Geldige bonnen voor Voedingsmiddelen in de week van 10 Augustus tot en met 16 Augustus 1941. Binnenland. Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 9 u. 13 tot morgenochtend 6 u. 16 37, reeds ruim 200 dergelijke reizen, niet aiieen van journalisten, maar bijv. ook van juristen, politici, industrieelen, landbouwers enz. Deze reizen strekten zich over alle oorlogsgebieden uit. Zoo be leefden buitenlanders als oogge tuigen den veldtocht in Polen, zagen de gruwelen in Bromberg, trokken door Noorwegen, reisden door het Westen, beleefden den val van Duinkerken, den intocht in Parijs en den wapenstilstanc te Compiègne op 21 Juni 1940, maakten den Griekschen veld tocht mee en zagen de Metaxas- iinie, de Thermopylen en Athene. Gezamenlijk werd op deze reizen, die met elkander ruim 1500 deel nemers telden, meer dan 350.000 k.m. afgelegd. Dat de spreker dus ontzaglijk veel gezien heeft, zal men be grijpen. Zijn schildering van de jongste reizen in de uitgestrekte ruimten van het Oostelijk front was aanschouwelijk en treffend en bracht menig moment, dat men in de bladen in den loop der laatste weken zag aangestipt, onder de volle belichting van de persoonlijk doorleefde. Reeds werden sinds het begin van den oorlog tegen de Sovjets vier reizen door ritmeester Freu- demann georganiseerd en wel de eerste naar Lemberg, de tweede naar de omgeving van Brest-Litowsk en Bialystock, de derde door Litauen en Letland, de vierde naar Minsk. Naar Lemberg. De eerste reis begon 1 Juli. Negen buitenlandsche journalis ten, vertegenwoordigers van de pers der Vereenigde Staten van Amerika, Japan, Italië, Mexico, Zweden en Spanje waren de deelnemers. In de bladen leest men vaak over de ravitailleering van een leger en begrijpt, dat de desge- naamde „Nachschub" een ont zaglijke organisatie vereischt. Hoort men uit eigen aanschou wing vertellen, hoe de groote wegen naar het Oosten door co lonne op colonne in beide rich tingen in beslag genomen worden en alles met de regelmaat van een uurwerk verloopt, maar ook verloopen moet, dan begint men in superlatieven te denken en verstaat, welke een overweldi genden indruk deze ontzaglijke oorlogsmachinerie op den oogge tuige dezer dingen maken moet. Wat te Lemberg gezien werd is reeds bekend. Men kan niet verwachten er nog iets nieuws over te hooren. Maar toch stemt 't tot voldoening, dat 'n 9-tal bui tenlandsche beroepsverslaggevers, ook ten deele uit landen, die allerminst pro-Duitsch genoemd kunnen worden, dadelijk in de eerste dagen van de ontdekking der gruwelen in de gelegenheid geweest zijn met eigen oogen te constateeren, dat in de gegeven berichten geen overdrijving school veeleer soberheid en vrees voor al te groote rauwheid overheerscht heeft. De werkelijkheid is inder daad niet te beschrijven en heeft vastgelegd, hoe in het Sovjet paradijs beesten heerschen. Een overste, die niet schrijven kon. Dezen indruk krijgt men op nieuw bij de schildering van den toestand der gevangen genomen troepen, waarbij o.a. officieren werden gevonden, die hun laarzen tegen cigaretten verkwanselden en blootsvoets liepen, een overste, die slechts twee jaar op een legerschool geweest bleek te zijn en geen brief schrijven kon, jon gens, ternauwernood de kinder schoenen ontwassen, die onge oefend het kanonsvuur ingf jaagd waren, vrouwelijke soldaten, enz. enz. en dat alles in een bonte mengeling van rassen en volken, bij welker typen en cultuurtoe stand men zich eenige eeuwen in de geschiedenis terug verplaatst waant. De 2e reis, die de slagvelden der „Linesselung" van Biaiystock tot hoofddoel had, bracht onder den indruk van het feit, wat er van Europa en onze cultuur te recht had moeten komen, indien de enorme wapenmassa, over welke de Sovjets bleken te be schikken en in de gebieden der Duitsche grenzen als een dreigend monster van gigantische afmetin gen gereed stond, gelegenheid gekregen had, eigen marschroute te volgen. Want hier rijdt men eindelooze kilometers tusschen aan weerskanten van den weg opgestapelde ijzer- en staalmas- sa's, wapens van de meest mo derne structuur, thans stukge slagen en buit gemaakt, doch in hun sombere machteloosheid nog sprekend van het monsterlijk ge vaar dat hier in de handen van zulk een Lembergcultuur dreigde. Door Litauen en Letland. Aan de reis door Litauen en -etland namen een 15-tal buiten- andsche journalisten deel, ver- egenwoordigers der pers van talifi, Zweden, Japan, Hongarije, Spanje en de Vereenigde Staten m Amerika, ook een ytauer m jfeMxPUROL Augustus tot en met 5 October a.s. geeft elk der met 13genum- een Let. Wij beleefden hier nog eens den gruwel der wegvoeringen van geheele bevolkingsgroepen, weggesleept naar onbekende ver ten, onderweg vermoord, zagen ook weer den dichtgetimmerden woonwagen met kleine kinderen, dien de Sovjets eenvoudig ergens onverzorgd hadden laten staan, zoodat ten slotte allen verhon gerden. In het mooie, oude Riga, de stad met uit de middeleeuwen stammende rijke cultuur, heeft het Sovjet-barbarisme natuurlijk Aziatisch huisgehouden. De hooge St. Petri-kerk, het hervormde huis der zwarte hoofden, al die oud gedenkteekenen rondom het Raad huisplein, ze bestaan niet meer, behalve symbool midden dezer verschrikkingen het groote steenen Roland-beeld. Cultuur en Sovjet-rapaille blijken elkander niet te kunnen verdragen. Op de uiteenzettingen van rit meester Freudemann, onopge smukt, sober en daardoor des te welsprekender voorgedragen, volgde een warm applaus. In zijn slotwoord zeide de leider der persconferentie, de heer Janke hoe de Sovjets het dusgenaamde Sovjet-paradijs nu 25 jaar lang van de buitenwereld hebben afgesloten en daartoe zelfs aan de grenzen een 10 k.m. diepe, onbewoonde Zone des I doods schiepen, met het dubbel doel de bewoners der Sovjet- Unie in het geloof te laten, dat het aan de andere zijde dier zone des doods nog ellendiger was dan bij hen, en de overige vol ken der wereld eiken blik in de Sovjetwereld onmogelijk te ma ken. Thans is de sluier van al deze geheimenissen afgerukt en ziet de verkommerde bevolking der Russische landen Europa te rug, ziet Europa deze medemen- schen terug. Voor ons breidt zich thans een volkerenwereld uit, die onder de schilkkelijkste uitbuiting tot een peil omlaag gedrukt is, als zelfs voor het vee in West-Europa nog te laag zou zijn en maken we kennis met een terreur-regime van een dergelijke wreedheid en tegennatuurlijkheid als de wereld nog nooit gekend heeft. merde bonnen van de nieuw uit gereikte bonkaart M en de nieuw uitgereikte bonkaari O recht op het koopen van 2 liter petroleum voor kookdoeleinden. De aandasht wordt erop geves tigd, dat de met 12 genummerde bonnen van bovengenoemde kaar ten komen te vervallen en dus kunnen worden vernietigd. De nieuwsberichten van den B N O. De persdienst van den Neder- landschen omroep meldt: Van Zondag 10 Augustus af zullen de eerste avondnieuwsbe richten in plaats van op 20.00 uur reeds om 19 10 uur worden uit gezonden. Tegelijkertijd wordteen z.g. actueel halfuurtje ingesteld als omlijsting van de nieuwsberichten. De programma's zien er aldus uit Hilversum 1: 1900-19.10 ac tueel praatje, 19 10—19 20 nieuws berichten, 19.20-19 30 spiegel van den dag. Hilversum II: 19.00—19.10 vra gen van den dag, 19.1019 20 nieuwsberichten, 19.20—1930 muziek. Voorts zal Max Blokzijl zijn bekende causerie houden op Maandag en Donderdag over Hilversum II n.l. van 19.45— 20.00 uur. Op de overige dagen zal op dezen tijd een reportage worden gegeven. Zondags zal het actueele praatje vervallen. De nieuwsberichten op dien dag worden uitgezonden van 19.00 uur tot 19.20 uur. Bevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een jas. C. den Hamer, Oude- weg 5. Een handschoen. C. Witte, Oosterstraat 13. Een portemonnaie met inhoud. P. A. Wondergem, Nieuwstraat 5. AXEL, 12 Augustus 1941 PERSONEELE BELASTING. De Rijksontvanger verzoekt ons te berichten, dat deze week wordt aangevangen met het vervolgen van de aanslagen Personeele Be lasting 1941, gedateerd in Mei 1941, waarop nog niet twee zevende deel is betaald. Nieuwe geldige bonnen. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend Aardappelen. In aansluiting op hetgeen reeds is bekend gemaakt met betrekking tot de moeilijkheden van tijdelij- ken aard, welke zich bij de aard appelvoorziening voordoen, wordt medegedeeld, dat gedurende het tijdvak van Maandag 11 Augustus tot en met Zondag 17 Augustus a.s. de met „30 reserve" gemerkte bon van de bonkaart Diversen recht geeft op het koopen van anderhalve Kg. aardappelen. Zoodra zulks mogelijk is, zal nog een aanvullende bon, even eens voor anderhalve Kg., worden aangewezen. Indien de weersomstandigheden medewerken, zal dit reeds in den loop van deze week mogelijk zijn. Petroleum voor kookdoeleinden Qedarende het tijdvak van 11 COMMISSARISSEN IN PROVINCIES. Het Rijkscommissariaat maakt bekend De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft op grond van art. 1 van zijn verordening nr. 3/40 over de uitoefening der regeeringsbe- voegdheden in Nederland, den commissaris van de provincie Groningen, mr. J. Linthorst Ho- man, eervol uit zijn functie ont slagen en op pensioen gesteld. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft verder op grond van dezelf de bepaling den commissaris van de provincie Overijsel, mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, eer vol uit zijn functie ontslagen en op pensioen gesteld. In zijn plaats heeft de Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied op grond van art. 1 van zijn verordening nr. 408/40 (vierde verordening betreffende bijzondere bestuurs rechtelijke maatregelen) den bur gemeester van de gemeente Tub- bergen in Overijsel, jhr. Egon von Bönninghausen, met gelijk tijdig eervol ontslag uit zijn functie van burgemeester, be noemd tot commissaris van de provincie Overijsel. DE N.S.B. EN DE STRIJD IN HET OOSTEN. In Volk en Vaderland deelt ir. Mussert mede, dat de vorige week de commandant der W.A. hem voorgesteld heeft met het geheele corps naar Rusland te vertrekken. Zijn antwoord is geweest, dat eerst dan opnieuw duizenden W.A.- mannen konden vertrekken, wan neer hij zekerheid had, dat ten minste tienduizenden W.A.-man- nen na hun vertrek hier blijven voor den strijd aan het thuisfront. Dientengevolge heeft hij bevolen, dat alle mannelijke leden der N.S B. van 18 tot 40 jaar onver wijld toetreden tot de W.A, De W.A. moet tot volle sterkte worden opgevoerd} dan kan uit deae groots W.A. {een regintenj Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van 10 Augustus t.m. 16 Augustus 1941 304 Brood 30 Brood 30 Bloem 30 Vleesch 30 Vleeschwar. 30 Kaas 30 Eieren 30 Melk I 1 rantsoen Brood o{ Gebak Va rantsoen Bloem, Brood of Gebak 'l rantsoen Vleesch of Vleeschwaren 100 gram Kaas 1 stuks Eieren l'/i liter Melk kg. Aardappelen 10 Augustus t.m. 6 September 1941 107 algem. 108 algem. 109 algem. 110 algem. B Rijst 111 algem. B Havermout 112 algem. 1 kg. 250 gram 500 gram 250 gram 250 gram 250 gram 250 gram 100 gram Suiker Koffie surrogaat Jam Rijst Havermout of Gort Vermicelli of Maizena 3 Augustus t.m. 20 Augustus 1941 2627 Boter 26-27 Vet 250 gram 250 gram Boter Boter met reductie ÉÉN RANTSOEN Beschikbaar per persoon 0 t.m. 3 jaar 4 t.m. 13 jaar 14 t.m. 20 jaar Volwas senen Eenheid In tijdvak van 1 week 10 20 24 20 Rants. 1 1 1 1 Rants. 1 3 3 3 Rants. 100 1 7 100 1 100 1 100 1 Gram Stuks Liter Kg. In tijdvak van 4 weken 1 250 500 1 250 500 1 250 500 1 - 250 500 Kg. Gram Gram 500 250 250 250 Gram 500 250 250 250 Gram 100 100 100 100 Gram In tijdvak van 18 dagen 250 250 500 500 500 500 500 500 Gram Gram Brood Gebak Bloem Rijst Havermout Gort Vermicelli Maizena Vleesch Vleegchware» jam Voor de 100 gram brood gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, óf 140 gram speculaas, koek, óf 300 gram cake, óf 400 gram gevuld klein korstgebak, óf 500 gram gevuld groot korstgebak, óf 600 gram taart, gebakjes 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, gruttemeel (gem. meel) 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, aardappelvlokken 250 gram gort, gortemeel, grutten 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti Inn gram ma'zena, sago, aardappelmeel, óf gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder 100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen 75 gram gerookt of gekookt vleesch, óf 75 gram gerookte worstsoorten, óf 100 gram gekookte worstsoorten, óf 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, óf 150 gram bloedworst 500 gram Jam, siroop, honing, enz. overige artikelen is het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst vermelde hoeveelheden. Attentie I De volgende bonnen zijn na Zaterdag 9 Augustus niet meer geldig 29 brood. brood of gebak. 29 vleesch. 29 vleeschw. 26—29 kaas 29 eieren 29 melk I vleesch of vleeschwaren. kaas. eieren, melk I. 105 algemeen, suiker 104 algemeen, koffiesurrogaat 103 algemeen, jam 10 bloem. bloem, brood of gebak A toé™t) havermout of gort 45 algemeen, gort 54 algemeen, vermicelli 55 algemeen, maizena N.B. De bonnen 30 voor Kaas blijven geldig tot en met 6 September 1941. De bonnen 29 voor aardappelen blijven geldig tot en met 16 Augustus 1941. mnapn"r!l!!HaWelk7V+aiV0 nUF' 191Laf zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor Vleesch of Vleeschwaren mogen reeds op Zaterdag 9 Aug. 1941 worden gebruikt. »»«»tnwaren Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. tegen schrijnen,stukgaan en verbrande huid. Verzacht,geneest. Doos 30 60, Tube4-5ct

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2