Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 10 u. 01 tot morgenochtend 5 u. 17 Gemengd Nieuws. Postgironummers van de Winterhulp Nederland; Buitenland. Laatste Nieuws. VERHOOQINQ BIERACCIJNS. Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van financiën is de bieraccijns met veertig cent per hectolitergraad verhoogd, n.l. van f 2 20 gebracht op f 2 60. Dit besluit treedt in werking van 1 tot 10 Juni 1941. Dit besluit treedt in werking met ingang daaronder begrepen de nog niet geheel afgewerkte brouwsels, welke de bierbrouwers op 10 Juni 1941 voorhanden heb ben, wordt de verhooging van den accijns nagevorderd. De bierbrouwers zijn verplicht van de bij hen op 10 Juni 1941 aanwezige hoeveelheden vóór 15 Juni 1941 aangifte te doen bij den ontvanger der accijnzen onder wiens kantoor.de brouwerij is gevestigd. Zomer- verkoudheid WILHELM II BIJGEZET TE DOORN. Met hooge militaire eerbewijzen en in tegenwoordigheid van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied rijksminis ter dr. Seyss-Inquart als vertegen woordiger van den Fü irer, ver scheidene generaals van de oude keizerlijke en de nieuwe Duitsche weermacht, alsmede van vele andere hooge Duitsche autoritei ten is gistermorgen het stoffelijk overschot van ex-keizer Wilhelm II in de oude slotkapel van Huize Doorn bijgezet. Op deze plechtigheid komen wij nader terug. AXEL, 10 Juni 1941. WETHOUDER D1ELEMAN OVERLEDEN. In den ouderdom van ruim 69 jaar is gisteren alhier over leden de heer Frangois Dieleman, sedert 1939 oudste wethouder en loco-burgemeester onzergemeente. Gedurende 22 jaar had de heer Dieleman als vertegenwoordiger der anti-revolutionnaire partij zit ting in den gemeenteraad, waar hij de belangen onzer gemeente op rechtvaardige wijze heeft be hartigd. Reeds bij het verscheiden van burgemeester Blok was de ge zondheidstoestand van den heer Dieleman van dien aard, dat hij zich niet meer geschikt achtte om als waarnemend burgemeester op te treden, zoodat de tweede wethouder thans deze betrekking vervult. GEMEENTERAAD. In de hedenmiddag alhier ge houden raadsvergadering her dacht de waarn. burgemeester in een toespraak tot de leden het overlijden van den heer F. Die leman, le wethouder onzer ge meente. Staande werd hierbij een minuut stilte in acht genomen. Na deze korte herdenkings plechtigheid w rd de vastgestelde agenda afgewerkt. Tot tijdelijk wethouder werd benoemd de heer C. Hamelink met 8 stemmen. De heer van de Bilt bekwam 3 stemmen. Besloten werd om den gem. secretaris, den heer J. L.J. Maris, te belasten met het voltrekken van huwelijken. Ook werd b< sloten een perceel grond te verkoopen in het ver lengde van de Bylocquestraat aan dhrn. J. Wieles en C. v. d. Bos. Met intrekking van het vorige raadsbesluit zal thans aan de marechausseekazerne 1 woning worden bijgebouwd. Voor verbetering van den Zaam- slagschen weg zal een geldlee- ning van f18000 worden aange gaan. Nader verslag volgt. HET NIEUWE GEBOUW DER KAMER VAN KOOPHANDEL TE TERNEUZEN. In het nieuwe gebouw der Kamer van Koophandel te Ter- neuzen, vond Donderdagmorgen de officieële in gebruik neming plaats, In de fraaie, ruime ver- gadtriMl, riep de voorzitter, de j maakt" van de 'Vneu«nMhe"k. heer J. A. van Rompu, o.m. het welkom toe aan dr. Groeneveld Meijer, administrateur bij het De partement van Handel, N .verheid en Scheepvaart, als vertegenwoor diger van den secretaris-generaal en den heer Fockens, chef van het bureau Fin. Zaken der afd. Middenstand van dat Departe ment, den vertegenwoordiger der K. v. K. te Middelburg, den heer Stofkoper, de vertegenwoordigers van de gemeente Terneuzen ea Namens de bouwcommissie droeg haar voorzitter, de heer van der Peijl, daarop het gebouw over aan de Kamer. Spr. hoopte, dat in het gebouw ten bate van het bedrijfsleven in Z.-VI. zeer veel en vruchtbaar werk zal wor den gedaan, dat daar zal mogen kloppen het hart van ons kleine, maar toch niet onbeteekenend gebied en dat de resultaten zullen mogen zijn een opbouw van ons bedrijfsleven in zeer grooten stijl. De heer van Rompu wees er op, dat de Zeeuwsch-Vlamingen goede vaderlanders zijn, die bo vendien vervuld zijn van een groote liefde voor de streek hun ner inwoning, naar welker welzijn en bloei hun hart uitgaat. Spr. herinnerde er aan, dat Staats- Vlaanderen in het verleden ach teruitzetting in economisch op zicht ondervond. Nog in het laatst der 18e eeuw werd vesti ging van industrie hier tegen ge gaan. Langen tijd werkten deze ongunstige factoren na, waarbij nog kwam, dat de verbindingen met overig Nederland gebrekkig waren. Langen tijd bleef hier achterstand in de verzorging van wege de centrale regeering en de bevolking gevoelde zich ook nog op het einde der 19e eeuw stief moederlijk bedeeld. Toch was er in dien tijd reeds een kente ring merkbaar. Sas van Gent werd een industrie-centrum. Ter neuzen kreeg een bloeiend haven bedrijf. Spr. herinnerde er aan hoe in dien lijd de Kamer van Koophandel tot stand kwam, later gevolgd door die van Sas van Gent. Door de onvermoeide werkzaamheid der Kamers wist men voor verschillende belangen in Den Haag een open oor te vinden. Vooral is dit het geval geworden na den wereldoorlog, toen de beteekenis van Z -VI. voor Nederland sterk naar vormen was getreden. De uitzonderlijke lig ging van de streek met hare bij zondere behoeften maakte bij de reorganisatie der Kamers een eigen K. v. K. voor Zeeuwsch- Vlaanderen van groote beteekenis. Gedurende haar 20 jarige historie heeft deze K. v. K. haar bestaans recht ten volle bewezen. Thans kan er niet meer gesproken wor den van een stiefmoederlijke be deeling ten opzichte van het ge west, dank zij den arbeid der K. v. K. Het zal wel uitzondering zijn, wanneer het archief van een der departementen geen schrifte lijk vertoog of advies bevat om trent onderwerpen, de belangen van Z.-VI. rakende. Spr. dankte in het bijzonder de bouwcommis sie voor haar arbeid bij de vol tooiing van het gebouw, alsook het departement dat goedkeuring verleende aan het plan voor een onderdak aan de Kamer, haar werk waardig, de Z.-VI. archi tecten die deelnamen aan de prijsvraag. Den winnaar, den heer J. Hennink, wenschte hij op de eerste plaats geluk. Dank bracht hij ook aan de verschil lende Z.-VI aannemers en leve ranciers van meubelen. Aange naam was het ook voor de Kamer te ervaren, die haar werken en streven de waardeering van het bedrijfsleven ondervinden, gezien de verschillende bijdragen die haar in verband met de stichting van het nieuwe gebouw worden geschonken. Dr. Groeneveld Meijer zeide, dat de Kamer de tijdsomstandig heden ten spijt, een gebouw ge kregen heeft dat klinkt als een klok. Hij ging de beteekenis der K. v. K. na en in het bijzonder die van Terneuzen, welke hij een bolwerk ter verdediging van onze economische belangen aan de landsgrens noemde. Ook memo reerde hij, dat de heer J. A. van Rompu thans vijf ig jaar deel uit- v. K. Namens den secretaris generaal wenschte hij de Kamer geluk met de totstandkoming van het fraaie gebouw. Burgemeester Teilegen verheug de er zich eveneens over, dat in zijn stad thans een gebouw tot stand kwam, waarin de thans een halve eeuw oude Kamer er vol komen op ingesteld is om allerlei moeilijkheden te overwinnen. 0~k de heer Stofkoper van de Mid del- burgsche Kamer, welke vorig jaar Mei zoo zwaar getroffen werd, zeide dubbel te kunnen waardee- ren, wat hier tot stand kwam. Dankwoorden werden in het bij zonder ook gericht tot de heeren Harte en van Es, secretaris en adjunct-secretaris der Kamer. Daarop vond een rondgang plaats door het fraaie gebouw met zijn voorname gevels van geelgrijze metselsteen op een plint van donkere klinkers en dakschil den met roode Hollandsche pan nen, terwijl het eenvoudige inte rieur overal vrooüjke lichte tinten kent, zoowel in de ruime hal, de wachtkamer en de conferentie- kamer als in de werkkamer van den secretaris en het overige kantoor. Via een trapruimte met gebrandschilderde glaspaneelen, voorstellende handel, industrie en scheepvaart, komt ge in het re presentatieve gedeelte met de groote zaal, waarin de vergaderin gen der Kamer worden gehouden Een sousterrain bevat o m. een ruime kluis voor het handels register e.d. Met een gezamenlijken maaltijc werd de ofLcieele ingebruik neming besloten. (D. v. Zeel Te Utrecht slaagden voor het doctoraal examen in de ge neeskunde de heeren A. van Puy- velde te Terneuzen en G. Colsen te Terhole. Aan de Rijks Universiteit te Utrecht slaagde voor het doctoraa examen Rechtswetenschappen de heer J. J. Dieleman te Zaamslag EXTRA RANTSOEN SUIKER VOOR DEN INMAAK. Da secretaris-geneiaal van het departement van landb uw en visscherij maakt bekend, dat een extra rantsoen suiker van 1 k'lo- gram, te gebruiken bij den inmaak, beschikbaar wordt gesteld. In verband hiermede wordt de geldigheidsduur van de met 42 genummerde bon van de bonkaart algemeen van 4 weken ingekort tot 2 weken. Bon 42 geeft der halve niet, zooals dezer dagen is bekend gemaakt tot en met 6 Ju 1 i a.sdoch slechts tot en met Zondag 22 Juni a.s. recht op het koopen van .1 kilogram suiker, waarna voor het tijdvak van Maandag 23 Juni tot en met Zondag 6 Juli a.s. wederom een bon ter verkrijging van één kilo gram suiker zal worden aange wezen. In totaal wordt dus ge durende het vier-wekelijksche tijdvak van 9 Juni tot en met 6 Juli a.s. twee kilogram suiker beschikbaar gesteld, terwijl het gebruikelijke rantsoen 1 kg. per vier weken bedraagt. REIZEN NAAR HET VERBODEN GEBIED. Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld Zooals bekend is voor het rei zen naar de z g. verboden lands- deelen (o.a. de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche en Wadden eilanden) het bezit van een bij zondere vergunning vereischt. Deze vergunning moet bij den gevolmachtigde van den rijks commissaris in de betrtffende provincie (Polizeioffizier) worden aangevraagd door tusschenkomst van den burgemeester van de gemeente, welke men wenscht te bezoeken. Gebleken is, dat in vele ge vallen dergelijke aanvragen niet tijdig worden ingediend. In dit verband wordt er op gewezen, dat tenminste veertien dagen voor het tijdstip van den aanvang van de reis de betreffende vergunning moet worden aangevraagd. Deze termijn behoeft echter niet in acht te worden genomen in spoedgevallen, b.v. ernstige ziekte of overlijden van familieleden en dringende zakelijke besprekingen* Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een padvindersriem. Veldw. Griep. Een zilverbon. G. F. vanTa- tenhove, Julianastraat 31. 1324 PRIJSOVERTREDERS BETAALDEN 6 TON BOETE. Te Arnhem hield mr. J. A. M. Pott, hoofd van de afdeeling prijsbeheersching een voordracht over prijsbeheersching. Hij deelde daarbij mede, dat van het oogen- blik van hun inwerkingtreding (13 Februari j.l.) af, tot en met 24 Mei j.l. de inspecdes voor de prijsbeheersching te zamen 1324 tuchtbeschikkingen hebben geveld waarbij aan boeten in totaal een bedrag vaq f 639 109 50 werd opgelegd. Uitvoerig ging mr. Pott in op de vraag of de organisatie van de prijsbeheersching aan het individu voldoende rechtszekerheid biedt. Hij meende deze vraag volmondig bevestigend te kunnen beantwoor den. Elke strafoplegging wordt voorafgegaan door een zeer zorg vuldig onderzoek. HET GEVONDEN VROUWEN HOOFD. De 58-jarige Amsterdammer, die in verband met het vinden van een vrouwenhoofd in het Mer- wedekanaal verleden week door de politie te Rotterdam is gearres teerd, verdacht van mo.ord op zijn echtgenoote (van wie het gevonden hoofd zou zijn) heeft voor den rechter-commissaris be kend, deze gruwelijke misdaad te hebben bedreven. Nadere bijzonderheden konden, terwille van het onderzoek, niet door de politie worden verstrekt. NAAR EEN ENGELSCHEN ZENDER GELUISTERD. Het Duitsche landgerecht heeft een zaak behandeld tegen een echtpaar uit Den Haag, dat er van beschuldigd werd in de maanden Dec. en Jan. eenige malen naar een Engeischen zen der te hebben geluisterd. Het echtpaar gaf de ten laste gelegde feiten t e. De Staatsanwalt vroeg voor ieder van de verdachten een boete van f3000 en inbeslagneming van het radiotoestel. De rechter ver oordeelde den man tot f1500 boete en de vrouw tot f 1000. waarin blijkens een D N B.- bericht o.a. gezegd wordt „De E'gelschen en de aanhan gers van de Gaulle hebben Sy ië aangevallen, dat volgens hun bewering door Duitsche troepen zou zijn bezet. Een zekt re mijn heer Catroux heeft een procla matie uitgevaardigd, waarin hij de bevolking der onder Fransch mandaat staande gebieden tot opstand tegen Frankrijk aanhitst. De Fransche regeering herhaalt, wat zij reeds verzekerd heeft, nl. dat zich geen Duitsche troepen in Syrië bevinden. Engeland pleegt derhalve een nieuwe, on gerechtvaardigde aanvalshande- ling tegen het Fransche imperium. Wij verdedigen dit imperium tot de uiterste grens van onze krach ten." Het Fransche ministerie van oorlog heeft Zondagavond om 22 uur 30 het volgende officieele communiqué uitgegeven over den Engeischen aanval op Syrië. „Van Palestina en Transjorda- nië komende Britsche troepen en strijdkrachten van De Gaulle heb ben op 8 Juni des ochtends de Levantstaten (Syrië en den Liba non) aangevallen. Volgens de eerste berichten, die zijn ontvangen, hebben sterke gemotoriseerde en pantsereenhe den, gesteund door artillerie de Syrische grens overschreden en trachten op de naar Damascus leidende wegen op te rukken en onze troepen van alle wapen- soorten, die door den niet te kwalificeeren Britsche en Gaullis- tischen aanval niet verrast zijn, doen dapper hun plicht. De ge vechten duren voort. Een B itsche zeestrijdmacht, be staande uit een pantserschip, twee kruisers en vijt torpedojagers, die ten Zuiden van Beiroet kruiste, heeft in de ochtenduren aan de Libaneesche kust een contingent betrekkelijk zwakke, met machine geweien bewapende strijdkrach ten gevangen genomen. Het luchtwapen van den tegenstander heeft zonder succes de vliegvelden van Damascus en Aleppo bestookt en dat van Rayak met machine geweervuur beschoten. Winterhulp Nederland, Den Haag No 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam.no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. STRIJD OM SYRIË BEGONNEN. Zondagmorgen hebben, naar de Britsche berichtendienst meldt, de strijdkrachten van de Gaulle de grens van Syrië en Libanon overschreden. Tezamen met Brit sche troepen hebben zij om twee uur in den ochtend den opmarsch ingezet. De troepen, die onder aanvoe ring staan van generaal Wilson, rukten op in de richting van Dzjebei Droes in het Zuiden van Syrië, waar zij in contact kwamen met de voorhoede der Fransche coloniale troepen. Zondagmiddag is Beiroet door de Engelsche luchtmacht gebom bardeerd. Blijkens een officieel Fransch commun qué bevinden zich Brit sche zeestrijdkrachten voor de Libaneesche kust, welke daar ook troepen aan land hebben gezet. De Fransche regeering heeft JH HW een communiqué gepubliceerd, hier blijkbaar sprake is van hij De Staatscourant bevat een be sluit van den Secretaris Generaal van het Departement van Alge- meene Zaken betreffende den .arbeidsdienst voor meisjes". Aldus wordt blijkens artikel 1 van dit besluit de betrtffende afdee ling genoemd van den Nederland- schen arbeidsdienst. Artikel 2 bepaalt, dat besluiten, beschik kingen en alle andere döor het daartoe bevoegde gezag gestelde of te stellen regelen betreffende den Nederlandschen arbeidsdienst niet van kracht zijn voor den ar beidsdienst voor meisjes, tenzij uitdrukkelijk anders wordt be paald. Gisteren is bij Ameland een Britsch vliegtuig door Duitsche jagers neergeschoten. TOKIO. De ochtendeditie van het blad Nitsji-Nitsji meldt, dat de volledige tekst der antwoord- nota van de Nederlandsch-Indi- sche regeering alsmede een bood schap van de Japansche delegatie in Batavia, waarin de regeering in Tokio om nieuwe instructies verzocht wordt, hier is ontvangen. Over den inhoud van het ant woord van Batavia bewaart men in Tokio evenwel een volkomen stilzwijgen, hoewel de pers van een „volledig onbevredigend ant woord* biijft spreken. Het blad Tokio Asahi Sjimboen verwijt aan Batavia opnieuw on oprechtheid en schrijft l Daaf jagen de kou er uit Doos 10 en 5Oct

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2