Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 10 u. 05 tot morgenochtend 5 u. 16 Binnenland. Landbouw. Buitenland. Gemengd Nieuws. Tengevolge van de invoering van het vak lichamelijke oefening op de lagere scholen is voor het personeel, die zich daarvoor heeft aangemeld, een aanvullings-cur- sus voor dat vak ingestpld Hieraan zijn kosten verbonden, die grootendeels door de deel nemers worden gedekt. De Inspecteur vertrouwt, dat het overige bedrag hetgeen nog te dekken is, zal bijeenkomen uit bijdragen van gemeente- en schoolbesturen, vandaar, dat hij een beroep op de diverse be sturen doet. Wordt voorgesteld een bedrag van f5 per deelnemer van de OL. school te voteeren. Er is één leerkracht, die aan deze cur sus deelneemt. Z .h.s. alzoo besloten 10. Voorstel tot voorloopige vaststelling van de a. Gemeenterekening dienst jaar 1939. b. Rekening van het Gem. Gasbedrijf 1939. c. Idem Vleeschkeuringsbe drijf 1939. d. Idem Burgerlijk Armbestuur 1939 a. Met verwijzing naar het schrif telijk rapport van de Commissie van onderzoek wordt voorgesteld de Gemeente-rekening voorloopig vast te stellen met de volgende cijfers Gewone dienst. Totaal ontvangsten f278 973 06 uitgaven 267 777 92 Batig slot f 11.195 14 Kapitaaldienst. Totaal ontvangsten f 34 380.54 uitgaven 26 928.04 Batig slot f 7.452 50 b. De rekening van het Gem Gasbedrijf voorloopig vast te stellen op Afdeeling I. Totaal baten f 84.224.13 lasten 84 224 13 Afdeeling II. Totaal kap. ink. f 48 904.21 uitg. 34 734 25 Batig saldo f 14169.96 c. De rekening van het Vleesch- keuringsbedrijf voorloopig vast te stellen op Afdeeling I. Totaal baten f 4.565 87 lasten 4.565,87 Afdeeling II. Totaal kap. ink. f 1.112.14 uitg. 1.112.14 d. De rekening van het Bur gerlijk Armbestuur 1939 vast te stellen op Inkomsten f 14.113.25 Uitgaven 14.113.25 Dhr. SIJTEMA adviseerde na mens de commissie van onder zoek de rekeni> gen aldus vast te stellen. Z.h.s. alzoo besloten Hierna volgde nog een voorstel tot wijzigingen in de begroo tingen van de gemeente, dienst 1940, gasbedrijf, dienst 1940 en Burg. Armbestuur, dienst 1940. Ook hiertoe werd z.h.s. be sloten. Het kohier hondenbelasting, dienstjaar 1941 werd vastgesteld op f421, met 171 aangeslagenen. De ingekomen reclames tegen aanslagen in de directe plaatse lijke belastingen passeerden over eenkomstig de adviezen op de desbetreffende verzoeken, zonder hoofdelijke stemming den hamer. De VOORZ. deed hierna nog mededeeling van een ingekomen schrijven van mevrouw Blok-de Jager, waarin dank gezegd wordt voor de groote belangstelling bij het overlijden van haar echtge noot en het bloemstuk bij de begrafenis. Voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens deelde de Voorz. nog mede, dat de woning op Kijkuit, die leeg stond, thans ver huurd is voor f 175 per jaar. Dhr. SEGHERS vroeg of deze som ver afwijkt van het eertijds gestelde bedrag De VOORZ. antwoordde dat dit hetzelfde is gebleven. Z h.s. werd dit goedgekeurd. Omvraag. Dhr. 't GILDE heeft gezien, Terneuzen bij het station wel verbeterd is, doch z.i. niet vol doende er komen daar nog steeds klachten over. Meer afdoende zou daar een klinkerbestrating zijn. Het is wel niet in onder houd bij de gemeente, doch aan gezien het daar een druk verkeers punt is, acht hij verbetering toch noodig. Vervolgens wees dhr. 't Gilde op de publicaties van de gemeente in de buitenwijken. De wijze van bekendmaken vanwege de gemeente acht hij daar, zooals thans geschied, niet voldoende. Vooral op Spui wordt erover geklaagd. De bekendmakingen worden daar op een schuurlje, boom of telefoonpaal geplakt of gespijkerd en ze zijn er dan meestal spoedig af. Hij zou het beter vinden, dat in de buiten wijken een aanplakbord gemaakt wordt met gaas ervoor. De VOORZ. antwoordde, dat wat de overweg bij het station betreft, deze in onderhoud thuis behoort bij de Mij., dus is het moeilijk dat de gemeente daar werkzaamheden gaat verrichten. Hij gaf toe, dat het daar geen goede toestand is en we zullen er alle aandacht aan besteden en trachten te verkrijgen dat de Mij. zelf den toestand daar verbetert Er moet daar in elk geval wat gebeuren en ik vermoed dat de Mij. ons in deze ook wel ter wille zal willen zijn. Wat de opmerking over de publicaties in de buitenwijken be treft zullen B. en W. trachten daar een aanplakbord te maken met gaas ervoor. Dhr- SEGHERS zeide, dat er in verschillende plaatsen is aan gedrongen op een vierde reisge legenheid bij Mechelen-Terneu zen. Hij zou B. en W. willen adviseeren om te trachten zoo'n vierde reisgelegenheid te verkrij gen en wel vertrek om 2 uur uit Terneuzen en half 5 uit Hulst. De VOORZ. zeide, dat dit een zaak is, die de Mij. aangaat, doch er zal op aangedrongen worden. Dhr. SEGHERS wees vervol gens op de trottoirs, hij heeft ge zien, dat die op verschillende plaatsen verbeterd zijn, o.a. op de Kaaiwal. Hij zou ook de Walstraat eens ter hand willen nemen en daar tegels leggen. De vrijkomende klinkers kunnen dan elders gebruikt worden. Ook op het Plaatje zou verbetering wenschelijk zijn achteraan zijn daar nog 4 perceelen uitgesloten, waar het trottoir niet ligt. De VOORZ. zeide toe, dat er alle aandacht aan besteed zal worden, ook wat betreft de weg in de nabijheid van de R.K. school Hierna werd de openbare zitting geschorst en volgde nog een be sloten zitting. tellen te passenDe goeden niet te na gesproken, stellen wij vast, dat er door hen nog rustig wordt gezondigd tegen de eischen „de grootst mogelijke productie en de kleinst mogelijke verliezen". Nog steeds zien wij het gras veel te oud worden èi in de weiden, maar vooral in het hooiland. Men bedenke toch, dat jong gras en jong grashooi een hoogwaardig veevoed- r is, maar dat grasstroo nog steeds weinig voor heeft boven het als krachtvoeder niet zeer ver maarde graanstroo Wij zullen geen streken noemen waar men de koeien nog veelvul dig weidt in bossciige weiden vol boterbloemen en verder min der gewenscht onkruid. Ook noemen wij de provinciën niet, waar men ook nu weer te lang wacht met maaien, waar nu de machine er reeds noodig in moet Maar dat men zich daar betere Jonge weide beteckent betere weide en meer en beter eetgroen. Jong maaien beteekent gemakke lijk maaien en hooien en tevens beter hooi met meer en beter na gras. Met het geringe kracht- voerrantsoen komt het in den vol genden winter vooral aan op best hooi. Dus nogmaals Maait jong, weidt kort. Besteedt alle mogelijke zorg aan de verpleging der weiden en vooral aan de conserveering van den oogst door het winnen van prima droog jonggemaaid hooi en met zuur ingekuild gras en bedenkt dat alle verlies en alle mindere productie beteekent, dat straks onze volksvoeding zal worden geschaad I ALLE VROEG MAAIEN EEN EISCH! De Leider van de Vakgroep Weidebouw van het N. A. F., de heer G. J de Ruiter schrijft Na een lange schrale lente periode krijgen wij nu wat meer warmte. Gelukkig maar voor boer en volk 1 Nooit beter dan thans gevoelt men als mensch zijn af hankelijkheid van de natuur. Nim mer leerde men den boer beter waardeeren als den onmisbaren bemiddelaar tusschen natuur en consument. Een ieder gevoelt thans dat een meer of minder gunst ge weers gesteldheid en dat meer of min dere toewijding en deskundigheid van den boer tevens beslissend is voor de dikte van de boterham en voor de vraag of men die nog zal kunnen beleggen dik of dun Daarom hebben onze boeren thans zulk een ontzaggelijk groote verantwoordelijkheid jegens ons volk. Daarom komt het thans zoo bij uitstek aan op hun bekwaamheid en bovenal op hun geheelen lichamelijken en geestelijken inzet tot groote productie. Daarom staan wij schouder aan schouder in den productieslag Welnu, als er dan zooveel moge lijk moet worden voortgebracht en zoo weinig mogelijk verloren mag gaan van het gewonnene, dan (Jat de overweg van Mechelen- j dienen onze weideboeren op hun zijn, dat iedere Nederlander het DISTRIBUTIEKAARTEN IN ÉÉN BOEKJE Dezer dagen zullen weer nieuwe kaarten worden uitgereikt. Het publiek ontvangt ditmaal niet, zooals de vorige keer, een pakje losse kaarten, maar boekjes, die alle kaarten en bonnen bevatten, welke voor één persoon noodig zijn. Dat is wel zoo handig. De uitreiking kan hierdoor nog vlotter gaan en er is ook minder kans op abuizen. Daarbij zijn de kaarten voor- zoover dat mogelijk was, vereen voudigd. De broodkaart bijvoor beeld is aanmerkelijk kleiner ge worden door invoeren van bon nen, welke elk recht geven op vier rantsoenen, dat is dus 4 x 100 gram brood. Aangezien een half brood pl.m. 400 gram weegt, zal men dus op een van bovenbedoelde bonnen een half brood kunnen koopen. Daarnaast blijft er ook een aantal bonnen van 100 gram bestaan. De heele broodkaart is gespitst in twee bonbladen. Van elk nummer zullen 4 bonnen elk recht geven op 4 rantsoenen en 4 bonnen elk op 1 rantsoen. Men zal ervaren, dat dit beter voldoethet geeft een belang rijke papierbesparing. Ook de bonkaart algemeen is aanzienlijk verkleind, terwijl de bloem-, kaas- en eieren-bonnen, met die voor aardappelen, vereenigd zijn op een kaart „diversen". Men be hoeft zich dus in het vervolg niet meer af te vragen of een bepaalde bon nu eigenlijk voor kaas of koffie is. Verder is de vleeschkaart voor kinderen gecombineerd met de halve papkaart, zoodat er minder kans bestaat, dat deze laatste zoek raakt. Al met al beteekent de invoe ring van deze bonboekjes een verbetering. Mocht men echter de voorkeur geven aan losse kaarten, dan is er geen bezwaar tegen, dat ze gescheiden worden. Het eenvoudigste zou natuurlijk zelfde boekje kreeg, maar aange zien rekening moet worden ge houden met den leeftijd der men- schen en den aard van hun ar beid, moesten er toch nog ver schillende soorten boekjes komen. Daarom is het verstandig aan de hand van bovengenoemde bekend making zorgvuldig na te gaan, wat men voor zichzelf en voor iedere huisgenoot ontvangen moet en de boekjes onmiddellijk bij de uitreiking aan het loket zorgvuldig door te zien. Het is helaas verre van over bodig er nog eens op aan te dringen, dat men maatregelen neemt tegen verlies. Verloren bonnen kunnen nu eenmaal niet vervangen worden en wie zijn boekje verliest is meteen alles kwijt. Hier is nu eenmaal niets aan te doen. Het distributiesysteem is uiterst gecompliceerd. Het centraal dis tributiekantoor is er echter van overtuigd, dat elke vereenvoudi ging van groote waarde is en uit deze wijze van bundelen der kaarten blijkt, dat men zooveel mogelijk het belang van het pu bliek in het oog houdt en niets verzuimt om tot een eenvoudiger opzet te komen. MEER AARDAPPELEN. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat met ingang van Maandag 23 Juni a.s. het aardappelrantsoen zal worden verhoogd met een halve kg, der halve van l1/, tot 2 kg per week. In verband met dezen maatregel zullen de detaillisten in de gele genheid worden gesteld op de aan hen uit te reiken toewijzingen 2 kg in plaats van, zooals voor heen, l1/, kg per op de toewijzing vermeld rantsoen te betrekken. In verband hiermede is bepaald, dat de plaatselijke verkoopkanto ren van de V.B.N.A. op toewij zingen, welke zijn geldig verklaard tot 23 Juni a.s. of een tateren da tum 2 kg per op de toewijzing vermeld rantsoen aan de detail listen zullen afleveren. Voor toe wijzingen, welke zijn geldig ver klaard tot 22 Juni as. of een vroegeren datum blijft de af te leveren hoeveelheid gesteld op l1/» kg Per rantsoen. AXEL 17 Juni 1941. Tot onderwijzeres aan de Chr. school, Nieuwstraat alhier, is in de plaats van mej Looy, die de vorige week afscheid nam van personeel en leerlingen, benoemd mej. Fiipse. Mej. Flipse heeft reeds eerder deze betrekking tijdelijk vervuld. Voor het dezer dagen ge houden examen leeraar-machine- schrijven slaagde te Oudenbosch onze stadgenoot, de heer Antoine v. d. Berg. Naar we vernemen, zal op Dinsdag 8 Juli a.s. alhier een veulenkeuring worden gehouden. Als een bijzonderheid meldt het Dagbl. v. Zeeldat de heer de Sch. te Terneuzen het geluk had, in de Schelde een zalm te vangen van anderhalven k g. Dat dit een zeldzame gebeurte nis is, blijkt wel uit het feit, dat het zes jaar was geleden, dat er eenzelfde sooit visch werd ge vangen. AVONDTEKENSCHOOL MET WERKPLAATSPRAKTIJK TERNEUZEN. Blijkens een advertentie in dit nummer is de aangifte van leer lingen voor de praktische- en theoretische cursussen aan de avondtekenschool met werkplaats praktijk opengesteld tot 30Juni a s. Les wordt gegeven in de vol gende vakkentimmeren, meubel maken, metselen, straatmaken, machine-bankwerken, electrotech- niek, automontage, schilderen, steenhouwen, lo d-zinkwerken, typografie en autogeen-electrisch lassen. Verder wordt opleiding gegeven voor de eisen van vakbekwaam heid ingevolge de Vestigingswet. Nu de pogingen om te komen tot aparte cursussen hiervoor geen doorgang kunnen vinden wegens te geringe belangstelling, zal de avondschool voor diegene, die zich mettertijd wil vestigen, de genomen, inrichting voor opleiding voor de vakkennis moeten zijn. Teneinde met de voorberei dingen tijdig klaar te zijn en de vereiste goedkeuringen aan te vragen, is het noodzakelijk, dat diegene, die zijn vakkennis wil uitbreiden, zich in de daarvoor gestelde tijd opgeeft. In de week van 1 tot en met 7 Juni 1941 kwamen er in ons land 235 gevallen van besmettelijke ziekten voor. Voor de provincie Zeeland be droeg dit aantal 3, n 1 2 gevallen van malaria te Middelburg en 1 geval van roodvonk te Vlissingen. Bij het te Deventer gehouden examen slaagde voor leerares bij het landbouwhuishoudonderwijs (akte N XIX), mej. Angèle A. A. Dieleman te Terneuzen. (Tern. Crt.) DR GOEDEWAAGEN BEZOEKT MIDDELBURG. De secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, heeft Donderdag onder leiding van lr. Ringers, den algemeen gemachtigde voor den wederopbouw, een langdurig be zoek aan Middelburg gebracht. In het gebouw van de stichting Herbouw Middelburg, zette de directeur van de stichting, de ar chitect Verbagen, aan de hand van vele teekeningen de plannen van de verschillende architecten, die aan den wederopbouw werkzaam zijn, uiteen. Daarna maakte het gezelschap onder leiding van den burge meester, Mr. Walré de Bordes, een wandeling door de stad, waarbij o.m. de heer Van Lynden, de contactcommissaris bij den wederopbouw, tegenwoordig was. Het oude raadhuis, de kerk, de z.g. Lange Jan, de abdij en enkele andere gebouwen werden nauw keurig bezichtigd, waarop nog een kort bezoek aan Vlissingen volgde. Dr. Goedewaagen was verge zeld van het hootd van de afdee ling bouwkunst, beeldende kun sten en kunstnijverheid van zijn departement, den heer Gerdes. KROATIË TOEGETREDEN TOT PACT VAN DRIE. In het historische dogenpaleis te Venet is het protocol getee- kend, waarbij Kroatië tot het drie-mogendhedenverdrag toe treedt. 't Protocol werd getee- kend door den Duitschen minis ter van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, zijn Italiaanschen ambtgenoot, graaf Ciano, en de vertegenwoordigers der andere landen, die tot 't drie-mogend hedenverdrag zijn toegetreden. ENGELSCHE BOMMEN. In de avonduren van Donderdag en Vrijdagnacht was de Engel- sche luchtmacht bijzonder actief. Een groot aantal Engelsche bom menwerpers vloog boven ons land. In de meeste gevallen van groote hoogte werden willekeurig zoowel brisant- als brandbommen neergeworpen. Over het algemeen richtten deze bommen geen noe menswaardige schade aan. Hier en daar werden eenige koeien gedood een aantal visschersboo- ten werd beschadigd. Voorts is een school door een brisantbom getroffen en aanmerkelijk bescha digd. Belangrijke schade werd in enkele plaatsen in het Westen van ons land aangericht. Hier viel een brisantbom op een woon huis. Dit huis werd geheel ver nield, de beide belendende hui zen werden zwaar, verscheidene andere licht beschadigd. Helaas werden bij dezen aanval 5 bewo ners van deze huisjes gedood, 4 zwaar en 12 licht gewond. Aangaande de Britsche lucht aanvallen in den nacht van Woensdag op Donderdag kan thans nog worden medegedeeld, dat hierbij vier bommenwerpers zijn neergeschoten. Van de be manning vonden de meesten den doodj enkelen werden gevangen (A N.P.)

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2