b iniinhaidtje* i Yiüsn W|$nn geen lehujlglftata ia PostQironnmmers van de Winterhulp Nederland; Landbouw. met de uiteindelijks instemming van den Nederlardschen Omioep zelf, ook door de kerkelijke groe pen zelf vooi hun verantwoorde lijkheid kunnen worden genomen. In dien zin zullen deze specifi k religieuze uitzendingen ook in de omroepbladen en voor de micro foon worden aangekondigd. Het ligt in de bedoeling met betrekking tot de uitzendingen met een uitgesproken Roomsch- Katholiek religieuzen inslag zoo mogelijk een soortgelijke regeling te treffen. Hoofdpijn-Kiespijn DE ARBEIDSDIENST IN NEDERLAND. Het A.N P. meldt Veel werd in ons land geschre ven en gesproken over een Ne derlandschen arbeidsdienst, doch tot op den dag van Maandag be stond een dng:iijke instelling in ons land niet. Op den derden Maart kwam de eerste ploeg vrijwilligers op. Bij dtzc gelegenheid heeft de COinmandd it van den Nederland- scne en 0 idsdienst, msjoor J N. B u s een dagorder uitgevaar digd, waai aan net volgende is ontleend In dit half jaar zult gij u met de uitsluiting van al het andere wijden aan de Ncderlandsche vo ksgemeenschap in haar geheel. Ik nerhaalmet uitsluiting van al net andere, dat is met name van al wat ons verdeelt, van panij politiek en groepsbelang. Hier ziji gij geen arbsider of student, geen w Kiooze of welgestelde, geen propagandist van een poli tieke panij of beweging. Dat beteekent niet, dat gij geen vleesch of visch zijt. Gij zijt hier Nederlander dat is vleesch en visch Gij zijt hier niet om voor u zelf of voor de groep van uw voorkeur te halen, doch om aan uw volk te geven, om een eereplicht te vervullen jegens het vaderland. Daarvoor alleen geldt de leus van onzen Nederiandschen ar beidsdienst: „lek dien". Voor de meisjes Op 20 Maart zullen de eerste arbciasdienst-kcimpen voor meis jes in de verscmilende provincies van Nederland worden geopend. Iedere Ncderlandsche in den leeftijd van 17—25 jaar kan zich aanmelden. De arbeidsdiensttijd duurt een half jaar. in dezci* tijd krijgen de deelneemsters naast vrije wo ning, verzorging en kleediug een zakgeld van t 0 20 per dag. Aanmeldingen moeten tot 20 Maart ot een latere datum ge- scnieden bij N. derlandsche ar beidsdienst voor meisjes, Scheve ningen, Gevers Dtynooiweg 59. AMSTERDAMSCHE WETHOU DERS UIT HUN AMBT ON r/ET. De Rijkscommissaris voor het bezette Ncderlandsche gebied heeft volgens de Deutsche Zei- tung in den Niedetlanden, op grond van par. 3 van zijn vierde verordening nr. 108/40 over bij zondere OcatuuisrcCm rlijke maat regelen van 20 Aug. 1940 de volgende wunouders der ge meente A>ns,erdam uit hun ambi Ontheven Mr G G J. D. Krop ma F van M urs, U. C Franken tii Wairavc Bnasevain. NiEUWE BONNEN WORDEN ZATERDAGS BEKEND GEMAAKT. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat in den vervolge de aanwijzing der nieuwe distributiebonnen niet meer in de avondbladen van Vrij dag, maar in die van Zaterdag gepubliceerd zal worden. Het is gebleken, dat een be langrijk gedeelte van het publiek reeds op Zaterdag den winkelier tracht te bewegen distributiegoe deren te leveren tegen afgifte van de eerst op Maandag ingaande bonnen. Teneinde dit euvel tegen te gaan is de bovengenoemde regeling getroffen. De nadeelen, welke hieruit voortvloeien voor personen die aangewezen zijn op plaatselijke bladen, welke niet dagelijks ver schijnen, wegen niet op tegen de voordeelen, welke de nieuwe re geling medebrengt. De plaatselijke distributiedien sten zullen zich evenwel in het algemeen tijdig in kennis kunnen stellen van de onderscheiden bonnummers, zoodat de gegevens voor de bedoelde categorie van personen aldaar te verkrijgen zijn ALLES WEER NORMAAL IN NOORD HOLLAND. Officieel wordt medegedeeld Op voordracht van den bevel hebber in de Luftgau Holland, den luitenant-generaal S^burg, heeft de bevelhebber der Duitsche weermacht in Nederland in over eenstemming met den Rijkscom missaris voor het bezette Ncder landsche gebied, rijksminister Scyss-Inquart den voor de pro vincie Noord-Holland afgekon- digden uitzonderingstoestand en daarmede tevens de in zijn be kendmaking van 27 Februari 1941 uitgevaardigde maatregelen met ingang van Zaterdag 8 Maart 1941 te 24 uur opgeheven. De Höhere S.S. und Polizei- füeher heeft tegelijkertijd maat regelen betreffende de verkeers beperkingen in de provincie Noord Holland eveneens opge heven, zoodat daarmee de oude toestand van 24 Februari 1941 weer van kracht wordt. DE PRIJS VAN HET BROOD. Ir. S. L. Louwes, de directeur- generaal van de voedselvoorzie ning heeft in zijn Zaterdag ge houden rede o.m. aangekondigd, dat het gevolg van de thans voor den oogst 1941 vastgestelde prij zen, die de boeren voor hun akker bouwproducten zullen ontvangen, zal zijn, dat de handelsprijs van allerlei artikelen eenigszins moet worden verhoogd, o.a. van het brood. Op grond van deze uitlating is men naar de N Rott. Crt. meldt in de desbetreffende kringen van meening, dat de prijsverhooging van het brood niet zal ingaan, voor de nieuwe oogst verwerkt wordt. Dit zal dan zijn in September of October van dit jaar. TOEWIJZING VAN THEE A.aN uLM UKüUTHANOEL. Naar het secretariaat der ver ecniging van thee-imporicurs te Amsterdam meedeelt, wordt thans au regeer ngSWege met het spoe dig nouden van een loewijzmg van thee ingestemd. Er wordt naar gestreeld om deze toewijzing te noen plaats hebben op Donderdag 20 Maart a.s. Aan belanghebbenden zullen binnenkort nadere mededeelingen EENVOUDIGE MAATREGELEN BIJ LUCHTGEVAAR. Pro Cive, het tijdschrift voor luchtbeschermings-vraagstukken heeft in een reeks van artikelen nuttige wenken gegeven voor de beveiliging van de bevolking tegen luchtaanvallen. Deze raad gevingen waren in vele gevallen de kristallisatie van ervaringen in de practijk opgedaan. Vooral betruffm de raadgevingen natuur- ijk schuilplaatsen en dergelijke. Maar er waren ook algemeene laadgevingen. Zuo werd b.v. geconstateerd, dai men in het algemeen binnens huis veiliger is dan op straatdat plat op den grond liggen veiliger is dan blijven staandat men achter een muur van voldoende dikte tegen scnerven dekking kan vinden dat de begane grond veiliger is dan de verdiepingen dat het aanbeveling verdient de schoolbevolking tijdens luchtalarm in de benedengang te verzamelen. Men mag evenwel niet vergeten, dat de hierboven bedoelde werikei omtrent de voorwaarden worden j sieems betrekking hebben op go de onmiddellijke nabijheid aan wezig is Redelijke bescherming tegen luchtaanvallen wordt slechts ge boden in schuilplaatsen, die vol doen aan de eischen, welke hier aan in verband met het te ver wachten gevaar behooren te wor den gesteld. KAMPEEREN 'S NACHTS VERBODEN. In verband met het voorschrift dat men zich van 12 uur's avonds tot 4 uur 's morgens niet in de open lucht mag bevinden, is in de kringen van kampeerders de vraag gerezen, of het kampeeren eveneens onder dit vr.b-'d valt Wij vernemen thans \an be voegde zijde, dat dtze vraag be vestigend moet worden beant woord. Kampeeren wordt be schouwd als een verblijf in de open lucht en is dus van 24 tot 4 uur verboden. (N.R.Crt.) DE KOSTEN VAN HET PERSOONSBEWIJS. Het N.V.V. deelt medeZoo als bekend is in de Ned. Staats courant van 25 Februari j.l. een beschikking verschenen van het departement van Binnenlandsche Zaken aangaande persoonsbewij zen, welke voor al degenen, die niet over ruime geldmiddelen beschikken, verheugend is. Deze regeling moge nog eens in be- knopten vorm worden vermeld. Ter verkrijging van het persoons bewijs moet f 1 of f 0,50 betaald worden tot dekking van de kos ten, welke voor rijk en gemeente uit de invoering van persoons bewijzen voortvloeien. Rekening wordt gehouden met de omstan digheid, dat van onvermogenden voor dit doel bezwaarlijk gelden kunnen worden geheven, ofschoon de aan de uitreiking verbonden kosten in alle gevallen gelijk zijn De meer draagkrachtigen zullen moeten betalen voor de minder draagkrachtigen. Het N.V.V. heeft hierop duide lijk de aandacht gevestigd van het departement. In verband hiermede zijn de volgende richtlijnen verstrekt aan de burgemeesters. Gratis wordt het persoonsbe wijs uitgereikt aan personen, aan wie een vetkaart is verstrekt. f0.5G moet worden betaald door personen aan wie een boter kaart (dus geen vetkaart) is uit gereikt en bovendien kunnen aan- toonen dat aan het gezinshoofd een toeslagkaart voor textielpro ducten is verstrekt. Voor de gezinnen met lage in komens en voor die met een groot aantal kinderen is dus een aanmerkelijke verlaging van de kosten voor persoonskaarten be reikt. Thans tracht het N.V.V. te be vorderen, dat spoedig een derge lijke regeling tot stand komt voor de kosten verbonden aan het hou den van radio-ontvangtoestellen. RANTSOENEERING VAN GEDISTILLEERD. Zooals de brouwerijen in ons land aan het eind van Jan. uit eigen beweging tot een beperking van den afzet van bier hebben moeten besluiten, zijn, meldt de N. R. Crt.", sinds eenigen tijd ook de distilleerderijen overge gaan tot een vrijwillige rantsoe neering van genevers en aanver wante producten. Naar ons ter oore komt, zijn artikelen als schenkcognac, een artikel, dat hier te lande vrij veel wordt vervaardigd, en bessenge- never niet meer of althans zeer moeilijk te krijgen en zelfs de gangbare geneversoorten worden in soms belangrijk verminderde hoeveelheden aan de geregelde afnemers geleverd. Van distilla teurszijde hebben wij vernamen, dat de grondstoffenpositie de dis tilleerderijen inderdaad tot een rantsoeneering van het gedistil leerd heeft genoopt. De distil leerderijen passen de rantsoenee ring, onder leiding van de dis- tiliateursorganisaties, gemeen schappelijk, doch overigens ge heel zelfstandig toe. Ten aanzien van den kleinen handel in gedis tilleerd beeft de Centrale Ver eeniging voor den Handel in ge» distilleerd bepaalde aanwijzingen gegeven. Tot dusver is het rantsoen, dat de distilleerderijen aan hun af nemers kunnen toestaan, nog niet op een algemeen geldend percen tage vastgesteld. Een dezer dagen zullen de organisaties zich echter over een dergelijk quotum be raden. DE VEREENIG1NG VAN BIJBELVORSCHERS OPGEHEVEN. Men deelt het A.N P. van be voegde zijde mede Op grond van een verordening van den Rijkscommissaris van 29 Mei 1940 heeft het hooid van de veiligheidspolitie de interna tionale vereeniging van bijbel vorschers in Nederland opge heven. Voorts heeft hij inbe slagneming en verbeurdverklaring van de bezittingen dier vereeni ging en van haar nevenorganisa ties („Wachttoren" en bijbeltrac taatvereenigingen) gelast. De internationale vereeniginj» van bijbelvorschers in Nederlanc en haar nevenorganisaties voeren in woord en geschrift onder den dekmantel van zgn. wetenschap pelijk bijbelonderzoek een onmis kenbare hetze tegen alle staats- en kerkelijke instellingen. Deze vereeniging beschouwt beide in stanties als organen van den sa'.a en ondergraaft de grondslagen van het gemeenschapsleven van het volk en tegelijk ook de auto riteit van den staat in anarchis- tischen zin. Het voortbestaan van deze ver eeniging zou de openbare veilig heid en orde ernstig in gevaar hebben gebracht. Winterhulp Nederland, Den Haag No 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam, no. 877 Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. Zaterdagmiddag heeft ir. Dorst, de Prov. voedselcommissaris, voor de aangeslotenen bij de L.C.O op Zuid-Beveland, een voordracht gehouden over actueele land- bouwaangelegenheden in verband met de voedselvoorziening. Uit de pas bekend geworden prijzen voor de producten van den nieuwen oogst, komt naar voren, aldus spr., dat deze staan ln het teeken der productiekwan titeit boven kwaliteit. De prijs verschillen bestaan zoo goed als niet meer en zijn voor wat de aardappelen betreft, geheel weg gevaagd. Bij alle maatregelen en beper kingen is er toch nog het groote voordeel, dat de landbouwers ge heel vrij blijven in de keuze van de te verbouwen gewassendit had ook heel anders kunnen zijn. Spr. geloofde wel, dat er over enkele productenprijzen teleur stelling zal zijn, maar over het algemeen zullen ze den boeren voldoen. Ten aanzien van de kunstmest (stikstof) verklaarde ir. Dorst, dat die tegen 1 Mei bij de handelaren aanwezig zal zijn. Kans op navordering van paar den is er nu weer, ten behoeve van die gebieden die zwaarder werden getroffen dan Zeeland. Ook is er een nieuwe vorde ring op komst, maar deze maand gelukkig nog met, waardoor de landbouwers nog van hun paarden kunnen profileeren op een tijd stip, dat zij zeer noodig zijn. Het eerst komen in aanmerking zij die den vorigen keer aan den goeden kant gezeten hebben. Met de benzine voor den land bouw is men niet royaal en met de ruwe olie staat het nog on gunstiger. Al het mogelijke wordt gedaan om de toewijzing zoo ruim mogelijk te doen zijn, Van de 35.000 koeien, die Zee land heeft zullen er voor 1 Juli Ig.ÜQG geleverd moeten zijn. Al het vee, dat op 24 November als mestvee stond geregisterd, moet geleverd worden voor dien datum en bovendien 22 5 proc. van het andere vee. Spr. beval aan het aanvragen van mestcontracte.i, waardoor men het vee eenige maanden langer kan aanhouden. Ook aankoop in andere provin cies is zeer gewenscht. Na 1 Juli is er weer een aanslag te wachten. De varkensstapel zal verder verkleind worden. De toewijzing der biggenmerken wordt na 1 Juli gehalveerd. Voor het aan houden van ruwvoer-varkens kan toestemming verkregen worden. Huisslachtingen zijn nog moge lijk vóór 1 April, mits het yleesch van 15 November, op de basis der vleeschbonnen op kan zijn. Met klem waarschuwde spr. tegen geknoei. Dit kan de knoeiers zeer dupeeren en bovendien brengt het alle huissiachtingen in gevaar. Spr. besloot zijn uiteenzetting met de aansporing de toegezonden formulieren zoo vlug mogelijk ingevuld te retourneeren. Van de gelegenheid vragen te stellen werd een dankbaar gebruik gemaakt. Ir. Dorst antwoordde o.m. dat voor het beoordeelen of een huis- slachtvarken te zwaar is, overleg kan worden gepleegd met den districts-secretarisdat vrijwillige vee-leveringen vóór 24 November buiten beschouwing blijven en dat zij die minder dan 3 koeien hebben, van verplichte levering vrij zijn, tenzij zij mestkoeien hebben. De tweede paardenvordering zal zeker niet kleiner zijn dan de eerste. Ten aanzien van het karnverbod probeeren de organisaties te red den wat er te redden valt. Zware varkens voor de huis slachting behooren tot het ver leden. Voor uien komen er teeltrege lingen ongeveer als het vorig jaar. De maximale maat voor poters is 60 m M. De vergadering was druk be zocht. (D. v. Zeel.) AX£L, 11 Maart 1941. Heden viert het echtpaar J. van EijkMaas alhier zijn vijf en vijftig jarig huwelijksfeest. Naar wij vernemen, ontvingen de oudjes o.a. een bedrag in geld van het plaatselijk bureau der Winterhulp Nederland, wat natuur lijk dankbaar werd aanvaard. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te oekomen aan de daarachter ver melde adressen Rijwielbelastingmerk. J. Bakker, Spui 13 EEN TANKGAS-LAADSTAT10N VOOR WESTELIJK ZEEUWSCH- VLAANDEREN Eenige leden van den A.N.W.B. hebben het initiatief genomen om te geraken tot de oprichting van een tankstation voor auto's in Westelijk Zeeuwsch-Vtaanderen en wel in Oostburg. In beginsel heboen de betrok ken autoriteiten zich bereid ver- daard tot alle noodige medewer king; het gaat er nu slechts om of er van de zijde der automobi listen voldoende belangstelling voor het plan bestaat. De A.N.W.B. adviseert ieder die nadere inlichtingen wenscht of die adnaesie wensent te betuigen met het genomen initiatief, zich te wenden hetzij tot den heer M. Waghlo, burgemeester van Groede en lid van het Algemeen Bestuur van den A.N.W.Bhetzij tot den A.N W B. consul te Oosiburg, den heer 1. J. Versluys. WINTERHULP. „Voor het volk, door het volk", zoo luidt de welgekozen naam van het scholmgsorgaan van de W.H.N., waarvan tn Februari het eerste nummer is verschenen. „Voor het volk, door het volk" wordt voortaan gratis toegezonden aan alle medewerkers van de Winterhulp Nederland. Zij, die ja vasten dienst zijn bij een dej Helpen veilig en vlug. Doos 10en50ct.

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2