Knagende Kiespijn. Binnenland. Postgironummers van de Winterhulp Nederland; Laatste Nieuws. Gemengd Nieuws. Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 9 u. 48 tot morgenochtend 5 u. 44 Buitenland. van de daar gevestigde industrieën. De brug zal waarschijnlijk ook wel verbeterd moeten worden als de gemeente die overneemt, want er worden thans meer zwaardere vrachten over vervoerd Boven dien is het daar pen mooie om geving en ook daarom acht hij overname en verbetering door de gemeente gewenscht. Hij zou een en ander in grondige studie willen nemen. Dhr. SEQHERS vraagt hoe het staat met de uitwegen van andere bewoners daar in de omgeving en de Verkorting, Hij zou ook dit grondig willen onderzoeken, om dat zich anders later misschien moeilijkheden zouden kunnen voordoen. De VOORZ. licht een en ander nader toe omtrent de uitweg en zegt een grondig onderzoek toe. Dhr. HAMELINK is ook van meening, dat indertijd door andere bewoners uit die omgeving van die brug gebruik is gemaakt als uitweg, doch later was er voor hen een betere uitweg bij de zgn. nieuwe brug. Z.h.s. wordt besloten het ver zoek aan te houden tot een vol gende vergadering, teneinde deze aangelegenheid grondig te kunnen onderzoeken. o. C. v. d. Bos te Axel ver zoekt intrekking var. het raads besluit van 10 juni 1941 waarbij werd besloten aan hem een perceel bouwgrond te verkoopen. Voorgesteld wordt, bedoeld raadsbesluit in te trekken. Aan het inmiddels got dgekeurde raads besluit (zie h) is nog geen uit voering gegeven, zoodat inwilli ging van het verzoek geen be zwaren oplevert. Z.h.s. alzoo besloten, p. Mededeeling naar aanlei ding van de vraag van dhr. 't Gilde in de vorige vergadering in ver band met de verharding van den spoorwegovergang Stationstraat— Nieuwendijk der Spoorwegmij. MechelenTemeuzpn. B en W. hebben zich tot de Directie gewend, met het verzoek, in den bestaanden toestand ver betering te brengen. Hierop werd geantwoord, dat al het mogelijke gedaan zal worden, om den over weg voor alle verkeer berijdbaar te maken. q. Mededeeling naar aanlei ding van de vraag van dhr. 't Gilde in de vorige vergadering, betref fende de gelegenhedei tot het doen van cff cieele publicaties. Medegedeeld wordt, dat zes nieuwe aanplakborden zijn ge maakt, waarvan reeds enkele zijn geplaatst. r. Naar aanleiding van de vraag van den heer Sc-ghers in de vorige vergadering naar de moge lijkheid van het opnieuw inscha kelen van den nrddagtrein der spoorwegmij. M-T. wordt mede gedeeld, dat B. en W. zich ter zake met genoemde Mij. in ver binding hebben gesteld. De Direc tie deelde echter mede, dat het reizigersvervoer, ook met de thans rijdende middagtreinen, 709 en 712, zoo miniem is, dat, mede gelet op den financieelen toestand der Mij. het inleggen van een middagtrein niet te verwezen lijken is. De VOORZ. zegt dat alles in het werk is gesteld om het in schakelen van bedoel trein te verkrijgen, doch dat dit onder de gegeven omstandigheden voor de Mij. niet doenlijk is vanwege de kosten en het zeer geringe aantal reizigers. Later ais betere tijden zijn aangebroken zal wellicht met meer succes een desbetreffend verzoek om inschakeling van dezen trein kunnen worden gedaan. s. Verder heeft dhr. Seghers in de vorige vergadering gevraagd aan het eind van de Kanaalkade het trottoir door te trekken. Medegedeeld wordt, dat deze aangelegenheid onder het oog is gezien, doch dat gebleken is, dat tegen doortrekking van het trottoir practische bezwa en besta-n, daar de huizen ter plaatse te ver zijn vooruitgebouwd en de weg te smal is, om een benoorlijk trottoir te kunnen aanleggen. Bovendien ach ten B. en W. den toestand, zooals deze thans bestaat niet zoodanig, dat verbetering noedautkelljlt j|, t. Medegedeeld kan worden, dat van de Vereeniging „Molest- R'sico" bericht is ontvangen, dat van de molestschade tengevolge van de oorlogsgebeurtenissen ten bedrage van f 730 33 is erkend een bedrag van f 600,52. Eerst na het sluiten van den vrede zal tot af doening van zaken worden over gegaan. Ten aanzien van de ge leden stormschade in den nacht van 13 op 14 November 1940 is een bedrag van f 616,20 genoteerd als grondslag voor de tegemoet koming. Dhr. DE RUIJTER vraagt of de stormschade ook eerst betaald zal worden na het sluiten van den vrede. De VOORZ. antwoordt, dat die reeds nu betaald wordt. (Wordt vervolgd.) Veilig en vlug als geen ander helpt hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders persiuk8ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Manhard tjes" Doos 10 en 50 ct. DE „DE RUYTERSCHOOL". Tot de overplaatsing van de Viissingsche Zeevaartschool naar Nijmegen is thans dtfi .itief be sloten. Verleden week was hier voor reeds de officieele goedkeu ring verkregen. De lessen zullen dus na afl >op van de zomervacan- tie te Nijmegen worden hervat. CITROENEN NIET DUURDER DAN 5 CENT. Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, zijn er met ingang van vandaag maximum prijzen vastgesteld voor citroenen. De consument weet nu waar hij aan toe is, zoodra er weer ci troenen verkrijgbaar zullen zijn. Er zal niet meer dan 5 cent per stuk voor mogen worden ge vraagd. In het vorige seizoen berekende men voor groote en kleine citroenen verschillende prijzer. Dit zal, nu er één ma ximumprijs, onafhankelijk van de grootte, is vastgesteld, niet meer mogen voorkomen. NEDERLANDSCHE KINDEREN NAAR DE OOSTMARK. Naar wij vernemen, zal ook dezen zomer, zij het op beperkte schaal, weder een aantal Neder- iar.dsche kinderen, ongeveer zes weken in de Oostmark doorbren gen, als gasten van verscheidene families aldaar, die verleden jaar eveneens Nederlandsche kinderen hebben verzorgd. Daar ditmaal ook uit andere deeler. van Europa kinderen naar de Oostmark worden gezonden, is de plaatsing beperkt tot onge veer 400 Nederlandsche kinderen, nl. uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Haarlem, I die hieraan de meeste behoefte hebben. Vrijdag 8 Augustus zullen zi naar de Oostmark vertrekken. BRITTEN GAVEN VERSTEK. Op de dagelijksche persoon conferentie te Den Haag werd geconstateerd, dat de Engelschen hun per radio op Zondag 20 Juli aangekondigde „bevrijding van het continent" blijkbaar niet op tijd hebben kunnen uitvoeren en mogelijk degenen, die hier en daar op hun komst hopen, een nog diepere teleurstelling zullen be reiden. Ironisch werd opgemerkt, dat degenen, die met hun verre- I kijkers getracht hebben het mor genrood dier vrijheid uit zee te zien opduiken, het morgenrood aan den verkeerden kant gezocht hebben. En dat zij, die op grond van het door de Engelsche radio uitgegeven parool om alvast drink- watervoorraden aan te leggen, de waterkraan getrouwer zullen zien functionneeren dan de Engelsche beloften, daar deze ook ditmaal in het water gevallen zijn. De huisvrouwen, die naar men zegt, reeds koude thee hadden klaar gezet, om ze den Engelsche troe pen te kunnen aanbieden, doen het beste deze thee op te warmen en zelf op te drinken. AXEL 22 Juli 1941. De heer C. A. Hol, werkzaam op de Inspectie der Directe Be lastingen, Invoerrechten en Accijn zen te Terneuzen, slaagde te 's Gravenhage voor adjunct-com mies. WERKT ALLEN MEE. Qrootste zuinigheid met elec- triciteit en gas geboden. Weest zuinig met electriciteit en gas 1 Bedenkt, dat het electriciteits- en gasverbruik is gerantsoeneerd op 75 pet., dat daarom iedereen alles in het werk moet stollen om dat rantsoen niet te overschrijden en dat bovendien overtrading kan worden gestraft met boete of afsluiting van den toevoer. Zuinig kan men o.a. zijn door niet onnoodig licht te laten bran den. Vooral in dezen zomertijd kan verlichting vrijwel geheel achterwege blijven. Het moet niet voorkomen, dat men bij dag licht in hotels, restauranis, win kels, enz., overvloedig licht ont stoken ziet. Ook in particuliere woningen moet het licht tot het allernoodzakelijkste beperkt wor den, o.a. door uw radiotoestel af te stellen, indien u toch niet luistert, door 't warmwaterver- bruik voor koken, wasschen en baden te beperken. Dit kan o.a. worden bereikt door Geen kleine vlammetjes door loopend te laten branden onder keuken- of badgeyser. Groenten en aardappelen met zoo min mogelijk water te koken. Houdt bij het koken steeds de deksels op de pannen. Zoodra damp uit pan of ketel komt, kan uw gasbrander klein worden ge steld. Voor het zetten van thee of koffie niet meer water te koken dan noodig is. Het vaatwerk éénmaal per dag af te wasschen. Bij het baden niet meer warm water te gebruiken dan strikt noodzakelijk is. Beperkt dus uw verbruik 1 Het is een algemeen belang en daarbij ook uw eigen belang, want het bespaart u boeten en afsnijding van den toevoer. Leert daarom ook zoo spoedig mogelijk uw meter zelf op te nemen. De volgende week zul len hierover inlichtingen worden verstrekt. Zoo noodig kunnen ook de electriciteits- en gasbe drijven u hierover voorlichten. Dit teeken beheerscht de straten in ontelbare steden op het con tinent. Het dringt z ch in de pers onweerstaanbaar aan den lezer op. Vliegtuigen schrijven in de lucht het teeken V, de radio zendt het in den aether. In Noorwegen staat het op aan plakzuilen en op de muren der huizen, meestal met de spreuk: de overwinning van Duitschland is ook de overwinning van Noor wegen. In Nederland en België straalt dit teeken temidden van het straatverkeer den voorbijgan gers van vluchtheuvels en trottoirs tegemoet. In het gouvernement- generaal staat het op boerderijen en hekken, in het protectoraat beheerscht dit teeken de oers, evenals in andere landen. In Parijs I straalt het van den Eiff Itoren tot ver in den omtrek. Daar wordt dit teeken door verzamelaars voor het Roode Kruis verkocht. Overal dragen de inenschen dit teeken in het knoopsgat. Het is het teeken, dat thans al degenen, die zich bewust zijn van de Duit- sche overwinning aan alle fronten, vereenigt. GUNSTIGE OOGSTVERWACH TINGEN IN BELGIË De huidige oogstverwachtingen in B lgië zij i gunstig, meldt Euro- papress uit B-ussel. Men verwacht dat oogst 1941 denzelfden omvang zal hebben als die van 1938, die boven het gemiddelde was. Van de zijde van het ministerie van oeconomische zaken is een speci aal plan uitgewerkt, dat beoogt den oogst van dij jaar onder alle omstandigheden te verzekeren. EEN HALF MILLIOEN FRANSCHE KRIJGSGEVANGE NEN VRIJGELATEN. Uit Berlijn meldt het ANP.: Uit Parijsche bron wordt mede gedeeld, dat tot dusverre door Duitschland 514 671 Fransche krijgsgevangenen zijn vrijgelaten. De Parijsche pers maakt met vol doening van dit bericht melding, waarbij zij er op wijst, dat dit de eerste maal is, dit een zege vierenden staat krijgsgevangenen vrijlaat, voordat een vredesver drag is gesloten. Dit grootmoe dige gebaar van Duitschland moet begrepen worden in verband met de door Duitschland ge- wenschle samenwerking. tegen de borstwering van het viaduct en ward verpletterd. Terstond arriveerde het Roode Kruis en verschenen autoriteiten om het reddingswerk ter hand te nemen. Tot dusver heeft men 30 dooden geteld. O igeveer 50 gewonden zijn naar het zieken huis overgebracht. Winterhulp Nederland, Den Haag No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam.no. 877. Stort op 5553 of 877. Gp brengt geluk in veler leven, miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu Gepantserde Duitsche troepen, onder leiding van generaal Schmidt, hebben ten ZO. van Witebsk verscheidene hoogere officieren krijgsgevangen gemaakt, onder wie zich de ou Jste zoon van Stalin bevond. Hij werd onmid dellijk voor generaal Schmidt geleid, tegenover wie hij ver klaarde, dat hij zich had over gegeven, omdat hij verderen tegenstand nutteloos oordeelde. Fuehrerhaupfquartier, 21 Juli (D.NB) Hitier heeft in zijn hoofdkwartier den Kroatischen minister van defensie, maarschalk Kwaternik, die voor een kort be zoek in Duitschland vertoeft, ont vangen en een hartelijk onderhoud met hem gehad. UIT HET RAAM GEVALLEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de 49 jarige S., af komstig uit Clinge uit een raam van de derde verdieping van een logement aan de Paradijsstraat te Sittard, terwijl hij onder invloed van sterken drank verkeerde, om laag gestort De man werd naar het r.-k. ziekenhuis „De Godde lijke Voorzienigheid" overge bracht. Daar is hij enkele uren later aan de gevolgen overleden. IN HET TEEKEN VAN DE V. Het DNB. meldt uit Berlijn: Bijna geheel Europa staat thans in het teeken van een eenvormige' propaganda-actie, welke als een soort plebisciet de verbondenheid van honderden millioenen men- schen met den Duitschen strijd en de Duitsche overwinning symboliseert. Deze verbondenheid komt tot uiting in de letter „V", de begin- etter van het woord Victoria als iet teeken voor de zekerheid der Duitsche overwinning in den strijd voor Europa, doch ook als teeken, dat slechts diengene toekomt, wiens vanen nog nooit een terug tocht hebben aanschouwd, doch steeds weer de overwinning. VERDRONKEN. De twintigjarige landbouwers- knecht J Nij i k uit Baaider is in het OverijssHsche kanaal in de gemeente Haidenberg ver dronken. Hoew-1 hij de zwemku st niet machtig was, w^s mj m het diepe water gesprongen. Woensdagmiddag is de tien jarige C. v G., van de Waard- gracht te Leiden, toen hij, op weg naar school, probeerde vischj s te vanger, in het water van den Nieuwen Rijn geraakt en ver dronken. Men miste hem toen hij niet uit school kwam. Toen de politie ging dreggen op de plaats waar de jongen gezien was bij het z.g „aasje scheppen", vond zij het lijkje. Door uit te glijden is de 28 jarige boschwachter Edward Appels, afkomstig uit Tessender- loo (Vlaanderen), onder de oogen van zijn vrouw en van zijn twee kind- ren in het water gevallen. Men veronderstelt dat de onge- I lukkige op een steen moet zijn terechtgekomen, daar hij een goed zwemmer zijnde slechts eenmaal boven kwam en daarna jammerlijk verdronk. ONTZETTEND SPOORWEGONGELUK. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een ernslig spoorweg ongeluk gebeurd op het viaduct bij Como. Een trein met 700 arbeiders passeerde op het via duct een goederentrein, die in tegengestelde richting reed. Een kraan, die op den goederentrein stond, raakte een rijtuig van den trein met arbeiders, zoodat dit ontspoorde. Het rijtuig sloeg Uit het Hoofdkwartier van den Fülrer, 21 Juli (DN.B) Het opperbevel der weermacht maakt bekend Aan het Zuidelijke deel van het Oostelijk front achtervolgen Duit sche, Roemeensche en Hongaar- sche troepen den verslagen vijand. Aan het geheele overige front ver- iQopen de gevechtshandelingen met vernietiging van talrijke inge sloten vijandelijke groepen verder op succesvolle wijze. In den strijd tegen Groot-Brit- tannië heeft het luchtwapen in den afgeloopen nacht voor de Britsche Oostkust twee vrachtschepen met een totaal van 11 000 brt., even als een motortorpedoboot, tot zinken gebracht. Gevechtsvlieg tuigen hebben haveninstallaties gebombardeerd aan de Schotsche Oostkust, aan de Zuid-Oostkust van Engeland en vliegvelden in het Zuid O >sten van het eiland. In Noord-Afrika hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen Britsche artilleriestellingen en haveninstal laties in Tobroek met bommen bestookt. Tijdens luchtgevechten werden drie Britsche jagers neer geschoten. Bij pogingen van Britsche vlieg tuigen, gisteren en hedenochtend om aanvallen te doen op de Ka- naalkust, hebben jagers en afweer geschut acht, patrouillebooten en versperriogsbrekers vier vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche gevechtsvliegtuigen heb ben den afgeloopen nacht op eenige plaatsen in West Duitsch land brisant- en brandbommen neergeworpen. De burge bevol king leed geringe verliezen. De M iskousche radio heeft, volgens een bericht van Nya Dagligt Allehanda, een decreet van Stalin gepubliceerd, volgens het welk alle Russische soldaten vrouwen haar woonplaats moeten verlaten en zich voor den dienst moeten aanmelden. De kinderen der soldaten moeten in stadskin dertehuizen worden onderge bracht. Van dezen dienstplicht vrijgesteld zijn alleen zieke vrou wen, die een doktersattest moeten kunnen overleggen. Volgens berichten uit New- York zijn in de Amerikaansche haven Brooklyn in de afgeloopen dagen opnieuw verscheidene be schadigde Britsche oorlogsbodems aangekomen om gerepareerd tu worejen. [iiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2