Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 10 u. 07 tot morgenochtend 5 u. 18 van het Duitsche Rijk en van ons volk weer in de handen van onze soldaten te leggen. Moge de Heere God ons juist bij dezen strijd helpen, Berlijn, 22 Juni 1941. (get.) Adolf Hitler. Binnenland. DISTRIBUTIE VAN VASTE BRANDSTOFFEN. De secretaris-generaal van het departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt be kend, dat een aanvang zal worden gemaakt met het beschikbaar stellen van vaste brandstoffen, teneinde de verbruikers in de gelegenheid te stellen reeds ge durende de zomermaanden een gedeelte van het hun voor den aanstaanden winter toe te kennen rantsoen te betrekken. Hiertoe worden voor het tijd vak van 24 Juni 1941 tot en met 31 December 1941 de bonnen No. 1, 2 en 3 van de bonkaart Haarden en Kachels J, de bonnen no. 1, 2, 3 en 4 van de bonkaart Haarden en kachels K, alsmede de bonnen no. 1 tot en met 11 van de bonkaart Centrale Ver warming L, elk geldig verklaard voor het koopen van een eenheid vaste brandstoffen. Voorts geven gedurende boven genoemd tijdvak de bonnen no. 5, 6 en 7 van de bonkaart Haar den en Kachels J en de bonnen no. 5, 6, 7 en 8 van de bonkaart Haarden en Kachels K elk recht op het koopen van hetzij 195 kg persturf (300 stuk hetzij 200 kg baggerturf (450 stuks), hetzij 275 kg uit de Peel afkomstige turf, hetzij 200 kg overige soorten turf. Zooals bekend is aanmaakturf zonder bon verkrijgbaar. Fabrieks- turf wordt uitsluitend beschikbaar gesteld voor industrieele doel einden en kan niet op de gewone bonnen worden betrokken. De bonnen, die thans alleen voor het koopen van turf zijn aangewezen, zullen vermoedelijk later alsnog worden geldig verklaard voor het koopen van alle soorten vaste brandstoffen, die thans gedistri bueerd worden, zoodat verbrui kers, die hierop geen turf wen- schen te betrekken, deze bonnen kunnen bewaren en ze later voor het koopen van de door hen ge wenschte andere soorten vaste brandstoffen kunnen besteden. Voor zoover zulks mogelijk is, zullen vóór 31 December 1941 nog andere bonnen voor vaste brandstoffen worden aangewezen. Het spreekt vanzelf, dat de brandstoffenhandelaren niet in de gelegenheid zijn om onmiddellijk aan de verbruikers op alle thans geldig verklaarde bonnen brand stoffen af te leveren en dat zij daarom de levering over den zomer en het najaar dienen te verdeelen. De verbruikers, die ten gevolgt van onvoldoende bergruimte of anderzins niet in de gelegenheid zijn reeds nu vaste brandstoffen op hun bonnen te betrekken, kun nen hiermede vanzelfsprekend ook tot het a.s. stookseizoen wachten, daar de bonnen geldig zijn verklaard tot en met 31 De cember 1941. Tevens wordt- er de aandacht op gevestigd, dat de bonnen ge merkt met «brandstoffen, één eenheid" vanat 24 Juni 1941 tot 1 Mei 1942 n'cht geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. A.XEL, 37 Juni 1941. Naar wij vernemen, zal notaris Fanoy, als opvolger van wijlen den heer F. Dieleman, weer zit ting nemen in onzen gemeente raad. Reeds meermalen gaven „De Oranjeruiters" blijk van hartelijk medeleven, wanneer één der lede n het jonggezellenleven vaarwel ging zeggen. Nu ook gisteren de heer M. de Feijter met m<=juffr. Cat. Dieleman in het huwelij ^souorje zou stap pen, werden oruid en bruidegom aangenaam verrast. Bij aankomt aan het stadhuis was een eerewjcht van amazones p ruiter» ter hgrpstinn opgesteld. Bovendien droegen een zestal koetsjes, waarin bruidje, bruide gom en familie waren gezeten, elk bespannen met twee paarden, de koetsiers met den traditionee- len hoogen hoed op den bok, er het hunne toe bij, om deze bruiloft geheel in «het teeken van het paard" te houden. Was deze manier van trouwen in de laatste jaren vrijwel geheel door de auto verdrongen, ook nu bleek toch weer, dat het oude zijn aantrekkelijkheid niet verliest. Velen waren op het marktplein aanwezig, om dit levendige, inte ressante tooneeltje gade te slaan. Vooraf gegaan en gevolgd door een escorte van ruitervriendinnen en vrienden, aanvaardde het jonge paar als man en vrouw de thuis reis. Nieuwe geldige bonnen. De Secretaris-Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend Aardappelen. Bon 8, 30 Juni t.m. 6 Juli. Melk. Bon 23, 30 Juni t.m. 6 Juli. Kaas. Bon 69 en 79, 30 Juni t.m. 13 Juli. Boter. Bon 22 en 23, 30 Juni t.m. 16 Juli. Zeep. Bon 38, 30 Juni t.m 30 Aug. DE PERSOONSBEWIJZEN. De voorbereidende werkzaam heden voor de Persoonsbewijzen zijn thans zoover gevorderd, dat de eerste uitnoodigingen zijn verzonden. De ingezetenen aan wie het P-B wordt uitgereikt, worden in alfabe tische volgorde opgeroepen (voor de gehuwde vrouw geldt haar geslachtsnaam.) De laatste weken is de gelegen heid opengesteld de foto's welke op het P B en de uitr.oodiging moeten komen, ten stadhuize te doen keuren van deze gelegen heid is veel gebruik gemaakt. Deze zgn. voorkeuring heeft uit gemaakt, dat foto's welke het vorig jaar zijn gemaakt voor het zgn. Identiteitsbewijs over het alge meen niet aan de gestelde eischen voldoen. Hieruit volgt dus, dat foto's welke men in zijn bezit heeft zooals briefkaarten en dergelijke, niet geschikt zijn en dan ook abso luut moeten worden afgewezen. Weliswaar is de termijn waar binnen de P. B. moeten worden uitgereikt verlengd tot 1 Januari 1942, doch dit wil niet zeggen dat ieder kan wachten met het doen maken van foto's tot het laatste van het jaar 1941. A'snog is voor ieder de gelegen heid op de vastgestelde uren ten stadhuize de foto's te doen keuren. Indien men bedenkt, dat met de uitreiking van een P-B pl.m. 15 minuten is gemoeid, kan men wel begrijpen dat met de uitreiking reeds moet worden begonnen en niet alles in 1 maand (December) kan worden afgewerkt. De legeskosten moeten bij de uitreiking van het P-B worden voldaan, deze bedragen f 1.—, welk bedrag in geval van min- of onvermogen kan worden terug gebracht tot f 0.50 ofwel koste- iooze uitreiking. leder die meent in aanmerking te kunnen komen voor verminderde legeskosten zal er goed aan doen het biljet der inkomstenbelasting mee te brengen is men niet aan geslagen moet in ieder geval een opgave van het gezins-inkomen worden gedaan. Bij de oproeping vindt men ver der een aanwijzing van de beschei den welke moeten worden mede gebracht. Ook trouwboekjes moe ten worden overgelegd. Ten slotte zij opgemerkt, dat ieder gehouden is bij eerste op roeping te verschijnen; in geval van ziekte of afwezigheid (b.v. werk in het buitenland) dient K?nni? t? word?n gegeven. NIEUW STATENLID. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft benoemd ver klaard tot lid van de Provinciale Staten in de vacature van wijlen den heer J. Geelhoedf, den heer J. D. Haak te Hoek, nadat de eerst- benoemde, dhr. G. F. P. v. d. Peijl niet binnen den gestelden termijn zijn geloofsbrieven had inge zonden. Morgenavond van zes uur tot half zeven spreekt de leider der N S B., Ir. Mussert voor de radio. Predikbeurten te Axel. Geref. Kerk. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 10 ure Leeskerk Nam. 2.30 Buitenland. SLOWAKIJE NEEMT DEEL AAN DEN STRIJD TEGEN DE SOVJET UNIE. De president der Slowaaksche republiek, dr. Tiso, heeft een qproep tot het Slowaaksche volk uitgevaardigd, waarin hij de mede- deeling deed. dat het Slowaak sche leger Dinsdag de grenzen van Slowakije heeft overschreden om zich met de Duitsche troepen in den strijd tegen de Sovjet-Unie te vereenigen. De Slowaaksche minist-er-presi dent en minister van buitenland- sche zaken, dr. Tuka, heeft den Duitschen gezant te Pressburg, Ludin, ontvangen en hem mede gedeeld, dat de Slowaaksche republiek thans officieel aan den oorlog tegen de SovjetUnie deelneemt. TURKIJE NEUTRAAL. Het Turksche persbureau pu bliceert het volgende officieele communiqué Ten aanzien van den toestand, ontstaan door den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie, heeft de regeering der republiek besloten de neutraliteit van Turkije af te kondigen. VAN ZEELAND IN LISSABON. Maandag is per clipper de vroegere Belgische minister-pre sident, Van Zeeland, in Lissabon aangekomen. Laatste Nieuws. Hedenavond 8 uur zal de Rijks commissaris, rijksminister dr. S ys F quart, op het ijsclubterrein bij het Museumplein te Amsterdam, een groote openbare redevoering houden over het ondetwerp.: Het uur der eindbeslissing voor Europa is gekomen. Tot deze openluchtver^adering worden alie volksgenooten dus niet de joden totgelaten. Er loopen tal van extra-treinen en bijzon dere maatregelen zijn getroffen in verband met het uitgangsverbod na 24 uur. Men rekent op een toehoorderstal van tenminste 40.000. Op grond der Verordening van den Rijkscommissaris no. 20/41 beveelt de commissaris- generaal van de openbare veilig heid, S.S. Gruppenfiihrer, het volgende 1. Tot nader order is het dansen in het openbaar verbodén. Reeds verstrekte vergunningen worden hiermede ongeldig. 2. Overtredingen worden vol gens de desbatrtffende bepalin gen van de verordening gestraft. Deze verordening treedt met de bekendmaking voor de radio en in de pers in werking. De «Admiral Scheer" is teruggekeerd na in den Atlanti- schen Oceaan 152,000 ton tot zinken te hebben gebracht. In 5 dagen werden 136 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Het D.N.B. meldt t Qv§r ilecitfé, stoffige wegen zijn Duitsche troepen tot het vroeger door de Sovjets bezette Baltische gebied doorgedrongen. Door de bevolking met verbazing aangekeken, trekken zij steden en dorpen binnen. Terwijl de eerste boerenhoeven langs de grens ken nelijk geëvacueerd zijn, stonden eenige kilometers daarachter boe ren, werklieden en visschers voor hun huizen en gaven levendig uiting aan hun blijdschap dat de Sovjets verdwenen zijn. Op industrieele deelen in Le ningrad zijn de beide laatste dagen buitengewoon felle lucht aanvallen gericht, zoo verneemt het D N.B. van bevoegde zijde. Ir» Leningrad bevinden zich groote metaaifabrieken, weifi istallaties, de grootste vliegtuigonderdeelen- fabrieken en fabrieken voor spring stoffen en werktuigen, welke de stad tot het middelpunt van de oorlogsindustrie der Sovjet Unie maken. Naar United Press meldt heeft de Fir.sche minister-presi dent Rangeli Woensdag in den Rijksdag een verklaring afgelegd over den toestand en de gebeurte nissen van den laatsten tijd. «Fin and is," zoo zei Rangeli, «het doel van een aanval van de Sovjet-Unie geworden. Daardoor is Finland gedwongen met alle ter beschikking staande middelen defensieve maatregelen tegen de Sovjet Unie te nemen". Na de verklaring van den pre mier heeft de Rijksdag eenstem mig hel vertrouwen in de regee ring uitgesproken. Off cieel wordt uit Budapest gemeld, dat tengevolge van her haalde luchtaanvallen op Hon- gaarsch grondgebied door lucht- stijdkrachten van de Sovjet Unie, Hongarije zich met de Sovjet-Unie in staat van oorlog bevindt. Het D. N. B. meldt uit Kopen hagen De Deersche regeering heeft gisteren in verband met het groote conflict in het Oosten een offi cieele verklaring gepubliceerd. De betrekkingen tusschen Dene marken en de Sovjet-Unie zijn verbroken. In den afgeloopen nacht zijn Sleeswijk-Holstein en Westfalen het doel geweest voor Britsche luchtaanvallen. Aan militaire doe len werd geen schade aangericht. Onder de burgerbevolking vielen eenige dooden. Een bommen werper werd neergeschoten. Sportnieuws. JUBILEUMWEDSTRIJD AXEL-TERNEUZEN 6-0. De Woensdagavond alhier ge speelde wedstrijd tusschen Axel I en een elftal van de V.V. Ter- neuzen, gold niet als serie-, doch als jubileumwedstrijd Voor de seriewedstrijden zal Terneuzen hier dus nogmaals tegen Axel uitkomen. Ondanks een drei gende zwar'.e onweerslucht heeft het weer zich goed gehouden en de warmte in aanmerking geno men is er aantrekkelijk gespeeld. Voor den aanvang heeft rte waarn. burgemeester de heer P. J. van Bendegem de volgende toespraak gehouden Mijne Heeren, Bestuursleden en Leden van de V.V Axel 1 Het doet mij een groot ge noegen, dat dit 30 jarig jubileum niet onopgemerkt voorbijgaat. ik wil dan ook als wnd. Bur gemeester van Axel, Uwe ver- eeniging met dn 30 jarig bestaan, namens het Gemeentebestuur en namens alle sportvrienden van harte feliciteeren. Eveneens wil ik ook vanaf deze plaats namens het Gemeentebe stuur alle sportvrienden felici teeren, inzonderheid dhr. Adr. Riemens, die de oprichter is ge weest van Uwe vereeniging, en niet alleen de oprichter, maar ook Uwe vereeniging steeds trouw is gebleven en dan ook wel de promotor en de stuwkracht mag genoemd worden van Uwe ver eeniging. Wij hopen dan ook, dat Dij nog vele jaren arbeidzaam mg zijn in Uwe vereeniging, omdat hij in deze 30 jarige pe riode getoond heeft, op dit ge bied te zijn de rechte man op de rechte plaats. Veel heeft ook Uwe vereeniging gepresteerd op het gebied van het vreemdelingenverkeer, omdat, wanneer er hoogtij-of feestdagen waren in Axel, het Uwe vereeni ging was, door op die dagen belegde wedstrijden trachtte te bewerkstelligen, dat zooveel mo gelijk vreemdelingen werden ge trokken naar Axel, 't welk ook zoodoende uiteindelijk de nering doenden weer ten goede kwam. Eveneens heeft zij door wed strijden te spelen ten bate van onze ouden van dagen hier in Axel medegewerkt, om vele jaren achtereen onze ouden telkenjare een gezellige uitgaansdag te be zorgen. Ook heeft zij niettemin zeer veel gepresteerd op 't gebied van de sport zelve. Want als ik het goed voor heb, heeft Uwe vereeniging 4 maal het kampioenschap 3e klasse be haald van den Ned. Voetbalbond en zelfs in 1932 nog gepromo veerd naar de 2e klasse. Zoo doende is dan ook Uwe vereeni ging één van de pioniers van Zeeuwsch-Vlaanderen, geworden tot de oudste van dit gewest en tot één van de oudste van Zeeland. Dit alles vanzelfsprekend, om dat U mannen in Uwe vereeni ging hebt, die groote liefhebberij bezitten voor de voetbalsport en tot op heden steeds een stuw kracht zijn gebleven. Tenslotte wil ik namens het Gemeentebe stuur en alle sportvrienden ook van harte welkom heeten de V.V. Terneuzen, omdat zij zich op Uwe aanvrage direct bereidwillig heeft verklaard om deze jubileumwed strijd te komen spelen en wij zeggen U daarom onzen oprech ten dank. Welnu, mijne Heeren, ik hoop dat Uwe vereeniging nog meer moge groeien en bloeien en dat het eens zoover komt, dat Uwe vereeniging de grootste genoemd mag worden van Zeeland. Én met deze enkele woorden verklaar ik deze wedstrijd als aangevangen. Dhr. J H. Peeters, voorzitter der V.V. Axel zegde dank voor de gesproken woorden, waarna de waarn. burgemeester den af trap deed en het spel een aan vang nam. Beide partijen gaven elkaar in de eerste twintig mi nuten weinig toe daarna leverden enkele Axelsche aanvallen kort achter elkaar drie doelpunten op. Verder is voor de rust. die met 3—0 intrad, niet meer gedoelpunt. In de tweede helft vergrootte Axel den voorsprong spoedig tot 4—0. De Terneuzensche aan vallen liepen vooral door het goede verdedigen der Oranje mannen, op niets uit. Axel bleef over het algemeen sterker, en wist nog tweemaal te scoren, daarmede den eindstand op 6—0 brengend. De wedstrijd werd door ongeveer 300 personen bij gewoond. E was ook nogal belangstelling uit omliggende ge meenten. SERIE WEDSTRIJDEN V.V. AXEL. Zondagnamiddag worden de seriewedstrijden voortgezet met de ontmoeting Ria—Corn Boys. De voetballers van Westdorpe hebben pas het kampioenschap van hun afdeeling behaald en ook de Corn Boy3 spelen een goed partijtje voetbal, dus kan htt een spannende wedstrijd worden. RAPIDE—LUCTOR 6-3. Dinsdagavond speelde de korf balclub Rapide alhier een vriend schappelijke wedstrijd tegen Luc- tor van Terneuzen. Voor de rust was Rapide mee- rendeels sterker en productiever, hetgeen tot uiting kwam in een 4—0 voorsprong. In de tweede helft was het spel meer verdeeld, waarbij zich tal van kansen voor beide partijen voordeden. Rapide wist nog twee maal te scoren en Luctor slaagde erin dit driemaal te doen, waar door de eindstand van deze aan trekkelijke partij 6—3 voof Rapide werd- ZONDAG 29 JUNI 1941. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 ure Dr. van Oeveren Nam. 2.30 Dezelfde Voorm. 10 ure Ds J S Post Nam. 230 Dezelfde Geref K-rk te Z .u'espui. Geen Opgave onl ar gen.

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2