Postgironummers van de Winterhulp Nederland; Binnenland. Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 10 u. 06 tot morgenochtend 5 u. 21 Gemengd Nieuws. V O, \j Illifii/iazdtje* Buitenland. Bij de gebeurtenissen van his torische beteekenis, die zich thans voor ons afspelen en waaraan wij reeds actief deelnemen, worden wij aaneengesmeed tot een ge meenschap van lot en geestes houding, die volgens nationaal- socialistische opvatting het lot van dit werelddeel uit de algemeene onrust en onzekerheid zal voeren naar nieuwe, echte kracht en naar het welzijn van zijn bewoners. Na omstreeks twee jaar oorlog, nadat geweldige slagen geleverd en veldtochten ondernomen zijn, treedt de Duitsche weermacht aan tegen een staat, die in omvang en bevolkingsaantal bijna de eerste plaats ter wereld inne' mt en tocl voor den buitenstaander lijkt het onbegtijpe'ijk ziet het Duitsche volk met volkomen rust en onwrikbaar vertrouwen ook dezen strijd tegemoet. Duidelijk bespeuren wij, Duit- schers, het bestuur der Voorzie nigheid door onzen Fü irer, Adolf Hitier. En wat het Duitsche volk thans voelt, zal morgen de over tuiging van alle waarlijk goede Europeanen zijn. Telkens als het vasteland van Europa zich wilde concentreeren om zich op de eigen kracht te be zinnen, heeft Engeland zich teger dit streven verzet. Zelfs toen 't Duitsche volk na 1918 als gevolg van Versailles, waarvoor Engeland de hoofdschuld treft, dreigde in een te storten en Adolf Hitler het Duitsche volk in het belang en en voor het welzijn van Europa weer oprichtte, verzette Engeland zich tegen deze versterking van Duitschland, die voortvloeide uit de wederoprichting. Evenals in 1914 moest Duitsch land opnieuw omsingeld en even tueel door een blokkade er onder gebracht worden. Het pact met de Sovjets. In de herfst van 1939 werd een conflict onvermijdelijk. Joden, vrij metselaars, internationale kapita listen, Churchill en zijn hand langers, en vooral ook buiten- landsche vertegenwoordigers var de Vereenigde Staten in Europa hadden reeds veel te lang gewacht op den nieuwen oorlog, die Duitschland dtfi iitief moest ver brijzelen en ver.netigen. In deze ure des gevaars heeft de leider van het Duitsche volk, juist omdat hij de eenige ver tegenwoordiger van de Europee- sche cultuur en bescnaving is, die vooruit kijkt en zijn verant woordelijkheid beseft, met di Sovjet-Unie een non-agressiepact gesloten. Slechts de politieke versterking van het Duitscne volk door het nationaal-sociahsme deed het mo gelijk lijken, dat de betrekkingei met de Sovju U.iie genormali seerd zouden worden, zonder dat een bolsjewistische besmetting optrad, waaraan elk ander buur- volk vroeg of laat ten offer ware gevallen. Slechts de politieke versterking van het Duitsche volk door het nationaal-sociahsme en de on voorwaardelijke trouw van het Duitsche volk aan zijn leider, maakten het mogelijk, dat met het oog op het belang van de poli tieke en militaire gebeurtenissen de strijd tegen het bolsjewisme, waartegen het nationaal-socialis- me zich als beweging had gesteld, onder welk teeken het rijk ver overd en opnieuw geslicht werd, werd achtergesteld. Te belang rijker is het te achten, dat op h-t oogenblik, waarop de Führer het uur der beslissing komen zag, het Duitsche volk zonder nieuwe geestelijke voorbereiding, zonder dralen als één man dezen strijd aanvaardde. Het non-agressiepact was geen politiek verbond, naar steeds met nadruk is verklaard. In den herfst van 1939 was het van Duitsche zijde bezien de natuurlijke kwalificatie van den toestand, dien Duitschland destijds kon wenschen. Of had Duitschland op het moment, dat Engeland en zijn volgelingen Frankrijk en Polen den oorlog begonnen, van zijn kant d<*n oorlog aan dp Sovjet-Unie moeten verklaren Bolsjewisten als bondgpnooten. Nooit gehtar bMft Qpitssbland besloten tot een strijdend verbond met de Sovjet-Unie of zich dit te laten opdringen, zooals thans bij Engeland het geval is. Zoo ver heeft deze geprononceerd christelijke Winston Churchill het gebracht, dat hij als een schiet gebed moet uitroepen„Ruslands gevaar is ons en Amerika's ge vaar" en dat de Nederlanders door hun gevluchte leiding, die thans geen verantwoordelijkheid meer draagt, wo den aangespoord de bolsjewisten als hun bondgenoo- ten te beschouwen, legt getuige nis af omtrent de innerlijke in eenstorting en de verloren hou ding van deze groep emigranten. Reeds destijds in Aug. 1939 hebben wij ons de vraag voor gelegd, of de bereidwilligheid van de Sovjets om dit non-agressie pact te sluiten, een krijgslist was dan wel uitzicht opende op een evolutionnaire ontwikkeling. Er waren eenige uiterlijke teekenen, die ook het laatste mogelijk deden schijnen, vooral werd althans naar buiten de invloed van het joden dom beperkt en in plaats van de nihilistische grondbeginselen van het bolsjewisme traden daar be paalde ordeningselementen aan den dag. Het bewustzijn van de zwaarste der offers van den toekomstigen stiijd, moest de overweging doen ontstaan, of het toch nog niet mogelijk zou zijn langs den weg van een evolutionnaire ontwikke ling en toenemende ontspanning de gevaren van het bolsjewisme voor de Europeesche cultuur en de gemeenschap uit te schakelen. De redding van Europa. Wij hebben het destijds ook buiten kijf mogelijk geacht, dat de Sovjet-Unie een poging deed door zulk een niet aanvalsverdrag Duitschland eerst recht in een oorlog te lokken, die Duitschland en Europa op den duur zoo zou verzwakken, dat tenslotte de bolsjewistische heerschappij op de puinhoopen van het avondland kon worden gevestigd. Deze mogelijkheid hebben wij nuchter onder het oog gezien, doch er moest gehandeld worden over eenkomstig de eischen van het oogenblik. Voor de toekomst van Europa wierp de Führer groot-üuitsch- iand in de waagschaal der ge schiedenis. Dezen moeilijken weg kon men gaan in vertrouwen op den Führer en zijn roeping tot redding van Europa en op trouw en opoffe ringsgezindheid van het Duitsche volk. Het resultaat van dit nuch tere besluit was de mogelijkheid alle Duitsche strijdkrachten des tijds te concentreeren op de plaats, waar de militaire beslis sing gezocht en gevonden moest worden, in Polen, in het Noorden, in het Westen en tenslotte na het toetreden van Italië, in het Zuiden en op den Balkan. in den loop dezer gebeurtenis sen werd het evenwel steeds dui delijker, dat het sluiten van bet non-agressiepact voor de boisje- wiki niet het uitgangspunt van een evolutie was, maar slechts diende om tijd te winnen teneinde alle nihilistische krachten ter we reld te concentreeren tegen dit volksche ontwaken van Europa De plannen van het groot ka pitaal onder joodsche leiding, en van het bolsjewisme ter bereiking van de wereldheerschappij, ver- eenigden zich tegen het nationaal- socialisme en fascisme en vinden thans hun uitdrukking in de in voeging van de Vereenigde Staten in de reeks onzer tegenstanders en in de deelneming van de Sovjet-Unie aan dit corfFct van were'dhistorische beteekenis. Tevergeefs deden de tegen standers moeite om deze samen werking te' verbloemen. Hoe koel de ontvangst van den heer Cripps te Moskou naar buiten ook mocht zijn, hoeveel stakingen de com munisten in de Vereenigde Staten schenen te organiseeren, en ook al hebben de Vereenigde Staten volgens krantenberichten nog on langs den uitvoer van oorlogs materiaal naar de Sovjet-republiek stopgezet, de Duitsche regeering liet zich niet misleiden. Wij hebben deze samenwerking reeds te vaak aanschouwd iii de jaren na den wereldoorlog, toen de Westersche staten onder leiding van joden en vrijmetselaars van buiten af het Duitsche volk den gewelddadigen vrede van Ver sailles opdrongen en tegelijkerlij 1 het bolsjewisme het Duitsche volk van binnen uit geestelijk en ze delijk wilde verwoesten. Het zelfde hebben wij weinige jaren geleden weer beleefd, toen de Sovj d en Engeland met het toen malige Frankrijk gemeenschappe lijk partij kozen tegen de macht der orde in Spanje en hulp ver leende. (Wordt vervolgd). Winterhulp Nederland, Den Haag No. 5553. Ais bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Anisterdam.no. 877. Stort op 5553 of 877. Qp brengt geluk in veler Ipven. WIJZIGINGEN IN DE OMZETBELAS i ING. Het Verordeningenblad no. 26 bevat een besluit van den secre- •taris-generaal van fi ancien welke wijziging brengt in het besluit op de Omzetbelasting 1940. De belangrijkste wijziging is het vervallen van de vrijstelling van grondstoffen hetgeen tot ge volg heeft, dat het vroeger hier geldende stelsel van eenmalige heffing van omzetbelasting thans geheel is vervallen en over de geheeie lijn is vervangen door meermalige heffing bij elke leve ring van alle goederen. Zoowel de tabel van vrijgestelde grond stoffen als de mogelijkheid van het betrekken van grondstoffen op bestelorder is mitsdien ver vallen. In verband daarmede is het algemeene percentage van heffing van twee en een half tot twee verlaagd. Verder is de mogelijkheid geopend om in meer gevallen dan tot dusverre de ver dubbeling van het tarief van de belasting geldende bij aflevering door den fabrikant rechtstreeks aan den consument achterwege I te laten. Voorts heeft de omschrijving van de begrippen groothandelaar en kleinhandelaar wijziging on dergaan. Voortaan is met slechts een groothandelslevering de le vering van handelswaren aan een handelaar en de levering van grondstufien aan den fabrikant, doch ook de levering aan onder nemers van bedrijfsmiddelen, als machines, vervoermiddelen enz. van hulpstoff n, als steenkolen, olie, enz. van verpakkingsmid delen, van reclamemiddelen, van kantoorbehoeften, van materialen, welke bij het verrichten van her stellingen en andere diensten worden gebezigd, kortom van alle goederen, welke ondernemers ten behoeve van hun onderne ming betrekken. Een verdere belangrijke wijzi ging heeft betrekking op land bouw- en veeteeltproducten en op visch. Tot dusverre waren bepaald aangewezen landbouw producten aan een verlaagd per centage van één onderwerpen. Thans wo-dt de regeling zoo, dat het verlaa.de percertage van toepassing is op alle iandbouw- en veeteeltproducien en op vi«ch, doch alleen voor zoover het be treft de leveringen, welke door landbouwers, veehouders en vis- schers zelf worden verricht. Ten slotte zijn nog een aantal wijzigingen van minder ingrij penden aard aangebracht. Dit besluit treedt met ingang van 1 Juli in werking macht om tactische redenen de wereld in onzekerheid gehouden over de vorderingen van den strijd in het Oosten. Zondag heeft het opperbevel in een reeks extra-berichten den sluier opgelicht. Daaruit blijkt, dat in den strijd van Duitschland en zijn bondge- nooten tegen de befagers van het Avondland reeds geweldige en beslissende successen zijn be haald. De bedoeling der Sovjets een aanval te ondernemen tegen het Duitsche Rijk is niet alleen ver ijdeld, maar bovendien is er door het bliksemsnelle ingrijpen der Duitsche weermacht thans sprake van een doodelijken aanval tegen de Sovjet-Unie. Zelfs kan nu reeds gesproken worden van een zegevierenden opmarsch tegen de bolsjewisten. De sterke Sovjet grensverster- kingen werden voor een deel reeds den eersten dag van den strijd doorbroken. Reeds na eenige dagen werden twee Sovjet-legerkorpsen, be staande uit verschillende divisies, ingesloten. Zij zullen moeten capituleeren, willen zij zich niet a;n algeheele vernietiging bloot stellen. Dit zijn de divisies, die den centralen stoot tegen het Duitsche Rijk hadden moeten uitvoeren. Reeds onmiddellijk had de Duitsche luchtmacht de lucht- heerschappij in het Oosten ver overd. Eenige duizenden Sovjet- vlit'gtuigen werden vernietigd. Brest-Litowsk, Wilna en Kowno vielen in Duitsche handen. De opmarsch naar Lemberg werd voortgezet. Een enorme buit viel reeds in Duitsche handen. De geweldige cijfers aan vlieg tuigen, pantserwagens en ander materiaal, die buit gemaakt zijn, geven een beeld van het gevaar eener Sovjet-invasie in het mid- den-Europeesch gebied. Dank zij het Duitsche leger, is Europa nog juist te elfder ure voor dit onnoemelijk gevaar behoed. Ondertusschen wordt ook de strijd tegen het Bntsche eiland, in Afrika en op zee met onver minderde kracht voortgezet. AXEL 1 Juli 1941. De Harmonie „Concordia" zal a.s. Donderdag 's avonds om half negen een concert geven op de Markt. Het volgende programma zal worden uitgevoerd 1. Le Triomphateur, marsch A fr. Delbecq 2. Souvenir de B-ersse, marsch Lt. Pernotte 3. Sous l'aigle Double, marsch J F. Wagner, arr. Signard. 4. Feeslmarsch J R v. d. Glas. 5- Death or Glory R. B. Hall, arr. Tieroiff 6 Officier of the Dag R B Hall, arr. A Maas 7. Hup Holland, marsch Willy Schootemeij'T 8. Apples, marsch H. Chaillet. 9. V.V.V.-marsch Willy Schootemeijsr 10. Enthousiasme, marsch Alf. Dreissen. Laten we hopen op fraai zomerweer. Leeuwe op diens verzoek eervol ontslag verlee> d als secretaris dier gemeente. Tot nieuwe se cretaris werd met alg. stemmen benoemd de heer O. A. E. Ver- straeten, gemeente-ontvanger en loco-secretaris. (D. v. Z.) HOOGERE PRIJZEN VOOR MELK, BOTER EN KAAS. Er is een nieuwe regeling vast gesteld voor de zuivelprijzen. In de groote steden wordt de melkprijs 18, in de kleine 17, 16 en 15 cent; taptemelk wordt resp. op 10, 9, 8 en 7 cent gebracht. De boterprljs wordt f 2 60 p. kg. Zomer- en winterprijzen wor den gelijk. Een 16-jarige scholier, wonende in de Madurastraat te Amsterdam, wilde gisteiavond een proef ne men met een zelf gemaakte ont plofbare stof, waartoe hij o.m. eenig buskruit en magnesium poeder had g bruikt. De proef verliep echter zo<>; ongelukkig, dat de jongen zware oranawundeii aan het gezicht kreeg. Hij werd door den G G. en G.D. naar het Wilhelmina-gasthuis gebracht. Gevreesd wordt, dat hij het hcht van zijn beide oogen zal moeten missen. ENGELSCHE BOMMEN. In het afgeloopen weekeinde vond slechts een enkele aanval van Bntsche vliegtuigen op ons land plaats. Er werd een poging gedaan een spoorwegverbinding aan te tasten, doch dit mislukte. Het verkeer werd niet gestoord twee spoorwegarbeiders werden gekwetst. Maandagmiddag is het 4- jarig zoontje van de familie S. in de Molenstraat te Venlo bij het plotseling oversteken van den weg door een beladen vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Zenuwpijnen TWEE MEISJES DE HAND AFGERUKT. ZEGEVIERENDE DUITSCHE OPMARSCH IN HET OOSTEN. Gedurende acht dagen heeft het opperbevel der Duitsche weer- Bij het op 26, 27 en 28 Juni te Terneuzen gehouden eind examen H.B.S. afd. B. slaagden de dames Willy G. Faas en Ar ietta M. A. Neijt van Axel en de heeren W. van Liere en M. Ver planken van Sas van Gent, J. Louwerse van Hoek en W. Loof en P J. v. d. Sande van Terneuzen. De melkslijter Z. te Spui kwam bij het maaien per ongeluk in een zeis te vallen, waardoor hij een gapende wonde aan het been opliep, met groot bloed verlies, Opname in het ziekenhuis bleek noodzakelijk. Ofschoon ernstig verzwakt door het bloedverlies, is zijn toestand bevredigend. In de Maandag gehouden raadsvergadering van Hontenlsse werd aan den heer H. F, van Hoe gevaarlijk het is, te ver uit een coupé raampje van een rijdenden trein te leunen, is weer eens overduidelijk gebleken bij een tragisch ongeluk, dat zich dezer dagen bij Frankfort a. d. Main heeft voorgedaan en waarbij drie meisjes slachtoffer zijn ge worden. Drie meisjes stonden voor het raam van haar coupé in een wagon, die vlak achter de loco motief gehaakt was en toen kort na het vertrek van het station Fiankfort de trein een scherpe bocht maakte, konden zij de rei zigers in de achterste wagens duidelijk onderscheiden, zoomeldt de „Tel." Onder die passagiers herkenden zij een paar kennissen en zij wuifden hen vroolijk toe. Op hetzelfde oogenblik naderde uit tegenovergestelde richting een sneltrein. De armen van de drie meisjes werden door de rakelings passeerende locomotief met zulk een kracht gegrepen, dat van twee meisjes de rechteronderarm afgerukt werd. Onmiddellijk werd de trein tot stilstand gebracht, doch direct aanwezige geneeskundige hulp kon een der meisjes reeds niet meer baten. Zij stierf tengevolge van te groot bloedverlies. Het andere meisje werd in levensge vaarlijken toestand naar een zie kenhuis gebracht. Van het d^rde meisje werd de linkerhand ver* brijzeld, verdrijven snel deze pijnen. Doos 10 en 50ct.

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2