Binnenland. Hoswsl »it bovenstaand verslag Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 10 u. 07 tot morgenochtend 5 u. 17 Gemengd Nieuws. Buitenland. Postflironummers van de Winterhulp Nederland: Laatste Nieuws. Bekendmakingen. Waarschuwing met het oog op de gedenkdagen van Leden van het Buis van Oranje. derd. De Servische vliegeroffi cieren vluchtten naar Rusland en werden terstond als bondgenooten ontvangen. Slechts de zege van de asmogendheden op den Balkan heeft voorloopig verijdeld Duitsch land dezen zomer in een strijc van maanden in het Zuidoosten te verwikkelen en intusschen den opmarsch van de Russische legers steeds meer te voltooien en hun oorlogsparaatheid doen toenemen om dan samen met Engeland en met steun van de verwachte Ame- rikaansche leveranties het Duit- sche Rijk en Italië te kunnen worgen en dood te drukken. Daardoor heeft Moskou de be palingen van óns vriendschaps verdrag niet slechts geschonden doch ook op erbarmelijke wijze verraden. En dit alles, terwijl de machthebbers op het Kremlin tot op het «laatste oogenblik naai buiten als in de kwestie-Finland of -Roemenië, vrede en vriend schap huichelden en schijnbare onschuldige dementis opstelden (Slot volgt). AANNEMING VAN LEDEN VAN DE N. S. B. WORDT STOPGEZET. In een hoofdartikel in Volk en Vaderland deelt ir. A. A. Mussert mede, dat met ingang van Zater dag 19 Juli, de N.S.B. wordt ge sloten voor de toetreding van nieuwe leden. Deze sluiting geldt tot nader order. Met ingang van denzelfden datum wordt de gelegenheid opengesteld, te worden inge schreven als „sympathiseerende". Voorwaarde hiertoe is, dat men begrip heeft voor den nieuwen tijd. Uit de rijen van de sympathi seerenden zullen te zijner tijd diegenen worden toegelaten als lid van de N.S B., die daarom vragen en daartoe geschikt wor den geoordeeld. Dit besluit vindt zijn oorzaak in het feit, dat een te groot leden tal de beginselvastheid zou kun nen schaden. Voor kleine tuinen. JUNl-BEZIGHEDEN. Juni is de maand, die ook aan de groentekweekers veel werk bezorgt, en veel meer dan in Mei moeten we van eventueel regen achtig weer profiteeren om te zaaien en te verplanten. Daar is b.v. de winterandijvie, die na half Juni kan worden ge zaaid. We wachten bij voorkeur totdat het geregend heeft, zoodat het zaaisel dan vlug boven den grond is. Beginners kunnen straks wellicht beter wat jonge planten koopen, om deze andijvie te kweeken als volggewas op tuin- boonen, erwten of vroege aard appelen. Het spreekt haast voor zich, dat we onze aardappelen st eds vrij van onkruid houden. Bij vroege aardappelen verdient het aanbeveling, om de planttn aan te aarden, waardoor de oogst wordt verbeterd. Bij het hakken kan al reeds in deze richting worden gewerkt en kan de grond tusschen de planten geleidelijk naar de stengels worden opge stuwd. Bij late aardappelen is het aanaarden niet zoozeer ver- eischtalleen dan, wanneer de knollen dicht'aan de oppervlakte groeien. Op minder groote per- ceelen loont het de moeite, om de bloemen uit de aardappel planten te piukkenhierdoor wordt natuu-lijk zaadvorming voorkomen, en we! ten gunste van het knolgewas. Tuinboonen brengen haar op brengst dezen zomer later dan gewoonlijk, maar zij komen nu toch volop in bloei. Op vele plaatsen is het gewas weer door zwarte lu!s aangetast, maar de kwaal kan voor een goed deel worden bestreden of voorkomen door de koppen uit de planten te nemen. Hiermede bereiken we teven6, dat het afvallen van de onderste bloesems wordt gestuit en kunnen deze eerder tot vrucht- «itJiflB kQWIRi Spoedig zaaien we voor het laatst zomer wortelen eind Juni begin Juli gezaaid, kunnen we nog een behoorlijke oogst ver wachten. Boonen, bestemd voor late opbrengst, leggen we na den langsten dag niet meer; we moe ten hiermee dus haast maken Valt de vorst in het najaar niet te vroeg in, dan kunnen we zelfs nog veel plezier beleven van dezen Juni-leg. Bij erg zonnig weer en droogte zal de grond op meerdere plaatsen misschien eerst vochtig moeten worden gemaakt alvorens de boonen worden ge legd. Altijd eerst gieten en daar na zaaien. De vochtig gemaakte grond goed omwerken en daarna pas de boonen leggen. De plaats waar de boonen liggen kan ge makkelijk tegen de uitdrogende zonnestralen worden beschermd door er wat droge aarde of sto over te strooien. Koolplanten behooren om streeks den langsten dag aan den groei te zijn, alleen met spruit kool, boerenkool en koolrapen kunnen we nog even wachten Deze koolsoorten kunnen dan ook uitstekend als volggewas dienen op vrijgekomen grond, zooals ook met winter-andijvie het geval is (Nadruk verboden). AXEL, 24 Juni 1941. In onze bonaanwijzing van Vrijdag kwam, hoewel niet door onze schuld, een fout voor. De geldige bon voor koffiesurrogaat en thee is momenteel 46 zooals ook in de bonnenlijst thans staat vermeld. DE VROEGE AARDAPPELEN. De prijs van de vroege aard appelen voor de eerstkomende twee weken is vastgesteld op 11 cent per kg. Het ligt voor de hand, dat met het fraaie zomerweer van de laatste dagen, het zwembad zich in een druk bezoek mag ver heugen. Het groote nut van deze in richting treedt hoe langer hoe meer naar voren. Deze week zullen ook de schoolkinderen, voor het eerst onder geleide van een verfris- schend bad gaan genieten. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een pet. Veldw. Griep. VEREEN1GING ZIEKENHU1SVERPLEGING IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN, Zaterdag werd in het Hotel Rotterdam te Terneuzen de ge wone jaarlijksche vergadering ge houden van de vereeniging Zie kenhuisverpleging in Zeeuwsch- Vlaanderen Aanwezig waren, met het algemeen bestupr, de afge vaardigden van 11 afdeelingen. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de vooruitgang in ledental, die ondanks de moeilijke tijdsomstandigheden geregeld toe neemt, benevens op de toename der reserve, waaruit blijkt, dat de toestand der vereeniging kernge zond is. Het ledental bedroeg op 31 Dec. 1940 voor fonds A zieken- huisverpleging enz. 12057 leden, voor fonds B operatiekosten 4252 leden en voor fonds C kosten voor specialistische behandeling 903 leden. Het aantal leden der gezamenlijke fondsen bedroeg dus 17212. Opgenomen werden 327 leden en in de polikliniek 40 leden, totaal 367, met samen 5208 ver- pleegdagen. Aan verpleeggelden, operatie kosten en specialistische behande- lig werd in 1940 uitbetaald f 19742,82 Na afschrijven van kantoorge bouw en meubilair werd het saldo oegevoegd aan de reserve en bedraagt thans ruim f 40.000. Als bestuursleden werden her kozen voor Terneuzen de heeren A. P. van Baal en Ch. G. Ververs, voor Zaamslag de heerj. Scheele Wz. en in de vaca ure van den leer Heite te Oostburg werd ge- cozen de heer mr. P. Qroenewege e Oojtburg. blijkt, dat er nog steeds groei zit in de vereeniging, spoorde de voorzitter de afdeelingsbesturen aan, om door voortdurende pro paganda het ledental uit te breiden te meer daar de bedragen der uit- keering weer aanmerkelijk zijn verhoogd en dat in het jaarverslag van den secretaris-penningmeester niet te veel is gezegd, dat geen enkele vereeniging of maatschap pij voor deze contributie zu ke groote bedragen kan uitkeeren. (Tern. Crt) Nadat reeds geruimen tijd de vacature van burgemeester van Philippine besfond, is bij besluit van den Secretaris-Gene raal van het DrpaM.ment van Binnenlandsche Zaken tot burge meester dier gemeente benoemd de heer E. F. A. Arbroscheer, met ingang van 1 Juli. De benoemde is een der voor aanstaande ingezt tenen der ge meente. Hij was reeds 22 jaren lid van den gemeenteraad en sinds September 1935 tevens wethouder. Tijdens de burge meestersvacature was hij waar nemend burgemeester. (Tern. Crt.) POSTPAKKETTEN VOOR DE GRENSSTREKEN Naar aanleiding van de bijzon dere maatregelen voor het vervoer en het opslaan van goederen in de grensgebieden moeten op de bestelkaarten van de voor deze gebieden bestemde postpakketten de zich daarin bevindende arti kelen met de werkelijke of eigen benaming genoemd worden. Dit moet voor zoover mogelijk ge schieden op een deel van de ruim te, welke bestemd is voor het op plakken van frankeerzegels. Pakketten, welke vergezeld gaan van een binnenlandschen pas, uitgereikt door den ontvanger of sub-ontvanger der accijnzen, zijn van deze formaliteit vrij gesteld. Ter beantwoording van de vraag of een bepaalde plaats tot de hier vermelde grensgebieden behoort of niet, richtte men zich tot de postkantoren. Tijdens het zwemmen in de Maas bij Groeningen, (gemeente Vierlingsbeek) dreigde een 20- jarige jongeman, zekere Smits, te zinken. Zijn even oude broer, die hem in gevaar zag, wilde te hulp komen, doch zijn reddings pogingen faalden en ook hij werd het slachtoffer van het water. Beide broers, die geoefende zwemmers waren, verdwenen in de diepte en verdronken. Uit het geneeskundig onder zoek is gebleken, dat mej Th. in de Spilstraat te Maastricht een natuurlijken dood is gestorven. Aanvankelijk is gemeld, dat mej Th. aan vischvergiftiging zou zijn overleden. ONTPLOFFINGSRAMP IN SERV Een zwaar ontploffi igsongeluk heeft zich voorgedaan in een Ser vische opslagplaats van buitge maakt materiaal in de Middel- eeuwsche citadel van de Servi sche stad Semendria. Het onge luk heeft eenige honderden doo- den en gewonden geëischt onder de burgerbevolkirg. Dj stad heeft ook te lijden gehad. De schade gaat echter niet uit boven den gebruikelijken omvang. De citadel zelf bleef in hoofdzaak behouden. De Duitsche weer machtsautoriteiten hebben, ge steund door Servische hulporga nisaties overal terstond helpend "ngegrepen. ZONDERLINGE TWEELING. Te Cadiz heeft de vrouw van een mijnwerker een tweeling ter wereld gebracht, die met de borst aan elkaar gegroeid zijn. Ove rigens zijn de kinderen volkomen normaal Qntwfjtkeld, DE STRIJD IN SYRIË. Het D.N B. meldt uit Vichy De hoofdstad van Syrië, Da mascus, is na de evacuatie door de Franschen thans bezet gewor den door Britsch-Indische, Nieuw- Zeelandsche en strijdkrachten van De Gaulle. De Franschen hou den de omliggende heuvels, als mede wegen van Damascus naar Beiroet en Homs bezet. In den sector aan de kust is de toestand ongewijzigd. Winterhulp Nederland, Den Haag No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam.no. 877. Stort op 5553 of 877. Gp brengt geluk in vel^r leven. Uit Helsinki wordt gemeld, dat na Lithauen en Estland ook in Letland opstand is. De opstan delingen ten getale van meer dan 100,000 hebben zich van strate gische punten meester gemaakt en de Russische bezetting aan gevallen. Omtrent den strijd in het Oosten tegen het roode leger wordt in het Duitsche legerbericht gemeld, dat de gevechten volgens het vastgestelde plan en met succes verloopen. Alle te Boekarest ontvangen particuliere inlichtingen over het verloop van de militaire operaties aan de Roemeensch—Russische grens maken melding van een zonder tegenstand terugtrekken van de Russen uil Bessarabië op de Dnjestr-linie. Met het oog op den door den oorlog tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie veroorzaakten toestand, heeft de Turksche re publiek besloten de Turksche neutraliteit af te kondigen. Dui sche en Roemeensche troepen zijn op 22 Juni Bessarabië binnengerukt. Hun opmarsch beweegt zich in de richting van de grens tusschen Roemenië en de Sovjet-Unie van voor de in lijving van Bessarabië bij de Sovjet-Unie. Het D.N.D. meldt 23 Juni: In afzonderlijke acties heeft de Duitsche infanterie op talrijke plaatsen de versterkte linies van (je Sovjettroepen doorbroken. Zoo heeft een compagnie infan terie na een gevecht van twee uur vijf bunkers bestormd en versterkte veldstellingen op stra tegisch belangrijke plaatsen ver overd. De besprekingen tusschen den Engelschen minister van buitenlandsche zaken, Eden, en den Sovjet-Russischen ambassa deur Maisky, die de laatste dagen gehouden zijn met deelneming van den uit Rus'and naar Londen ontboden Engelschen ambassa deur Cripss, zuilen volgens de laatste berichten uit Londen, zeer spoedig eindigen. De Engelsche regeering heeft zich, volgens te Berlijn ontvangen berichten, be reid verklaard de vroegere Balti- sche landen de jure en de facto te erkennen als deelen van de Sovjet Unie en zich tegelijkertijd gedesinteresseerd verklaard bij Finland. Voorts wil de Britsche regeering zich niet verzetten tegen het verwerven van Sovjet-steun punten aan den Bosporus en aan de Dardanelles De onderteekening van het ver drag zal in de eerstvolgende dagen geschieden. United Press zegt uit be trouwbare bron te Londen ver nomen te hebben, dat de Sovjet- Unie het aanbod van Engeland met betrekking tot economische en militaire hulp* heeft aange nomen, Sportnieuws. SERIE WEDSTRIJDEN V. V. AXEL. Voor de eerste seriewedstrijd, ter viering van het 30 jarig bestaan der V.V. Axel, bestond hier Zater dagavond een bevredigende be langstelling, waartoe ook het bij zonder fraaie zomerweer wel zal hebben bijgedragen. En de be zoekers zullen zich ongetwijfeld niet hebben verveeld, want on danks de warmte is er aantrekke lijk gespeeld door de elftallen die in 't veld kwamen. Axel—Corn Boys (juniors) 0—2. Als voorwedstrijd kregen we eerst een partijtje voetbal tusschen de junior-elftallen van Axel en de Corn Boys uit Sas van Gent. De jonge Axelaars konden het tegen hun Sassche vriendjes niet bolwerken en verloren met 0—2. Steensche B >ys—Biervliet 4—5. Na een korte pauze kwamen om 8 uur de eerste elftallen van de Steensche Boys en Biervliet tegen elkaar binnen de lijnen. Reeds direct was dit een vlotte partij, waarbij beide elftallen aan elkaar gewaagd bleken. De Boys namen het eerst de leiding, doch de vreugde was van korten duur, want 5 minuten daarna maakte Biervliet gelijk (1 1), om nog voor de rust de leiding te nemen. In de tweede helft maakten de Boys spoedig gelijk (2—2), namen zelfs binnen een kwartier weer de leiding (3-2) en vergrootten dezen voorsprong weldra tot 4—2 uit een strafschop. Eveneens uit een strafschop liep Biervliet dezen achterstand in tot 4—3 en maakte binnen een half uur gelijk (4—4), Een spannende strijd volgde nu om de overwinningbeide par tijen misten nog eenige kansen en bij het einde was het nog steeds gelijk. In de nu volgende regle mentaire verlenging maakte Bier vliet weldra het winnende doel punt, waardoor dit elftal zich in de volgende ronde plaatste. De zon neeg reeds ter kimme, toen deze wedstrijd was beëindigd en daarna restte beide elftallen met hun aanhangers nog een verre fietstocht naar huis. AXEL-TERNEUZEN. Morgen (Woensdag)avond om 8 uur worden de seriewedstrijden van de V.V. Axel alhier voortgezet, zooals uit de advertentie in dit nummer büjkt. Een zeer inte ressante wedstrijd, n.l. Axel—Ter neuzen staat den sportliefhebbers dan te wachten. In de competitie heeft Axel tweemaal van Terneu zen verloren, dus is dit misschien een prikkel voor onze stadgenoo- ten om thans revanche te nemen. Of hun dit zal gelukken Zoo als men weet heeft Terneuzen het kampioenschap behaald en de ploeg moet thans goed spelen, dus zal wel extra inspanning noo- dig zijn om de kampioenen te kloppen. We kunnen ieder sport liefhebber aanraden om morgen avond een kijkje te gaan nemen. Naar we vernemen, zal de wnd. burgemeester, de heer P. J. van Bendegem, den aftrap doen. R.I.A. KAMPIOEN. Door een 4—2 overwinning op Axel II behaalde R l.A. van West- dorpe Zondag het kampioenschap van de le klasse C onderafd. Zeeland van den N.V B. KORFBAL. Hedenavond om half 8 speelt Rapide alhier een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Luctor uit Terneuzen. De Burgemeester van AXEL brengt opnieuw in herinnering de volgende waarschuwing met het oog op de naderende gedenk dagen van Leden van het Huis van Orarje. De bevolking van het bezette Nederlandsche gebied wordt met den meesten nadruk er opmerk zaam op gemaakt, dat alle de* monstratieve gedraging in het

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2