Zuinig in Geld'ge bonnen voor Voedin^midd. Ien de week van 10 Augustus tot en met 16 Migustu* 194". Jam Voor de naar zijn voleinding. Was het geen hoon, dat men twee jaar ge leden nog durfde zeggen„de commissie-noteering van boter is 40 cent en de „s eun" is ook 40 cent Tot steu trekkers wer den de boeren b stempeld. Dat was gee- Cnnstelijke land bouwpolitiek, maar zuiver bolsje wisme, omdat men de rechtvaar dige prijzen van het werk onzer handen bepaalde door een joden- uitverkoooprijs van de wereld markt. AHeen omdat het beter wa< dat de boer bleef werk n voor di' wereldmarkt en i ij iet geheel ten onder ging, mocht hij blijven en werd hij gthuond met „40 cent" Steun. Daarmee dachten die „volksver raders" ons eronder te houden. In die dagen had men den onzali- gen moed onze biggen te vermalen tot varkensvoer en de zegeningen des hemels bij millioenen kilo grammen te ver ietig n, terwijl ons volk in de steden leed aan onder voeding. Zoo werd de Schepper gehoond onder de vlag van Christelijke partijpolitiek. Laat zij, die nu schimpen op de lage boter- en vleeschrantsoe- nen toch eens bedenken, dat in die tijden van voedselvernietiging en veeslachting het gemiddelde verbruik in Nederland niet hoo- g ir was. Waar waren de politieke par tijen, die toen hun banvloed lieten dreunen tegen dit goddeloos gedoe Achteraf gezien, is die druk op O boerendom noodig geweest e e nzeer is die tijd van schand- e leed nuttig geweest om ons b rendom voor goed de ooger tt openen en om het bolgjewism |f' ons lantf tf pntdekket» in den vorm, waarin het zich in ons land openbaarde. Ons oude Qermaansche eigen domsrecht zal in de plaats moeten komen van het huidige laat Ro meinsche heerschersrecht. Zonder dezen grondslag is elke opbouw maakwerk. Boerenland in boerenhand. In het R K. Handboek voor de K rkgeschiedenis van pastoor W. Nolet, wordt het Qermaansche recht in klare woorden weerge geven en daarin wordt de grond- slag gegeven voor de leuze „boe renland in boerenhand". Opdat men wete, wat men aan ons heeft verklaar ik duidelijk aldus de Boerenleider dat wij in onzen eisch van „boerenland in boerenhand" voor geen enkel compromis vatbaar zijn. Spr. deed een beroep op alle bezitters van gronden, met dit beginsel niet te spotten. Wij hebben zooveel vertrouwen in ons volk, dat wij weten, dat bin nen 10 jaar tijds alle grond voor een rechtvaardigen prijs en op eeriijke wijze door de bezitters aan onze boeren zal worden teruggegeven. Een financieringssysteem wordt voorbereid. Hierna trad spr. nader in het organische beginsel van „boeren land in boerenhand", waarbij de eer van den arbeid in de plaats wordt gesteld van de macht van het geld. Dr. Kuyper en dr. Schaepman hebben ons hierheen ?"wpzen en al zijn dan ook de R K. Staatspartij en de Anti Re volutionnaire Partij verdwenen, de beginselen, waaruit de groote Md»-rs dier partijen hebben ge- IflsW, ïijn gebleven, outfit die gegrond waren op de wetten van de Schepping. Dat is waarachtig nationaal- socialisme en dat is de grondslag waarop het N A F. den Neder- landschen rijksvoedingsstand bouwt, riep spr. uit. Ieder, die tot ons komt, moet staan op dezen grondslag en waarvan men dezen grondslag afleidt, is echter zeer verschillend en dat is goed ook. Spr. somde deze verschillen op en keerde zich hierna tegen hen, die hun hart hebben verpand aan God Mammon, die de wederop standing van ons volk remmen, die hunkeren, naar de vernietiging van de Duitsche legers en die nu reeds in hun handen klappen, als zij in hun geest den dag der wrake zien komen, die zij meenen dat zal komen om allen, die hun leven hebben ingezet voor de wederopstanding van ons volk te vernietigen. Wanneer zij nog rekenen op voorname posten, is het volgende op hen van toepassingHun dagen zijn geteld. Zij kunnen nog kiezen tusschen twee moge lijkheden ten eerste, dat zij in den kortsten tijd vrijwillig heen gaan en ten tweede, dat zij bin nen nog korteren tijd onvrijwillig zullen worden ontslagen, want wij dulden niet, dat er langer onrecht wordt gedaan aan den werkenden volksgenoot. De voorzitter van het gewest Brabant van de commissie-dr. Posthuma, de h°er P J. Jansen, burgemeester van Hoeven en Standdaarbuiten vertolkte de stem uit Noord-Brabant. Hij zeide o a. Natuurlijk heeft de behandeling van de vraag „bolsjewisme of boerenorde" de belangstelling Dames, 't is volkomen logisch, Dat U wel eens hebt gedacht, Als U weer Persil bestelde: Wat wordt mij in huis gebracht? Krijg ik nog, precies als vroeger, Van die prima kwaliteit? Of - zit in 't bekende pakje Ook wat „Tijdsomstandigheid"? Kijk eens: véél is er veranderd, Véél is achteruit gegaan; Oók Persil. Toch staat Persil nog, Net als vroeger, bovenaan, cl d- van de commissie-dr. Posthuma, die zoo uitgesproken de belangen van de boeren en dus die van het Nederlandsche volk dient. In het Katholieke Brabant en Limburg wordt te veel hel ont zettende kwaad van het commu nisme vergeten. In Quadragesimo Anno word het geschilderd als volgt: „Dit communisme heeft twee punten op zijn programma staan, die het, niet in het geheim of met slink- sche middelen, maar openlijk en onverholen, met aanwending van alle middelen, de gewelddadigste niet uitgesloten, tracht te verwe zenlijken, nl. den felsten klassen strijd en de algeheele afschaffing van den privaat eigendom. Bij dit streven schrikt het voor niets terug, eerbiedigt het niets en heeft het eenmaal de macht in handen dan gaat het zóó wreed, zóó on- menschelijk te werk, dat het on gelooflijk is en grenst aan het monsterachtige. Dat getuigen de schrikbarende slachtingen en ver woestingen, waarmee het de uit gestrekte gebieden van Oost- Europa en Azië heeft overdekt." Begrijpelijk is het bij deze schil dering door den Paus, dat Z H. met diepe droefheid de zorgeloos heid gadeslaat van hen, die het dreigende gevaar schijnen te on derschatten en door hun laksheid verzuimen, wantoestanden uit den weg te ruimen of te verbeteren, die de verbittering van de volken gaande maken en den weg be reiden tot het communisme. Zelfs de boerenarbeid werd in dienst gesteld van het kapitaal. Zoo ziet men ook onder de be oefenaren van den boerenarheid het noodlijdende proletariaat aan groeien tot een ontzaglijk aantal en hun klachten slijgen van de aarde op tot God. Bij hen voegt zich het reuzenleger der landar beiders, die op het laagste levens peil neergedrukt, voor altijd ver stoken zijn van de hoop e nig grondbezit te verwerven en zoo doende, als er geen oordeelkun dige en afdoende maatregelen worden genomen, voor altijd zijn gedoemd tot een pro'etariërsleven. Desniettegenstaande was van daadwerkelijken opbouw op in ons volk verankerde grondslagen geen spoor. De last, gegeven in Quadrage simo Anno, luidt, dat zonder uit stel moet worden weggenomen de strijd op de arbeidsmarkt omdat die strijd de geheele maatschappij naar den afgrond sleurt. Als gij, boeren van Brabant, dit in u opneemt, zult gij vervuld worden van hoop en vreugde, want sinds eenige maanden staan wij op den drempel van den nieu wen tijd, die met zich brengt de mogelijke vervulling van den wensch van den H. Vader. Luttele maanden geleden werd een voor stel tot intensief samengaan van alle bij de boerenproductte be trokkenen naar de prullemand verwezen terwille der hoogge roemde vrijheid en omdat de tijd niet rijp werd geacht. De heer Jansen gaf hierna een overzicht van het begrip „vrijheid" dat dateert uit den tijd van de Fransche revolutie en ontaardde in bandeloosheid. De waarachtige beroepsstand zal nu in het leven geroepen kun nen worden waarin de gemeen schapszin een hoofdrol speelt. Door dezen waarachtigen gemeen schapszin zal Ieder Individu en ieder bedrijf tot de waarde worden gebracht, die het voor oa?e volks* gemeenschap kan hebben. Bij deze komende vorming is er een taak voor de boeren van Bra bant en Limburg, want weet en begrijpt, dat het geheel van onder op zal worden opgebouwd, ver- worteld in ons volk. Boerenorde is katholicisme van de daad en zal Nederland gaan dragen in den vorm van den volks voedingsstand. Het zal geschieden door de verwezenlijking van wen- schen, geuit in Pauselijke Ency clieken die tot heden onvervuld bleven. Het Godgetrouwe Brabant moet door u ontwaken uit zijn tegen woordige lethargie, die zoozeer de overhand heeft genomen. Geeft daarom uw aandeel in den op bouw van onze nieuwe, krachtige volksgemeenschap en draagt de nieuwe gedachte uit, God zal dien arbeid zegenen. TEXTIELKAART OOK NOG NA 1 SEPT. GELDIG. De directeur van het rijksbu reau voor de distributie van tex tielproducten door den handel deelt mede, dat de werkzaam heden, welke verbonden zijn aan de uitgifte van de nieuwe tex- tielkaarten niet vóór 1 Sept. a.s. gereed kunnen zijn. In verband hiermede zal de textielkaart van de periode 1 Febr. 1941 1 Sept. 1941 tot nader, tijdig te verstrekken, be richt ook nog na 1 Sept. a.s. geldig blijven. De punten van de toeslagkaar- ten en de speciale punten blijven eveneens hun geldigheid na 1 Sept. a.s. behouden. Ook mei gas en electriciteit Is 'tparool van dezen tijd. AXEL 8 Augustus 1941. Op Dinsdag 12 Augustus a.s., des avonds half 9 zal Concordia een concert geven op de Markt met het volgende programma 1. Enthousiasme, marsch, A. Dreissen. 2. Faust, fantaisie sur l'opera de Gounod, arr. Wittebroodt. 3. Parade in 't Sprookjeswoud, P. W. Noack, arr. Dreissen. 4. Prinz Eitel Friedrich, marsch, H. Blankenburg, arr. Dreissen. 5. Fantaisie op motieven van Weber, Jos. Bauwens. 6. L'echo des Bois, fantaisie caprice, J. Martin. 7. Ie Strauss-Walsen-Potpourri, arr. A. J, Maas. 8 Le Triomphateur, marsch, A. Delbecq. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt is het Axelsche museumpje: „De Axelsche Boe- renkamer" weer te bezichtigen. De oude boer en de boerin zitten weer bij de „buuzekachel" en ook het bruidspaar en de Axelsche burgervrouw zijn aanwezig, ter wijl er nieuwe aanwinsten van kleeding en andere voorwerpen zijn verkregen. We kunnen een bezoek aan de Boerenkamer aan bevelen. De toegangsprijs kan geen bezwaar zijn en de geheele opstelling bereidt telkens aan de bezoekers een verrassing. Gedaagd met eer voor het diploma k ippen en naaien voor huishoudelijk gebruik de dames I. Koekkoek, A. de Kraker, M, de Putter en A. Tieieman, leer lingen van Mij. J. Koster, cou peuse- leerares, alhier. Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van 0 t.m. 3 jaar 4 t.m. 13 jaar 14 t.m. 20 jaar Volwas senen 10 Augustus t.m. 16 Augustus 1941 304 Brood 30 Brood 30 Bloem 30 Vleesch 30 Vleeschwar. 30 Kaas 30 Hierf>n 30 Melk 1 Brood of Gebak 4 rants. 1 rantsoen 7. rantsoen Bloem, Brood of Gebak V. rantsoen 1 rantsoen j 100 gram 1 stuks la 4 liter kg. Vleesch of Vleeschwaren Kaas Eieren Melk Aardappelen 10 Augustus t.m. 6 September 1941 107 algem. 1 kg. 108 algem. 250 gram 109 algem. 500 gram 110 algem. 250 gram B Rijst 250 gram 111 algem. 250 gram B Havermout 250 gram 112 algem. 100 gram Suiker Koffie surrogaat jam Rijst Havermout of Gort Vermicelli of Maizena 3 Augustus t.m. 20 Augustus 1941 2q27 Boter 26-27 Vet 250 gram 250 gram Boter Boter met reductie In tijdvak van 1 week ÉÉN RANTSOEN Brood Gebak Bloem Rijst Havermout Gort Vermicelli Maizena Vleesch Vleeschwaren 100 gram brood 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, óf 140 gram speculaas, koek, óf 300 gram cake, óf 400 gram gevuld klein korstgebak, óf 500 gram gevuld groot korstgebak, óf 600 gram taart, gebakjes 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, gruttemeel (gem. meel) 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, aardappelvlokken 250 gram gort, gortemeel, grutten 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti 100 gram maizena, sago, aardappelmeel, óf 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder 100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen 75 gram gerookt of gekookt vleesch, óf 75 gram gerookte worstsoorten, óf 100 gram gekookte worstsoorten, óf 125 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, óf 150 gram bloedworst 500 gram Jam, siroop, honing, enz. overige artikelen is het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst vermelde hoeveelheden. 29 brood 29 vleesch. 29 vleeschw.) 26—29 kaas 29 eieren 29 melk I Attentie I De volgende bonnen zijn na Zaterdag 9 Augustus niet meer geldig brood of gebak. vleesch of vleeschwaren. kaas. eieren, melk I. 105 algemeen, suiker 104 algemeen, koffiesurrogaat 103 algemeen, jam 10 bloem. bloem, brood of gebak 102 algemeen A rijst 44 algemeen rijst A havermout) havermout °f 45 algemeen, gort 54 algemeen, vermicelli 55 algemeen, maizena N.B. De bonnen 30 voor Kaas blijven geldig tot en met 6 September 1941. De bonnen^29 voor aardappelen blijven geldig tot en met 16 Augustus 1941. De bonnen, welke van 10 Aug. 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor Vleesch of Vleeschwaren mogen reeds op Zaterdag 9 Aug. 1941 worden gebruikt. «iwkuw«cu Het koopen van vleesch of vleeschwaren bij den kleinhandel op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. Beschikbaar per persoon Eenheid 10 20 24 20 Rants. 1 1 1 1 Rants. 1 3 3 3 Rants. 100 1 7 100 1 37. 100 1 100 1 Gram Stuks Liter Kg- In tijdvak van 4 weken 1 250 500 1 250 500 1 250 500 1 250 500 Kg. Gram Gram 500 250 250 250 Gram 500 250 250 250 Gram 100 100 100 100 Gram In tijdvak van 18 dagen 250 250 500 500 500 500 500 500 Gram Gram

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2