België—Noord- Frankrijk een proces gevoerd tegen verscheidene Belgen, die beticht werden van verleening van onderdak aan een Engelschen vlieger, wiens toestel in de om geving van Maaseyk was omlaag geschoten. Eind Mei jl. klopte op een avond een Belg, Meltior geheeten,- aan de tuinpoort der woning van de familie Fraipont in een voor stad van Luik aan. De dochter des huizes, Lucie Vis, deed open. Meltior verklaarde haar, dat hij als oude bekende van haar moe der, Constance Fraipont, rekende op de vriendschappelijke gevoe lens der familie jegens Engeland en haar daarom verzocht onder dak te verleenen aan een Engel schen vlieger, die in de omgeving een noodlanding had gemaakt en hem had vergezeld. De piloot was niet gekwetst en hoopte op de hulp van Meltior om de ge vangenschap te ontgaan. \-ucie Vis verklaarde zich be reid den vlieger in huis te nemen en haar ouders maakten ook geen bezwaar om hem aan de naspeu ringen der Duitsche autoriteiten te onttrekken. Ondanks de discretie kwam dit feit ter kennis van de Duitsche politie, die bij een huiszoeking den Engelschen soldaat ontdekte en overging tot arrestatie van alle schuldige leden van hetgezin.nl. van Lucie Vis, haar moeder en haar vader, Emile Fraipont, een Luikschen industriëel. Het drietal werd met mevr. Meltior, wier man op de vlucht was gegaan, voor den krijgsraad gebracht. In de woning van mevrouw Meltior vond de politie documen ten, waaruit medeplichtigheid aan anti-Duitsch gekuip ondub belzinnig bleek. De krijgsraad achtte het onmo gelijk een dergelijke zware over treding van de oorlogswetten zonder de strengste straf te laten passeeren. Met het oog hierop werden Lucie Vis en haar ouders tot de doodstraf veroordeeld. Het D.N.B. meldt d.d. 11 Augustus Het opperbevel van de weer macht maakt bekend In het Zuiden van de O Ukraine maakt de achtervolging van den wijkenden vijand overal snelle vorderingen. Ook in de overige deelen van het Oostelijke front verloopen de operaties volgens de plannen. Formaties gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht fabrieken der Moskousche bewa peningsindustrie, vooral in het Noord-Westen en Oosten der stad bestookt met vele tonnen brisant- en brandbommen. In den strijd tegen Groot Brit- tannië zijn nachtelijke aanvallen van het luchtwapen gericht op haveninstallaties aan de Schotsche EngeUche Oostkust. In hei gebied van het Kanaal hebben jagers en luchtafweergeschut tien Britsche vliegtuigen neergescho ten. Een versperringsbreker van de marine heeft vier, een pa trouilleboot twee en een mijnen veger een Britsch vliegtuig neer geschoten. In Noord-Afrika hebben Duit sche en Italiaansche duikbommen werpers voltreffers geplaatst op haveninstallaties van Tobroek en Britsche batterijen afweergeschut tot zwijgen gebracht. Een sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den nacht van 10 op 11 Augustus militaire installaties aan het Suez- kanaal gebombardeerd. Naar het D.N B. meldt, hebben in den afgeloopen nacht zwakke Britsche luchtstrijdkrach ten eenige brandbommen gewor pen in West Duitschland. De schade is gering. Boven N.-O. Duitschland wer den op onoordeelkundige wijze, waarschijnlijk uit Sovjet-bom menwerpers, bommen geworpen. De vliegtuigen naderden tot in verren omtrek Berlijn, doch wer den door het afweergeschut tot den terugtocht gedwongen. Twee bommenwerpers werden brandend neergeschoten. Uit Odessa wordt gemeld, dat 6 Sovjet-schepen, die tracht ten de afgesneden troepen in veiligheid te brengen, tot zinken zijn gebracht. Voor kleine tuinen. OVER AARDBEIEN, POOT- AARDAPPELEN EN GERANIUMS I Augustus is wel de beste tijd om nieuwe aardbeien-bedden aan te leggen, omdat de planten dan nog vóór den komenden winter kunnen vastgroeien. Van een gezonde, rijk-dragende soort heb ben sommigen de uitloopers (of «afleggers") opgekweekt, die nu op de bedden kunnen worden uitgeplant. Het is evenwel jammer, dat de meeste particulieren bijna nooit de soort kennen, waarvan zij uit- planten, en toch is dit een eerste vereischte. Immers, is een vroege soort als de „Deutsch Evern", vooral in het Noorden van ons land, niet zoo gewild, omdat de bloesem van deze soort vaak door nachtvorst heeft te lijden. De middel vroege «Madame Moutot", die groote aarbeien oplevert, draagt soms wel goed, maar over den smaak is toch niet iedereen even tevreden. Soorten als de «Moulin Rouge" en de „Jucunda", die laat bloeien en een groote opbrengst geven, vinden wij voor particulieren dan ook wel de beste, vooral, omdat de smaak uitstekend is. Wie dan ook dit jaar niet tevreden was over zijn aardbeien-oogst, doe dus ver standig om de oude planten nu op te ruimen en zoo spoedig mogelijk bij een vertrouwd adres een van beide laatstgenoemde soorten te bestallen. Wie het niet „aandurft", herinneren wij er aan, dat aardbeiplanten toch om de drie of vier jaar moeten worden vervangen. Bij het planten worden vaak fouten gemaakthierop komen wij in het eerstvo'gend nummer uitvoerig terug. Intusschen houden beginners, die dit jaar voor het eerst vroege aardappelen hebben geteeld en den oogst nu aan 't binnenhalen zijn, zich nogal eens bezig met de vraaghoe bewaar ik nu zelf- gewonnen pootaardappelen Voorloopig is voor hen een lichte kelder de beste bewaar plaats. Natuurlijk moet het poot- goed met zorg worden behandeld en dient vooral tegen stooten of vallen te worden gewaakt. De poters dienen ook geregeld te worden omgelegd, tot in het vroege voorjaar toe, waardoor wordt tegengegaan, dat zij te vroeg zouden gaan kiemen. Ook het licht houdt het kiemen tegen. Door de poters bovendien zooveel mogelijk uit te spreiden (we heb ben er immers niet zulke groote hoeveelheden van noodlg), bena deren we dus de beste methode van bewaren, een lichte, koele, luchtige plaats. Pelargoniums, in de wandeling nog altijd „Geraniums" genoemd, kunnen eigenlijk den geheelen zomer door worden gestekt, maar omdat men zooveel mogelijk jonge planten wil laten overwin teren, wordt bij voorkeur in Au gustus gestekt. Het stekmateriaal wordt zooveel mogelijk uit den kop van de oudere planten ge nomen, ter lengte van 7 tot 10 cm. Deze topscheuten worden vlak onder een lid met een scherp mesje (zonder bramen I) recht af gesneden. De grootste bladeren worden daarna van de stek afge nomen, evenals de kleine schut blaadjes, die rondom het onderste lid zitten. Natuurlijk moet ook de bloemknop of bloemstengel er af. Nadat we den snijwond een paar uur hebben laten opdrogen (niet in de zon worden de stek jes op een licht grondmengsel gezet, b.v. bladaarde en turf- strooisel, dat vooraf goed vochtig is gemaakt. Opdat de stekken rechtop zullen blijven staan, kan over deze bladaarde een laagj: scherp zand worden gestrooid ter dikte van 1 l1/, cm. In ieder geval mag het stekvoetje niet te diep in de bladaarde worden gedrukt. Dan komt een voornaam ding: het vochtig houden van de stekken. De bladaarde wordt nl. niet meer natgemaakt, doch de stekken worden drie of vier keer per dag natgesproeid met een fijne bloemenspuit. Het spreekt vanzelf, dat deze stekken voor eerst geheel uit de zon worden gehouden. Zijn de stekken aldus een dag of tien, veertien behandeld, dan komt tevens de beworteling, het geen we zien kunnen aan den hergroei. Het besproeien met de bloemenspuit wordt dan geleide lijk gestaakt en al heel gauw kunnen de stekken opgepot wor den. Langzamerhand worden de jonge Pelargoniums ook aan het zonlicht gewend. Hoe we deze stekken laten overwinteren Daarover later meer 1 (Nadruk verboden). Boekbespreking. «Gedachten van Frederik de Groote". Frederik de Groote, kernspreuken van den staatsman, soldaat en denker. Uitgave P. N. van Kampen Zoon N. V. Amsterdam, 1941. In dit keurig uitgegeven boekje, dat ook typografisch zeer goed is verzorgd, is een aantal uitspraken van den stichter van het Pruisi sche rijk verzameld, die voor het meerendeel ook in onzen tijd nog de lezing waard zijn, omdat ze waarheden bevatten, die van alle tijden en van alle plaatsen zijn. Er zijn dan ook woorden bij, die van Willem den Zwijger zouden kunnen zijn, en evengoed in den jare 1941 hadden kunnen zijn gezegd „Ieder volk heeft zijn eigen ka rakter. Het kan door de grootere of kleinere mate van opvoeding, die het deelachtig wordt, wel worden veranderd, maar zijn karaktereigen schappen gaan nimmer teloor. De wetten moeten overeenstemmen met de denkwijze der volken, anders moet men alle hoop op geven, dat ze iang zullen duren." «Slechts weinige menschen zijn zonder talent geboren, leder op zijn juiste plaats te zetten, betee- kent dubbel voordeel uit allen trek ken. De natuur deelt de talenten uit zonder rekening te houden met den stamboom. Het ware zeker met een staat gedaan, wanneer geboorte boven verdienste en be kwaamheid ging. Ieder, die zich door deugden of talenten onder scheidt, is een man van adel. En is het voorwaar niet iets veel schooners, zichzelf een naam te verwerven, dan hem slechts als erfdeel mee te krijgen Uit andere uitspraken in dit boekje opgenomen, blijkt, waarom Frederik de Groote tot de verlichte despoten wozdt gerekend. Hij is daarmee namelijk dikwijls zijn eigen tijd verre vooruit. Zoo b.v., wat hij zeel over de verhouding tuschen veldheer en soldsien i «Een vader zult gij voor uw krij gers zijn, een liefderijk vader, in de geringsten onder hen zult gij uw zonen liefhebben" en „Allereerst zorgt men, als de overwinning is bevochten, voor zijn gewonden, doch men neemt ook de menschelijkheid en het medelijden in acht ten opzichte van de gewonden van den tegen stander. Ieder leger heeft steeds zieken en gewonden na groote veldslagen dikwijls zeer veel. Men moet veldhospitalen hebben. Men schelijkheid en dankbaarheid te genover hen, die hun leven zoo dikwijls voor den staat op het spel zetten, gebieden, dat men als een vader voor hen zorgt. De soldaat, die zijn ledematen, zijn ge zondheid, zijn kracht en zijn leven voor het algemeen welzijn veil heeft, heeft, wanneer hij oud en afgeleefd of wel verminkt is, recht op de weldaden van hen, voor wie hij alles op het spel heeft gezet." Het Roode Kruis kwam echter pas 120 jaar later tot stand, en aan de verzorging van de oud-militairen ontbreekt ook in onze dagen nog wel eens watOver vrijheid, waarheid en gerechtigheid zegt Frederik de Groote „Geen enkel gevoel is zoo onafscheidelijk met ons wezen verbonden als het ge voel der vrijheid. Men vrage niet naar de menschen, die verganke lijk zijn, doch naar de waarheid, die onsterfelijk is. Boven alles troont de gerechtigheid." Dit boekje, zoo rijk aan mooie gedachten over de kunst van den staatsman, den soldaat en de kunst van het leven, aankondigen is het ter lezing aanbevelen, en daarom meenden wij niet beter te kunnen doen, dan er enkele aanhalingen uit te geven, die het karakteri- seeren. «De naam groot komt slechts heldhaftigen en vlekke- loozen karakters toe. De dood is ons allen beschoren. Gelukkig zij, die sterven in het troostrijke bewustzijn, dat zij de tranen van de overlevenden verdienen." Sportnieuws. KORFBAL. Rapide—Swift II 2—2. Onze stadgenooten zijn er Zater dag niet in geslaagd de beide punten te veroveren in den wed strijd tegen Swift II, dat thans het kampioenschap maar voor bet grijpen heeft. Een gelijk spel in hun laatste wedstrijd is reeds voldoende. In de eerste helft hebben de Middelburgers over het algemeen beter en vlugger spel vertoond en de 2—0 voorsprong bij de rust was dan ook wel verdiend. Maar toen onmiddellijk na de hervatting Rapide den stand op 12 bracht, herleefde de hoop weer in de Axelsche gelederen en werd de Middelburgsche korf meermalen hevig bestookt, even wel zonder resultaat. Vlak voor het einde evenwel wist Rapide gelijk te maken. Nog even werd het spel hervat, zonder dat nog wijziging in den stand is gekomen. WATERPOLO. De Bruinvisch—A.Z.C. 2—0. Vrijdagavond speelde A. Z. C. te Sas van Gent tegen De Bruin visch. Onze stadgenooten gaven goed partij, doch konden het ten slotte toch niet bolwerkenmet 2—0 bleven de gastheeren in de meerderheid. A. Z. C. II speelde denzelfden avond tegen De Bruinvisch II. Hier bleef de strijd met 2—2 onbeslist. De Burgemeester van AXEL brengt ter algemeene kennis, dat, in verband met de ongunstige weersgesteldheid, waardoor de bespuiting van aardappelplanten deze week niet voldoende kan worden uitgevoerd, de termijn van de ter bestrijding van den Colorado kever VERLENGD WORDT TOT EN MET 16 AUGUSTUS a.s. Axel, 8 Augustus 1941. De Wnd. Burgemeester voornoemd, P. J. VAN BENDEGEM. Begin September vangen de nieuwe lessen weer aan in Tevens een speciale cursus voor Costumfère, Coupeuse en Leerares. Na goed afgelegd examen kan een diploma uitgereikt worden. Ook PATRONEN NAAR MAAT verkrijgbaar. JAPONNEN en MANTELS, enz. naar maat gemaakt. Vraagt inlichtingen Beleefd aanbevelend, C O R RIE DE SMIDT, Gedipl. Coupeuse-Leerares, Weststraat, Axel. Ter TNT enz en liefst kunnende koken. Nieuwstraat 36. voor direct Bakkerij DE JONGE. voor dag en nacht v. g. g. v. Zich aan te melden tusschen 7 en 8 uur. Mevr. DE KLERK, Scheldekade 20, TERNEUZEN. Kleine advertentiën. BIEDT ZICH AAN een nette Dienstbode, voor dag of voor dag en nacht. Inlichtingen Bureau v. d. Blad. Voor Permanenten, Watergolven, Onduleeren, enz., kunnen de Dames weer terecht bij MARKT 1 - AXEL. BELEEFD AANBEVELEND. Ook aan huis te ontbieden. helpen veilig en vlug Doos 10 en 50ct.

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 3