De man zonder geheup. IVOROL: De Kwaliteits-tandpasta. ff ABDIJSIROOP Vastzittende slijm No. 97 VRTJDAG 14 MAART 1941. 5(!e Jaarg. Firma J. C. VINK - Axel De komends lijstsncollecten van de Winterhulp. Binnenland. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. SO. - Postrek. 60263. De namen zullen vooraf worden ingevuld. Het A N.P. meldt De directeur-generaal van de W.H.N. heeft over de komende huisiijstcollecte de volgende be schouwing gegeven Men heeft gevraagd waarom de Winterhulp in de tweede helft van deze maand een zoo nauwkeurig voorbereide lijstcollecte langs de huizen houdt. Wel, eenvoudig hierom, omdat wij aan de hand van 4 maanden ervaring weten, dat vele aanvra gen om hulpverleening nog niet in behandeling konden worden genomen en omdat het daarom onze plicht en ons goed lecht is duidelijk hoorbaar aan de deur van iederen Nederlander te klop pen, om dezen nood in het eigen volk te helpen verzachten. De afgeloopen maanden hebben ons ook geleerd, dat een naar verhouding veel te klein gedeelte van onze samenleving bereid is, dezen nood door een allen en alles omvattende actie te doen verdwijnen. Wij hebben, zooals reeds eer der is medegedeeld, in de eerste drie maanden van onze werkzaam heden ronu drie millioen gulden ontvangen, voor een niet onbe langrijk gedeelte uit giften, buiten de bus-, huis- en straatcollecien van einde November en December en de huisiijstcollecte van einde Januari om. Teneinde thans over de noodige middelen te kunnen beschikken, zijn naast de reeds gehouden bus-, huis- en straat collecten, welke mtuden en einde Februari plaats vonden, nog twee huisiijstcullecten vastgesteld en wel van 1723 Maart en van 15—20 April. De actie voor dezen winier zal üan worden besloten inet een bus-, huis- en Siraaicollecte op 2 tn 3 Mei a.s. Een leder Weet, dat een lijst collecte vroeger in vrijwel het FEUILLETON 15) De kok van het kleine vaar tuig kwam hun ontbyt brengen, koffie, eieren en ham en gebak ken visch. Gifford ai met smaak, hy teek wei anya honger te hebben en spiaK. over dit lelt ais iets verwouderlijKs. „Dat is een leeken van krach tige gezondheid," antwoordde de dokter, hem lachend aanziende. „Een van de factoren, die zeer ten beste van je spreken." „Is er dan oen andere „Het feit, dat je op je vrouw vertietd bent geworuen." Opnieuw die braudende bios „Ik voel my toch als een indrin ger, als een bedrieger... een Bcnaamtelooze bedrieger. Op het oogeuotik ben ik niet de Gifford Dernng van heden. Ik ben de man, die zeven jaar geleden een ongeluk had op het poloveld." „Wat zou dat? Toen was het juist, dat zy op je verliefd ge raakte." Gifford bemerkte, dat hy geen argument van lijn wyzenraaaa- geheele land bij een vooraf uit gekozen groep inwoners van een gemeente werd gehouden en dat men het overgroote deel van onze samenleving nimmer om gen offer in dezen vorm heeft gevraagd. Wij meenen, dat evenals ieder, die in moeilijke omstandigheden verkeert, het recht heeft op onze hulp, ook iedere landgenoot het recht bezit om naar draagkracht op deze wijze te offeren. Deze lijstcollecte wil daarvan het bewijs zijn. Wij hebben daarom bepaald, dat vooraf de namen en adressen van alle gezinnen en alleenwo nende personen op daartoe ver vaardigde formulieren zullen wor den ingevuld, opdat ten eerste iedere landgenoot zich duidelijk voor oogen zal stelien, dat ook op hem of haar een beroep wordt gedaan ten behoeve van de mede- landgenooten, die in nood ver- keeren en ten tweede, om te be reiken, dat de arbeid van de col lectanten hierbij zooveel als mo gelijk wordt verlicht. De nood is groot, dit getuigen de vele aanvragen, die bij de plaatselijke directeuren in de ge meenten worden ingediend. Naar ruwe schatting zouden tenminste twee millioen gulden per maand in dezen winter ter beschikking moeten staan, wil deze actie dpor het volk ook werkelijk voor het volk tastbare resultaten hebben. Het is verbazingwekkend, hoe weinig menschen zich bewust zijn van de omstandigheden, waaron der vele gezinnen leven. Het is even verbazingwekkend, hoevelen zich aan den socialen eereplicht onttrekken om door een spontane daad een einde te maken aan deze wantoestanden. Men beroept er zich op, zonder zich in het vraagstuk te verdie pen, dat vele organisaties en de overheid op afdoende wijze de helpende hand bieden. O zeker, er wordt veel gedaan, maar van een spontane daad van het volk in zijn geheel is geen sprake. man kon weerleggen. En hy was er bly om. Toch had hij een oogenblik van senrik, toen na hun aankomst op het vaste land, dicht by den grooten weg, dokter Mc Iatyre zei„Gifford, als wy in Cambden aankomen, zal ik je verlaten voor de poort van je huis, zonder mee naar binnen te gaan. Ik zal in het hotel wachten. Ik vind het beter, dat je niet thuis komt onder geleide van een zenuw dokter. Het moet erop lyken, dat je uit het gasthuis weg bent geslopen in een staat van tyde- lyk geheugenverlies, maar dat je nu hersteld bent en naar huis gegaan. Je bent een te bekend man, dan dat het niet rond ge bazuind zou worden, als je niet geheel in orde zou zijn." „Zal dat niet bemerkt worden, omdat ik niet het minste idee heb van myn zaken „Het zal het beste zyn, datje zoo gauw mogelyk naar Europa vertrekt met vrouw en kindereu. Aan je deelgenooten in de zaken kan meegedeeld worden, dat je na je ongeluk niet in staat bent om je met iets te bemoeien. Dat zullen ze natuurlyk gelooven. Morgen zal ik je bezoeken en je mijn bmlea ais dokter geren, ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 1» ure. Anders zou het niet mogelijk zijn, dat van de kosten der armenver zorging (in het jaar 1938) door kerkelijke en particuliere instel lingen, die volgens de Armenwet 1912 de eerste hulp hebben te verleenen, slechts 15 pet. zijn ge dragen, en de overheid met ruim 85 pet., aanvullend moest bij springen. D.w.z., dat per hoofd van de gemiddelde bevolking, de eerste groep f 1,32 en de overheid f 7,90 in de kosten heeft bijge dragen. Let wel, wij laten hier het vraagstuk van de ondersteu ning aan werkloozen geheel buiten beschouwing. Mede op grond van de kennis van deze cijfers is tot de Winter hulpactie besloten, teneinde de fundamenten te leggen van een groot sociaal bouwwerk, waarin de Nederlanders over de vele scheidingsmuren heen elkaar de hand kunnen reiken. Het moge een ieder weldenkend Nederlan der duidelijk zijn, dat hierdoor alleen de kraent kan groeien, die dringend noodzakelijk is, ook voor de toekomstige plaats van ons volk in Europa. Dat men een organisatie als deze, die het geheele volk oproept elkanders lasten te dragen, poogt verdacht te maken, is begrijpelijk. Wij hebben echter een vast ver trouwen in het gezonde verstand van ons volk en zijn overtuigd, dat het zich vrij wil maken van alle krachten en machten, die het om persoonlijke belangen ver deeld willen houden. Wanneer gij, in dit licht bezien, ons werk, onze collectanten tege moet treedt, zal het niet moeilijk vallen, u aan te sluiten bij hen, die zich reeds groote offers voor dit ideaal getroostten. Wij verwachten van al onze collectanten en medewerkers, dat zij bij de a.s. huislijstcollecten, in het besef van de eervolle taak die op hen rust, het allen gemak kelijk zullen maken, in vreugde hun vrijwillige bijdrage te offeren. Als journalisten je opwachten, zeg bun dan, dat je heelemaal hersteld bent, maar niet over het geval wenscht te spreken Het is beter ze niet zoc maar af te schepen, maar eenvoudig te constateeren, wat ik je zei. De negen dagen, die verloopen zyn sedert je herstel, hebben al veel doen vergeteD. Je werd bewus teloos naar het ziekenhuis ge bracht, daar kwam je tot beset dat je geheel hersteld bent en je bent naar huis gegaan. Dat is alles." Gifford begreep, dat die raad goed was, hoewel h(j op het eerste oogenblik ervoor schrikte zijn mentor te verliezen, juist nu hy meende dien het meest noodig te hebben. Ook bemerkte hy, dat dokter Mc Iniyre de belangrijkste reden had verzwe gen om Gifford te verlaten aan de poort van zyn landgoed. Zyn bedoeling was, dat Drusil abso luut niet zou denken, dat baar echtgenoot nog een bewaker noodig had. Zy reden snel over den weg en weldra verschenen de heu vels van Cambden in de verte. G.fford hoopte, dat zijn hart oiganisch sterk moont ziju. want ws« biy, dat hy niet i»rg*r Onder deze voorwaarde zal deze actie voor het volk, door het volk, slagen 1 REDE VAN DEN RIJKS COMMISSARIS. In een groote bijeenkomst, welke de kring Noord-Holland van het Arbeitsbereich der N.S D.A P in Nederland Woensdagmiddag in het Concertgebouw te Amsterdam had georganiseerd, heeft de Rijks commissaris rijksminister Seyss- Irquart, een belangrijke rede ge houden. De belangstelling voor deze gebeurtenis was overweldi gend groot. Niet alleen was er geen stoel meer onbezet, maar reeds een half uur voor het begin van de bijeenkomst stonden de belangstellenden in dichte drom men tot in alle uithoeken van de groote zaal, welke met bloemen, dennegroen en vlaggedoek fees telijk was versierd. Ook het podium, waarop een militair mu ziekcorps had plaats genomen, was smaakvol aangekleed. Toen de Rijkscommissaris om 4 uur in de zaal verscheen, verhieven de aanwezigen zich van hun plaatsen, waarbij zij de hooge autoriteit den DuitaChen groet braenten. De heer W. Paustian, leider van den kring Noord-Holland van het Arbeitsbereich der N.S. D.A.P. in Nederland, heette de aanwezigen welkom. In het bij zonder richtte spr. zich hierbij tot den Rijkscommissaris en tot de eeregasten van dezen middag, tot wie o.m. behoorden de gene raal der infanterie Ruoss als ver tegenwoordiger der weermacht, de commissaris-generaal S S. Bri- gade-ftihrer Rauter, commissaris- generaal dr. Wimmer, commissa ris-generaal, tevens leider van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in Nederland, Schmidt, de vertegen woordiger van het ministerie van buitenlandsche zaken te Berlijn, gezant Bene, Brigadeführer Kno blauch, de gei eraal der politie Schumann, de Marinebefehlshaber onderweg moest bly ven. De zenuwachtige spanning begon ze.lts op zijn gestel te werken. Wat hem te wachten stond, was zoodanig, dat zyn geest onbe kwaam was het te voorzien en te bedenken welk soort van kracht noodig was om het te doorstaan. G fford voelde zyn toestand tegeiyfc heerlijk en vreeseiyk, verrukkelijk en ontzettend, een gevoel van zoetheid vermengd met angst. Zyn handen, die njj op de knieën hield, beefden. Het angstzweet stond op zijn voorhoofd, zyn mond was droog, zyn keel als toegeschroetd. Hij kon zich niet herinneren ooit zulk een ontzettende inspanning zijner zenuwen te hebben be- leetd sedert den dag, dat hy voor het eerst een vlucht ging maken over het vyandelyk front gebied. Dokter Mc Iotyre bespiedde hem voortdurend. Dan vroeg hy opeens: „Gifford, wil je niet een slok brandewijn uit myn veldffesch nemen G fford schudde het hoofd, „Neen, dank u wel," antwoordde h\j hooghartig. „Ik ben zoo n soort van lafaard niet." ,Als Je het wel was, &vU jy Bij' AKKER 'S (Cgb v&ist&ifdbe. Admiral Kienast, verder alle pro vinciale en stedelijke gevolmach tigden van den Rijkscommissaris, de commissaris van de provincie Noord-Holland, mr A. J Backer, de regeeringscommissdns en bur gemeester van Amsterdam, de heer E. J. VoQte en de commis saris van het N V.V., de heer Woudenberg. Voorts verscheidene ve. tegenwoordigers van partij, weermacht en politie, alsmede belangrijke figuren uit de N.SB. en de N S.N.A P., professoren van de Amsterdamsche universi teit, vertegenwoordigers van het Amsterdamsche stadsbestuur enz. Naar aanleiding van de gebeur tenissen van 25 en 26 Febr. j.l. heeft de Rijkscommissaris in zijn rede o.m. gezegd „Ik hoop, dat het Nederlandsche volk uit de ervaringen van de laatste dagen gcieerd heeft, hoe dan den brandewijn drinken „Ook dan niet... dus u ziet, dat het hoegenaamd geen ver dienste in myn geval is Boven dien, ik geloot, dat u my eens wilde beproeven." „Ik wilde eens zien hoe ver je verlies van geheugen gaat, of om het andere te zeggen, waar het begint. Zelfs al constateer ik, dat je er geen verlangen naar hebt, moet ik zeggen, Gif- lord, dat je de moedigste man bent, dien ik ooit ontmoet heb." „Ik dank u, dokterik moet wel al myn krachteu inspannen om den prys te behalen die op het spel staat." Zy kwamen nu aan een w*g, waarlangs een lage, granieten muur een prachtig landgoed om heinde. Daar achter was een uitgestrekt park met mooie groe pen van scnaduwryke hoornen, in alle soorten en pnasen van groei, sommige zeer oud, statige beuken en prachtige witte ber ken. Een mooi huis, laag en breed in Normaudiscm n s yl. stond op een boogie, Dokter Mu Ibtyre herkende het naar tu> beschrijving, die Drusii hem gegeven had. (Wttrdi AXELSCHE COURANT LIS Benige der ZO kruiden werken Uw ademhalings organen niet voldoende. H .n werking wordt gehinderd doordat de slUir. de lucht- toetreding belemmert en de slijmvliezen prikkelt, waar door bij het ademhalen be nauwdheden ontstaan. Neem die hinderpaal zoo snel mo gelijk weg door het gebruik van Abdijsiroop. De heilzame kruiden, w.o. de zeer actieve Aconitum en Drosera lossen die benauwdheid-veroorza kende slijmiagen op, die Uw slijmvliezen verontreinigen, maken ze los van het weefsel en zorgen dat U in den kortsten tijd weer heer lijk vrij kunt ademhalen. tegen hoest, griep, bronchitis, asthma,

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1