Binnenland. Landbouw. Buitenland. PostQironummers van de Winterhulp Nederland: Laatste Nieuws. Mr. M. M. Rost van Tonningen hield in de Duitsche taal een korte toespraak namens de Nederland- sche gasten. Onder de aanwezigen waren de generaal der vliegers Fr. Christi ansen en de commissaris-generaal minister dr. H. Fischböck. DE RIJKSCOMMISSARIS BEVORDERD. De Führer heeft den Rijk'com- missaris voor de bezette Neder- landsche gebieden, Rijksminister dr. Seyss-F quart, bevorderd tot S.S -Ooergruppenführer. De Führer heeft den Höheren S.S.- und Polizeiführer, Brigade- führer und Generalmajor der Po lizei Raut^r bevorderd tot S.S Oruppenfiih er en Oeneralleutnant der Polizei. het werk gesteld om voor be paalde producten over 1940 nog steun te ontvangen, omdat de prijzen niet bevredigend zouden zijn geweest. Naar thans van oificieele zijde is medegedeeld, zal om verschil lende redenen niet meer gerekend mogen worden dat op tuinbouw- steun 1940 niet meer kan worden terug gekomen, na de uitkeerin- gen die reeds hebben plaats ge vonden. AXEL 23 April 1941. De vorige week alhier gehou den collecte Winterhulp Neder land heeft opgebracht f 171,76. HET GROENE KRUIS. Hoofdpijn-Kiespijn V V i? Ttl ijrifiazdtfes MINDER VLEESCH. In de jongste persconferentie zijn mededeelingen gedaan no pens de melkdlstributie, de boter- rantsoeneering, de beperking van het vleeschverbruik en de aard appelenconsumptie. Kregen wij aanvankelijk vijf honderd gram vleesch (minus het been) per week en daarna per tien dagenop een nader te bepalen datum, doch vermoede lijk reeds vrij spoedig, zal laatst bedoelde termijn tot 16 dagen worden verlengd. Deze maatregel moet worden toegepast als wij niet op on-eco- nomiscne wijze een slachting willen aanrichten onder onze magere koeien. (De hoogdrach- tige koeien en d koeien, die in de volle melk staan, dienen in elk geval ontzien te worden). Alleen een koe kan gras en hoe malsch gras zal er binnen kort in de weiden zijn in vet en vleesch omzetten en daarom zal binnenkort deze strengere rantsoeneering niet te ontgaan zijn. Eerlang zal dan weer een kortere termijn van het vleesch- rantsoen mogelijk blijken. De maatregel, die ons nu te wachten staat, zal gepaard gaan met twee vleeschlooze dagen in restaurants. Overigens zal ter vervanging van het eiwit in het vleesch om de drie weken een pond peul vruchten ter beschikking worden gesteld. In het bijzonder bij combinatie met aardappelen of groenten kun nen peulvruchten volgens dr. Den Hartog als een vrij behoorlijke compensatie worden beschouwd. De verkoop van aardappelen blijft vrij, daar het tekort aan aardappelen slechts schijnbaar is en ontstaat door een zekere angstpsychose, die er de men- schen toe brengt grootere hoe veelheden in te slaan, dan noo dig is. ENGELSCHE BOMMEN. In het afgeloopen weekeinde vlogen verscheidene E.igelsche vliegtuigen boven ons land en op eenige plaatsen werden brisant- en brandbommen neergeworpen. De meeste bommen vielen op het vrije veld. Een aantal andere bracht echter schade te weeg. In een stad in het Westen van ons land kreeg een ziekenhuis een voltreffer. In de buurt van dit ziekenhuis werden eenige woonhuizen beschadigd en ver nield en ontstonden eenige bran den, die gelukkig snel gebluscht werden. Een molen en een paai opslagplaatsen werden in deze stad eveneens getruffen. Volgens de tot dusver ter beschikking zijnde gegevens zijn in deze stad 12 dooden en 15 licht en zwaar gewonde burgers te betreuren. GEEN TUINBOUWSTEUN OVER 1940 MEER. Door sommige tuinbouworga nisaties zijn onlangs pogingen in Vrijdagavond werd alhier in de Chr. landbouwschool de jaarver gadering gehouden van de plaat selijke afdeeling van de vereeni- ging Het Groene Kruis. Was het bezoek in vorige jaren steeds miniem, ditmaal was het al heel dunnetjesbuiten het bestuur waren slechts een 6 tal leden aanwezig. En dat van een ver- eeniging met ongeveer 1000 ledenMen stelt blijkbaar het volste vertrouwen in de beproefde leiding van Het Groene Kruis alhier en den goeden loop van zaken en dat verklaart misschien ook wel het geringe bezoek aan de jaarvergadering. Uit dat oog punt bezien, mag men dan ook niet concludeeren, dat de belang stelling en het medeleven voor het heilzame werk van Het Groene Kruis te gering is. Echter, het ware aangenamer, vooral ook voor het bestuur, wanneer dat mede leven ook eens tot uiting kwam in een drukker bezoek aan de jaarvergaderingen. Het openingswoord van den voorzitter, den heer A. E. C. Kruysse, stond in het teeken van de abnormale tijdsomstandig heden. Hij herinnerde aan de oorlogsdagen in Mei, die ook het werk van Het Groene Kruis niet onberoerd hebben gelaten. Hij sprak waardeerende woorden over het werk van de verpleegster tij dens die moeilijke dagen. Met zroote opoffering heeft ze veel werk gedaan tijdens die kritieke dagen en een woord van lof is dan ook wel op zijn plaats. De tuberculose-bestrijding vraagt veel fnancieele offers in deze tijder; gelukkig kon de vereeniging met steun vari andere instellingen veel hulp bieden. Spr. sprak de hoop uit, dat spoedig betere tijden mogen aanbreken. Hierna las de secretaris, de heer A. P. Ie Feber de notulen van de vorige jaarvergadering voor, welke werden goedgekeurd. Op het jaarverslag was vanzelf ook het stempel van den oorlog gedrukt. Het afgeloopen jaar bracht weinig goeds, helaas wel veel leed Gelukkig kon het werk op gewone wijze doorgang vinden, zij het dan ook meermalen onder moeilijke omstandigheden. De bestuurskamer van het wijkge- bouw werd als hulpziekenhuis ingericht en tijdens de evacuatie werd de zuster bijgestaan door hulp uit de geëvacueerde ge meenten. Gedurende het afgeloopen jaar werden door de zuster 3732 be zoeken afgelegd, waarvan 3340 voor Het Groene Kruis, 261 voor t.b.c. bestrijding, 108 voor zuige lingenzorg en 23 voor maatschap pelijk werk. 420 artikelen werden voor gebruik uitgegevenbijzon dere klachten kwamen niet voor. Het aantal leden bedraagt on geveer 1000 De Emmabloem-collecte bracht vorig jaar f 180 op. Het is nog niet bekend of deze collecte ook dit jaar weer doorgang zal kun nen vinden. De t. b. c.-bestrijding vraagt steeds meer aandacht en finan- cieele offers. 1 patiënt kon als hersteld worden ontslagen. Helaas zijn er thans reeds 7 patiënten, die zouden moeten worden uit gezonden. In het verslag werd dank gebracht aan allen die mede werking verleenden aan de t.b c.- bestrjjding. Gedurende de oorlogsdagen zijn ook In onze gemeente enkele burgers getruff n. Eerbiedig wer den de dichtoffers herdacht, die gevallen zijn door het oorlogs- 1 geweld. Tijdens de oorlogsdagen is ook weer duidelijk het groote nut van een vereeniging als Het Groene Kruis in het licht gesteld. Zoo werd in Mei de bestuurs kamer ingericht als hulpziekenhuis om waar noodig, direct hulp te kunnen bieden. Het verdag ein digde met een opwekking aan allen om krachtig mede te arbei den voor het heilzame werk van Het Groene Kruis. Hierna volgde het financieele verslag van den penningmeester, den heer L. P. Bakker. Deze ijverige functionaris werd door den voorzitter geluk gewerscht met zijn herstel van een ongesteld heid de voorzitter sprak daarbij tevens de hoop uit, dat de heer Bakker nog vele jaren tot heil van Het Groene Kruis werkzaam zal mogen zijn. De heer le Feber las de posten voor en hieruit bleek dat de totale ontvangsten voor Het Groene Kruis bedroegen f 3337,40 met inbegrip van het batig saldo van het vorig jaar ad f 535,35. De uitgaven beliepen f2771,62, zoo dat het goed slot f565,78 bedraagt Minder gunstig was de rekening voor de t.b, c.-bestrijding. De ontvangsten waren f 2937,53 en de uitgaven f 3216,86 nadeelig saldo dus f 279,33. De financietle commissie die de rekeningen had nagezien, had alles in orde bevonden, zoodat deze werden goedgekeurd. De voorzitter dankte èn secre taris èn penningmeester voor hun welverzorgde en uitgebreide ver slagen. Vorig jaar bedroeg de schuld nog f4000, thans is deze gedaald tot f 3900, daar een obligatie aan de vereeniging is geschonken. Tegenover deze last staat echter het bezit van gebouw en mate rialen. Bij de bestuursverkiezing, we gens periodiek aftreden van den penningmeester, den heer L. P. Bakker, werd deze herkozen. In de financieele commissie voor hpt nazien der volgende rt-kening werden benoemd de heeren K. Booij, J. D. Freekenhorst en A Th. 't Gilde. Bij de omvraag werd nog ge wezen op de wijze van bekend maken der jaarvergadering. De voorzitter antwoordde hierop dat reeds op verschillende wijzen gepoogd is meer belangstelling voor de vergaderingen te wekken, zoowel met convocatie's, biljetten en nu weer per advertentie, doch de opkomst derledenblijftminiem. Hierna sloot hij de vergadering met een woord van dar k voor de, zij het dan ook zeer geringe, opkomst. BOUWEN LANDBOUWHUIS- HOUDSCHOOL TE TERNEUZEN. Bij de te Goes gehouden aan besteding van het bouwen van een landbouwhuishoudschool aan de Leeuwendam aldaar waren laagste inschrijvers de heeren Gebr. Van der Poel teTerneuzen en Lamswaarde voor f 49 740. (Tem. Crt In de laatst gehouden ver gadering van den gemeenteraad van IJzendijke werd .met 4 tegen 3 stemmen besloten tot aanslui ting bij de Waterleiding-Mij. Z. Vlaanderen. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een rijwielbelastmgmerk. Veldw. Griep. Een werktasch. J. Wieland, Armendijk 16 Een portemonnale met inhoud. A. de Zeeuw, Pr. Hendrikstr. 29. DE STRIJD IN GRIEKENLAND Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren hier over bekend In Griekenland zijn de Duitsche troepen bij de achtervolging van den verslagen vijand ver voorbij Larissa naar het Zuiden doorge drongen. Andere strijdkrachten namen bij den opmarsch over het Pindos-gebergte naar het Westen den meer dan 1500 M. hoogen pas bij Metzovon. In Albanië hebben de Italiaan- sche troepen bij het oprukken op vele plaatsen de Grieksche grens bereikt. Het luchtwapen heeft aan de Grieksche oostkust Britsche troe pentransportschepen met goed resultaat bestreden. de voorboden. Met het meeste zaaigoed, dat rog niet in or.s bezit is, moeten we dus opschieten Zoo zaaien we omstreeks half April, voorloopig voor het laatst, spinazie, waarvoor we nu liever rond zaad nemen. Vroege bloem- koolplanten worden nog volop door kweekers te koop aange boden, evenals witte- en roode- koolplanten. De cultuur van kool levert op minder vruchtbaren grond, althans voor beginners, dikwijls teleurstelling op. Wie het toch wil doen, moet in ieder geval er om denken, dat kool- planten niet op dezelfde plaats komen waar het vorig seizoen reeds kool heeft gestaan. (Nadruk verboden.) Voor kleine tuinen. Winterhulp Nederland, Den Haag No 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam.no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. Zaterdag 19 April j.l. is te Middelburg de gewone jaarlijk- sche algemeene vergadering van aandeelhouders der Zeeuwsch- Vlaamsche Tramweg-Maatsch. N.V. en de Stoomtram Hulst- Walsoorden N.V. gehouden. Het verslag over 1940 met de balans en winst- en ve liesreke- ning zijn vastgesteld. Aan den heer C Wind van Merkesteyn werd op diens verzoek eervol ontslag verleend als Algemeen Directeur resp. Directeur, met ingang van een nader te bepalen datum. Voorloopig blijft deze dus met het algemeen beheer belast. De heeren Graaf Lippens en Baron Collot d'Escury werden herkozen als commissaris, terwijl de heer Wind van Merkesteyn te Axel (Drieschouwen) werd ge kozen tot commissaris in de va cature Ninane. Mr. G. P. J. M. de Kerf is door den rijkscommissaris her benoemd ais burgemeester van Sai van Gent, HET NIEUWE GERECHT: SUIKERMAIS. De Suikerm&ïs (niet te verwar ren met de gewone voedermaïs), als groente gebruikt, is geen „oorlogsvinding", maar is al sedert vele jaren een populaire groer te in Amerika, vooral bij de bewoners der Vereenigde Staten en bij de Canadeezen. In ons land zijn de soorten, die zich in dit klimaat met goed resultaat laten kweeken pas sinds de laatste jaren bekend Hoewel onder de gegeven om standigheden met ons stukje grond moet worden gewoekerd, is het toch de moeite overwaard om met Suikermaïs een proef te nemen, vooral, omdat met een kleine oppervlakte kan worden volstaan om ondervinding op te doen voor later. De soort, die in ons land tot nog toe het meest heeft voldaan is de „Golden Bantam". We kun nen de korrels omstreeks half April in een bakje of in bloem potten laten kiemen en zetten de jonge maïsplantjes na half Mei als ze behoorlijk „afgehard" zijn in den vollen grond op een zon nige plaats, steeds in groepjes van drie bij elkaar, waarbij de onderlinge afstand minstens 40 k 50 c.M. moet zijn. Dit voorkiemen is echter niet noodigde Suikermaïs kan ook in het begin van Mei direct in den vollen grond worden gelegd, óók in groepjes van drie bij elkaar, l1/» 2 c.M. diep. Bij het uit zaaien in den vollen giond kunnen de kolven omstreeks eind Augus tus worden geoogstdat is on geveer 3 weken later dan bij het vooraf opkweeken onder glas. Zoodra de kolven lichtgeel wor den, gaan ze rijpen. D,t is het moment, waarop ze afgesneden moeten worden. Over de berei ding zijn diverse recepten bekend. Voor het gebruik worden de zachte korrels gestoofd j tegen dien tijd zullen wij nog wel een volledig recept doorgeven. Wie een proef wil nemen, moet dus nu de Suikermaïs bestellen. V De lente zit in de lucht. Zoeter wind en korte regenbuitjes zijn Het D.N B. meldtin den af geloopen nacht hebben vrij sterke formaties Duitsche gevechtsvlieg tuigen aanvallen ondernomen op voor den oorlog belangrijke doel einden in Engeland. in de haven van Plymouth wer den zware branden waargenomen. Op de staatswerf had een ont ploffing plaats. De Japansche minister van buitenlandsche zaken, Matsoeoka, is hedenmiddag op het militair vliegveld te Tokio aangekomen. Ter verwelkoming waren o.m. aanwezig Prins Konoje en de vertegenwoordigers van Duitsch- land, Italië en Rusland met hun staven. Het D. N. B. meldt uit New-Yoik Naar de Associated Press uit Jeruzalem meldt, zijn koning Peter en de leden van het laatste Joego slavische kabinet per vliegtuig in Jeruzalem aangekomen. Naar uit Beiroet gemeld wordt, zou het vliegtuig, dat koning Peter naar Jeruzalem heeft gebracht, onderweg zijn aangevallen. Een minister zou daarbij om het leven zijn gekomen. De Londensche nieuwsdienst meldt, dat de Grieksche koning den post van minister-president ih handen heeft gelegd van mi nister Zuderos. Evena s de plotseling overleden minister-president Koritzis is ook Zuderos president van de Bank geweest. Hij is 59 jaar oud. Door een Amerikaansch oorlogsschip zijn op de Bermuda eilanden troepen ontscheept. Dit is de eerste maal in de geschie denis, dat op deze eilanden troe pen aan land zijn gezet. President Roosevelt zal tus- schen 10 en 15 Mei een bezoek brengen aan Canada. Sportnieuws. AXEL II-HULST 3-0. Axel II gaat, nu het elftal noodgedwongen om de compe titie te kunnen voortzetten, met enkele spelers van het eerste is versterkt, op het pad der over winning voort. Zondag moest Hulst hier met 3—0 het onder spit delven. Deze stand was reeds b(j de rust verkregen, toen onze stadgenooten den wind mee hadden. Hulst wist van het windvoor- deel in de tweede helft geen partij te trekken, hoewel een tegenpunt wei verdiend was. BUREAU YOEDSELYOORZIENING ZEELAND. AANGIFTE VOORRAAD OUDE 1NMAAKBOTER DOOR NIET ZELFKARNERS. De Directeur der Afdeeling Zuivelcontröle in Zeeland vestigt de aandacht van alle melkvee houders, veehandelaren en melk- slijters welke niet in het bezit van een geldige karnvergunning zijn op het volgende Ingevolge art. 6 lid 2 onder c van het Crisis Zuivelbesluit 19401 (boter) is het voorhanden of in voorraad hebben van boter zonder Helpen veilig en vlug. Doos I0en50ct.

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2