De man zonder geheugen. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h-Vlaanderen. No. 3. DINSDAG 8 APRIL I94L. 57e Jaarg Firma J. C. VINK - Axel Onze oorlogsgewonden. Rheumatisclie pijnen. Oproep van den Fiihrer aan het Duitschd volk. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 79 Cent; franco per post 1,04 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ÊN van 1 tot 5 regels 621/2 Centvoor eiken regel meer 121/i Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Kleine advertentiën 31 Cent. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag li ure. Als we in de rustige dagen, die wij thans hier, ondanks het vreeselijk wereldgebeuren, bele ven, onze ged chten eens den vrijen loop geven, gaan zij zeker vaak uit naar hen, die tengevolge van hun vetwondingen nog niet in den huiselijken kring konden terugkeeren. Velen zullen dan ook gaarne een en ander omtrent deze oor logsslachtoffers vernemen. Het totaal aantal gewonden, dat thans nog wordt verpleegd, be draagt ongeveer 550. Van dezen bevinden zich ruim tweehonderd in het militair hospitaal te Utrecht, driehonderd in Den Haag, twintig in Amersfoort en nog eenigen verspreid over verschillende plaat sen van ons land. Kolonel Broeders, chef van het Militair Hospitaal te Utrecht gaf op een persconferentie interes sante mededeelingen, over de ge wonden, die onder zijn hoede zijn gesteld. Aan het „D. v. Zeel." ontleenen wjj hierover het volgende in Mei 1940 waren hier 700 gewonden, 475 mannen zijn thans ontslagen en er resteeren dus nog ruim 200. Twee derde van dit aantal is dus in 9 maanden tijd zoover genezen, dat zij naar huis konden. Wij zijn tevreden, de geest onder de .jongens" is best. Ze hebben hun lijden als mannen gedragen en wachten geduldig op den dag dat ze ook naar huis kunnen gaan. Aldus kolonel Broeders. Bij hem zaten zijn beide .adjudanten", kapitein A A. v. d. Lip en de .gewonden moeder" mevrouw J. G. van Wakeren. Zij vertellen om beur ten over hun ervaringen. Uit hun woorden spreekt een warm hart en een groote liefde bij de vervulling van deze zware taak. De aard der kwetsuren loopt zeer uiteen. Er is een kaart systeem gemaakt van alle pa tiënten, die oorlogsslachtoffer wa ren, waarop direct het geheele FEUILLETON 22) Zyn geheele ziel stortte zich uit io die omhelzingen, al waren het dan ook vreemden voor hem, die hy toch zoo innig beminde. Toen werd hij bij de schouders gegrepen en op armslengte ge houden tegenover een gelaat, nog nat van tranen, waarin een paar verrukkelijke, donkerblau we oogen hem toelachten en hem tot in zijn ziel onderzochten. Nu bemerkte bij, dat Drusil schoon en bekoorlijk was, meer dan hij het zich had kunnen voorstellen. Daar was geen kunstmatigheid in ot aan haar, zjj was echt tot in de kern van haar persoon echt zooals een kerstdiner echt is voor den hongerigen jager, als de tatel niet slechts beladen is met voedsel, maar versierd met bloemen. .Maar je ziet er uitstekend uit, schat, veel beter dan vroeger. Jonger, sterker, levendiger dan ooit. En je bent nog al den heelen nacht op reis geweest 1* „Ja, Drusil,* sai G fiord, .maar ziekteverloop is to zien. Het meest kwamen verwon dingen aan de ledematen voor, in 32 gevallen moest kaakchirur- gisch worden ingegrepen en er waren 44 ooglijders. Vijf oorlogsgewonden zullen het daglicht niet meer zien. Hun oogverwondingen waren van dien aard, dat zij blind werden. Drie van hen krijgen thans een be roepsopleiding van de A.V.O., waardoor ook zij een plaats in de maaischaopij zullen kunnen vinden. In 90 gevallen moest een arm of een been, soms beide armen of beenen geamputeerd worden. Alles wordt in het werk gesteld om ook dezen zoo goed mogelijk op de been te helpen. Tweemaal wordt een prothese gemaakt d.w.z. tweemaal wordt een kunstledemaat ontworpen. Deze kunnen van aluminium, hout of leer gemaakt worden. Men maakt ze thans in een eigen ate lier van het Militair Hospitaal van lindenhout en leer. Deze zijn niet al te zwaar en zeer goed. De neurologische afdeeling. Ernstig zijn ook de gevallen van neurologischen aard. Vijf en veertig waren er bij wien door een schot een zenuw was geraakt, waardoor verlammingen optraden. De behandeling van deze pa tiënten eischt veel zorg, is zeer langdurig, doch leidt vaak tot goede resultaten. Direct werd met electriseeren en massage begonnen, maar het kan nog zeer lang duren voor zij genezen. Slechts in enkele gevallen tra den psychische storingen op. Zeker, alle gewonden hebben ,een duw" gehad, maar het pleit voor hun geestelijke kracht, dat niet meer zielsziekten voor kwamen. Een staf van 22 doktoren en specialisten, 51 verpleegsters en verplegers en 29 leerling-verple gers zijn 9 maanden lang dagen nacht aan het werk geweest voor onze jongens. Zij hebben hun beste krachten ik ging naar jou toe en naar.... dezen." „Gifford, je bent veranderd. Wat is er gebeurd? Benjyhet werkeljjk? Wat breng je voor my mee van ginds .Dit. en dit... en dit..." Hij kuste haar telkens weer. „En daar komt geen einde meer aan. Maar ik heb er voor betaald, lieve. Ik heb een heeleboel achter my gelaten." „Och, daar geef ik niet om. Wat heb je achter gelaten... Hé... wat gebeurt daar Men hoorde het schuifelen van voetstappen over de trap. Kenty en zijn helper kwamen naar beneden, met een kist tusschen hen in. Boven op lag eeu groot portret van een vrouw, een zeer mooie vrouw in avondtoilet. G;ftord, die over zyn schouder ernaar keek, zag een uitdrukking op het onverstoorbare gelaat van zyn huisknecht, halt trotseering, half vrees. De achtertrap was beter geweest om dat vrachtje beneden te brengen, zooals Ken ny nu bedacht. „Dat is een gedeelte van het geen ik achterliet,* zei G fford met vuurrood gelaat. .De ori- gineelen heb lk gelaten ia de ledige ruimte." gegeven en niet zonder resultaat. Maar er blijven toch altijd con flicten mogelijk. Wanneer steeds één dokter een patiënt behandelt, kan het voorkomen dat de pa tiënt zich ongerust maakt over ztjn behandeling. Daarom is er een commissie gevormd die onderzoekt of de behandeling goed was. De com missie heeft echter nooit gecon stateerd dat er fouten gemaakt zijn en ieder is dan ook tevreden en dankbaar. De ontspanning. De ontspanning van de ge wonde militairen is het gebied van m2vr. van Wakeren-Pijnaker. Zeven en tachtig on spannings avonden heeft zij kunnen organi- seeren. De medewerking van alle kanten is enorm. Veel plezier hebben de mannen ook in de onderlinge wedstrijden. In bridgen zijn ze nog een beetje beginnelingen, maar er wordt veel gedamd. Soms speelt men simultaan tegen een of anderen „crack" en dan zijn er wel veertig liefhebbers van de partij. Ook wordt er veel gelezen. Er is door een comité een mooi leeszaallje ingericht met goede boeken. Hier kan rustig gelezen en gestudeerd worden. Gestu deerd ook, want verschillende leerkrachten hebben belangeloos hun diensten aangeboden om een vak of wat dan ook te leeren. Verder gaat er iedere week een damescomité met boeken de bed den langs. Tweehonderd boeken worden aldus per week aan den man gebracht. Velen zijn in bed bezig met knutselen en handwerken. Fineer en houtwerkers leveren fraaie prestaties en anderen maken van bouwdoozen prachtige maquettes. De gewonden naar huis. Wanneer de gewonde met ver lof naar huis gaat, krijgt hij vrij reizen en krijgt een geleide mee. De reismogelijkheden zijn soe pel en daarbij komt nog, dat de Spoorwegen ernstige gewonden „Giffl"... DrusiTs oogen wer den alweer vochtig. .Heb je mijn brief gelezen Ik vergat dien. lk bedoelde, dat je dien niet zou te zien krijgen." „Ja, ik las hem Maar het bevel om het huis van dien rommel te zuiveren bad ik ge geven, eer ik dien brief vond. Dat behoefde niet herhaald te worden." Kenny vroeg bedaard ,Wat zal ik met deze dingen doen, mynheer „Gooi se op de vuilnisbelt... Neen, wjj moeten die niet daar mee belasten. Zat ze ergens neer en de eerste maal, dat ik er kans toe zie, zal ik ze mee nemen op een zeiltochtje en ze zoo ver mogelijk overboord gooieD.* .Gifltord, wat is er met je stem gebeurd Die klinkt juist zoo als ze was jaren geleden." Dru sil keek hem met een angstig gezicht aan. „Ze beeft dat dikke geluid verloren." „Het is niet alleen de over tollige vetlaag, die verloren is geraakt. Ik heb je een heele boel te vertellen, Drusil en hoe spoediger ik het kan doen, hoe beter het is „Maar ben je werkelijk onge- het recht gegeven hebben gratis twaalf willekeurige reizen te maken. Zijn de gewonden thuis, dan blijven zij nog vaak in briefwisse ling met de „gewonden moeder", die ons zegt dat het noodzakelijk is, ook na ontslag uit het hospi taal, contact met hen te houden. In het burgerleven zijn er im mers weer andere problemen en moeilijkheden. Vijf en twintig ontslagen gewonden laten gere geld iets van zich hooren en dat zijn vaak de aandoenlijkste dingen. Een van hen schreef, dat hij zoo blij was, omdat zijn kinderen hem eindelijk weer herkenden. Dat had zoo'n tijd geduurd Er wordt alles gedaan om de genezen patiënten aan werk te helpen. De A.V O. verricht hier prachtigen arbeid en heeft reeds veel voor hen bereikt. Velen verlieten genezen het hospitaal, anderen werden door familie naar hun woonplaats over gebracht. Zij die bleven zijn niet de best gesitueerden. Het waren hand werkslieden en meest kleine boeren. Hun leed is nog groot, doch de geest is best onder hen. Wij hebben ze gezien in hun bedden, waarin ze nu maanden liggen. Maar ze zijn monter en opgewektsterke kerels. Zij spelen met elkaar of tim meren en knutselen wat. Zij kunnen het met elkaar best vin den. De stemming is opgeruimd en vlot. Op een der zalen is zelfs een „huisorkest" opgericht. Op de neurologische afdeeling zijn een violist, een banjospeler en een paar harmonicaspelers aan het oefenen gegaan en het resultaat is verrassend. Anderen spelen ping-pong en in de bedden wordt veel gelezen. In dit hospitaal hangt geen ziekenhuislucht, hier zijn gewon den, maar er heerscht kameraad schap en mannelijke kracht. Er is nog veel te doen. Het medeleren is, zooals ge deerd?* De schitterende oogen werden een beetje moederlijk. „Ik kan het niet begrypen, dat je... maar hoe gevoel je je?* „Beter dan ooit te voren. Ik ben er door gekomen als een ouderwetsch schip door een or kaan, veel van de deklading is overboord gegaan... ongetwijfeld nuttige dingen, maar er is mets bjj, dat niet vervangen kan worden. En, dat zal gauw ge beuren." „Je bent altijd zoo'n beetje geueimzinnig in je spreken ge weest, lieve scbat, maar nu is er wel iets heel bijzonders over je; ik kan het niet begrijpen." Haar oogen bleven onderzoekend op hem gevestigd. „Als je ooit een tweelingbroeder had gehad, zou ik zeggen, dat hy het is." „De beste van de twee dan," antwoordde G fford. „Laten wy aannemen, dat de slechtste ver dronken is. Er was een massa aan dien deugniet, dat waarde loos was." Een kinderjuffrouw verscheen en Drusil wendde zien tot haar. „De kinderen hebben honger," zei zy in in het Fransch. „Geef hun wat te eten, het is al over ty 1 ,B.en, madams," zegd, tn ff end. Van alle kanten worden bloemen, sigaretten, cho colade, boeken en tijdschriften toegezonden. Kapitein van der Lip heeft meer dan 1200 dank brieven moeten schrijven. Verder zijn er zeer veel aan biedingen om te komen logeeren, tot in kasteelen en nog wel een maand lang Er wordt zeer veel gedaan voor de Nederlandsche oorlogsgewon den. Maar zij hebben nog groote particuliere nooden. Wie hieraan iets wil aan geven, hij storte zijn geld op giro 37513. Door hun pij .uitdrijvende werking helpen hier Dij ai- tijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijn- hardt te Zeist. Mijnhardt's Poe ders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „MijohardrJeB" Doos 10 en 50 ct. Het D.N.B. meldt De Fiihrer heeft den volgenden oproep aan het Duitsche volk uitgevaardigd Sinds het Britsche imperialisme zien opgemaakt heeft om de wereld te veroveren, was het zijn streven Europa en zijn volken in steeds nieuwe innerlyke ocriogen te wikkelen en ze daarmee te verzwakken. Engeland heelt daarbij maar ai te dikwijls ten deele verblinde, ten dcele omge kochte staatslieden tn volksleiders gevonden, die hun landen in dienst van deze Britsche wereld beheersching stelden. Sinds eeuwen was tevens de gene, die het meeste profijt trok van deze door E geland aange stichte veroveringsoorlogen de Joodsche haute finance. Onder de leuze „democratie" heeft deze samenzwering van imperialisme en kapitalisme de wereld en vooral Eurapa in tailooze verwik kelingen gebraent. De gouvernante srrak bedaard met den kleinen G ff n zjjn zusje Anna. De jongen siou met zyn stevige beentjes van elkaar, een vingertje tusschen de tandjes, die er uit zagen als pareltjes, intens zyn vader aankykend. Anna, die haar moeder by haar rok vasthield, keek hem ook zoo vreemd aan en G'flford, haar aan ziende, verwonderde zich, of dat kleine meisje ook iets eigenaar digs aan hem zag met haar kin derlijke intuï ie, die er toch niet geheel zeker van was. De twee protesteerden niet, toen ze weggebracht werden. G ff begon de gouvernante in gebro ken Fransch iets te vertellen over hun rit. Het leek G fford, dat zy niet alleen de Fransche taal, maar ook Fransche gehoor zaamheid geleerd haaden. Hy voelde de donkere oogea van de gouvernante met een vreemde uitdrukking op hem gevestigd, waarin een beetje ver- wyt scheen te schuilen en by bedacht, dat zij als een lid van het gezin scheen behandeld te worden en dat bij baar ook een woordje bad moeten toespreken, (Wordt vervolgd) LSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1