Bet gelei iao den kapitè. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen, No. 17. VRTJDAG 30 MEI 1941. 57e Jaarg. Pinksteren. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 79 Cent; franco per post 1,04 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Firma J. C VINK - Axel Bureau Markt 12. Telef. 56 - Postrekening 60263. Hoofdredacteur J. D. FREEKENHORST Prins Hendrikstraat 43, Axel ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 621.'," Centvoor eiken regel meer 12V2 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Kleine advertentiën 31 Cent. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Wegens het Pinkster feest verschijnt aanst. Dinsdagavond de AXELSCHE courant niet. Feest van gouden regen En seringen pracht. Als langs alle wegen Lentezönne lacht. t Brengt ge ons de tijding Dat de zomer komt, Ure van verblijding, Alle klacht verstomt? —o Licht dat uit de bronne Van Gods leven daalt. Wees voor ons de zonne Die ons pad bestraalt. Klink' door alle landen Heilig Pinksterlied. Waar uw gloed gaat branden Vreest het harte niet. o Feest van gouden regen En seringen pracht, Spreekt ge ons van zegen Die de wereld wacht? ROOSEVELT KONDIGT DEN NATIONALEN CRISISTOESTAND AF. Het D.N.B. meldt uit Washing ton President Roosevelt begon zijn aangekondigde redevoering met opnieuw de bewering te uiten, dat Duitschland naar de wereld heerschappij streeft en het Ame- iikaansche continent onder .sla vernij" tracht te brengen. Dit is het principieele .feit", waarop de politiek van de Ver. Staten wordt opgebouwd. Met in hOQge mate toegenomen kracht hebben FEUILLETON 6) „Ik zou u toch hel onderwerp van ons gesprek hebben mede gedeeld, maar dan had ik mevr. Turnsbridge ongehoorzaam moe ten zjjn. Thans zal ik u zeggen wat ik u te zeggen heb, en daarna zal ik op alle vragen antwoorden, die gij nuttig zult achten my te doen". Turnsbridge gaf met een hoofd knikje z\jn instemming te kennen en terwjjl hij met een treffend, doch schier spottend gebaar het portret van Ethel aan zyn borst drukte, hield hij om zoo te zeggen volkomen den adem in. „Het zal weldra twintig jaar geleden zijn", begon missWitts- by, „dat ik naar een betrekking zocht, toen op zekeren dag een advertentie in de DailyTelegraph my naar de bureaux van dat blad voerde. Ik ontmoette er een jonge, schoone dame, die een meisje van een twintigtal maanden in haar armen wiegde, de Ver. Staten en de andere Ame- rikaansche republieken thans hun weg in ,den toestand van dit oogenblik bepaald. Voor Amerika, zoo vervolgde Roosevelt, is de vrijheid der zeeën en de vrijheid van den handel een levensnoodzaak, daar het niet alle goederen, welke het voort brengt, zelf kan verbruiken. In dien Duitschland evenwel de overwinning behaalt, zou de Ame- rikaansche productie van de we reldmarkt worden afgesloten, ter wijl de „nazi-goederen" onbe lemmerd Amerika zouden binnen komen. Dit gevaar is thans reeds zeer groot, daar het grootste deel van Europa en een deel van Afrika door de spilmogendheden zijn bezet. Als het den spil mogendheden gelukt ook Dakar, de Azoren en de Kaap-Verdische eilanden te bezetten zou de oor log den rand van het Westelijke halfrond naderen. De techniek van dezen tweeden wereldoorlog plaatst de Ver. Staten voor veel grootere vraagstukken dan in den eersten wereldoorlog. De ver nietiging van koopvaardijschepen geschiedt thans over een veel grooter gebied dan toen, ja zelfs binnen de wateren van het Wes telijke halfrond. De snelheid, zoo verklaarde Roosevelt letterlijk, waarmede de koopvaardijschepen worden tot zinken gebracht, is driemaal zoo groot als het vermogen van de Britsche scheepswerven om nieu we schepen te bouwen. Ze is meer dan tweemaal zoo groot als de Britsch Amer.kaansche pro ductie van schepen op dit oogen- biik. Wij kunnen aan dit gevaar met behulp van twee gelijktijdige maatregelen het hoofd bieden door ons groote scheepsbouw- programma te bespoedigen en uit te breiden en ten tweede door ertoe bij te dragen de verliezen op zee te verminderen. Wij heb ben daarom onze patrouilles in de wateren van het Noordelijke en Zuidelijke deel van den At- lantischen Oceaan uitgebreid en wij vergrooten deze patrouilles Die dame, in den rouw gekleed, deelde my mede, dat zy mevrouw Glover beetle, dat zy weduwe en betrekkelijk rijk was, dat zy om redenen van het hoogste belang zich op het vasteland wenschte te vestigen, en dat de voedster, die zij noodig had, zich naar Monte Carlo zou begeven. Verder moest ik dadelijk met het kind via Folkestone op reis gean, en als men mij onderweg vragen deed, moest ik zeggen, dat dit kind van my was. Mevr. Giover zelve zou over Dover reizen en zich eerst te Monte Carlo by my voegen, in een hotel, dat zy my aanwees. Ik nam die zonderlinge voorwaar den aan, zonder er te veel over na te denken, en ik had geen reden my er mee geluk te wenschen. „Inderdaad, gedurende de lange jaren, dat ik in vertrou- i welyken omgang met mevrouw Glover geleefd heb, ben ik bijna nooit gelukkig geweest. Het lastige humeur van mevrouw, haar vlagen van opvliegendheid zouden my reeds in de eerste dagen van baar afkeerig hebben gemaakt, als ik mjj niet als een hond aao haar doentertje gehecht had. Ook miss E.bei had aich ,'URöl QezvïidVvuldefudd meer en meer met schepen en vliegtuigen. Het is algemeen be kend, dat de kracht van onze Amerikaansche vloot in het af- geloopen jaar aanzienlijk werd vergroot. Deze schepen en vlieg tuigen stellen ons op de hoogte van de aanwezigheid van aan vallende schepen onder water en op zee. Onze nationale politiek is thans als volgt Ten eerste: Wij zullen aan elke poging of bedreiging van Hitier om zijn heerschappij tot het Westelijke halfrond uit te breiden met alle ons ter beschik king staande hulpmiddelen en met krachtigen tegenstand het hoofd bieden. Met nadruk vol harden wij in de vitale noodzaak het „Hitlerisme" van elk punt der wereld verwijderd te houden, waarvan men zich als steunpunt voor een aanval op de „beide Amerika's zou kunnen bedienen. Ten tweede: Van het stand punt der volstrekte noodzaak uit zullen wij Groot-Brittannië elke eenigszins mogelijke hulp ver- leenen en evenzeer allen anderen, die aan het fascisme met geweld van wapenen tegenstand bieden. Alle andere maatregelen, welke noodig zijn om aan Groot-Brit- tanriië de noodige aanvoeren te doen toekomen zullen worden genomen en alle andere noodige methoden zullen door onze des kundigen bestudeerd en in daden worden omgezet. Vervolgens keerde Roosevelt zich tegen de tegenstanders van zijn politiek Hij kondigde aan, dat de regeering alle haar ter be schikking staande middelen zal gebmiken om aan elke storing in de productie van oorlogsmateri aal het hoofd te bieden. De president sloot zijn rede voering met de vo gende woorden: „Wij zullen niet aarzelen onze over het sombere en buitenge woon haatdragende karakter van haar moeder te beklagen. Haar kindsheid bleef gespeend van alle liefkozingen, alle zorgen, alle raadgevingen, die zoo'n heilzamen invloed op den aard der kleine kinderen uitoefenen". „Zy kende geen andere vreugde dan die, welke zy vinden kon in het gezelschap van een vreemdelinge, half gouvernante, half dienstbode, wie he ni^t vry stond haar naar believen te vertroetelen. Verwonder u dus niet, dat deze kleine lieveling weldra de haar leeftijd eigen onbezorgdheid verloren had en dat haar vroegrjjpe ernst my ongerustheid inboezemde. De zenuwziekte loerde op miss Ethel en reeds op baar vyftiende jaar had ik twee zieken te verplegen, de een heerschzuchtig, knorrig, tyranniek, wier kwaal het orga nisme ondermijnde de ander zwygend, in zichzelve gekeerd, aan lange en veelvuldige aan vallen van spelen onderhevig". Met het koortszweet aan de slapen was Turnsbridge uit zijn stoel opgestaan, en by liep met lange schreden door het salon heen en weer. De dame hield even op, wapens te gebruiken om aan een aanval het hoofd te bieden. Daarom heb ik den onbeperkten nationalen noodtoestand afgekon digd en de versterking van onze verdediging tot de uiterste gren zen van onze nationale kracht en bevoegdheid verlangd Tot de volmachten die presi dent Roosevelt verkrijgt door de afkondiging van den onbeperkten crisistoestand behoort o.a., dat hij radiostations kan sluiten of in beslag nemen, voor vervoer van troepen en oorlogsmateriaal voor rang eischen, handel in gelds waardige papieren verbieden, electriciteitscentrales en andere ondernemingen, welke voor de productie van munitie belangrijk zijn, kan overnemen. Hij kan alles door een persoonlijke pro clamatie uitvoeren, alleen voor een oorlogsverklaring moet het congres zijn toestemming geven. De president kan verder den Federal reservebanken voorschrij ven alleen zaken te doen op be sluit van het ministerie van financiën. Ook ligt het in zijn macht, tranacties in vreemde valuta te verbieden. Hij kan het vertrek van schepen van oorlogvoerende landen verbieden en ook schepen requireeren of aan schepen het vertrek verbieden, rechten h ff -n voor dringend noodzakelijke goe deren en de nationale garde als ook het leger in actieven dienst roepen. Reeds in 1939 werd de be perkte cristoestand afg kondigd Naar de meening van rechtsge leerden bestaat er geen duidelijk verschil tusschen de beperkten en den onbeperkten crisistoestand welke is afgekondigd, teneinde er op te wijzen dat de toestand ernstig is. (D.N B.) DE „BISMARCK" GEZONKEN. Het slagschip „Bismarck", dat in zijn eerste gevecht tegen een Britsche overmacht de „Hood" tot zinken bracht en de „King George V" beschadigde, had door een treffer in het voorschip aan snelheid verloren. Door een tor- „Ga tach voort, juffrouw Gert, ga voort, bid ik u 1" „Ia den laatsten tjjd was ons gemeenschappelijk leveD des te nmartelyker geworden, daar myn meesteres, tengevolge van be treurenswaardige speculat ën zooals zy verzekerde, of gelyk ik altyd geloofd hebals slacht offer van haar dwaze verkwis tiogen zich in een toestand, die aan armoede grensde, be vond wy waren geld schuldig aan den eigenaar der villa, die wy bewoonden, aan de leveran ciers, aan iedereen". „Myn hemel!" mompelde de kapitein, die nu alles begreep en wien het thans duidelyk werd, waarom hy zyn vrouw onder dien valschen naam van mevr. Glover niet had kunnen terug vinden, en waarom zijn dochter, tot de jaren van verstand ge komen, zich Dcoit erom bekom merd had kennis met hem te maken. „Ga voort, miss Gert, ga voort", voegde hij er bij. „Ik luister*. „De kosten van dokter en apotheker verslonden bet grootste gedeelte van onze schrale geld middelen. Het ergste was, dat da krachten van mevr Qltmr heem'n Da Nsderlanasche Pünsfii/er pedo die tijdens een luchtaanval op 24 Mei werd gelanceerd, ver loor het nogmaa's aan snelheid. Vierhonderd zeemijlen ten Westpn van Brest werd het schip op 26 Mei tegen 21'uur opnieuw door twee luchttorpedo's getroffen, waarvan er een het roer en de schroeven brak. Om 23.42 uur ontving het opp r- bevel van de marine van den vlootchef, admiraal Lütjens, het volgende rapport „Schip onbestuurbaar. Wij strijden tot de laatste granaat. Leve de Fiihrer." w.g. Vlootch'f. In den strijd tegen de vijande lijke zeestrijdkrachten, die lang zamerhand vers erkt werden, vocht het slagschip „Bismarck" tot het tenslotte op 27 Mei des ochtends het slachtoffer van de overmacht geworden is. O/er het laatste gevecht van het Duitscheslag- chip „Bismarck" wordt in een mededeeling van het opperbevel van de weermacht nog het volgende bekend gemaakt In den strijd tegen de langza merhand steeds versterkte vijan delijke zeestrijdkrachten vocht het slagschip „Bismarck" in zijn or.bestuurbaren toestand tot het eindelijk Dinsdagmorgen het slachtoffer is geworden van de overmacht van drie Britsche slag schepen, een vliegtuigmoeder schip, verscheidene kruisers en torpedojagers. De Britsche for matie zelf wordt sinds Dinsdag morgen door Duitsche gevechts vliegtuigen aangevallen. De gedachten van het geheele Duitsche volk zijn vol trots en rouw bij zijn in het zeegevecht bij IJsland zegevierenden vloot voogd admiréal Liiijens, bij het slagschip „Bismarck" zijn com mandant kapitein ter zee Linde- mann en bij zijn dappere be manning. snel afnamen en dat wy, miss Ethel en ik, niets konden doen om haar te verlichten Begreep de arme vrouw al het kwaad, waarvan zjj de min of meer onvrijwillige oorzaak geweest was Zeker wol, omdat zy van een korte afwezigheid harr dochter gebruik maakte om my haar geheim te ontdekken, my te zeggen, dat miss E hel het recht had haar te haten, daar het verhaal van haar gewaandpn weduwenstaat 1 ugenachtig was, dat zij om een kinderachtigheid haar man verlaten had en na<»r Monte Carlo was gevlucht, zonder dat hy het wist allemaal onwaarschijnlijke dingen van den kant eener andere vrouw, maar die, van baar kant, mij slechts half verbaasden*. Turnsbridge slaakte een zucht. Zy gat my trouwers uw na»m en uw adres op, kapitein, want zij had u niet uit het oog v r- loren en was van al uw zwerf tochten op de hoogte. Zy dro g my ook op u te ac rjjven, ten einde een samenkomst met u te verkrijgen, en grlas te my, mij vervolgens naar Dj. ppe te be geven, om u tot 6' si verzoening te bewegen*. (Wordt vwvalgaj AXELSCHE COURA elke plEK^/ ZUivert, verzacht.geneest DOOS SO - 60.TUBE 4-5 CT

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1