rs-5. Se man zonder geheugen fib* AKKERTJE Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Last van Uw zenuwen? No. 2 VRIJDAG 4 APRIL 1941. 57e Jaarg. Buitenland. Firma J. C. VINK - Axel Mpbardt's Zenuwtabletten li Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 79 Cent; franco per post 1,04 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DE TOESTAND IN YOEGO-SLAV1Ë. Uit de verhalen van de vluch telingen, die uit Yoegoslavië te Villach aangekomen zijn, ver neemt het D N.B. bijzonderheden over het vreeselijke lijden en de gruwzame vervolgingen, waaraan le leden der Duitsche minderheid e Laibach (Ljojbljana) blootge staan hebben sinds den dag van den Yoegoslavischen staatsgreep. Het begin was, dat Servische elementen voor het nieu.we be wind een anti-Duitsch Yoegosla vië en de vriendschap met Enge land demonstreerden. Voor het Engelsche consulaat kwam het tot ovaties en men hoorde kreten als Weg met Duitschland". In de huizen van Duitsche gezinnen te Laibach werden de ruiten onder kreten als „dood en verderf aan de Duitschers" met steenen in geslagen en hoerageroep op En geland uitgebracht. De aan de grens aangekomen Duitsche staatsburgers en minder- heids-Duitschers melden eenstem mig, dat bij de bevolking in het Yoegoslavische grensdistrict groo- te onrust bestaat, omdat door de Yoegoslavische militaire autori teiten vrij groote contingenten Servische cran cari en soldaten naar de grens overgebracht zijn. Van oudsher zijn deze bij de grensbevolking um hun haat tegen Duitschland niet geliefd en thans oefenen zij een schrik- en ter reurbewind tegen alles wat Duitsch is. Ook zijn talrijke douane-amb tenaren, die den laatsten tijd hun pro Duitsche gezindheid niet ver heeld hadden, overgeplaatst of hun zijn anti-Duitsch Servische ambtenaren toegevoegd. Ook te Qraz zijn in den loop van de laatste dagen treinen met vluchtelingen uit Yoego Slavië aangekomen. Volgens de verhalen der vluch telingen die met achterlating van have en goed, meestal slechts FEUILLETON 21) Was het tengevolge van dat beroep op zijn liefde, dat hij zyn beljtie om uooit meer te vliegen had verbroken en bet aanbod van zyn kennis, juist zulk een kerel als by vroeger geweest was, had aangenomen om naar Cambden te vliegen en op tyd bij Drusil te komen Het vliegtuig, waarover zy schreef, moest dat geweest ajjn, waarin hy zich bevond, dalende Daar het open veld om daar te landen, toen het door de schuld van den piloot neersloeg. Mis schien was de inkt op den briet nog niet droog, toen de bel van de telefoon ging en Drusil ver nam wat er gebeurd was De toestand was dus geheel veranderd voor G fford. Iu plaats van terug te keeren als het model van een echtgenoot, als een voorbeeld van echtelijke liefde, zooals hij gemeend had te zyn, bevond hij nu, dat hij wel het tegendeel was van zulk een parsonage. Drusil, wier hart n niet kleine handkuff ertjes de grens overgetrokken zijn, krijgen, naar het D.N.B. meldt, de vervolgingen van de Duitschers door Servische j elementen steeds grooteren om vang. Zoo wordt vooral uitC'lli I een schrikbewind gemeld, dat den Duitschers de laatste uren van hun verblijf het leven tot een hel heeft gemaakt. Zij werden on ophoudelijk uitgescholden en be- spogen en ten slotte geslagen en mishandeld, als men hen op straat aantrof. Hun woningen werden geplunderd, zoodat zij dikwijls slechts het veege lijf kon redden. De aanvoerder van de Servische volksmenigte was te Cilli een destijds te Weenen zeer bekende Joodsche literator, Tartaruga geheeten, die thans als Eigelsch agent werkzaam is. Op de scholen werd de Servische schoolj-ugd stelselmatig tot ge welddaden tegen de kinderen van minderheids-Duitschers opgehitst. Zoo zijn te Frasslau Duitsche jongens gemarteld en bijna doo- delijk geworgd. Ook te Hrast- nigg, de bekende glasblazers plaats, zijn de minderheids Duit schers mishandeld en met den dood bedreigd, als zij zich maar ergens vertoonden. Ruiten in winkels en huizen van minder heids-Duitschers werden verbrij zeld en als de eigenaars, die zich in het bosch verborgen hadden, hun huis weer naderden, moesten zij afgrijselijke verwoestingen aan schouwen. Aan dc Joegoslavische grens verneemt het D.N.B dat in tegen stelling tot de geruststellende verklaringen der autoriteiten te Belgrado, de toestand voor de Volksduitsche bevolking steeds dreigender wordt. De opgehitste Servische elementen stellen zich niet meer tevreden met relletjes op straat en aanvallen op voorbij gangers, zij zijn overgegaan tot een stelselmatige vervolging van alle burgers van Duitsche afkomst. Jonge Voiksduitschers, die onder de wapenen waren geroepen, worden niet bij hun troep inge deeld, doch in de bosschen bijeen gedreven, waar zij onder zwaar- gebroken was om die verwaar loosing, die zy niet langer kon verdragen, was op het punt ge weest hem te verlaten, toeD uit de hcogte der luchten hy neer geworpen werd, om zoo te zeg gen aan haar voeten... een coup de theatre geheel in overeen stemming met den dwazen op snijder, die hy altyd geweest was, dacht G,fford bitter. Maar iets anders, iets meer dan üet eenvoudige verlies van geheugen was met hem gebeurd gedurende die periode van schijn dood. Hy had gedacht, toen by by kennis kwam, dat hy als 't ware uitgestoomd was wat het lichaam betreft, maar nu leek het hem, dat bij ook gezuiverd was in het diepste van zyn ziel en geest. Hy was niet meer de G fford van zeven jaar geleden, noch de Giftord van voor een tweetal zeven dagen. Hy was geheel vernieuwd, een Gifford rein en krachtig in hart en ziel en geest. Eu daarom was de tegenwoordige toestand veranderd Het verlies van zyn geheugen was opeens een crediet- post geworden, in plaats van een debet. Dokter Mc Imyre, die geheel anwetend was wat betreft de intieme verhouding van Drusil UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 56. - Postrek. 60263. Spoedig weer opgewekt en ge kalmeerd met Buisje 75 et. Bij Apoth. en Drog. gewapende bewaking staan. Tal rijke Voiksduitschers worden zon der eenige reden gearresteerd. Ii Batsjka heeft een opgehitste menigte Serviërs Duitsche hof steden in brand gestoken. Alle berichten uit Joegoslavië duiden er op, zoo schrijft „Qar- dista", dat Joegoslavië zich voor bereidt op een oorlog. De mo bilisatie wordt bespoedigd en de acties tegen volks-Duitschers nemen in haat en wreedheid toe, zoodat zich reeds bijna vergelij kingen met Polen op dringen. Het blad schrijft verder, dat het hierbij bijna uitsluitend om Serven gaat. In Kroatië daarentegen neemt de opwinding wel is waar toe, doch deze is gericht tegen de politiek van Belgrado. Kroatië wil niet het lot van Polen deelen. De Kroaten hebben in den wereld oorlog aan de zijde van Duitsch land gestreden en hun bondge- nooten nooit verraden. Zij willen ook thans niet in de voetstappen van da vijanden van Duitschland stappen. De toestand in Joego-Siav:ë wordt nog altijd gekenmerkt door drie verschijnselen 1. Verdere doorvoering der mobilisatie en toeneming der oorlogsvoorbereidselen 2. Aanhoudende verhalen over de mishandeling van Duitschers 3. Voortdurende onzekerheid omtrent de houding der Kroaten. Wat de militaire maatregelen aangaat, die zijn naar alle kanten gericnt, dus zoowel naar het Qroot-Duitsche Rijk in het Noor den, Albanië in het Westen, Roemenië en Bulgarije tn het Oosten. Duitsche vluchtelingen die te Pressburg aankwamen, vertelden, dat in Belgrado ais met haar echtgenoot, had ais een sierk en billyk argument be schouwd, dat Drusil niet moe ut berooid worden van die heilige herinneringen, die iedere vrouw en moeder het dierbaarst zyn. Maar wat kon er voor kostbaars zyn in een echtgenoot, zooais hy sedert eenigen tyd, maauden, jaren mtsscüien, geweest was? Voor Drustl, de beminnende, vurige, eerlyke vrouw, was dat niet genoeg geweest. Zij verweet hem niets... laakte alleen zich zelf, maar vond aat de achting voor zichzelf het tot eeu plicht voor haar maakte hem te ver laten, tyaelyk ot voor goed dat zou geneel van hem afhangen. Zy beschuldigde hem van geen ontrouw, alleen betreurde zy üet, dat zyn karakter zoo vorauderd was. Hy was, dat zag Gifford nu duidelijk in, snel dien staat ingetreden, die het ergste van alle is, noch slecht, noch mis dadig, maar die van een ver wijlden egoïrt, die slechts leett voor het genot en de veratgodmg van zyn lichaam. De gedachten kwamen lang zaam in zyn geest openzy ver- eisebten een zeker nadenken en nu, toen zy duidelyk en beslist zioh Tertoonden, werd G fford ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 62% Centvoor eiken regel meer 12% Cent. Qroote letters worden naar plaatsruimte berekend. Kleine advertentiën 31 Cent. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag li ure. gevleugeld woord de ronde deed een uitspraak van generaal Me- ditsj „Binnen twee dagen ben ik met mijn Noordelijk leger in Weenen". Het is een uiterst stoutmoedige uitspraak. De En gelsche vrienden denken er ietwat anders over. Via het D.N B. ver nemen we, dat de Daily Herald schreef„Laat ons, riu wij de Joego-Siaveii hebben aangemoe digd om Duitschland barsch af te wijzen, een blik op de land kaart slaan. Dit is geen oorlog, waarin wij ons ku nm veroor loven iets reeds als afgedaan te beschouwen. Wij staan voor een verbitterden strijd in Z O.-Europa Wij hebben geen reden om te juichen." Alleen naar het Zuidc-n toe be hoefde Joego-Slavië geen verde digingsmaatregelen te treffen, daar de Grieken het maar al te graag als bondgenoot begroeten. R-eds spreekt de Atheensche radio over de Grieksch-Joegoslavische lots gemeenschap en over „de roepi g der beide naties om naast elkaui te gaan." FRANSCH KONVOOI DOOR BRITTEN AANGEVALLEN. Engelsche zeestrijdkrachten hebben, naar van oificieele Fran- sche zijde is medegedeeld, Zon dagochtend om negen uur in de Fransche territoriale wateren, niet ver van de kust tusschen Ne mours en Oran, een Fransch kon vooi, bestaande uit vier vracht schepen, dat vergezeld van een torpedobootj tger van Casablanca naar Oran op weg was, aange vallen. Het konvooi kon zich op het oogenblik van den aanval in de haven van Nemours in veilig heid steller. De batterijen van de kustverdediging en van het luchtwapen hebben het vuren van de aanvallende Engelsche oor logsschepen beantwoord en deze schepen teruggedreven. De En gelsche oorlogsschepen beston den uit een kruiser en vijf tor pedojagers. Van Fransche zijde zijn tot dus ver geen verliezen gemeld. zich bewust van een beweging iu de andere kamer. Kenny en zijn helper waren daar bezig. Eensklaps voelde G ff ord een heftigen aandrang om mee te helpen om zyn huis te zuiveren, geestelyu en stuff lijk, en het werk te bespoedigen. Maar gelukkig begreep by, dat heigeen hij verkoos te doeD, moest gedaan worden met over leg en zonder een overdryving, die slecht zou kunnen beoor tieeld worden. Wat hij nu vernomen had, kalmeerde hem, zyn onzekerheid was verdwenen «u fcy zag zyn weg duidelyk voor zich. Wat Drusil noodig had, dat was geen uitlegging, maar lielde. Haar twee brieven toonden duidelyk aan, wat zy verlangde. En het was op dit oogenblik, toen by dit besefte, dat by buiten hot geronk hoorde van een auto, het geknars van de wielen over het grint en een plotselmgen schra len uitroep. Hoofdstuk 5. „Eerst moeder," riep eea hel dere, verrukte stem, toen Gifford de laatste trede van de breeue trap aidaalde en in de ruime hal kwam. Een stralende vrouw 28.859 BURGERSLACHT OFFERS IN ENGELAND. SP. 1meldt uit Londen: la een Vrijdag te New Castle gehouden reae maakte de parle mentaire secretaresse van het En gelsche ministerie van openbare veiligheid, miss Wilkinson, be kend, dat sedert het uitbreken an den oorlog in Engeland 28.859 burgers door Duitsche (ucuiaanvailen om het leven zij gtkomen. Hei aantal gewonden bedraagt meer dan 40.000, waar van het meerendeel zwaar ge wond. VLIEGSTER ONDERSCHEIDEN. Naar het D.N.B van het Op perbevel der Weermacht ver neemt, heeft de Fünrer de be kende kapitein-vliegster Hanna Reitsch het ijzeren Kruis tweede klasse verleend. snelde hem tegemoet en G fford bevond zich iu de omneizins an sierke, jonge ai men; eeu gelaat, gelyk aan een bouquet Junirozen, nat van een zacüien regen, drukte zich tegen zyu schouder. Lippen, stevjg en trisch, legden zich vast op ae zjjne. Eu al dien tijd waren kleine handjes bezig te trekken aan zijn kleeren, aan de punden van zyn jas, en booge, schnlii stammetjes (iepen vol biijdscuap om deel s hebban in dat Iietdef et; bun ïgen, tastbare overtuiging was, Jat Dadcy veilig teruggekomen was uit het een of a ler, vaag Joor hen vermoed, maar vreese- iyk ongeluk. Langs zyn knieën kropen de sterke kluinu klim mers op om ook door hem om helsd te worden. Drusil liet htm vry om eerst het eene, dan het andere pand hunner echtelyke helde op te nemen en aan zijn Uarttearu - keu. Geen geheugen werd hem in die oogenolikkeu van g «st- vervoering geschonken, maar aar verlangde by ook met naar in deze zalige stonden, (Wordt vervolgd) AXELSCHE COURAN ft» P ziin d zijn dikwijls het gevolg van kouvatten. Goed trans pireeren en "AKKERTJES" nemen, helpt U altijd snel, goed en zeker ervan afl Door hun bijzondere sa menstelling bevorderen immers "AKKERTJES" niet alleen het transpireeren, maar verwijderen tevens de stoffen, die de aan doening veroorzaken. Zij werken direct pijnstillend. Opelk"AKKERTJE" staaft Akker-merk: Uw garantiel Let U daarop vooral en laat U toch géén waarde- looze namaak of imitaties aanpraten die niet helpen. tegen pijnen,hoofdpijn, koorts,kou

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1