VereenYOüdiging ian de Geldige bonnen voor Voedingsmiddelen in de week van 21 Juli tot en met 2 Augustus 1941. Postgironummers van de Winterhulp Nederland: O O O f t lijn tiazdÜeó Binnenland. Rants. woord ontvangen omtrent deze aangelegenheid. Dhr. HAMELINK licht nader toe, dat er wellicht van hooger- hand een voorstel zal komen om de salarissen van het gemeente- personeel uniform te regelen. De VOORZ.Ook voor het losse personeel in gemeentedienst zijn wij met deze aangelegenheid doende. Daar niemand verder het woorc verlangt, sluit de Voorz. de ver gadering met dankgebed. Op de dagelijksche persconfe rentie heeft de heer S de Hoo, van het centraal distributiekantoor Vrijdag een toelichting gegeven op de vereenvoudiging der bonaanwijzingen. Het centraal distributiekantoor heeft een open oor voor alle mogelijke wenschen, welke uit den kring der consumenten naar voren komen. Uiteraard wil dat niet zeggen, dat aan iederen wensch kan wor den tegemoet gekomen. Het is echter onmogelijk om de winke liers goederen te laten afwegen in gebroken gewichten. Sommige artikelen zijn zoodanig verpakt, dat hierin geen verandering is te brengen. De nieuwe bonboekjes zijn reeds een stap in de richting der vereenvoudiging, althans voor de huisvrouw. De winkeliers zullen hiermee wel minder tevre den zijn, omdat inderdaad het tot dusverre bestaande systeem voor deze categorie grootere vpordèelen bapd. Hier is du* getracht een compromis te vinden. Verwacht mag worden, dat ook in de toekomst nog nieuwe ver beteringen zullen kunnen worden aangebracht, waardoor de leiding der distributie de huisvrouw aan haar zeker gerechtvaardigde ver langens zooveel mogelijk tege moet komt. De nieuwe bonnenlijst Ook de nieuwe bonnenlijst, welke Zaterdag is ingegaan, is een belangrijke stap in de goede richting. In de eerste plaats zal in den vervolge deze lijst uniform in alle couranten en tijdschriften worden opgenomen. Er is naar gestreefd om de weekartikelen alle op denzelfden dag te doen ingaan, evenals de artikelen, welke over een langere periode loopen. Hiervoor waren intern zeer ingrijpende maatregelen noo- dig, doch indien mocht blijken, dat inderdaad hierdoor debeoogde verbetering is bereikt, dan is de moeite van het centraal distribu tiekantoor zeker beloond. Wij kunnen thans onderscheiden 1. artikelen welker geldigheid is gesteld op een week, t.w. brood en gebak, vleesch en vleeschwaren, kaas, eieren, melk, aardappelen en voorts met ingang van 10 Augustus a.s ook bloem en meel 2 artikelen welker geldigheid is of wordt gesteld op vier weken, t.w. suiker, koffiesurrogaat, jam e.d., rijst e.d., havermout e.d., gort e.d., vermicelli e.d., en maizena e.d. Nieuwe regeling voor de vleeschbonnen, Het is de bedoeling, voortaan voor de weekartikelen zooveel mogelijk bonnen van hetzelfde nummer aan te wijzen. Dus in een bepaalde week voor brood, aardappelen, vleesch enz. hetzelf de nummer van de onderscheidene kaarten. De distributieperiode zal dan evenals thans aanvangen op Zon dag en eindigen op Zaterdag met dien verstarde, dat op de nieuw- aangewezen bonnen reeds Zater dag voorafgaande aan den Zondag kan worden gekocht. Daartoe worden de bonnen in de avond bladen van Vrijdag bekend ge maakt. Een uitzondering is er voor de vleeschbonnen wat betreft den dag, waarop men daarop kan kooper. Deze dag is n.l. Woens dag volgende op den Zondag, hoe wel men ze wel reeds van den Zondag af kan bezigen bij het gebruiken van zijn maaltijden in café's, restaurants e.d. Slagers en winkeliers is het verboden op de nieuwe bonnen Zondag, Maandag of Dinsdag vleesch of vleeschwaren af te leveren, in verband met de tech nische uitvoering van de vleesch- voorziening. Na het verstrijken van den Za terdag, waarop de periode van de weekartikelen afloopt, zijn de bonnen ongeldig, met uitzondering van kaas, teneinde het publiek in de gelegenheid te stellen zich een geheel Edammer kaasje of een grooter stuk kaas aan te schaffen, welke mogelijkheid tot nu toe ook bestond. In den vervolge zal men het zoo doen, dat iedere week een nieuwe bon wordt aangewezen, die geldig zal zijn in een tijdvak van 4 weken, Twee bloembonnen per Week. Voor bloem en meel komt er ook een verandering n.l. met in *?ang van 10 Augustus zullen we kelijks twee gelijk genummerde bonnen voor 35 gram worden aangewezen. Daarom zullen op de met 10 Augustus in gebru k te nemen nieuwe bloemkaart ook stellen van twee gelijk ge nummerde bonnen voorkomen. De artikelen met een periode van 4 weken. Met ingang van 10 Augustus a.s. I zullen deze artikelen eenzeifd distributieperiode hebben van 4 weken. Voor deze bonnen geldt even eens de regel, dat men reeds Zaterdag tevoren kan koopen op de bonnen, die Zondag ingaan. In verband met het instellen van samenvallende distributie perioden van 4 weken, wordt voor eenige artikelen de periode van 8 weken terug gebracht op 4 I weken. Zoo bij havermout. Het rantsoen blijft ongewijzigd. Het is natuurlijk mogelijk, dat de winkelier geen havermout in voor raad hetft, maar wel gort. Men bedenke dan, dat havermout en gort dezelfde voedingswaarde hebben. Ook voor vermicelli e.d. komt een keuzebon, welke recht geeft per periode van 4 wfken op 100 gram vermicelli of 100 gram maizena. Ook hier blijft het rant soen onveranderd. Boter en vet. De distributie van boter kan niet onder een van beide rubrieken ge rangschikt worden, ofschoon het een weekartike! is. Dat komt doordat het rantsoen van 200 gram per week niet als zoodanig in verpakking voorkomt, maar wel 250 gram. Daarom worden in den lijd van 5 weken achtereen- volgers vier bonnen, welke recht geven op 250 gram boter, aan gewezen. Overgangsmaatregelen. Teneinde op 10 Augustus met alle artikelen met een periode van 4 wtken „bij" te zijn, zullen de distributieperioden van enkele ar tikelen moeten verspringen. De periode van suiker eindigt 2 Augustus, zoodat vermoedelijk voor de periode van 3 t.m. 9 Augustus een bon beschikbaar zal worden gesteld voor 250 gram. Ook voor koffiesurrogaat komt een overgangsmaatregel, en wel een die voordeel brengt. De nieuwe periode zal op 10 Augustus ingaan zoodat men één-vierde rantsoen extra krijgt. iiiiiiiinininntmïïiiinniiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiii Winterhulp Nederland, Den Haag No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam.no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. Hiuimiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiimiiffliiiiniintniiimiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiin Warm te-hoofdpijn PLAKKATEN EN INSIGNES VAN DE NED. UNIE VERBODEN. De Commissaris-generaal voor het veiligheidswezen en hoogere S S. en politieleider heeft bekend gemaakt Op grond van artikel 1 van de verordening van den Rijkscom missaris 20/21 verbied ik met in gang van heden: 1. Het opha igen, aanplakken en het op iedere andere wijze in het openbaar vertoonen van plak katen en geschriften van de Ne- derlandsche Unie. 2. 4fet dragen van insignes van de Nederlandsche Unie. VRIJWILLIGERSLEGIOEN NEDERLAND. Zaterdagmiddag is het eerste contingent van het Vrijwilligers legioen Nederland, bestaande uit ongeveer 650 man, uit Den Haag vertrokken. De leider der NSB. ir. A. A. Mussert en luit,-generaal Seyffardt hebben hen voor het vertrek toegesproken. MR. P J. OUD VRAAGT ON 1 oLAU. De burgemeester van Rotter dam, mr. P. J. Oud, heeft den Rijkscommissaris verzocht, hem uit zijn ambt te ontheffen. STICHTING NEDERLANDSCHE VOLKSD1ENST OPGERICHT. Naar wij van öevoegde zijde vernemen is een dezer dagen opger,cht de stichting „Neüer- landsche Voiksdienst' (N.V.D.). Het doel van de stichting is de verzorging van alle Nederlanders uit een oogpunt van voikswel- vaait. Zij zal haar taak opvatten in den zin van een vrijwillige hulporganisatie ten behoeve van alle Nederlanders, wier uiterlijk bestaan en wier gezondheidstoe stand te wenschen overlaten. Binnenkort zullen nadere mede- dedingen over deze stichting worden gepubliceerd. 3TRENGE STRAF VAN HET DU1TSCHE LANDESQER1CHT. Voor het Landesgericht stond terecht de 25 jarige W. H. B bode bij een der departementen van algemeen bestuur te 's-Gra- venhage. In dat departement nebbeu ook verscheidene Duit- sche heeren hun kantoorlokalen, waarin een portret hangt van den Führer. Naar de verdachte vertelde, zat hij beneden in het departe ment toen hij in de courant las, dat in alle openbare gebou wen de portretten van de konin gin moesten worden verwijderd op grond dat deze laatste zich aan de zijde der bolsjewisten had gesteld. Bij het lezen van dit bericht is verdachte zóó in woede ontstoken dat hij meende, aat nu ook maar het portret van den Fünrer weg moest. De daad bij de gedachte voegende liep hij naar boven en sioeg van twee „Fü irerbilder" het glas stuk. Het was, naar hij zeide, niet zijn be doeling geweest, den Fünrer te beleedigen, maar er. was slechts sprake van een woede-aanval. Hij had spijt van wat nij gedaan had, te meer, daar hij uoor de Dui scners, voor wien hij werkte, steeds goed behandeld was en door hun toedoen zeits verhooging van loon had gekregen. De Staatsanwait zeide o.m. dat Duitschland niet voor zichzelf, maar voor Europa vecht tegen het bolsjewisme. Op het oogenblik van deze groote uiteenzetting zijn duidelijke fronten ontstaan. Duitschland kan niet dulden, ook niet in de bezette landen, dat wie ook zich aan de zijde van het bolsjewisme stelt. Uit de om standigheden blijkt, dat de ver dachte van plan was een poli tieke demonstratie te veroorzaken. Verergerd wordt de zaak daardoor, dat de verdachte vooib-straft is en zich niet aangegeven heeft, toen hij zag, dat andere personen door zijn daden verdacht werden. Deze verdachte geeft zelf toe, dat z'n positie door toedoen der Duit- sche heeren was verbeterd. Als dank gaat hij zich nu op deze wijze misdragen. Spr. vond het geval zeer ernstig en eischte een gevangenisstraf van twee jaren. Na in raadkamer te zijn geweest, wees de rechter vonnis. Hij ver oordeelde den verdachte tot twee jaren gevangenisstraf met aftrek der korte preventieve hechtenis. Het is klaarblijkelijk velen Neder landers nog niet duidelijk aldus lichtte de rechter het vonnis toe waar de strijd in sovjet-Rusland om gaat. Denkt men dat, wan neer Duitschland zou verliezen de bolsjewiki aan de grens zouden blijven en Nederland niet zouden betreden Deze oorlog voert Duitschland voor geheel Europa en wanneer de koningin zich aan de zijde der sovjets schaart, moet het land de gevolgen dragen. De daad van verdachte verdient dan ook de strengste straf. Dit geval moge een waar schuwing zijn voor al diegenen, die gelooven, demonstraties en propaganda tegen Duitschland te kunnen bedrijven. Elk der volgende bonnen Geeft recht op het koopen van Beschikbaar per persoon 27 Juli t.m. 2 Augustus 1941 28—4 Brood 28 Brood 28 Vleesch 28 Vleesch war. 28 Kaas 28 Eieren 28 Melk 28 Reserve 4 rants. 1 rantsoen rantsoen rantsoen 100 gram 1 stuks liter kg- 1 7 Juli t.m. 3 Augustus 1941 101 algem. l kg. 21 Juli t.m. 10 Augustus 1941 104 algem. 250 gram 14 Juli t.m. 10 Augustus 1941 103 algem. 10 Bloem 102 algem. A Rijst A Havermout 500 gram rantsoen 250 gram 250 gram t 250 gram Brood of Gebak Vleesch of Vleeschwaren Kaas Eieren Melk Aardappelen Suiker Koffie surrogaat lam Bloem, Brood of Gebak Rijst Havermout of Gort 16 Juni t.m. 10 Augustus 1941 44 algem. 45 algem. 54 algem. 55 algem. 250 gram 250 gram 100 gram 100 gram Havermout of Gort Gort Vermicelli Maizena 250 250 100 100 250 250 100 100 250 250 100 100 250 250 100 100 Gram Gram Gram Gram 17 Juli t.m. 3 Augustus 1941 ln tijdvak van 18 dagen 24-25 Boter 24-25 Vet 250 gram 250 gram Boter Boter met reductie 250 250 500 500 500 500 500 500 Gram Gram 0 t.m. 3 jaar 4 t.m. 13 jaar 14 t.m. 20 jaar Volwas senen Eenheid ln tijdvak van week 10 20 24 20 Rants. 1 3 3 3 100 1 7 0 100 1 31/, 3 100 1 1% 3 100 1 l3/4 3 Gram Stuks Liter Kg. In tijdvak van 4 weken 1 1 1 1 Kg. 250 250 250 250 Gram 500 4 500 4 500 4 500 4 Gram Rants. 500 250 250 250 Gram 250 Gram ln tijdvak van 8 weken ÉÉN RANTSOEN Broood Gebak Bloem Rijst Havermout Gort Vermicelli Maizena Vleesch Vleeschwaren Jam Voor de 100 gram brood 75 gram beschuit, wafels, biscuits, koekjes, óf 140 gram speculaas, koek, óf 300 gram cake, óf 400 gram gevuld klein korstgebak, öf 500 gram gevuld groot korstgebak, óf 600 gram taart, gebakjes 70 gram tarwebloem, -meel, roggebloem, -meel, zelfrijzend bakmeel 250 gram rijst, rijstemeel, -bloem, -gries, gruttemeel (gem. meel) 250 gram havermout, -vlokken, -bloem, aardappelvlokken 250 gram gort, gortemeel, grutten 100 gram vermicelli, macaroni, spaghetti 100 gram maizena, sago, aardappelmeel, öf 100 gram zetmeel, verwerkt in puddingpoeder of puddingsauspoeder 100 gram vleesch, gewicht van been inbegrepen 75 gram gerookt of gekookt vleesch, öf 75 gram gerookte worstsoorten, öf 100 gram gekookte worstsoorten, öf 1 5 gram leverartikelen, tongeworst, nierbrood, öf 150 gram bloedworst 500 gram Jam, siroop, honing, enz. overige artikelen is het rantsoen gelijk aan de in bovenstaande lijst vermelde hoeveelheden. Attentie I De volgende bonnen zijn na Zaterdag 26 juli niet meer geldig 27 Brood 26—27 Vleesch, Vleeschwaren 27 Eieren N.B. De bonnen 26, 27 en 28 voor Kaas blijven geldig tot en met 9 Augustus 1941. 27 Melk 27 Reserve (aardappelen) De bonnen, welke van 27 Juli 1941 af zijn geldig verklaard, met uitzondering van die voor Vleesch of Vleeschwaren mogen reeds op Zaterdag 26 uli 1941 worden gebruikt. Het koopen van vleesch of vleeschwaren in winkels op Maandag en Dinsdag is niet geoorloofd. verdrijven die snel Doos 10 en 50ct

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2