IVOROL: De Kwaliteits-tandpasta. Be man zonder geheugen. Lusielcos? '/MKEjfiMS Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen. No. 4. VRIJDAG 11 APRIL 1941. 57e Jaarg, Firma J. C. VINK - Axel Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 79 Cent; franco per post 1,04 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 621 s Centvoor eiken regel meer 12Vs Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Kleine advertentiën 31 Cent. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Wegens het Paasch- feest verschijnt aanst. Dinsdagavond de AXELSCHE COURANT niet. DE MILITAIRE POSITIE VAN ZUlÜ-sLAVIË. Wie de landkaart beziet, reali seert zichsonmiddellijk de moei lijke positie van Zuid-Slavië. In het Westen een lange kust, be- spoeld door wateren, waarin de Italiaanscne vloot, dank zij de bcheerscning van de Straat van Oiranta, den scnepter zwaait; vervolgens een goede tweedui zend kilometer landgrens met staten, die zien óf onmiddellijk met Zuio-Siavië in oorlogstoe stand bevinden Duitschaud en Italië óf aan de oorlog voering tegen Zuid-Slavië ais opmarschgcbied ten dienste staan Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Albanië en slechts in het Zuiden een paar honderd kilo meter grens met het vriendschap pelijke en thans geallieerde Grie kenland. Zoo gtïsoleerd was deze ligging reeds oij de Italiaansche bezetting van Albanië, welke precies twee jaar geleden voltooid werd, dat de Westelijke mogend heden bij haar haastig ingezette garantiepolitiek Zuid-Slavië maar afschreven, hoewel de buurlanden in het Oosten toen nog een neu trale flaukdekking vormden. Stel lig was daarbij ook de geringe geestdrift voor garanties bij de toenmalige machthebbers in Bel grado in het spel, maar deze hou ding moest mede worden herleid tot het inzicht in de moeilijke uitvoerbaarheid der garanties we gens Zuid-Slavië s isolement. De legeeting in Belgrado heeft der halve met vallen en opstaan, naar in de Duitsche document publicaties zal worden aai getoond haar onzijdigheid bewaard en intusscher. zich ervan doordron gen dat zij op zichzelf zou zijn aangewezen. Groote inspanning heeft men zich daarom in deze FEUILLETON 23) Toen de kinderen verdwenen waren, zei Drusil„Beste tnao, je moet nu werkeljjk wat rusten. Er is zooveel, dat ik zou willen nooren... hoe je zoo opeens bent opgestaan, je gekleed hebt en op die eigenaardige wyza bent weg geslopen. Dokter Me Iutyre vertelde mij niet veel, toen by met mij teletooeerde. Alleen, dat je absoluut gezond eu gaai scheen te zjju, geheel normaal, behalve zekere groote gapingf-n in je geheugen. Kom mee en vertel my er alles van, schat." Zy sloeg den arm om hem beeu en ging naar de trap. Terwjjl ze die opklommen vroeg Giflord „Hoe is net met dien kerel, die met mjj in het vlieg tuig was „Ned? O, die is alweer in orde, dank aan jou Dat was weer juist iets voor jou, om hem ten koste van je eigen kans overboord te zetten. Ik vermoed, dat in zulk een crisis al wat pamuriyk is ia den geest va» twee jaar voor de landsverdedi ging getroost en in het bijzonder sedert de groote veranderingen in de buitenlandsche politiek der Oostelijke buurlanden heeft de heele Zuid-Slavische volkshuis houding in het teeken van de oorlogsbehoeften gestaan. Eigen lijk kon men wel zeggen, dat in Zuid-Slavië de laatste maanden een volledige oorlogseconomie was georganiseerd, waarbij de civiele overwegingen geheel op den achtergroi d stonden en welke zich ook had doorgezet tegenover de geenszins invloedlooze kringen wien een dergelijke straffe leiding van bovenaf weinig welkom was. De landkaart spreekt in deze dus niet het laatste woord en men moet bij een beoordeelen van Zuid-Slavië's strategische positie ook velerlei inwendige factoren in aanmerking nemen. Waarvan de kaart bijvoorbeeld geen duide- lijken indruk verschaft, is de na tuurlijke terreingesteldheid, welke soortgelijke militaire moeilijk heden oplevert als indertijd in het geval van Griekenland alle niet ter zake kundigen in verba zing hebben gebracht. Servië, Albanië, Griekenland en een deel van Bulgarije vormen samen hangend bergland, welks Noord west-Zuidoost dalen en bergkam men nog hun voortzetting vinden onder het oppervlak van de M.ddellandsche Zee. De Aegtï- sche eilanden vormen de hoogste gedeelten van de door de zee overspoelde uitloopers van dit Zuidoost Europeesche bergland. Het begint ruw genomen bij de breedteiijn over Belgrado en mar keert daarmee tevens de grens tusschen het volk van de vlakte de Kroaten en het bergvolk der Serviërs. Dii verschil in woon plaats heeft wel het meest den stempel gedrukt op beide volken in hun onderling contrast. Eeuwen Hongaarsche heerschappij aan den eenen kant en eeuwen Turke;-.tijd sommige menschen aan het werk gaat en dat bij dan niet denkt aan vrouw of kinderen. een soort van instinct, eigenlijk een Beau Geste." „Daar ben ik niet zeker van," antwoordde G fiord. „Mijn leven scbynt te bestaan uit Beaux Gestes, en andere... die niet zoo mooi zjjn." „Waar heb ja toch die nieuwe stem opgedaan... zoo flink en zoo helder Ea hoeveel heb je inderdaad vergeten „Meer, dan je met mogelijk heid kunt bestflen, Drusil, dan je misschien zou kunnen geloo ven. Dit alles is geheel nieuw voor myik zie dit huis en alles wat daarin is, voor de eerste maal „Dat is toch niet waar, Gif ford 1" Zjj hield stil boven aan de trap ,Hoe kon je je huis en je omgeving vergeten en zelfs je niet herinneren watwjjzyn... en je zelf...? Waar is dokter Mc Imyre „Hij vond het beter my achter te laten aan de poort en ging naar het hotel om niet den indruk te geven, dat ik teruggebracht werd door een specialist. Er stonden eeoige reporters aan de buiideur. Ik heb buo aileea anderzijds mogen diepgewortelde verschillen in de tradities van de samenleving hebben achtergelaten maar het is toch in de eerste plaats het afgezonderde leven in de bergen geweest, dat aan de Serviërs, de typische hardheid en weerbaarheid heefl gegeven, dat hen zoo merkwaardig van de zich van hoogere cultuur en daarom steeds verongelijkt voelende Kroa ten onderscheidt. De overige ver schillen kan men daarnaast van secondairen aard achten, de taal verschillen lusschen de Zuid- Slaven van de vlakte, die zoo lang in het Habsburgrijk hebben deelgenomen aan de Europeesche samenleving en het volk van de bergen, zijn niet van groote be- teekenis en ook de godsdienstige verschillen tusschen het katholi cisme van Rome in hel Noorden en het katholicisme van Buzantium in het Zuiden spelen geen door slaggevende rol. Bij een strate gische beschouwing kan nu stellig de onderscheiden geaardheid van beide volken niet voorbij worden gezien, ook al htbben üe Kroa tische leiders, die men op het oogenblik zonder twijfel nog re- prensentatief voor de groote meer derheid van het Kroatendom mag achten, zich door hun toetreding tot de regeering achter de Zuid- Slavische nationale politiek ge steld. Zooals de betgen de militaire kwaliteiten der Serviës hebben gevormd, scheppen zij ook de natuurlijke bescherming van dit volk in zijn samenleving mei Kroaten en Slovenen. Ook Slo venië is een hoog bergland, waar door maar enkele passen Zuid- Slavië binnen voeren Van Duitschland uit (en daarop valt onder de huidige omstandigheden de meeste aandach') zijn het de toegangswegen van Villach over den Wurzenpas, van Klagenfurt over den Loiblpas en van Volker- markt over een Seebergsattel. verteld wat geschikt was om gedrukt te worden. Ik denk niet, dat een van hen my als normaal beschouwde." „Welk gedeelte vanje, G;fï?" Drusil bleet staan aan de deur van hun slaapkamer en keek strak in zyn gezicht. „Wat heb je achter gelaten, lieveling?" G.fLrd duwde haar zachtjes de kamer in, ging achter haar binnen en sloot de deur. Drusil draaide zich om en keek hem verschrikt aan. „Giff, weet je wel, dat je nu precies bent als direct na ons trouwen? De uitdrukking van je gezicht, de blik in je oogen, teeder en vurig, de klank van je Btem en zelfs de manier, waarop ja spreekt. Er is dezelfde beslistheid over je, die noch scherp, noch snoevend is. Ik bemerkte het op hetzelfde oogen blik, dat je met Kenny sprak. Het was als een echo van mjjn G van jaren geleden." „Dat juist teekent my geheel, Drusil. Ik ben een echo. Je moet je voorbereiden op een schok ot misschien is het beter voor je niet voorbereid te zyn... ik herinner my niet het minste van hetgeen ik gezien, gedaas of gekaud heb sedert dai dsggiuk Dan volgt verder naar het Oosten toe de in hoofdzaak vlakke Hon gaarsche grens, die zich beter tot een opmarsch leent. In de Duit sche krijgsberichten is dan ook al de Mur genoemd, een rivier, welke over eenige lengte de Hongaarsch-Zuid Slavische grens vormt oin zich vervolgens m^t de Drave te vereenigen. De Duitsche troepen moeten hier reeds den overtocht volbracht hebben. Zeer moeilijk zal ook de Zuidgrens van Hongarije te verdedigen zijn, welke tezamen met de Roemeensche grens en den Donau de laagvlakte ten Noorden van Belgrado insluit. Hierdoorheen stroomt de Tneiss, die bij Szeged van Hongaarsch op Zuid-Slavisch gebied komt. Verder naar het Zuiden beginnen de bergen, slechts bij de IJzeren Poort door den Donau doorbroken en blijven tot aan Gritkenland een bescherming vormen van de Zuid-Slavische oostgrens. Niet ver van deze grens kan het ver keersknooppunt Nisj nog een ge wichtige rol in de operaties spelen. De Albaansche grens die twee jaar geleden na dc bezetting van Albanië de Zuid-Slavische mili taire leiding voor nieuwe proble men stelde, vormt thans waar schijnlijk niet het moeilijkste vraagstuk van de defensie, maar zal omgekeerd de Italiaansche militaire autoriteiten nopen hun aandacht te verdeelen over twee fronten, in het Zuiden het G tek- sche front en in het Noorden de verdediging van de posities in de Montenegrijnsche bergen. Hier, in den sector van Scutari, niet aan de Oostgrens van Albanië, ligt de waarschijnlijkste moge lijkheid van een Zuid-Slavischei aanval. In het Westen ten slotte geeft de Adriatische zee, waar dt Italiaansche marine in de meer derheid is, weliswaar weinig ge legenheid tot operaties van de Zuid-Slavische vloot, welker voor naamste basis de reeds door de Italianen gebombardeerde oorlogs haven Kotor is, maar biedt de hooge Dalmatijnsche kust met op het poloveld jaren en jaren geleden... eer ik je ontmoette." Drusil ontving die verklaring zooals men zou kunnen ver wachten, dat is, dat haar geest die enkel gedeeltelijk kon ont vangen en verwerken Ea zelfs dat gedeelte werd niet geheel aangenomen als de waarheid. Zy zag er meer beteuterd dan verschrikt uit, maar tot G;ff jrd's greazelooze verlichting leek zy niet erg temeer geslagen. „Maar G ff," protesteeede zij, „als dat inderdaad waar is, boe kon je dan my en de kinderen je herinneren „Drusil, ik herinner my niets. Ik zou je dat niet zoo willen zeggen, maar ik zie duidelijk in, dat ik het moet doen. Maar het is werkelijk Diet zoo erg als je denkt. Geestelijk ben je een volkomen onbekende voor my, maar het scbynt, dat ik in mijn hart my je herinner." „Maar de kinderen „Op dezelfde wjjze Ik speelde geen rol zooeven, toen ik jelui drböa beneden ontmoette. M kar in jouw geval was het verscml lend. Ik was pas tot bewustzijn gekomen, toen je met de ver pleegster of directrice in mijn kamar in Bat ziekeehuis bt.su haar vele eilandjes goede verde digingsmogelijkheden. Uit dit alles zou men kunnen opmaken, dat Kroatië het meest wordt be dreigd en dat het Zuid-Slavische leger zich vrij spoedig zal moeten bt palen tot de verdediging van het eigenlijke Servië en Monte negro. De Duitsche opmarsch van Bulgarije uit schijnt zich op het oogenblik niet direct tegen Zuid Slavisch gebied te richten, maar zich te concentreeren op de verovering van den Rupol-pas aan de Zuidgrens van Bulgaiije nabij hit Slrumadal. (N. R. Crt.) REDE VAN CHURCHILL. De Britsche minister-president, Churcmil, heeft Woensdag, naar Reuter meldt, in het Lagerhuis een rede over den polilieken toestand gehouden. Hij begon met te zeggen, dal het verlies van Benghazi en de terugtocht, die noodig is geworden noor den Duitschen opmarsch in Cyrenaica, in hoofdzaak slechts tt octreuren zijn wegens hel kostbare vlieg terrein rondom Benghazi, dat thans in handen van den vijand is gevallen. Overigens zou de Britsche regeering, met het oog op het steeds dreigender wor dende gevaar op den Balkan, zich er over verheugd nebben, indien de Engelsche opmarsch bij To- broek gestaakt zou zij i. Nu de Duitsche pautsertroepen in Cyrenaica in den strijd zij i gebracht, moeten wij ons voorbe reiden op h .rde en moeilijke ge vechten. Niet alleen voor de verdediging van Cyrenaica, maar ook voor de bescherming van gekomen. Ik deed ot ik niet by kennis was, om iets te hooren over hetgeen er geo^urd was. Is beschouwde je, terwyl je daar aan het venster zat, terwyl ik er volstrekt geen iaee van ha-', wie je was, my niet eens herin nerde je ooit in myn le««=n gezien te hebben. Maar myn hart wendde zich op dat oogenblik tot je en ik werd verli. ld op je." „Maar, G ff, dat is ongehoord, nauweiyks te gelooven. Ea waarom stond je toen op, kleedde je aan en sloop weg?" „Omdat ik je hoorde spreken over ja echtgenoot Ik dacht natuurlijk, dat dat iemand anders was. Pas toen ik dokter Mc luiyre sprak, hoorde ik dat ik zeven jaar van myn leven ver loren heb. Aties, wat in dien tyd gebeurde, is als een onbe- senreven blad voor my Maar toen je daar zat en ik naar je keek en naar je stem luisterde, toen ontwaakte myn licide voor je Ia plaats van schrik, versla, geuheid, afzijdigheid te toonen, riep Drusil verrukt uit: „Maar, G ff, als dat waar is, dan ben je weer zoor mjj, zooais ja was op den dug, aai wij trouwden I" 1 twrvgildi ELSC COU Moe en afgemat thuisgekomen Neem vlug een "AKKERTJE"! U is dan spoedig weer frisoh Jtn fit, als door een wonder I

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1