Bjj Examens Binnenland. Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 10 u. DB tot morgenochtend 5 u. 16 Gemengd Nieuws. Landbouw. Laatste Nieuws. den arbeid op landbouwgebied. Men is er in geslaagd een mil- lioen hectare land te ploegen. „Gij kunt mij gelooven", aldus vervolgde hij, „indien ik zeg, dat dit niet het oogenblik is om u verbitterd terug te trekken en u wanhopig in uzelf op te sluiten. Gij zijt niet verkocht, noch ver raden of verlaten. Gij lijdt, en ge zult nog lang moeten lijden, want wij hebben nog niet voor al onze fouten betaald. De be proeving, die wij doorstaan, is ha d. Vele goede Franschen, in de eerste plaats arbeiders en boeren, dragen die beproeving waardig. Zij helpen mij in mijn zware taak. Maar ik heb nog een betere hulp nojdig. Komi tot uzelf en legt uw angst af Volgt mij, dan zullen wij oprijzen uit den nacht, waarin een ver schrikkelijk avontuur ons gebracht heeft". blijft men kalm en heider, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuw tabletten gebruikt. Koker 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. INLEVERING VAN VOOR WERPEN VAN TIN, KOPER, NIKKEL OF LOOD. Ook tal van huishoudelijke artikelen moeten tusschen 10 Juli en 10 Augustus ingeleverd worden. Onder „Officieele mededeelin- gen" kan men een verordening aantreffen van den Rijkscommis saris, waarin de inlevering wordt gelast van voorwerpen, welke ge heel of voor een overwegend d^el bestaan uit koper, nikkel, tin, lood of legeeringen daarvan. Tot inleveren is verplicht hij, die over het in te leveren voor werp of de in te leveren metaal- voorraden beschikt, ongeacht of hij eigenaar, bezitter of wel hou der is en of het een publiekrech telijk lichaam dan wel een natuur lijke of rechtspersoon is. Ingeleverd moeten o.a. worden Oude materialen en afvalstoffen uit de huishouding. Industrieele voorraden en half- fabricaten, voorzoover ze niet uit drukkelijk uitgezonderd zijn. Alle roerende metalen voorwer pen, welke gemist kunnen worden, zooals aschbakken, bloempottten, rekken, vazen en bakken, bonbon schalen, bronzen voorwerpen van eiken aard, borstelgarnituren, borstbeelden, emmers, eet- en drinkgerei, stoff rs en blik, gongs, haardstellen en schoorsteenmantel garnituren, kannen, ketels, bakken, gebakschalen, bekers, luchters, metalen vazen, afbeeldingen in metaal, fruitschalen, rookgarnifu- ren, doozen, schalen, zeven, schrijfgerei en schrijftafelgarnitu ren, houders en standaards voor lucifers, presenteerbladen, tafel stukken, vazen, vogelkooien en -standaards en andere gebruiks voorwerpen. Uitgezonderd zijn kerkklokken, museumstukken, voorwerpen, be- hoorend tot een volksdracht, orde- en eereteekenen, gangbare munten. Ook voorwerpen van hooge wetenschappelijke, geschiedkun dige, antieke of kunstwaarde zijn uitgezonderd. Het rijk vergoedt desgewenscht de metaalwaarde. De inlevering geschiedt bij ge- meente-bureaux, vangt aan op 10 Juli a.s. en moet 10 Augustus a s. bcë ndigd zijn. Op niet-nakoming zijn zware straffen gesteld. SCHOENEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart maakt be kend, dat met ingang van heden de verkoop van een aantal soorten schoeisel, hetwelk tot dusverre op een z.g, bon „2" moest wor den gekocht, weer vrij van bon zal kunnen geschieden. Het be treft de volgende soorten schoeisel 1. Babyschoeisel. 2. Pantcff-ls met een cosy-zool en bovenwerk van stof. 3. Rubberbadichoenen, f. ftop$ok!?en! i Voorts zal, teneinde tegemoet te komen aan den veel geuiten wensch van het publiek om meer schoeisel voor kinderen beschik baar te stellen, de grens voor kinderschoenen, welke op bon „2" verkrijgbaar zijn, uitgebreid worden van maat 23 tot maat 27. Vanaf heden is dus kinderschoei sel tot en met maat 27 op bon „2" verkrijgbaar. Bovendien zul len sandalen met leeren- of rub berzooi op bon „2" verkrijg baar zijn. Tenslotte wordt de aandacht er op gevestigd, dat niet alleen zomerschoeisel en kinderschoeisel op bon „2" verkrijgbaar is, doch ook een aantal soorten schoeisel, hetwelk gebruikt kan worden om het normale schoeisel te sparen voor den komenden winter. In het bijzonder zij hier gewezen op schoenen met houten zool, pan toffels met leeren zool en gym nastiekschoenen, welke gedurende den zomer zeer goed gebruikt kunnen worden om het normale schoeisel te vervangen. KLEINE SAMENKOMSTEN. Naar aanleiding van de afge kondigde verscherping der bepa lingen op het vergaderrecht diene nog het volgende ter verheldering Tot dusver waren alle verga deringen waaraan niet meer dan 20 personen deelnamen, vrij. De thans aangebrachte redactiewijzi ging heft deze vrijheid op voor deze kleine vergaderingen, indien deze uitgaan van staatkundige vereenigingen of van plaatselijke afdeelingen daarvan, benevens voor dergelijke bijeenkomsten waarop staatkundige onderwerpen besproken worden. Alle overige kleine vergaderingen blijven vrij. BOETE VAN f 400 000. Een groote firma te Amsterdam, die meubelen, tapijten, stoffen, ledikanten en andere artikelen op het gebied van meubileering ver koopt, is door den inspecteur voor de prijsbeheersching te Am sterdam wegens prijsopdrijving veroordeeld tot een boete van f 400.000. ENGELSCHE BOMMEN. In den nacht van Woensdag op Donderdag vlogen wederom eenige Bntsche vliegtuigen boven ons land die hier en daar bommen neerwierpen, welke geen noe menswaardige schade aanrichten. In verband met de mededee- lingen in het Duitsche weer- machtsbericht over de groote successen van het Duitsche lucht- wapen, kan vermeld worden, dat een deel van dit succes bover. Nederlandsch gebied behaald werd onlangs werden boven ons land binnen 48 uur tijds niet minder dan 8 Engelsche vlieg tuigen omlaag geschoten. EEN AANSLAG MET ONTPLOFBARE STOF. Het A.N.P. meldt: De laatste dagen is in het be stek van een anti-Duifsch streven in Amsterdam-Zuid een misda dige aanslag met ontplofbare stof gepleegd op een dienstinstantie van de Duitsche weermacht, waar bij persoonlijke en materieele schade is ontstaan. De uitvoering van den aanslag doet een nauwkeurige bekendheid met de plaatselijke omstandig heden veronderstellen. Het on derzoek van de Duitsche Sicher- heitspolizei heeft uitgewezeh.dat de verantwoordelijkheid voorden misdadigen aanslag rust op de in Amsterdam-Zuid wonenden Joden in het bijzonder op de uit Duitschland hierheen gekomen Joodsche emigranten die se dert maanden een systematische en voortdurende toenemende anti- Duitsche activiteit ontwikkeld hebben. Op grond hiervan heeft de Ganeral-Kommissar für das Si- cherheitswezen krachtens de ver ordening 33/40 van den Rijks commissaris op het intrekken van vermogens, bevel gegeven tot in beslagneming van het stamver- mogen (Grundvermögen) van een aantal Joden. Tegelijkertijd zijn talrijke Joden in het bijzonder Joden die uit Duitschland geëmigreerd zijn gearresteerd. Zij worden naar arbeidskamp gebracht, DE OORLOGSBEGROOTING VAN NED.-1ND1Ë. Het D.N B. meldt Te Batavia is officieel mede gedeeld, dat de oorlogsuitgaven van Ned.-Indië in het komende begrootingsjaar waarschijnlijk on geveer 250 millioen dollar zullen bedragen. De staatsschuld zou daardoor in het jaar 1941 stijgen tot 137 milliotn gulden. Het tekort zl\ waarschijnlijk 95 mil lioen gulden bedragen. MISLUKT OVERLEG TE BATAVIA. Nu de onderhandelingen tus- schen Japan en Njderlandsch- Indië zijn mislukt, hcefi KenRitsji Josjizawa, de leider van de Ja- pansche handelsdelegatie, den gouverneur-generaal, jhr. Tjarda van Starkenborcb Stachouwer medegedeeld, dat de Japansche delegatie op 29 Juni met de „Nissyo Marco" r.aar Tokio zal terugkeeren, overeenkomstig de van de regeering in Tokio ont vangen instructies. Aangezien Nederlandsch-Indië zoo verklaarde hij, voor de Japansche verlangens geen open oog had, had het geen nut de onderhandelingen voort te zetten. De woordvoerder van het cen trale bureau van voorlichting van het Japansche kabinet heeft vol gens het D.N B. verklaard „Dat Japan aan zijn rechtvaar dige eischen vasthoudt. Het sta ken van de onderhandelingen heeft echter in geen enkel opzicht in vloed op de normale betrek kingen tusscben Japan en Neder- landsch-Ind:ë." Predikbeurten te Axel. ZONDAG 22 JUNI 1941. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 10 nre Nam. 2.30 Dj. van Oeveren Deze'fde Geref. Kerk. Voorm. 10 ore Da J S P„st Nam. 2 30 Dezeifde Geref. Kerk te Z >«tespa! Viorr. 10 en n.m 2 30 ure Cand. H. J. Swlerts van Viisslegen. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 10 ure Lseskerk Nam. 2.30 AXEL, .20 Juni 194L. Nieuwe geldige bonnen. De Secretaris Generaal van het Departement van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend Biood Bon 23, 200 gram brood of twee rantsoenen gebak, 23 Juni t.m. 6 Juli. J Aardappelen Bon 7, 2 Kg. per bon, 23 t.m. 29 Juni. Melk Bon 22, 23 t.m. 29 Juni. Eieren Bon 37, 23 t.m. 29 Juni. Bon 99 23Juni t m öjuli Koffie en thee Bon 56, 250 gram knffiesurrogaat of 40 gram thee, 23 Juni f.m. 20 Juli. Gisteren werd alhier in het hotel Het Gulden Vlies de jaar- lijksche algemeene vergadering van stembevoegde ingelanden van het waterschap Koegors c.a. ge houden. De rekening over het dienstjaar 1940-41 werd vastgesteld in ontvang op f 10117,59 en in uit gaaf op f 7364,06, alzoo met een goed slot van f2753,53 De begrooting voor het dienst jaar 1941—42 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op een zelfde bedrag van f6850,60. Wegens periodieke aftreding van den heer A. A Ramondt te Neuzen, werd in diens plaats benoemd de heer Abr. van Wiick te Axel. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een portemonnaie (ledig) C. v. Bendegem, Julianastr. 59. V1SCHSMOKKELARIJ. Door de waakzaamheid der douane te Hansweert is een po ging tot 'n groote vischsmokkelarij verhinderd. Twee Zeeuwsche schippers hadden zich door personen buiten de provincie laten overhalen om niet minder dan tienduizend kilo kleine visch, als garnalen, ansjo visch e.d. over de Schelde te bren gen naar België. Met veel voorzorgen was deze geweldige hoeveelheid naar het dorpje Waarde vervoerd, waar de schippers en hun personeel het vrachtje innamen. Da douane kreeg echter lucht van het geval en greep tijdig in. De schippers werden gearresteerd maar zijn nu, na het afleggen van een bekente nis, weer op vrije voeten gesteld. De visch is in beslag genomen. Ook de gheeren" in het binnen land zullen hun straf wel niet ontgaan, (O. v, Zeel.) PREMIEKEURING VOOR MERRIES. De vanwege de Z.L M. en de vereeniging Het Nederlahdsche Trekpaard alhier, Woensdag plaats gehad hebbende merrie- keuring, had het volgende resultaat 2 jarige merries: 1 Annie van Nico, van O Kerckhaert, West- dorpe, 2 Orgina Dubois, van W den Hamer, 3 Elegante, van gebrs Daelman Jzn., Westdorpe, '4 RL n que van M. Puylaert, Zuiddorpe, 5 Cora van L. de Feijter Hzn., 6 Sidona II van Rondeputten, van M van Fraaijenhove. 7 Dora, van C. van Waes, Westdorpe, 8 Dora van P. van Hoeve, 9 Ciara, van C. Dekker, 10 Beauté van Zuid dorpe, van G. van Waes, Zuid dorpe, 11 Mira van Zuiddorpe, van A. Puylaert, Zuiddorpe, 12 Anna van den Zeedijk, van Kind. H. Daelman, Westdorpe, 13 B?a, van E. Baecke, Westdorpe, 14 Erna, van E. Verhelst, Westdorpe. 3 jarige merries, kleine maat: 1 Robbie, van Jac. Huyssen, 2 Trui, van M. Puylaert, vnd., 3 Beatrix van Coegors, van wed. J. Dieieman-de Kraker, 4 Julma, van A. Scheele Am., 5 H rmina van den Zeedijk, van Kindr. H Daelman, vnd. Idem, groote maat: 1 Paulina, van J. Scheele Jzn., Vogelwaarde, 2 Mira van Brugzicbt, van J. Quaak-den Hamer. 4 jarige merries, kleine maat 1 Molly van Passluis van C van Waes, Westdorpe, 2 Bertha, van wed. W. Koster, 3 Astrid van Clara de Zandvoorde, van Kindr. H. Daelman, vnd., 4 Flora van Zuiddorpe, van A. van Waes, Zuiddorpe. Idem, groote maat1 Mina, van K. de Koeijer, Terneuzen, 2 Ingrid van Vairqueur, van gebrs. Dael man, vnd3 Astride van Vain- queur, van dezelfde. 5 jarige merries, kleine maat 1 Glorieuse van Looses Hof, van C. de Putter, 2 Kitty, van Jac. de Pulter, 3 Elza, van J. Scheele, vnd., 4 Bet van Herseur, van gebrs. Daelman vnd., 5 Bonne Augure, van Jac. Huyssen, vnd., 6 Wago nette du M j-ur, van C. van Waes, vnd., 7 Bandola, van Jac. de Jonge, 8 Ideale van Wiüy, van gebrs. Daelman, vnd., 9 Ruda, van Coegors, van P Dieleman, Zaam- slag, 10 Rozaline, van C A Dek ker, vnd., 11 Polka van Tieghem, van Kindr. H. Daelman, vnd, 12 Anna van Coegors, van W. Die leman, Sluiskil, 13 Lly5 van Clai- ron, van C. van Waes vnd., 14 Ella, van A Biecke, Westdorpe, 15 Sonja van Avenir, van gebrs. Daelman, vnd., 16 Reine Claude de Wielsbeke, van kindr. H. Dael man, vnd., 17 Monna, van Jac. d- Klerk, Zaamsiag, 18 Monna, van Iz. de Feijter Hzn., vnd. Idem, groote maat: 1 Roem van Freule, van gebrs. Daelman, vnd., 2 Kate, van K. de Koeijer, vnd 3 Jeanne de Kieldrecht, van Jac. Huyssen, vnd., 4 Dorma van Avenir, van gebrs. Daelma-, vnd., 5 Celesta, van P. Moorthamer, 6 Dragonne van Zuiddorpe, van A. van Waes, vnd., 7 Marie, van Jac. de Putter, vnd., 8 Blanka, van dezelfde, 9 Aurore de Cam- bron, van C de Munck, Zuid dorpe, 10 Mimi de la Lys van 't Veer, van A. de Putter Mzn., Zaamsiag, 11 Lillie de Chateau, van dezelfde. Waar geen plaats is vermeld, wordt Axel bedoeld. Dank zij het schitterende zomer weer, mocht deze k uring zich in een zeer levendige belangstelling verheugen. GRANAAT ONTPLOFT TE UTRECHT. Op den Amsterdamschen straat weg te Utrecht heeft een granaat- ontploffing paats gehad. De 18 jarige Van W. had van een vriend een gevonden granaat ge kregen en, waarschijnlijk in de meening, dat deze geen gevaar meer kon opleveren, vervoerde Van W. het projectiel onder zijn arm op straat. Op den Amster- damschen straatweg liet hij den wel degelijk geladen granaat val len, waardoor een geweldige ont ploffing ontstond. Van verschil lende huizen in de buurt spron gen de ruiten en door de rond vliegende granaatscherven werden zes omstanders in meerdere of mindere mate gewond. De jon gen zelf kwam er nog genadig af. Hij verwondde een zijner handen, doch bleef verder zonder letsel. Een wielrijder, een van genoemde zes personen, liep ern stige verwondingen op aan de bovenbeenen. Gisteravond is te Wemel- dinge bij het zwemmen in de Oosterschelde de 13 jarige jongen J. Oudeman verdronken. Met een viertal vrienden was hij gaan zwemmen, doch geen van allen kon dit behoorlijk. Zij trachtten hem hulp te bieden, doch slaagden er niet in hem te redden. Het D.N.B. meldt uit Helsinki Het persbureau der Fmsche re geering Uèelt mede: Officieel wordt bekend gemaakt, dat Fin land om zijn veiligheid te waar borgen, evenals andere neutrale staten, voorbereidende maatrege len tot versterking der defensieve paraatheid heeft genomen, door reservisten voor buitengewone oefeningen op te roepen. Naar het Britsche departe ment van Luchtvaart meedeelt, zijn in den afgeloopen nacht boven verschillende deelen des lands bommen geworpen, welke schade aanrichtten. Zwakke Engelsche lucht strijdkrachten hebben in den af geloopen nacht brisant- en brand bommen boven West-Duitschland uitgeworpen, welke geringe schade aanrichtten in woonwijken. Belangrijke militaire doelen wer den niet geraakt. Te Chalons sur Marne is iet eerste transport Fransche krijgsgevangenen aangekomen,die reeds den vorigen oorlog mee maakten en aan wie door den Finrer is toegestaan huiswaarts te keeren. Naar de Britsche berichten dienst meldt, hebben de Britten, nadat generaal Der.tz een ultima tum van generaal Wilson had afgewezen, een offensief tegen Damascus geopend. De B'itsche militaire woord voerder in Syrië heeft meegedeeld, zoo meldt Reuter, dat de Britsche strijdkrachten bij hun aanvailen in de buurt van Damascus op „hevig verzet" stuiten. F i 1 m n i e u w s. OPERA-BAL, de film, die hier Zaterdag en Zondag in Het Centrum vertoor.d wordt zal zeker in den smaak vallen van het bioscoopminnend publiek. Het is een vroolijke, charmante operette-film, die van begin tot einde boeit en de lach spieren in beweging za! brengen. Het knappe spel van de hoofd figuren sta it hiervoor borg. Men zie ook de desbetreffends advertentie in dit nummer.

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2