Winterhulp Nederland. (hr. ffat. School Firma J. C. YINK 30 en 50 c.M. in wit, bruin en ersatz. AXüLs Markt, j Buitenland. Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 7 u. 35 tot morgenochtend 8 u. 04 Laatste Nieuws. Voor kleine tuinen. GELDIGE BUNNEN. Bekendmakingen. Advertentiën AXEL. Algemeen distributie- bonooekje. Zeep. Bloemkaart Petroleumdistributie- - - zegels. Boter- en Vetkaart. Vleeschkaart. Brandstoffenkaarten. plaatselijke of provinciale bureau's geneven hun naam, adres en woonplaats op te geven aan den leider van het bureau, die het via het provinciaal bureau opzendt naar de op pag. 3 genoemde ad ministratie. Ook de leden van Werkgemeenschappen en provin ciale eere-comilé's kunnen hieraan worden toegevoegd. Van de col lectanten komen diegenen in aan merking, die blijk hebben gegeven als collectant trouw te zijn en zij, die zich van nu af aan als «vrij willig medewerker" (gezien in het kader van de op te richten wijk- en blokindeeling) laten in schrijven. Collectanten, die slechts een enkele maal medewerken en zij, die als collectant blijkens de ervaring zijn afgezwaaid, komen niet in aanmerking voor toezen ding van dit blad. Nogmaalsmen geve zich op aan den Plaatselijken Directeur en nimmer aan het Provinciaal- of het Hoofdbestuur. Beide laatste instanties verstrekken zelf alleen de adressen der personen, die in direct verband met den provin cialen of landelijken arbeid staan. De taak van het orgaan is, het wezen en het werk van de W.H.N. veelzijdig te belichten en een band te leggen tusschen de medewer kers over het geheele land. HET VERKEER IN ZEELAND. Coördinatie van dienstre gelingen met ingang van 22 Maart. Onder leiding van Ged. Staten en van den inspecteur van de rijksverkeersinspectie zijn ver schillende besprekingen gevoerd, ten einde zooveel mogelijk te ge raken tot een coördinatie van de dienstregelingen van de verschil lende vervoer-ondernemingen, met name van de tram- en autobus ondernemingen, voor zoover deze correspondeeren op de provinci ale bootdiensten. Daarbij is con tact gezocht met de Nederland- sche spoorwegen en de inspectie van het spoorwegpostkantoor. Als gevolg hiervan wordt met ingang van 22 Maart 1941 een nieuwe dienstregeling ingevoerd van de provinciale bootdiensten, zoowel als van de aansluitende vervoermiddelen. Zooals uit de nieuwe dienst regeling blijkt is een aanmerke lijke verbetering bereikt. Zoo is onder meer via Breskens. Perk- polder en Ztenkzee aansluiting verkiegen op de eerste uit Zee land vertrekkende trein naar Holland. Het is te hopen, dat bij het lengen van de dagen na een paar maanden nog betere verbindingen voor het doorgaand verkeer kun nen worden verkregen. (Prov. Z. Crt.) BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Van 23 Februari tot en met 1 Maart 1941 kwamen er in de provincie Zeeland 2 gevallen van besmettelijke ziekten voor, n.l. in Cunge en Hontenisse, iedir een geval van diphtherie. Predikbeurten te a.xei. DONDERDAG 13 MAART 1941. Btudag voor hei gewas. Ned. 1 erv. Kerk. Voorm 10.30 arc Di. van Oeveren Nam. 3 Dhr. Aisfelt, haippr. te Neuzen Geref. Kerk. Voorm. 10.30 are Ds. J. S. Post Nam. 3 Dezelfde Gertf. Kerk te Zoatespa i. Voorm. 10.30 en nam 3 ure Ds. F. P. Poiwa, van Oosiburg. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 10.45 ure Ds. A. Verhage, van Mnldelourg. Nam. 2 45 Dezelfde DE LEEN- EN PACHTWET DOOR DEN AMER1KAANSCHEN SENAAT AANGENOMEN. Naar het D.N.B. uit New-York meldt, heeft de Amerikaansche Senaat de leen- en pachtwet met 60 tegen 31 stemmen definitief aangenomen. Zij gaat nu nog maals naar het Huis van Afge vaardigden, dat verschillende door den Senaat goedgekeurde wijzi gingen en toevoegingen moet «aannemen» Naar de Engelsche berichten dienst meldt, zullen na de onde- teekening van de wet tot hulp- vetleening aan Engeland waar schijnlijk 37 Deensche schepen, die op het oogenbHk in Ameri kaansche havens liggen, voor het vervoer van het A nerikaansche oorlogsmateriaal naar Engeland gebruikt worden. THAILAND EN 1NDO-CH1NA. Gisteren is definitief volledige overeenstemming bereikt tusschen de delegaties van Thailand en Fransch Indo-China over het Ja- pansche bemiddelingsvoorstel tot regeling van het grensconflict. De Duitsche luchtmacht heeft gisteren een stad in het Zuiden van Engeland gebombardeerd, waardoor aanzienlijke schade is aangericht. Te Londen werd tweemaal luchtalarm gemaakt. Naar het D. N. B. meldt, hebben in den afgeloopen nacht zwakke afdeelingen van de Brit- sche luchtmacht getracht in West- Duitschland binnen te dringen. Twee vijandelijke vliegtuigen werden omlaag geschoten. Door het afweergeschut werden de vliegers genoodzaakt hun bommen van groote hoogte neer te werpen, zoodat geen militaire doelen werden geraakt. Verscheidene buizen en een museum werden getroffen, ver scheidene burgers gedood of gewond. Het stoffelijk overschot van ex- koning Alfonso XIII is gisteren de Fransch-Spaansche grens ge passeerd, om dezer dagen in de koninklijke grafkelder te worden bijgezet. Het telen van aardappelen. Vroege aardappelen worden in de tweede helft van Maart uitge- poot. Hiervoor worden steeds poters genomen, die al zijn be gonnen te „werken". Kweekers, die grootere oppervlakten bebou wen, passen dan ook de methode van voorkiemen toe. Met dit voorkiemen wordt soms al begin Februari begonnen door de poters in plat<e kistjes in half donkere, matig verwarmde ruim ten te plaatsen. Het voorkiemen kan ook nu nog gebeurenhet materiaal wordt dan één of twee weken later uitgepoot, doch de oogst komt aan toch vroeger, dan wan neer we in het geheel niet zouden voorkiemen. Wie niet op een paar meter grond behoeft te kijken, doet ver standig door ruim te poten en afstanden te nemen van 40 tot 50 centimeter. Afstanden van 30 tot 40 centimeter zijn meer ge bruikelijk, maar het gewas mag nooit te dicht op elkaar staan. Het uitpoten doen we liever niet met een z.g. poothoutveel beter is het, om de poters uit te zetten met behulp van de spade. Hierbij wordt de spade loodrecht in den grond gestoken en daarna naar voren geduwd, zoodat een gat vrij komt om er de poter in te leggen. Natuurlijk poten we uit iangs de pootlijn en drukken de gaten pas dicht, zoodra we een vol gende rij hebben gelegd. Let er vooral op, dat de poters zooveel mogelijk met de oogen naar boven fcsriien is liggen» Voor beginnen is het dikwijls de vraag, hoeveel poters er noodig zijn. Bij nor male grootte worden er ca. 20 liters poters gebruikt op ongeveer 100 vierkante meter (d.i. 7 ro> den), hetgeen een oogst op kan leveren van gemiddeld 3 mud aard appelen. Voor zoover nog voorradig koope men gekeurde poterf Deze zijn wel wat duurder, maar in de oogst zit straks ook veel minder .kwaad". Bij het bestellen van poters is het verstandig, om tevens de grondsoort op te geven. De er varen handelaar kan dan voor beginners poters leveren, die voor dien grond het meest geschikt zijn. De late aardappelen worden niet vöorgekiemd, maar worden toch eind Maart, begin April uit gepoot. Vooral op lichtere gron den moet niet later worden uit gepoot; alleen op de vetste klei kan het wat later nog gebeuren. Bonnummer. Artikel en rantsoen. Geldigheidsduur, i Thans nemen we de bedekking van de rozen weg en na half Maart kunnen we snoeien. Van onze kamerplanten is de Clivia in bloei gekomen, of zij zal spoe dig bloeien. Er wordt dus ge leidelijk meer water gegeven, ter wijl ook weer kamerplantenmest mag worden toegediend. Komt er geen bloem, dan geven we pas 2 3 weken later wat meer water. (Nadruk verboden). BUREAU YOEDSELYOORZIENING ZEELAND. Scheurpremie voor grasland. De Landbouw-Crisis-Organisa tie voor Zeeland maakt bekend, dat opgaven van gescheurd of te scheuren grasland uiterlijk op 15 Maart a.s. in het bezit van de L.C.O. voornoemd moeten zijn. De termijn van opgave is dus met 14 dagen verlengd. De opgaven moeten schriftelijk, rechtstreeks aan het kantoor te Goes, worden gericht. Opgaven, die na 15 Maart binnenkomen, worden terzijde gelegd. De Burgemeester van AXEL roept wederom collectanten op voor de lijstencoliecte, die van 17 tot en met 22 MAART aanstaande zal worden gehouden. Zij, die op eenigerlei wijze aan deze collecte willen medewerken, worden uitgenoodigd, de verga dering bij te wonen, die op Vrijdag 14 Maart a.s op het gemeentehuis zal worden gehou den. Aanvang half vijf. Ook zij, die b.v. alleen in de avonduren kunnen collecteeren, kunnen aan deze inzameling medewerken. Degenen, die niet op de ver gadering aanwezig kunnen zijn en toch gaarne hun krachten voor het mooie werk beschikbaar wil len stellen, worden uitgenoodigd, hiervan schriftelijk aan het plaat selijk bureau der W.H.N. mede- deeling te doen. Axel, 6 Maart 1941. De Burgemeester van Axel, BLOK. Kinderen, die vóór 1 April 1941 6 jaar zijn, kunnen als leerlingen op de school worden toegelaten. Opgaven, liefst vóór 1 April, bij het Hoofd der school. J. J DE RIDDER, pr. H*ndr!if, No. 6 No. 2 No. 11 No. 7 No. 8 No. 9 No. 10 No. 15 No. 16 (ook rantsoen- bonnen) No. 117 (van extra bon nen textielkaart) No. 13 en 14 No. 61 en 71 No. 91 No. 81 No. 7 No. 6 No. 5 Periode 9 Periode E No. 6 No. 7 No. 7 (vleesch) No. 7 j (worst/vl.waren) 15,16,17 (HK) 35 t.m. 41 c.v. 5e periode (periodebonnen) 1 Kg. suiker koffie of thee 250 gram rijst of rijstemeel, enz. 250 gram havermout, havervlokken, gort of grutten, enz. gort of grutten, enz. 100 gram vermicelli, macaroni of spaghetti 100 gram maizena, griesmeel of pudding poeder, enz. 7» kg- peulvruchten Scheerzeep elk 100 gram kaas idem 1 ei idem per bon ongeveer 100 gram brood per bon ongeveer 100 gram brood (ook geldig voorgebak) 35 gram tarweoloem, of andere bloem of meel, of 7» rantsoen geoak 2 L. 2 L. 7pond boter of margarine 250 gr. boter, margarine, of 200 gr. vet 100 gram vleesch per bon vleeschwaren (hoeveelheid verschil lend voor diverse soorten) 75 kg. kolen of 100 kg. cokes, of turf (verschillende hoeveelheid) idem 17 Febr. t.m. 16 Maart 3 Febr. t.m. 16 Maart 24 Febr. t.m. 23 Maart 24 Febr. t.m. 20 April 24 Febr. t.m. 20 April 24 Febr. t.m. 20 April 24 Febr. t.m. 20 April 24 Febr. t.m. 30 Maarl 1 Maart t.m. 30 Maai' i 1 Jan. t.m. 30 April 24 Febr. t.m 23 Maar 10 Maart t.m, 6 April 10 Maarl t.m. 23 Maai 3 Maart t.m. 16 Maai 10 Maart t.m. 23 Maa 3 Maart t.m 16 Maai 24 Febr. t.m. 23 Maai 24 Febr. t.m, 20 April 24 Febr. t.m. 31 Maart 3 Maart t.m. 16 Maar' 10 Maart t.m. 23 Maart 10 Maart t.m. 23 Maart U Maari hm. 23 Maan i 1 Maart t.m. 31 Maart 1 Maart t.m. 31 Maan 00MIR0LL1

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 3