AKKERTJES Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuvvsch-Vlaanderen, Een groot man. No 32 VRIJDAG 25 JULI 1941. 57e Jaarg. Raads verslag. O 6 lUijti/ïazdtjeó Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 79 Centfranco per post 1,04 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Firma J. C VINK - Axel Bureau Markt 12. Telef. 56 - Postrekening 60263. Hoofdredacteur J. D. FREEKENHORST Prins Hendrikstraat 43, Axel ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 621/, Centvoor eiken regel meer 12Vs Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Kleine advertentiën 31 Cent. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Ziiting van 17 Juli 1941. Tegenwoordig de heeren P. de Jonge, B Seghers, C. Th. v. d. Bilt, A. Th. 't Gilde, C. Hamelink, P. Goossen, A. P. de Ruijter, C. Schieman, C. van Bendegem en U. Sijtema. Afwezig de heer H. Smies. Woon. de heer P. van Bendegem, waarn. burgemeester, waarn. secretaris de heerM Oggel. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. II. In verband met het besluit tot het bouwen van een woning bij de marechaussee-kazerne wordt medegedeeld, dat van den rijks gebouwendienst opgaaf is ontvan gen van de normen voor het huren van kazernementen door het Rijk van de gemeenten. Op grond hier van ramen B. en W. de te ont vangen huur voor genoemde wo ning, aan de hand va" de grond en bouwkosten op f526 per jaar. v. Naar aanleiding van het be sluit van 25 F -bruari 1941 tot aan koop van grond voor inrichting tot een terrein vonrlicham lijke oefe ning, deelen B en W. mede, dat zij ook te Spui een terrein hebben gevonden, dat, ook naar de mee ning van den heer Consulent v. d. licham lijke opvoeding voor Zee- la' d, tot het doel geschikt is te maken. Het betreft een opper vlakte van ca. 60 x 24 M. voor den prijs van f 1,05 per M2. w. Tenslotte deelen B en W. mede, dat, daar van hoogerhand werd aangedrongen op invoering van het schoolzwemmen als onder deel van het vak lichamelijke oefe ning, deze aangelegenheid zoover is geregeld, dat op 15 Juli in de bad- en zweminrichting alhier met de eerste lessen een aanvang kon worden genomen. Dhr. VAN DE BILT wil hier over nog wel het een en ander opmerken. Hij acht het daar geen goede plaats voor het zwemmen in het algemeen. Het water is er onzuiver en hierop wil hij in FEUILLETON 4) „Maar vroeg zij welke vergelijking,* „kunt gij dan maken tusschen u en Bertier „Ik zeg je, dat het precies hetzelfde is," antwoordde Duroc bitter. „Herinner je. Ook ik heb vindingen gedaan, ook ik heb in dingen geloofd, die.... En ik heb niets gezien, ik zie niets, ik zal nooit iets zien. Thans, ik gevoel het, is bet uit. Ik kan evenmin een denk beeld vinden als geld. De fabriek en ik, we zijn beiden verloren." „Mijn vriend, mijn vriend.. herhaalde mevrouw Dutoc. Zij waren aan de tatel blijven Zitten, die nog niet afgedekt was. De plaats van Etianne was ledig. H«t tafellaken bemorst, en zoo- laDg de dienstboden zat-<n te eten, was bet doodstil in buis. De zwaarmoedige stemming in die eetzaal, waar zij. later dan gewoonlijk bjj hun opgevouwen servetteD waren blijven zitteD, deed hun droefheid nog meer uitkomen, de eerste plaats de aandacht vestigen in verband met de volks gezondheid. Zelfs is het reeds voorgekomen dat ziekteverschijn selen, zooals keelpijn en algemeen onwel zijn, zich voorgedaan heb ben bij zijn kinderen, die daar ge zwommen hebben. Het is zeer wel mogelijk, dat de onzuiverheid van het water hiervan mede de Dhr. SCHIEMAN zegt dat hij er ook klachten over vernomen heeftook hij acht verbetering noodzakelijk. Dhr. DE RUIJTER is van mee ning, dat er ook gevaar bestaat voor oorontsteking bij de kinderen en dat dus van gemeentewege gezorgd moet worden voor vette watten. Dhr. VAN DE BILT wil er nog op wijzen, dat het niet zijn bedoe ling is om het zwemmen tegen te gaan, doch slechts om verbetering in den bestaanden toestand te brengen. Dhr. 't GILDE acht het daar evenmin een goede boel het water in het Kreekje wordt niet verfrischt en daar er verschillende riolen in uitwateren, is het be grijpelijk, dat het water erg on zuiver en schadelijk voor de ge zondheid wordt. Het wordt er in deze dagen niet beter op, nu er zoo'n druk geb.uik van wordt gemaakt. Er zitten daar aan den waterkant ook nog al veel ratten en hygiënisch is het daar dan ook allerminst. In het belang van de volksgezondheid moet daar dan ook op gelet worden en verbete ring tot stand komen. De VOORZ. zegt, zich in ver binding gesteld te hebben met de artsen, doch deze verklaarden dat de ziekteverschijnselen, zooals keelpijn niet van het water komen. Een ander geval is het gevaar voor oorontsteking. Voor vette watten is dan ook zorg gedragen. Hij heeft ook gehoord, dat het water daar niet zuiver is, mede als ge volg van de vele menschen, die thans in het bad in een betrek kelijk kleine ruimte bijeenkomen. Dit komt de zuiverheid van het water vanzelfsprekend niet ten Eensklaps werd Duroc weer volkomen kalm, was hij zich zeiven weer meester. „Mijn lieve," sprak hjj, „ver geef me. „Ik heb dat alles, zoo lang ik kon en zoo goed ik kon, voor je verborgen gehouden. Maar nu, waartoe zou het dienen? We moeten den toestand onder de oogen zien." Teeder omhelsde hij zijn vrouw, en hield haar zwijgend, geruimen tjjd aan zijn borst gedrukt. Toen hoorde men, uit het achtergedeelte van het huis deuren opengaan en voetstappen weerklinken. De dienstboden kwamen terug. „Komaan!" zei Duroc, „laten wij arbeiden tot het einde 1" Sedert de geboorte van Etienne sliep mevrouw Duroc alleen in baar kamer, waarheen zjj zich vroeg ter ruste begaf, daar zij, evenals vele zieken met ver zwakte zenuwen, slechis in de eerste opwelling van den slaap rust kon vinden. Dit op de eerste verdieping gelegen vertrek werd door een kleedkamer van dat van Duroc gescheiden. Om de maar al te gevoelige slaapster n!et te «toren, ging hij jewoonlSjk goede. B. en W. hebben dan ook het voornemen om met een groot plan in den raad te komen om daarmede uitbreiding te geven aan de badinrichting. Dhr. HAMELINK geeft te ken nen dat het zwemmen hem sym pathiek is. Hij is het volkomen eens met wat dhr. 't Gilde omtrent de badinrichting heeft opgemerkt. Er komen daar verschillende rio len in uit, wat zeer onhygiënisch is en een onzuivete boel teweeg brengt. Er zal dan ook aan de ver- versching van het water de noo- dige aandacht worden besteed, als zijnde noodzakelijk in het be lang der volksgezondheid. De VOORZ. zegt toe, dat door het college van B. en W. het noodige zal worden gedaan om tot verbetering te komen. 4. Voorstel tot het verleenen van medewerking aan goedgekeurde wachtgeld regelingen. In verband met de bij verschil lende werkgevers ingestelde of inges eld wordende verkorte werk tijden is de kwestie van de wacht geldregelingen voor de bedrijven in dezen tijd zeer zeker urgent. De werknemers in de bedrijven, die een wachtgeldregeling hebben ingesteld, zijn door dezen maat regel ten zeerste gebaat, daar ontslag hierdoor wordt vermeden en zij niet verplicht worden om ondersteuning aan te kloppen. In deze wachtgelden kunnen de gemeenten een door den secreta ris-generaal van het departement van sociale zaken vast te stellen subsidie verstrekken, dat maxi maal 50 pet. bedraagt. Deze ge meentelijke uitgaven worden ge rekend tot de gemeentelijke uitga ven wegens werkloozenzorg, die onder gewoon voorbehoud in aan merking komen bij de berekening van de bijdrage uit het werkloos- heidssubsidiefonds. Hoofdpijn-Migraine eerst zeer laat en met de uiterste voorzorg naar zijn kamer, nadat hij uren lang zich aan zijn be slommeringen bad overgegeven en op zijn bureau, dat aan de eetzaal grensde en op het gras perk ran den tain uitzag,gewerkt en gerookt had. Van nature beschroomd, was mevrouw Duroc dit tegenover haar echtgenoot gebleven. Zij verstoutte zich slechts tot zacht moedige en troostende woorden, wanneer zij zwakheid of verdriet moest overwianen. „Overwerk je niet, m(jn vriend. Dat dient tot niets," sprak zij bedeesd. „Och, wees gerust... My'n ge zondheid loopt niet het minste gevaar," antwoordde Duroc met een welwillend glimlachje. Hij had thans alles gezegd, tegen wil en dank alles gezegd, en het medeleden van een schepsel, zwakker dan hijzelf, afstootende, gaf bjj er de voor keur aan, als altijd alleen te bljj ven. De werkkamer was een ruim vertrek met leeren leuningstoelen en gewreven eikenbouten kasten, een streng en somber verblijf. Mevrouw Duroc had baar eobt- |en®Qt «fceej» vergeseld, Vppr- Aangezien er ook in onze ge meente belanghebbende werkne mers zijn stellen B. en W. voor, te besluiten tot het verleenen van subsidie in deze wachtgeldregelin gen. Teneinde te voorkomen, dat voor iedere onderneming, die een wachtgeldregeling instelt, een af zonderlijk besluit tot medewerking zou moeten worden genomen, is het ontwerp-besluit zoodanig in algemeenen zin geredigeerd, dat alle goedgekeurde wachtgeldrege lingen, waarbij werknemers uit deze gemeente betrokken zijn, eronder vallen. De kosten, die hieruit, naar ra ming, voor het jaar 1941 kunnen voortvloeien, tot een bedrag van f 100, kunnen naar de meening van B. en W., gezien het belang der zaak, geen bezwaar opleveren. B. en W. stellen dan ook voor om te besluiten overeenkomstig het ontwerp-besluit. Dhr. SCHIEMAN vraagt of er ook al menschen van profiteeren in onze gemeente. De VOORZ. antwoordt, dat er reeds een typograaf uit Terneuzen. hier woonachtig, onder valt en er van profiteert. Z.h s. wordt hierna overeen komstig het voorstel van B. en W. besloten. 5. Voorstel tot verhooging van de jaarinkomsten-normen voor de steunverleening. Het in de vergadering van 10 Juni j.l. door de heeren C. Hame link, C. van Bendegem en U. Sij tema gedane voorstel tot verhoo ging der jaarinkomsten-normen voor de steunverleening werd door de Steuncommissie met instemming ontvangen. B. en W. stellen nu voor, over eenkomstig haar advies, de in komstennormen als volgt gewij zigd vast te stellen één persoon f 700 een gezin van 2 personen f 900 3 f 1000 4 f 1100 f 1200 6 f 1300 7 f 1400 dat zij zich weer verwijderde, ging zij, als burgerlijk opgevoede en zich niet grootsch aaustellende vrouw, baar gewone zorgen van goede echtgenoote en opmerk zame vriendin na. Met zachte en zorgvuldige bewegingen zette zü op de tafel van Duroc de lamp en, op dezeltde plaats als alle avonden, de karaf met trisch water, dat hij bij zijn nachte lijken arbeid overvloedig dronk. Met vluggen blik overzag zjj het geheel, of alles in orde was, en nadat zij op haar beurt haar echtgenoot omhelsd had, trok zij zich terug, terwijl hij zich in zijn berekeningen van onvoor spoedig fabrikant verdiepte. Ten allen tijde hebben de eleciriciens uitvinders en vervaardigers denzelfden droom gekoesterdeen toestel te vinden, in staat om in vol doende hoeveelheid de door hun machines voortgebrachte kracht in zich te bevatten, want bun geheele nijverheid zou door een goeden accumulator van gedaan te veranderen. Nu, aan de verwezenlijking van dit ideaal, ö»t in 't begin Biet eens soo in 'toog loopend een gezin van 8 personen of meer f 1500 een gezin van 8 personen of meer, w.o. 5 of meer kinderen boven 14 jaar f 1600 Dhr. SCHIEMAN merkt op, dat hij omtrent dit voorstel in de no tulen der vergadering van 10 Juni niets heeft gelezen, het is hem ook niet bekend, dat toen het voorstel is ingediend. De VOORZ. zegt, dat het wel 10 Juni is ingediend, doch niet meer op de agenda kon worden geplaatst en dus ook niet in be handeling kon komen. Het is dus hier een abuis geweest en eigenlijk meer een formeele kwestie. Dhr. DE RUIJTER ziet het ook zoo in en zegt dat hoofdzaak is, dat het doel bereikt is. Z.h.s. wordt hierna overeen komstig het voorstel besloten. (Slot volgt.) schjjnt te zijn, arbeidde sedert jaren de meesterknecht, Bartier, wiens proefnemingen door den patroon bespot en door mevrouw Duroc met medelijden behandeld werden, Reeds had hij de scheikundige formule van een nieuwe zelf standigheid gevonden, en hij was een toestel op het spoor, dat 't, met een zeer kleinen omvaDg en een zwak gewicht, mogelij is zou maken een bijna onbegrensde electrische lading te bevatten. Langzamerhand aan stroomen van steeds toenemende sterkte blootgesteld, zou dit door hem uitgedachte toestel, op de wijze van een Laidsche flasch, de rol van condensor spelen, terwijl het tegelijk, evenals een zuil, een bron van regelbaren en voort- durenden toevoer zou blijven. Toch had Bartier niets van een oorspronkelyken en vernuftigen uitvinder. H\j was een geduldig eu naar vaste regelen arbeidend man, enkel overtuigd, dat op eiken nieuwen w«g, een juiste en doorgezette reaeneering, en een wel overwogen wil op en nauwkeurig resultaat moeten uit- loepen. (Wordt vervolgd) AXELSCHE nnr733lf is helpen vei hg en vlug. Doos 10 en 50ct. 9 9 9 n 9 9 9 9 5 9 9 9 9 9 9 Een "AKKERTJE" zal zor gen, dat de pijn direct ver dwijnt. Neem zoo noodig, voor 't naar bed gaan nog 'n "AKKERTJE" dan kunt Ge zeker zijn vannacht rustig te slapen. Maar.... laat Uw gebit nazien. Vlugge, zekere werking bij alle pijnen, dat is't geheim der "AKKERTJES", die door geen enkele imitatie worden geëvenaard, nóch in hun bijzondere samen stelling, nóch in hun doel treffende snelle werking. Op elk"AKKERTJE" staaft Akker-merk: Uw garantie voorde onschadelijkheid I tegen griep, hoofdpijn, koorts, kou

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1