Binnenland. ders aan de onderhandelingen deelnemen. Volgens te Aleppo ontvangen berichten uit Damascus zou het daar tot ernstige onlusten zijn gekomen, aangezien de bevolking zich verweert tegen het uiterst brutale optreden der Australische troepen. Nadere bijzonderheden over de botsingen tusschen de bevolking en de Britsche soldaten ontbreken nog. Er verluidt echter, dat de onlusten een zeer ernstig kaïakter hebben aangenomen. MIJNEN VOOR DE HAVEN VAN NEW YORK. Het D.N.B. meldt uil Washing ton Het ministerie van marine heefi bekend gemaakt, dat aan den ingang van de haven van New- York, in het gebied ten Noord- Westen van den vuurtoren van Sandy Hook, sch rpe mijnen zijn gelegd. H t leggen der mijnen is op 18 Juni begonnen en zal worden voortgezet tot 30 Sept. Warmte-noot apijn OOÜ lijnfiazdfje* GEEN THEE MEER. De secretaris generaal van het departement van landbouw en visscheiij maakt b,kend, dat de bon, wctke, in aansluiting van den thans gddigen bon voor koffie-surrogaai of thee, nader zal worden aa igewezen, slechts recht zal geven op het koopen van kutfie-surrogaat. De detaillisten dienen dus bij herbevoorrading er rekening med> te houden, dat van 21 Juli a.s af voorioopig geen tnec aan con sumenten mag worden verkocht. Over dezen maatregel mddt het A.N.P. Aan alles komt eenmaal een einde ook aan den grootsten voorraad. Dat wij voorioopig geen thee meer zullen k.ijgen, is ongetwijfeld een teleu stelling, waarbij men zich slechts troosten kan md de gedachte, dat wij toch langen tijd van onzen voorraao genoten hebben. Dit bewijst tevens hoeveel sprookjes er met betrekking tot onze voedselvoorziening in om loop zij i. In het begin van den vorigen zomer waren er niet veel menschen in Nederland, die den directeur-generaal van de voedsel voorziening, ir. Louw^s, geloofden toen deze verklaarde, dat er voor ruim een jaar thee was. Het ge rucht ging rond, dat na enkele weken de theeverkoop zou moe ten worden stopgezet, aangezien alle voorraden waren weggevoerd. Tegenspraak baatte toen niet, maar het is goed dit addertje nu eens bij den staart te nemen. Dank zij een goed distributie en een groote spaarzaamheid neböen wij ruim een jaar thee kun en drinken. Af en toe nog als verrassing een kopje. Nu is hei atgeloopen, of liever zoo goed als afgeloopen. Er is nog een kleine hoeveelheid thee, doch die wordt bewaard om later bij wijze van verrassing op de normale wijze onder het pu bliek gedistribueerd te worden, waardoor men dan nog eens in den huiselijken kring van een kopje thee zal kunnen geniete In het dageiijkscn leven zullen wij ons eenter meer op koffi surrogaat moeten instellen. HET PERSOONSBEWIJS Hoe te handelen in vacantietijd De rijksinsp ctie van de be volkingsregisters deelt het vol gende mede Duizend Nederlandsche ge meenten maken een begin met de uitreiking der persoonsbewijzen, welke uiterlijk op 1 Januari 1942 moet zijn voltooid. Voor 't op maken van een persoonsbewijs is de aanwezigheid van den toe- komstigen bezitter noodzakelijk en daarom wordt ieder op zijn beurt uitgenoodigd, in het ge- pieeiuetimi te vericbijiien 00 een j bepaalden datum en een bepaald uur. De uitnoodigir gen worden over het algemeen in alphabeti- sche volgorde verzonden. Wan neer de opgeroepenen niet op den aangegeven lijd verschijnen is zoowel tijdverlies als op stopping van werkzaamheden het noodzakelijke ongewenschte ge volg en kan tenslotte de uitrei king niet op bepaalden lijd ge reed zijn. Intusschen is de vacantietijd aangebroken. Na acht of veer tien dagen komt de vacantie- ganger naar zijn haardstede terug en vindt in zijn brievenbus een ultnoodiging om ter secretarie te verschijnen op een lijdstip, dat reeds eenige dagen verstreken is. De beste raad, die wij den rei ziger kunnen geven is, zoo spoe dig mogelijk met de secretarie een nieuwe afspraak te maken. Wij vreezen evenwel, dat ook nier goede raad duur zal blijken en dat de onbezorgde vacantie- ganger een verhooging van leges- gelden niet zal kunnen ontloopen. Heel Nederland weet nu zoo langzamerhand wel, dat in deze maanden de persoonsbewijzen worden uitgereikt. Wie in deze maanden met vacantie gaat kan twee dingen doen. Hij kan voor zijn vertrek tijdig ter secretarie informeeren, wanneer hij aan de beurt is en, wanneer het zou blijken, dat hij tijdens zijn af wezigheid zal worden uitgenoo digd, een andere afspraak trachten te maken. Dit is de veiligste en voor alle partijen de meest ver kieslijke weg. Hij kan er zich ook niets van aantrekken, kalm op reis gaan en denken: „Als je me roept dan ben ik er wel niet". Dit is de laat maar waaien methode, die het nadeel heeft, dat zij den gang van zaken sto rend beïnvloedt en daarenboven geld kan kosten. AXEL, 15 Juli 1941. De agenda voor de a.s. Don derdag alhier te houden zitting van den gemeenteraad, bevat de volgende punten 1. Onderzoek geloofsbrief en beslissing over toelatingJ. Fanoy als lid van den Raad. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. 4. Voorstel tot het verleenen van medewerking aan goedge keurde wachtgeldregelingen. 5. Voorstel tot het verhoogen van de jaarinkomsten-normen voor de steuaverleening. 6. Voorstel tot het uitvoeren van bestratingen in het nieuwe gedeelte der gemeente. 7. Voorstel tot doortrekking van het trottoir aan de Walstraat. 8. Voorstel tot het aankoopen van een rijdende baar voor de algemeene begraafplaats. 9 ^Voorstel tot het plaatsen van een herinneringsbank ter na gedachtenis van wijlen burge meester F. Blok. 10. Voorstel tot het voteeren van gelden voor een extra-uitgaaf ten behoeve van den luchtbe schermingsdienst. Gisterenmiddag had in de Zees'raat alhier een ongeval plaats dat betrekkelijk goed is afgeloo pen. Het 3 jarig zoontje van dhr. v. d. B. alhier geraakte onder een passeerend rijtuigje op gummi banden, waarbij de wielen het kind over de beentjes gingen. Het kind bleef luid schreiend liggen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, doch gelukkig bleek het letsel nogal af te loopen, en zich te beperken tot enkele schrammen. DE EERSTE ZWEMLESSEN. Het was heden geen uitgelezen dag voor het begin der eerste zwemlessen voor de schooljeugd in onze gemeente. Na de tropi sche hitte der laatste dagen was het hedenmorgen op het terrein bij het zwembad allesbehalve zomersch, doch de jeugd liet zich hierdoor niet afscnrikken. Te ongeveer half elf dan had de opening op eenigszins offi- cieele wijze plaats, door den waarn. burgemeester, den heer P. J. van Bewdegem, in tegen woordigheid van den heer C. Ha melink, wethouder, den heer M. Oggel, waarn. gem.-secretaris, de heeren J. Buma en P. de Kort, resp. hoofd der openbare en R K. school, de heeren F. N. Hiemslra en A. Reedijk, namens de bad- en zweminrichting, be nevens de heer Smorenburg, consulent voor de lichamelijke opvoeding, een klas leerlingen der R K. school ais eerste groep en het personeel der badinrichting. De waarn. burgemeester hield hierbij de volgende toespraak Geachte aanwezigen, Het is mij als waarnemend Burgemeester een voorrecht, U op deze plaats welkom te heeten. Al doe ik dit in een ambtelijke functie, c uofficieel, de entourage draagt heden niet het gebruike lijke officieele cachet. Integendeel, we bevinden ons in de vrije natuur, die aan dit samenzijn het frissche, natuurlijke karakter geeft, dat behoort bij het doel, waartoe we hier geko men zijn. De lichamelijke oefening der schooljeugd, waartoe het onder wijs ten deele wordt dienstbaar gesteld, neemt heden in den vorm van het schoolzwemmen in onze geméente, ik meen wel te mogen zeggen als een der eersten een aanvang. Dank zij de medewerking van den heer Smorenburg, consulent voor de lichamelijke opvoeding, de hoofden der scholen en niet in het minst de zeer coulante houdi !g, die het bestuur van onze Axelsche bad- en zweminrichting in dezen heeft aangenomen heb ben de voorbereidingen, welke het gemeentebestuur had te treffen een buitengewoon vlot verloop gehad. Bij de vele conferenties, die hiervoor op korten termijn W'rden gehouden, heerschte steeds een sfeer van wederzijdsch i begrijpen en samenwerking, die weldadig aandoet. Zoodoende kon reeds zeer spoe- dig nadat van hoogerhmf op de invoering van het schoolzwemmen werd aangedrongen, de zaak als in kannen en kruiken worden beschouwd. Echter, de moeilijke tijdsom standigheden dreigden op het laatst ook hier een spaak in het wiel te steken. De onmogelijkheid om bad pakjes te krijgen dreigde op het laatste moment de invoering te verijdelen. Dank zij echter de vindingrijk heid en service van de Fa. Visser- Koole, werd ook hiervoor een naar mijn meening alleszins bevredi gende oplossing gevonden en zijn we thans zoover, dat ongeveer een maand na het ontvangen der eerste circulaire over dit onder werp de eerste leerlingen met het water en de zwemkunst kennis zullen maken. Ik dank allen, die hierbij door hun spontane medewerking mijn taak en die van het gemeentebe stuur aanmerkelijk hebben ver licht Het doet mij genoegen, meer deren van hen hier aanwezig te zien en heet hen hier welkom. De heer consulent van de licha melijke opvoeding zal bij de eerste lessen instrueeren, terwijl verder met vol vertrouwen de leiding der lessen aan den badmeester en het onderwijzend personeel kan wor den overgelaten. Ik hoop, dat de zwemlessen onze schooljeugd tot nut zullen zijn, dat de perspectieven, die hierin voor de volksgezondheid en -veiligheid gezien worden, verwezenlijkt zullen woiden en dat ook de badinrichting hiervan zal profiteeren, daar zij thans nog meer met de jeugd, die haar toe komst beteekent, in contact wordt gebracht. Moge deze vorm van onderwijs, welke de AxTsche j -ugd met in gang van heden gaat ontvangen, ook aan de overige vakken ten goede komen en alzoo het onder wijs in zijn geheel erdoor be vorderd worden. Thans verzoek ik, m°t de eerste school-zwemles in onz> gemeente een aanvang te nemen. De heer Smorenburg dat kte den burgemeester voor de gesproken woorden namens de Rijksinspectie voor het zwemonderwijs en sprak de hoop uit, dat na Axel nog vele gemeenten zullen volgen, opdat straks de geheele Nederlandsche jeugd van het zwemonderricht zal kunnen profiteeren. De heer Hiemstra sprak even eens de beste wenschen uit voor het slagen van deze lessen en wenschte den wnd. burgemeester en het gemeentebestuur geluk met het initiatief op het gebied van het zwemonderricht en de ver kregen resultaten in deze. Ook hij hoopte het beste van de lessen. Hierna werd met de eerste lessen een aanvang genomen op speciaal daartoe vervaardigde stoellj s, op het droge, om daarna in het natte element te worden voortgezet. Ook wij hopen het beste van deze zwemlessen tot heil van onze schooljeugd. M >gen ze nog door vele, meer zomersche dagen als deze begunst gd worden. VERGEET NIET, UW ARTIKELEN TE PRIJZEN De winkelier J. D. te Ter euzen, die in zijn étalage ongepiijsde flesschen uitjes en augurken, potjes mosterd en zoutevisch had staan, kreeg hiervoor f 40 boete. BEZWAARSCHRIFTEN VORDERING VAN PAARDEN. Nu de behandeling van de be zwaarschriften tegen de bij de op 29 Augustus 1939 gehouden vordering van paarden, weder zal worden voortgezet, heeft de wnd. Commissaris der Provincie be noemd tot lede dier commissie als deskundigen voor de herschat ting de heeren A. F. J. Aerraudts te Sluis, C de FUjter te Bosch- kapelle en P. Scheele te Biezelinge. Zaterdagavond is te Goes op 103 jarigen leeftijd overleden de heer P. Vermaas. ZEEUWEN, BLIJFT JN ZEELAND! O.itdekt uw eigen provincie. De vereenigingen voor vreem delingenverkeer hebben overal in den lande met moeilijkheden te kampen. Ntrgens is het mogelijk het toerisme op ouderwetsche wijze te regelen. Maar voor Zeeland zijn de bezwaren veel grooter dan in andere streken. Stroomden anders in de zomer maanden de duizenden, die van mooi Zeelar d willen genieten, dit gewest binnen, het is nu voor hen, die hier niet woonachtig zijn, als regel niet mogelijk er toege laten te worden. Daarom heeft Vreemdelingenverkeer de bakens moeten verzetten. Maar wie zou denken, dat de mannen, die hierin leiding geven, nu met de handen over elkaar zitten, vergist zich. Dan zou, om maar iemand te noemen, de bekende heer Houte kamer (vroeger te Kloetinge, thans te Goes) geen secretaris van de Provinciale Ven e iging voor Vreemdelingenverkeer moeten zijn. Hij is de stuw.nde kracht in V.V.V. in Zeeland en het was een genoegen hem het een en ander te hooren vertellen van de wijze, waarop V.V.V. in Zeeland dezm zomer denkt te werken. In de eerste plaats deelde de heer Houtekamer mede, dat deze tijd gebruikt is en wordt om de inwendige organisatie van V.V.V te versterken en te verbeteren, m zich te bezinnen over de b sie reclamemiddelen, over pakkend drukwerk, enz. Aangezien het vanwege de reis gelegenheden bezwaarlijk was om een algemeene v rgadering van de Prov. Vereeniging te houden, hetft het Dag. Bestuur geconfe reerd met de besturen der diverse V V.V.'s in de provincie. Bij deze besprekingen was men het er aP spoedig over eens, dat men iets moest doen om de Zeeuwen eigen omgeving te leeren kennen. Het is nu eenmaal zoo, dat velen tegen een groote reis opzien, maar toch er wel eens uit willen. Ook valt niet te ontkennen, dat vele Zeeuwen hun mooie pro vincie maar slecht kennen. Hoe- vele Bivelanders zijn er niet, die nog nooit op Sch mwen-Duive- land of in Sluis of Hulst zijn geweest Hoevele Zeeuwsch Vlamingen brachten een bezoek aan Zierikzee Gezien dit alles besloot men juist dezen tijd te benutten om allerlei aardige toch'jes door eigen provincie te organiseeren. Deze worden door de Provinciale in overleg met de vereenigingen voor V.V.V. in elkaar gezet. Er is dus eenige centrale leiding, maar de plaatselijke V.V V.'s hebben de taak de bezoekers (clubs of ver eenigingen b.v.) te ontvangen en rond te leiden. Waar het reizen met autobussen in sommige dee- len der provincie niet gemakkelijk gaat, is vooral gedacht aan reisj es per boot en tram en aan tochtjes per fiets. Zoo kan men op Zuid-B-veland genieten van de mooie boom gaarden, vai het schoons dat Goes biedt, kan men een bezoek aan Itrstke brengen, enz. Men kan via Perkpolder een dagreis naar Oost. Zeeuwsch- Vlaarideren maken en dan Hulst, Axel, Zaamslag en Klo< sti rzande bezoeken. Vooral voor Hulst is behoorlijk tijd gereserveerd. De directie der Z.-VI. tram werkt hier mede. Ook naar West Zeéuwsch-Vlaauderen is een aar dige tocht te maken. Ook hier is een speciale route door V.V.V. ontworpen, waarbij vooral ge dacht is aan Cadzand, Sluis en Oostburg. Welke mooie tochten men door Wikheren kan maken (Veere, Domburg, Zoutelande, enz.) is overbekend. Ook Schouwen- Duiveland zal graag de vacantie- gangers uit eigen gewest ont vangen. Te Zierikzee zal men voldoende gelegenheid hebben om de stad te bezichtigen. Daar na kan men fi tsen of trammen naar Renesse en Haamstede. Zoo wil men dus onder het motto „Zeeuwen blijf in Zeeland" de Zeeuwen er toe brengen de vacantie in eigen provincie door te brengen. Men vrage inlich tingen over tochij s enz. aan den beer G. Hout kamer, Patijnweg Goes of bij de plaatselijke V.V.V.'s. Gelukkig kon de heer Houte kamer meedeelen, dat in de meeste badplaatsen een gedeelte s'rand vrijgegeven is. devonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een paar sokken. A. Mei, Stationstraat 39. Een vulpenhouder. J Wieland, Armendijk 16. Een gabardine-regenjas. Inlichtingen bij A. Basting te Zaamslag en veldw. Griep. Nieuwe geldige bonnen. j De Secretaris Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend Van Maandag 14 Juli tot en met Zondag 10 Augustus a.s. is geldig de met „A rijst" gemerkte bon van de papkaart (Bi), voor kin deren, die geboren zijn na 1 Juli 1937, voor 230 gram rijst, rijste bloem, rijstemeel, rijstgries of gruttenmeel (gemengd meel) De met „A havermout" gemerkte b. n get ft gedurende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 250 gram havermout, haverbloem, havervlokken, gort, gortmout, uit aardappelmeel bereide viokken of g.utten. GELDIGE DISTRIBUTIE BESCHEIDEN. Teneinde misverstand te voor komen wordt er nogmaals de aai,dacht op gevestigd, dat de hierna volgende distributiekaarten en borkjes thans geidig ?iji: a. de bonbotkjes A, B, C, D en E, dat zijn dus alle nieuwe bonboekjes, welke oJangs zijn uitgereikt b. de melkkaart c. de cacaokaart (die evenwel niet in gebruik is) d. de bloemkaart; e. de boterkaart f. de vetkaart g. de textielkaarten h. de vaste brandstoffenkaar- ten J, K. L en N i. de gecombineerde vaste brandstoffen- en petroieumkaart M; j de petroleumkaait O; k de zeepkaarten P en Q Tenslotte wordt er op gewt zen, dat uiteraard de losse rantsoen- bonnen doorloopig geidig blijven, verdrijven die snel Doos 10 en 50ct

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2