Distributie-Nieuws. J.W.KALHORN, Geen enkel soort is beter Drink ze gerust! VVV Tnünfuvtdtfe* Gemengd Nieuws. Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 9 u. 33 tot morgenochtend 5 u. 58 Laatste Nieuws. Bekendmakingen. Het bouwen van een WOON HUIS bij de Marechausseé- kazerne te Axel, in vier perceelen of in massa. Paarden-Taxatie-Markt AXEL. Paarden-Taxatie-Markt op Zaterdag 9 Augustus 1941, Afhalen nieuwe bonkaarten. Zeep - Vuile beroepen. Inlevering vleeschbonnen. Schoenenbonnen. Advertentiën. JiCOBOS COVÊ ARTS, weer AANWEZIG. OGGEL'S KOFFIESURROGAAT. Merk „FLANDRIA" van de Sta'in linie in den sector M'^ilew Or<j - Wi'ehsk-Polosk. Zij leidde op 16 Juli tot vol ledig succes, daar op dien das; het 120 km aan gene zijde van de Stalin-linie gelegen Smolensk kon worden ingenomen. Op 11 en 12 Juli braken Duit- sche formaties door de op 150 km ten Oosten van de Sereth gelegen vestingwerken der Stalin- linie in het gebied van Bcrditsjew en Zjitomir. Op 19 Juli werd de Dnjestr overgestoken en drongen de Duit- sche formaties door de aldaar gelegen vestingwerken der Stalin- linie heen. Op dit Zuidelijkste punt van de Stalin-linie begon op 11 Juli de achtervolging van den teiujfrekkenden vijand. De doorbraak van de Stalin- linie begon dus op den Noorde lijken vleugel van het Duitsche front, ging vervolgens over naar het centrum van het front en raar het gebied ten Noorden en ten Zuiden van de Pripet-moerassen, waarna eenige dagen later de Zuidelijke vleugel doorbroken werd. Deze vier doorbraken ge ven de vier voornaamste aanvals richtingen aan van de Duitsche legers. Begonnen bij den rechter Duitschen vleugel zijn het de volgende 1. Uit Moldavië en de'Boe- koewina naar den benedenloop van de Dnjestr. 2. Uit Galicië naar Kiew. 3. Uit het gebied van Minsk via Smolensk naar Moskou. 4. Door de Baltische landen naar Leningrad. In Duitsche militaire kringen wijst men er op dat met de succes rijke doorbraken door de Stalin- linie de gigantische strijd in het Oosten het beslissende stadium is ingegaan. Het is thans geen strijd meer om de Stalin-linie, het is een veldslag in het vrije veld, die ver aan gene zijde van het front wordt gestreden.^ De be slissing van dezen veldslag valt niet binnen enkele dagen te ver wachten. Naar in B;tlijnsche politieke kringen verluidt, blijkt uit de jongste daar ontvangen berichten over den strijd in het Oosten, dat de Duitsche aanvullende co lonnes reeds ver ten Oosten van Smolensk op den weg naar Mos kou opereeren. DE BEDREIGING VAN ST. PETERSBURG. Men gelooft te Berlijn, dat de groote tangvormige beweging der Duitsche en Finsche troepen, die het geheele gebied van Petersburg dreigt te omvatten, langzaam, maar zeker, voortgang maakt en dat binnen enkele dagen groote successen te verwachten zijn. Het Duitsche offensief ten zui den van Petersburg vordert met den dag en wordt door omvang rijke luchtaanvallen op de wegen en spoorlijnen achter het Sovjet front ondersteund. Algemeen is men hiervan mee ning, dat de tegen de transport wegen der Sovjets ondernomen luchtbombardementen de levens- middelenaanvoer van Petersburg reeds ernstig verstoord hebben. Bij de gevechten in het Oosten is de luitenant der artil lerie Hans Georg Keitel gesneu veld, de jongste zoon van gerie- raal-veldmaarschalk Keitel. (D.NB.) DE VOLKSTUINTJES. De A.N.P.-correspondent meldt uit Berlijn In Berlijn en omstreken telt men 120.000 bezitters van z.g. volks tuintjes. Niettegenstaande de be perkende bepalingen ten aanzien van het houden van (klein) vee in verband met de veevoedsel- schaarschte kan men toch in die tuintjes totaal 180 000 kippen houden, 70.000 konijnen, 2000 bijenkorven, 800 geiten en 150 varkens. Van veel meer belang is even wel de teelt van groenten en fruit. Op een oppervlakte van 3200 ha tellen de Berlijnsche volkstuintjes 850.000 vruchlboomen. Voor het heele Duitsche Rijk heeft men berekend, dat 12 6 pét. van tiert totalen groentenuogst en bijra 14 pet. van den totalen fruitoogst door de volkstuintjes geleverd worden, zoodat dit bij uitstek sociale instituut tevens in atnzienlijke mate tot de voedsel voorziening van het Duitsche volk bijdraagt. DE HERTOG VAN KENT IN CANADA. De hertog van Kent is Woens dag naar de Engelsche berichten dienst mededeelt, geland op een vliegveld bij Ottawa in Canada, waar hij werd ontvangen door den Canadeeschen premier, Mac kenzie King. De hertog is voornemens een inspectiereis van zes weken door de opleidingskampen van de En gelsche luchtmacht in Canada te ondernemen. Zomer- verkoudheid Op het einde der vorige week ontvingen enkele inwoners van Barradeel bezoek van een man, die beweerde rijkskopercontroleur te zijn, belast met de controle op de inlevering van metalen. Wanneer hij een voorwerp ont dekte dat naar zijn meening in geleverd had dienen te worden, legde hij ter plaatse boeten op, varieerende van f 10 tot f 30. Om verdere moeilijkheden te voorkomen, kon men echter deze boeten afkoopen voor een aan merkelijk lager bedrag, maar dan moest men er geen ruchtbaarheid aan geven. Dit kwam de politie ter oore. Men had een nauwkeurig signa lement van den „controleur", dat ook door de politie-radio-omroep werd verspreid. Dank zi] de activiteit van een politieman te Huizum die de uit zending had gevolgd, wist men aldaar den 35 jarigen M. te ar resteeren, die een volledige be kentenis aflegde. De 12-jarige P. G. is bij de Visschershaven te IJ muiden van een wagen gevallen. Hij kreeg de wielen over het lichaam en werd zwaar gewond opge nomen. In het R.-K ziekenhuis is de jongen aan de gevolgen over leden. Uit het hoofdkwartier van den Fuehrer, 31 Juli. (D.NB.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend Bij de achtervolging van de in de O Ukraine verslagen Sovjetle- gers zijn Duitsche strijdkrachten diep in de vijandelijke achter- waartsche verbindingswegen door gedrongen. De omsingeling van den vijand ten Oosten van Smo lensk werd verder verscherpt. De in Estland strijdende forma ties dreven den vijand naar het Noorden terug. Gevechtsvlieg tuigen bestookten in den afge- loopen nacht militaire doelen te Moskou alsmede het spoorweg knooppunt Orel op doeltreffende wijze met bommen. Duikbooten achtervolgden de verstrooide resten van het in den Atlantischen Oceaan aange vallen convooi en brachten vijf andere gewapende koopvaardij schepen van tezamen 24000 brt. tot linken. De gezamenlijk: vet* liezen van den vijand door deze operaties zijn daarmede tot 140 500 brt. gestegen. In den strijd tegen Engeland heeft het luchtwapen met bommen een groot koopvaardijschip ten Oosten van Lowestoft zwaar be schadigd. Andere bomaanva len werden ondernomen op vlieg velden in het Zuid Oosten en Zuid Westen van het eiland. De aanvalspoging van 40 Britsche vliegtuigen, welke van een vlieg tuigmoederschap in de Noorde lijke IJszee naar de haven Kirke- nes waren opgrsiegen, werd ver ijdeld. De vijand verloor hierbij in luchtgevechten 23 vliegtuigen, door luchtdoelartillerie en marine- artillerie 5 vliegtuigen. Boven de Duitsche Bocht schoten jacht vliegtuigen 5 toestellen omlaag, die tot een formatie van 8 En gelsche bommenwerpers behoor den. Marine-artillerie haalde 2 Britsche gevechtsvliegtuigen om laag en een marine-vliegtuig één Engelsche machine. Op eenige plaatsen van West Duitschland wierpen Britsche vliegtuigen in den afgeloopen nacht brisant- en brandbommen. Onder de burgerbevolking ont stonden eenige verliezen aan dooden en gewonden. Voor kleine tuinen. WAT ZAAIEN WE NU NOG? Met het rooien van vroege aard appelen wordt door beginners wel eens wat lang gewacht, vooral als zij uit hun eigen oogst pootgoed voor het volgend jaar willen be trekken, hetgeen trouwens, onder de huidige omstandigheden, zeer verstandig is. Zouden we met rooien echter gaan wachten totdat het loof verdort, dan kon de oogst hier en daar wel eens samenvallen met die van de late soorten 1 Zijn de vroege aardappelen evenwel op tijd gepoot (eind Maart, half April; en heeft het gewas zich normaal kunnen ontwikkelen, dan kan, althans na half Juli, gerooid wor den. Na het rooien laten we de aardappelen in de open lucht drogen, doch zouden we ze lang in het volle zonlicht laten liggen, dan worden ze groen. Bovendien zal het, uit oogpunt van veilig heid, ook wel niet geraden zijn om pas gerooide aardappelen geruimen tijd op het veld te laten liggen. Voor poters komen alleen die aardappelen in aanmerking, die van gezonde planten kwamen en een middellijn hebben van ca. 5 cm. Voorloopig bewaren we het pootmateriaal op een koele plaats. Onze sjalotten kunnen nu even eens worden geoogst, het loof wijst daar trouwens wel op. We trekken ze uit den grond en laten de bolletjes een dag of wat in de zon drogen en narijpen. Een belangrijke groente voor den herfst zijn de jonge wortels. Deze kunnen we tot eind Juli, soms begin Augustus, nog zaaien. We nemen hiervoor gewreven zaad en laten dit in huis (b.v. in de warme serre) in een kistje met vochtig wit zand kiemen. We bedekken het kistje met een stuk glas om uitdrogen van het zaaisel tegen te gaan. A!s het zaad gekiemd is, zaaien we da delijk uit. Wanneer we zaaier moeten op onkruidvollen grond, dan zaaien we bij voorkeur op rijen en mengen door het wortel zaad wat zaad van raapstelen deze komen vlugger op dan de worteltjes en wijzen ons dus den wegwe kunnen dan gemakkelijk tusschen de rijen wieden 1 Bloemkool kan alleen nog wor den geplant, als het een speciale late soort is, b.v. de „Alpha". Ook andijvie planten we nu uit. Hebben we zelf gezaaid, dan gieten we het bed, waarop di jonge andijvieplantjes staan, daag? voor het uitplanten goed nat zoodat de plantjes een flinke kluit houdenze slaan dan gemakkelijk aan. Ook spruitkool kan nog uitgeplaut worden, maar hiermede moeten we haast maken I (Natiruk vladen) BUREAU VOEDSELVOORZIENING ZEELAND. OORLOGSSCHADE AKKERBOUWPRODUCTEN OOGST 1941. De Landbouw-Crisis-Organisa- tie voor Zeeland maakt bekend, dat de Molestbeschikking 1940 niet van toepassing is op akker bouwproducten Van den oogst 1941. Voor deze producten geldt de algemeene regeling, nedergelegd in het Besluit op de materieele oorlogsschaden. De telers zullen zich mitsdien, indien door oorlogsgeweld schade wordt veroorzaakt aan de hun toebehoorende akkerbouwproduc ten van den oogst 1941, moeten wenden tot de bevoegde Schade- er quête-commissie. Bovendien is het gewenscht, dat de telers in gevallen als bovenbedoeld, tevens de Land bouw Crisis Organisatie van hun verzoeken om schadevergoeding schriftelijk kennis geven. Burgemeester en Wet houders van AXEL, maken bekend dat zij voornemens zijn aan te besteden i Bestek en teekening zijn verkrijg baar bij den Gemeente-Opzichter vanaf MAANDAG 4 AUGUSTUS te zijnen kantore, tegen betaling van f 2,— (restitutie op den dag der besteding f 1,—). Inlichtingen worden dagelijks verstrekt van 11 tot 12 uur op het kantoor van den Gemeente- Opzichter. Biljetten in te zenden aan B en W. vóór 11 Augustus a.s. te 14 uur. Onmiddellijk daarna worden de biljetten in het open baar op de Raadzaal geopend. Axel, 31 Augustus 1941. De wnd. Burgemeester, P. J. VAN BENDEGEM. De wnd. Secretaris, M. OGGEL. De Waarn. Burge meester van AXEL, brengt hierbij in herinnering dat het verboden is om na zonsondergang eenig licht naar buiten te laten uitstralen. Inzon derheid wordt er op gewezen dat het laten branden bijv. van erwtenstroo vuilnishoopen enz. op het land, voor de betrokken eige naars en omwonenden, alsmede voor de geheele Gemeente zeer ernstige gevolgen kan hebben. Tegen kwaadwilligheid of na latigheid zal met groote gestreng heid worden opgetreden. Axel, 1 Augustus 1941. De Wnd. Burgemeester, P. J. VAN BENDEGEM De Burgemeester der Gemeente AXEL bengt ter algemeene kennis, dat de te AXEL, zal worden gehouden des voormiddags ten 10 ure op de Markt aldaar. Axel, den 31 Juli 1941. De wnd. Burgemeester voornoemd, P. J. VAN BENDEGEM. Degenen, die nog ntet in het bezit ziji van nieuwe bonkaarten, kunnen die in de week van 4—9 Augustus, bij voorkeur op 6 Augustus, afhalen bij het distri butiekantoor. Stamkaarten mee brengen. Voor het verkrijgen van extra zeep kunnen de daarvoor in aan merking komende personen en bedrijven nieuwe formulieren aan- v agen bij het distributiekantoor op Maandag 4 en Dinsdag 5 Augustus a.s., des voormiddags van 9—12 uur. De slagers, die voor een „ont vangstbewijs vleesch* in aanmer king willen komen, moeten in gaande Maandag a.s. hun opplak- vellen tusschen 4 en 5 uur bij de reizende ambtenaren inleveren. Voor „vleeschwaren* blijft de gebruikelijke regeling van kracht. In beperkte mate zijn nog for mulieren verkrijgbaar voor het aanvragen van schoenenbonnen. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat zooveel mogelijk bon 2 moet worden aangevraagd, aan gezien van bon 1 slechts heel weinig bonnen kunnen worden verstrekt. Op Maandag 4 Augustus 1941, hopen onze geliefde Ouders, ELIZABETH ROUW, hunne 60 jarige Echtver eeniging te herdenken. Dat de Heere hen nog vele jaren moge sparen, is de wensch van Hunne dankbare Kinderen, Klein- en EJ Achterkleinkinderen Axel (Kijkuit), LI. S I Op 7 Augustus a.s., hoopt j ADRIAAN DE POOTER, H te Magrette, zijn 80sten verjaardag te herdenken. 1 Dat hij nog lang ge- t spaard mag blijven, is de JJ wensch van I A. C. HOOGSTRAATE- DE POOTER I en Gezin. is vanaf Zaterdagavond 2 AUGUSTUS Kleine advertentiën. AANBIEDING Koolraap- en Mergkoolplanten. W ZEGERS, Buitenweg 94. dan deze. Vraagt uwen winkelier OGGEL'S K0FFIB3URRQQAAT» Regseringgnummer jagen de kou er uit Doos 10 en SOct. EN

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 3