ói Be MD zoDder geheugen. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. No 5. VRIJDAG 18 APRIL 1941. 57e Jnarg, Firma J. C. VINK - Axel Buitenland. Een wondermiddel tegen PRIKKEL-hoest AKKERS Abdijsiroop Dit blad verschij it eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 79 Cent; franco per post 1,04 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 62VS Centvoor eiken regel meer 12Va Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Kleine advertentiën 31 Cent. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. DE STRIJD IN Z O.-EUROPA. De Paasciidagen waren voor de operaties aan het Zuidoostelijk front van groote beteekenis. Op 11 April heeft de rijksbe stuurder van Hongarije een pro clamatie tot het Hongaarsche volk gericht, waarin hij mededeelt, dat hij het Hongaarsche leger bevolen heeft, de Hongaarsche bevolking van het Zuid-Slavisch gebied, dat in 1918 door Hongarije werd af gestaan, tegen de anarchie in bescherming te nemen. In weinige dagen zijn de Hon garen erin geslaagd, de Servische grensversterkingen te veroveren en reeds een belangrijk deel van het aan Hongarije in 1918 bij het verdrag van Trianon ontroofde Hongaarsche land weer in bezit te nemen. Bulgarije heeft Dinsdag de di plomatieke betrekkingen met Joe go-Slavië verbroken. Het Bul gaarsche persbureau heeft hier over de volgende officieele mede- deeling verspreid. De Bulgaarsche regeering heeft heden de diplomatieke betrek kingen met Joego-Slavië ver broken. In de nota, welke aan de Joe- go-Slavische legatie is overhan digd, worden hiervoor de volgende beweegredenen aangegeven 1. De sinds het begin van deze maand door Joego-Slavische af- deelingen ondernomen onge gronde en niet uitgedaagde aan vallen op grensposten. 2. Luchtaanvallen van Joego- Slavische vliegtuigen op open Bulgaarsche steden, waarbij bur gers, vooral vrouwen en kinderen gedood werden, hoewel Bulgarije buiten het conflict bleef. 3. Leden van het Joego-Slavi sche gezantschap in Sofia onder hielden betrekkingen met woelige elementen, die onlusten en een staatsgreep voorbereidden. Dit bleek o.a. ook uit manifesten, welke in Joego-Slavië gedrukt FEUILLETON 24) „Drusil, je bent dus niet met afschuw vervuld Jebasettniet dat je je echtgenoot verloren hebt en een vreemde teruggekregen in zyn plaats?' „Neen, dat voel ik niet. In tegendeel, het is my, alsof ik een echtgenoot heb verloren, die genoeg van my begon te krygen en dat ik mijn verliefden brui degom teruggekregen heb van voor zes jaren. O, Gift, mjjn schat, het is wondertyk... ver schrikkelijk... zoo ontzettend als je maar wilt. Maar zie je niet in, hoe heerlyk het ook is Het verklaart alles, wat ik ge voeld heb van het eerste oogen- blik, dat ik je zag. Ik wist, dat er een geheimzinnige verande ring in je gekomen was, maar ik had er geen idee van, hoe groot die is hoe verrukkelijk I De laatste ellendige twee jaren schijnen uitgewischt te zijn... verdwenen als een mist in de zon, Je oogen stralen ai je iietde voor t»ij uit, 0, Giff, ja werden, naar Bulgarije gebracht en door de woelige elementen, waarmede zij in contact stonden, verspreid werden. Duitsche troepen zijn van Salo- niki uit in Zuidwestelijke richting opgerukt en hebben de achter volging van de Engelscheningezet. De Grieksche marineleiding heeft van de Engelsche admirali teit bevel gekregen, de Grieksche vloot te doen optreden ter be scherming van het op handen zijnde vertrek van de Engeischen uit Griekenland. In andere berichten wordt mee gedeeld, dat de inscheping reeds aan den gang is. Stockholms Tidningen meldt uit Istanboel, dat eenige Joegoslavi sche ministers per vliegtuig in Turkije zijn aangekomen om te „trachten het contact met de En geischen te herstellen". Volgens den Londenschen be richtendienst trekt het Grieksche leger uit een sector uit het Noord- Albaneesche front terug. De Grie ken moesten het gebied van Ko- ritza ontruimen omdat hun flank door den terugtocht der Joego- slaven open kwam te liggen. Naar de Londensche berichten dienst verder meldt, rukken de Duitsche troepen in Noord-Grie kenland verder op. Volgens de laatste Duitsche militaire berichten uit Griekenland is de inscheping var; h i Britsche expedi.ii corps op talrijke plaatsen aan de Grieksche kust begonnen. Reeds de Montag wees op de op merkingen van de Dai'y Mail, welke een voorbereiding vormden op deze mogelijkneid. De Daily Mail beriep er zich op, zoo schreef de Montag, dat men reeds vier maanden geleden in Engeland gewaarschuwd heeft tegen het zenden van Britsche troepen naar het vasteland, aangezien alle kan sen op het vasteland aan Duitsche zijde zijn. De juistheid van deze waarschuwing wordt nu bewezen. Engeland, aldus de Daily Mail volgens deze citeering verder, moet zijn stellingen op den Balkan hebt sedert jaren my niet zoo in je armen gekneld, my gekust, mija ziel tot je eigen gemaakt als nu Haar stem beefde. Giftord sloog de armen om haar heen en drukte haar aan zyn hart. Het leek hem alsof zy in een soort van paradijs waren. Hoofdstuk 6. De dag brak aan en werd verwelkomd door een koor van vogels, want in deze streken is de zomer slechts een volheid van de lente. Op dat groene schier eiland vermengt zich de zeebries met de geuren van pjjnboomen en bloeiend struikgewas, Dro gend zeewier eD de zoute uit wasemingen van het zeewater vereenigen zich tot een verzach tend slaapmiddel. Ben kerkklok luidde in de verte en deed Gifford ontwaken. Langzaam en aangenaam was die ontwaking van elke levens- cel, iedere zenuw in hemhet was de geest die tot bewustzijn komt eer het lichaam ontwaa&i en die alles om zich heen be schouwt, zonder dat de lichame lijke aftaiding hem stoort. Hij was benieuwd of iets van sija geheugen tot hm terug zoo snel mogelijk ontruimen, aan gezien het ze nooit kan houden. De Bcrlijnsche bladen van Woensdagavond vermeldden met grooten opmaak het feit, uit het weermachtsbericht, dat het den Duitschen troepen gelukt is met een deel der Britsche troepen in gevechtscontact te komen en dat de vlucht van een deel der Brit sche troepen naar Egypte ver hinderd was. De oprukkende Duitsche troe pen hebben, naar. het D.N.B. van het Grieksche oorlogsfront ver neemt, door een scherpe achter volging met den vijand strijd ge leverd. De Engelsche eenheden, die het voornaamste deel van het in Griekenland aan land gezette Engelsche expeditieleger op zijn terugtocht moesten dekken, pro- beeren op verscheidene plaatsen tegenstand te bieden. De Engel sche propaganda-actie tracht den Engeischen terugtocht te verdoe zelen door te beweren, dat nieuwe Britsche troepencontingenten naar Griekenland gestuurd worden. Deze bewering wordt door de feiten duidelijk weerlegd. Op 14 April heeft een sterke Duitsche gevechisformatie op verrassende wijze schepen in den Piraeus aangevallen. Door talrijke voltreffers werden vier groote transportschepen met tezamen 32,000 tot 40,000 brt. tot zinken gebracht en 8 andere schepen zwaar beschadigd. Den dag daarop volgde reeds de met even groote hevigheid ondernomen tweede aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers. Na door het hevige Engelsche luchtdoel geschut te zijn heengedrongen, ondernamen de Duitsche vlieg- tuigbemanningen doeltreffende aanvallen op de Britsche trans- portvloot. Voltreffers veroorzaak ten aanzienlijke verwoestingen. Verscheidene schepen stonden in lichterlaaie. Andere vaartuigen vertoonden zware slagzij. Op de brandende schepen ont stonden veelvuldig hevige ont- gekomon was gedurende de donkere uren, die toch voor hem zoo heerlyk waren. Hij gevoelde zich verheugd, dat bet niet het geval was. Hy dacht, dat Drusil nog sliep, maar toen by zich voorzichtig in baar richting omkeerde om beter haar schoonheid te bewon deren, werden haar armen op geheven en zyn hoofd naar haar boezem getrokken, totdat hun lippen elkander ontmoetten. „G fford, schat, is het terug gekomen „Geheugen „Ja." Haar stem was angstig. „Neen, lieveling." „Daar ben ik blij om. Het is beter zoo. Och, eigenlijk zyn herinneringen slechts zoet om hetgeen er aan vast zit. Den heelen nacht heb ik de vrees gevoeld, dat ik zou wakker worden en dat het allemaal maar een droom zou blijken te zyn.. maar, dat je my zóó bemint... zooals voorheen." „Drusil, het zou geen verschil meer uitmaken. Het zou het zelfde zijn, ot ik mij iets herin nerde of niet. Het is niet alleen het verlies van geheugen, er is een heeleboel gewonnen,* zeide GiiLrd» ploffingen, zoodat hier ongetwij feld munitie explodeerde. Bij dezen tweeden aanval wer den 9 transportschepen met te zamen 60,000 tot 70,000 brt. door brisant- en brandbommen zwaar beschadigd. Het gezamenlijke resultaat van deze beide krachtige aanvallen op de Britsche transportvloot in Zuid-Griekenland omvat het totale verlies van 4 groote transport schepen, terwijl 17 vaartuigen beschadigd werden en in brand geraakten. Het lijkt wel uitgesloten, dat i deze schepen thans nog voor de inscheping der Britsche expeditie strijdkrachten gebruikt kunnen worden. JAPAN—RUSLAND. Zondagmiddag is in het Kremlin te Moskou een neutraliteitspact iusschen Japan en de Sowjeiunie onderteekend door den Japan schen minister van buitenland- sche zaken, Matsoeoka, en den Sowjet-Russischen voorzitter van den raad van volkscommissaris sen en volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotow De kern van het Japansch- Russisch neutraliteitspact luidt als volgt Het Japansche Rijk en de U. S.S.R., bewogen door den wensen tot versterking der vreedzame en vriendschappelijke betrekkmger, die tusscden de beide landen beslaan, hebben besloten een neutraliteitspact te sluiten en zijn wederkeerig 't volgende overeen gekomen Art. 1. De beide hooge con- tracteerende pariijen komen over een de vreedzame en vriend schappelijke betrekkingen tus- schen haar te handhaven en elkanders territoriale integriteit en onaantastbaarheid te eerbie digen. Art. 2. In geval een van beide hooge contracteerende pariijen het voorwerp wordt van mil taire actie door een of meerdere derde mogendheid(heden), zal de andere partij gedurende de geheele peri- „Toch ben ik bang geweest,* fliisierde zy. Dus hier, dacüt G ffzrd, was een nieuw wonder. Drusil, in plaats vau die verloren herinne ringen te betreuren, was er bly om en vreesde alleen, dat zij weer ontwaken zouden. Wie zou dat hebben durven voorzien Z ker niet dokter Mc lntyre, die beroemde specialist in ziels ziekten. Maar hy had niet alles geweten. Ot ais hy het vermoed had, was hy een zeer handig man. „Dat donkere punt," hernam G fford, „zal wel eenige bezwa ren meebrengen. Ik weet geen sikkepit van die groote zaak van my. En wat erger is, ik ben er niet zeker van, dat ik er iets om geef. Als er niets tusschen- b ide komt, wil ik die ook voor goed opgeven „Laten wy dan bopen, dat er niets gebeurt,' fluisterde Drusil. „Ik heb die zaak al zoo lang verafschuwd.' „Maar," ging Glfljrd voort, „ik voel my eigenlyk als een bedrieger. Wat is mjjn toorn waard tegen die portretten en die andere dingen ginder, ais ik er hoegenaamd geen gezegende,,, ol liever vloekwaardige harm» is de vanouds btprotfde Akkir's Abdijsiroop, daar de werking m hoofdzaak berust op de genees kracht van reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Apo theker Dumont heett daaraan nu toegevoegd de resultaten der he- dendaagsche wetenschap. Nóg meer dan vroeger is nu het beproefde hoest- geneesmiddel Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger 't gebruik. ode van een dergelijk corflictde neutraliteit in acht nemen. Ari. 3. Het onderhavige pact zal van kracht worden van at den dag der voiirekking vau zij rati ficatie en het zal geldig zijn voor den tijd van vijf jaar. Art. 4. Htt onderhavige pact gal zoo spoedig mogtlijk worden zeratificeerd. Tegelijk met de onderteekening van net paci hebben de regee- ringen van Japan en Ue Sovjet- Unie een gemeensennppcijKe ver klaring uitgegeven vau de vol gende streK&mg De regecring van het Japansche Rijk en de regeeriug der U.S S R. eerbiedigen, teneinde de vreed zame, vriendschappelijke, tus- scnen haar beslaande betrekkin gen te verzekeren op de basis van den geest van het tusschen de beide landen gesloten neutra liteitspact, van de zijde van het Japauscne Rijk en de territoriale integriteit en onscnendbaarheid van de Mongoolsche volksrepu bliek, en van de kant van de Sovjet-Unie de territoriale inte griteit en onschendbaarheid van het keizerrijk Mandsjoekwo. nering aan heb. Eu toch heb ik dat alles voor goed vaarwei gezegd." „Weet je wat my vannacht in de gedachten kwam „Wat aan?" vroeg Giftard angstig. „Ik geloof, G.ff, dat die ver andering ai over je is gekomen voor je val. Het kan gekomen zyn, toen je in het vliegtuig be merkte, dat Ned stomdronken was en dat net vliegtuig niet meer naar het stuur luisterde. Misschien heb je toen gevoeld, dat je niet levend uit aatavontuur zou komen en had je een van die openbaringen, zooais dikwyis voorkomt by drenkelingen, eer zij voor goed zinken. De duis tere gordynen waren op zij ge schoven en je zag oe dingen zooais ze waren. Je kreeg het begrip van hetgeen inderdaad waarde heeft... je Iietde voor toy en de myne voor jou eu de ietde die wy voor onze kinderen hebben.,. Dat alles verbiet zien boven de hartstochten, die je verstrikt hadden. M sscniea heb e toen m je hart een 1 oort v»u overeenkomst gesloten, eet. fler gebracht, een belette ge am,* {H.at AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1