Landbouw. Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 7 u. 54 tot morgenochtend 7 u. 39 Uw HOEST zal snel verdwijnen AKKER S Abdijsiroop PostQironummers van de Winterhulp Nederland; Buitenland. Laatste Nieuws. Na een onderzoek, dat vijf wiken duurde, zijn 55 verdachten gearresteerd waarvan 30 Hil versummers terwijl voor een waarde van vele tienduizenden guldens aan alle mogelijke levens middelen, benevens f4100 aan baar geld en een vrachtauto, in beslag zijn genomen. Het drong begin Februari tot den opsporingsdienst van voor noemd departement door, dat in de omgeving van Hilversum een zeer omvangrijken kettinghandel in verboden en gedistribueerde artikelen bestond. Een ambte naar van dit departement werd naar Hilversum gezonden, die te zamen met den Hilversumschen rechercheur D. van den Broek na vijf w ken van arbeid gedurende dag en nacht uit een lawine van misdrijven een groot dossier van verbalen en verhooren wist te vervaardigen. De eerste onderzoekingen von den te Hilversum plaats, waar op 7 Februari vijf verdachten werden aangehouden, waardoor 2 hoofd daders van het complot waren gegrepen, n.l. een financier en een organisator. Later zijn nog meer personen aangehouden. Het is de grootste zaak in clandestienen handel, welke ooit in den lande is ontdekt. De waarde der in beslag genomen goederen bedraagt in normalen prijs vele tienduizenden guldens en voor den clandestienen handel veel meer dan honderd duizend gulden. De betrokkenen kwamen voort uit allerlei beroepen, velen zijn zakenlieden, die zeer gunstig be kend staanin dit web van ket tinghandelaren speelden enkele geldschieters de leidende rol. Sinds ongeveer October was deze handel gaande. DE 44e JAARBEURS. O >danks den druk der tijden mocht de 44- Nederlar.dsche Jaar beurs, die gisteren is gesloten, zich verheugen in een record aan tal bezoekers Alle extra-treinen naar Utrecht waren voigeboekt. De belangstelling uit het buiten land was uiteraard niet groot, hoewel vooral uit België en Duitschland toch nog velen naar Utrecht zijn gekomen om te zien, hoe de Hullandsche zakenwereld zich door de moeilijke omstan digheden weet heen te werken. POSTCHÈQE- EN GIRO. De Postchèque- en Girodienst boekte deze week zijn vierhonderd duizendste rekeninghouder. EEN BIDSTOND VOOR DEN NOOD DER TIJDEN. De Algemeene Synodale Com missie der N d. Herv. kerk heeft op Zondag 23 Maart a.s. een bidstond uitgescnreven in verband met den nood der tijden. Deze bidstond vindt plaats in overeenstemming met andere ker ken zoodat wij ditmaal in ons vaderland een algemeene bidstond zullen hebben. UITBREIDING VAN DEN GEITENSTAPEL. De Rijkszuivel- en veeteelt consulent bericht ons Er is in Zeeland een actie op touw gezet voor uitbreiding van het aantal geiten op het platte land in onze provincie. Het bleek n.l. dat reeds nu hier en daar de lichaamsgewichten zich in dalende lijn bewegen en dat de weerstand tegen ziekten minder wordt. In de tijden die we thans be leven, met schaarschte aan de meest noodige voedingsmiddelen, zullen deze bezwaren steeds groo- ter worden en is het niet denk beeldig dat de gevreesde tuber culose weet meer slachtoffers za vragen. Een van de middelen om een gtzond en krachtig gestel te be houden is een ruim gebruik van melk. Op het platte land Is het vooral tie where, melkrijke gelti die daarin op de goedkoopste wijze kan voorzien. Gezien het groote belang van een gezonde, weerstandskrachtige plattelandsbevolking hebben ver schillende organisaties zich moeite en kosten getroost, thans het aan- koopen van een geitlam sterk aan te moedigen. Wij willen dit idee krachtig steunen. We moeten niet ver wachten dat zelfs, indien de hui dige oorlog voor den komenden winter afgeloopen zou zijn, de voedselvoorziening weer spoedig vrij normaal zal worden. We zullen in dit opzicht nog moeilijke tijden door moeten maken. Ook moeten we bedenken dat een nu aangekocht lam op zijn vroegst het volgend voorjaar melk kan geven. Over een jaar plukt men dan de vruchten van het feit, dat men nu vooruit ziet. Wij geven daarom werknemers op het platteland, die daarvoor eenigszins de gelegenheid hebben, in overweging thans een lam op te fokken. Gelukkig zijn genoemde orga nisaties in staat gesteld finan- cieelen steun te geven voor de opfok aan diegenen, waarvoor de kosten een bezwaar zouden zijn. Wanneer blijkt dat dit het geval is, kan een subsidie van f 5. worden gegeven, in bijzondere gevallen meer. Aan de subsidie is de verplichting verbonden dat het dier niet voor de slacht mag worden verkocht. Het moet wor den opgefokt tot melkgeit. Aanvraagformulieren voor sub sidie zijn te verkrijgen bij de Secr. der plaatselijke geitenfok- vereenigingen en bij den beer J. Versluys Szn., te Serooskerke, die des gewenscht nadere inlichtingen verstrekt. AXEL 21 Maart 1941. In de gisterenmiddag alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad werd aan den heer A. J. Hol op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de o. 1. school, zulks met ingang van 1 April a.s. Met ingang van denzeHden datum werd als onderwijzeres aan deze school benoemd mej. C. J. Jansen Verplanke, thans tijdelijk onderwijzeres, met 8 st. Mej. N. de Pauw verkreeg 4 st. Een adres van de Z. Vlaamsche Slagerspatroonsvereeniging om een verordening in het leven te roepen, dat het verboden is om een slagerswinkel voor het pu bliek geopend te hebben op Maandag, na des namiddags één uur, werd ingewilligd. De steunbedragen zullen met 10 pet. worden verhoogd en de wachttijd met één-derde gedeelte verminderd. Een gemeentelijk voorschotten bedrage van f3000 zal worden verleend aan de oorlogsgetioffe- nen, voor den opbouw van hun getroffen woningen. De belooning van wijkmeester werd gebracht op f 150 en die van buitenbode op f125 per jaar. Aan de Spoorweg-Maatschappi M^chelen—Terneuzen werd voor het jaar 1941 een subsidie van f2500 verleend voor de instand houding van haar exploitatie. Nader verslag volgt. VERGADERING VAN DE N. S. B. Gisteravond werd alhier in Het Centrum een vergadering gehou den van de N. S. B die matig bezocht was. De bijeenkomst werd geopenc met een ,Hou zee" van den Axelschen groepsleider, de heer 1 A. Plelerse. die In zijn inleidend als Gij direct Akker's Abdijsiroop neemt. Gij zult dadelijk de gun stige werking ondervinden van de vanouds beprotfje „genees- kruyden", waaruit Abdijsiroop in hoofdzaak bestaat, thans door den bekenden Apotheker Dumont nog versterkt door nieuwe snel wer- cende toevoegingen. Daardoor is nóg meer dan vroeger, nu het beproefde hoest- geneesmiddel Overal verkrijgbaar. Hoe grooter flacon, hoe voordeeliger 't gebruik. woord tot de kameraden en volks- genooten, o.w ook een tweetal Duitsche, zeide, dat velen nog naar het Westen zien om daar de zon te zien opgaan, doch dit zal tevergeefs blijkende zon gaat in het Oosten op en gaat in het Westen onder. Zoo zal het volgens spr. ook gaan met de toestand in Europa. Een nieuwe dag zal in het Oosten aanlichten voor het nieuwe Europa. Hierna nam Drs. E. Ettman het woord, die er allereerst op wees, dat de menschen hier bang zijn, gezien de groote belangstelling buiten de zaalmen kucht daar en fluistert daar, doch durft niet vrij uit te komen voor zijn mee ning. Dit zal echter ook in Axel wel veranderen volgens dezen spreker, als men de N.S B. beter leert begrijpen. Men beschouwt ons hier nog als vreemdelingen, die de bevolking met de N.S B.- beginselen willen vergiftigen en als verraders. Wij zijn echter geen verraders, doch Nedtr an ders en willen dit ook blijven. Wij behooren echter tot het Ger- maansche ras, dat in Nederland tal van groote mannen heeft voortgebracht op allerlei gebied. Spr. laakte de valsche vrijheids leer der Franscbe revolutie en de parlementaire democratie in Europa. Dit stelsel is niet in Mei van het vorig jaar plotseling ineengestort, doch reeds 20 jaar geleden hebben wij het hooren kraken. Dit stelsel was ook een groot gevaar voor ons volk. Spr. wees op het Goddelijk gebod om te arbeiden voor ons bestaan, niet om enkel een bepaalde groep te verrijken, doch voor het alge meen welzijndit is de adel van ons menschdom. Het verhaal van het gouden kalf is ook van toepassing voor deze tijden. Het satanische kapitalistische stelsel is thans aan het ineenstorten, omdat de koninklijke mensche- lijke natuur dit stelsel niet kan verdragen. Wij willen samenwerken met Duitschland aan den ppbouw van het nieuwe Europa, zij het dan ook onder omstandigheden, die voor ons land anders zijn dan in Duitschland. Spr. bracht hulde aan de ge vallen helden, die voor ons land streden. Deze oorlog is voor ons land pijnlijk geweest, vele van onze kameraden zijn ook gevallen en toch durft men nog spreken van landverraaddit is echter verraad aan de nagedachtenis van deze dapperen. Wij nationaal-socialisten heb ben reeds vrede gesloten met Duitschland, dus zegt men nu jullie zijn toch landverraders want onze wettige regeering heeft nog geen vrede gesloten. Deze aldus spr., heeft echter uit zich zelf het veld geruimd, dus kunnen wij die tegeering ook niet meer gehoorzamen. Wij gaan nu beginnen aan den opbouw van ons vaderland ten gunste van de gemeenschap en niet van enkelingen. Wanneer het Engelsche stelse zou overwinnen, zou dit het einde zijn van alle vrijheid. Het is echter fantastisch dom om nog aan een Engeiache overwmtiinj; te gelooven, aldus spr. Wij verkondigen geen heilstaat, doch een staat van den arbeid. Na deze uitvoerige rede werd een korte pauze gehouden, waarna nog gelegenheid bestond tot het stellen van vragen. NIEUWE DIENSTREGELING. Belanghebbenden verwijzen wij naar de in dit nummer voorko mende gewijzigde regeling van de Provinciale Stoombootdienst, die op 22 Maart in werking treedt. WINTERHULP. Bij het plaatselijk bureau der Winterhulp Nederland alhier is bericht binnengekomen, dat bin nen aizienbaren tijd een bedrag van f 1400.— zal worden toege zonden ter ondersteuning van de hulpbehoevenden. Als dit bedrag wordt medege- rekend zal dus in deze gemeente meer dan f 3000.door de W.H.N. zijn uitgekeerd Dat tusschen den afval, die langs de huizen opgehaald wordt voor het vee, ook wel eens iets achterblijft dat niet geschikt is voor de magen der beesten, bleek dezer dagen bij den landbouwer v. Dwaar een der koeien een gebroken messtuk met den afval naar binnen gewerkt had. Men dient dan ook goed op te letten, of zich tusschen den afval geen vooiwerpen bevinden, die gevaar opleveren voor het vee. PROV. STATEN. Als opvolger van den heer L. J. Geelhoedt in de Prov. Slaten, komt voor, volgens de lijst der in April 1939 gehouden verkie zingen, de heer J. van der Peijl te Terneuzen. WAARNEMEND COMMISSARIS TE HULST. Dinsdag vond ten stadhuize te Hulst een bijeenkomst plaats van den waarnemend commissaris der piovincie, mr. P. Dieleman, met de burgemeesters uit de omlig gende gemeenten. D. v. Zeel. CONCOURS VAN DEN ZEEUW- SCHEN ZANGERSBONÜ. Het jaarlijksche concours van den Zeeuwschen Zangersbond „Zang Veredelt" is vastgesteld op Zaterdag 21 Juni a.s. Een kinder zangmiddag gaat hiermee samen. De jury zal beslaan uit de heeren Ed. Fnpse te Roljerdam en Henry van Nieuwenhoven te Breda. Welke zangvereeniging zich met het organlseeren van het concours zal belasten, is nog niet bekend Predikbeurten te Axel. ZONDAG 23 MAART 1941. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 10.30 ure Du. van Oeveren Nam. 3 Deztifüe Geref. Kerk Voorm. 10.30 ure Nam. 3 Geref. Kerk te Zoutespui. Voorm 10 en nam. 2 30 ure Ds. W. J uc Ruiter, vau baarland, bed H. Avondm. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 10 30 ure Leeskerk Nam. 3 Winterhulp Nederland, Den Haag No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam.no. 877 Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. Maandag deelgenomen aan de gevechtsoefeningen van de Duit sche pantserafdeelingen. Woensdag nam de Koning deel aan de gevechtsoefeningen van de Duitsche luchtmacht. In het gevolg bevonden zich prins Cy- rillus en den minister van oorlog. VIJFHONDERD DOODEN TE LIVERPOOL. In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat tenge volge van de Duitsche aanvallen op Liverpool en Birkenhead, 500 personen gedood en even zooveel gewond zijn. Tengevolge van de aanvallen in de nachten van Donderdag en Vrijdag op de Firth of Clyde, zijn 500 personen gedood en ongeveer 800 gewond, aldus meldt U. P. aan de Tele graaf. Uit Belgrado meldt het D. N.B., dat het eerste transport van Grieksche zwaargewonden uit Italië door Joego Slavië is gereden. Het transport bestond uit 16 groote slaapwagens. KONING BORIS BIJ DUITSCHE LEGEROEFENINGEN. Koning Boris III van Bulgarije heeft op uitnoodiging van het commando der Duitsche troepen Verlofgangers beneden den rang van adjudant-onderofficieren in Zuid-Holland, Zeeland, N.-Bra- bant en W. Noord-Holland, be nevers van de eilanden Texel, Vlieland, Terschelling en Ameland die, om welke reden ook, nog niet aan de verplichting hebben voldaan, tot inlevering van de ouder hen berustende rijksgoede ren in te leveren, worden verzocht, zich vóór 1 April te melden ter Gem. Secretarie, bureau Militaire Zaken van hun verblijfplaats, voorzoover zij nog niet door den burgemeester zijn opgeroepen. Voor hen, die niet in de ge legenheid zijn aan den oproep gehoor te geven, kan hieraan worden voldaan door een fami lielid. Door een feilen brand, die van gisteravond 11 uur, tot 3 uur in den nacht woedde, is het ge bouw van den Diocesanen Bond te Zwolle totaal vernield. De Hongaarsche minister van buitenlandsche zaken is heden te Mü ichen aangekomen. Hij werd verwelkomd door Von Ribbentrop. Sterke afdeelingen Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een aanval on dernomen op de havenstad Ply mouth. De aangerichte schade is nog niet te overzien. Een schip in de haven stond in lichterlaaie. Duitsche luchtstrijdkrachten hebben aan de Zuid-Oostkust een zwaar geladen transportschip van 8000 ton tot zinken gebracht. Woensdag heeft een Duit sche mijnenveger op de Noordzee een Engelsch vliegtuig bestookt en vernield. De Turksche ambassadeur, Gerede, heeft den Fiihrer een eigenhandigen brief van den pre sident der Turksche republiek Ismet Ineunu, overhandigd. Hit- Ier heeft Gerede verzocht aan Ineunu zijn dank voor deze bood schap over te brengen. De Turksche minister van buitenlandsche zaken Sarrdjogloe is gisteren te Ankara terugge keerd van Cyprus, waar hij een onderhoud heeft gehad met den Engelschen minister Eden. Saradjogloe heeft hiervan aan zijn regeering verslag uitgebracht, Aan het Fransch—Spaan- sche grensstation Forges d'Ar- belie zijn heden omstreeks 30 officieren aangekomen, die tot dusver onder dwang deel uit maakten van de strijdkrachten van De Gaulle, doch er in ge slaagd zijn zich te bevrijden en naar Frankrijk terug te keeren» Bij hun ontvangst werden hu» de militaire eerbewijzen gebracht Ds. J S. Post Dczutae

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2