agiif Be man zonder geheugen. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen. No. 96. DINSDAG II MAAKT 1941. 56e .T**arfif JE S Firma J. C. VINK - Axssl Raadsverslag. K) V O TïUjnliaxdtfeó binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. Só. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cemoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 25 Februari 1941. Tegenwoordig de h.h. H, Smies, P. de Jorige, B. Seghers, A. Th. 't Glide, P. van Bendegem, F. Dielenran, C. Schieman, C. Ha melink, C. van Bendegem en U Sijtema Afwezig de h.n C. Th. v. d. Bid, A. r". de Ruijter en P. GousSen, laatstgenoemde met kennisgeving. Dnr. ds. Ruijter is Idler tei vergadering gekomen. VouiziUcr ae heer F. Blok, bu gtmeesieisecretaris de heer J.L.J MallS. IV. Dhr. 't GILDE vroeg of ook andere gemeenten tot dergelijke ingrijpende verbeteringen inzake de lichamelijke opvoeding ver plicht worden. De VOORZ. zeide, dat met 1 Jan 1941, ae hcnamelijke oefe ningen op de scholen verplichtend zijn gesteld, dus iedere gemeente moet daarin voorzien. Wij heb ben de zaak voor onze gemeente grondig bestudeerd en zijn daar bij tot de conclusie gekomen, dat de voorgestelde oplossing de beste zal blijken, omdat het an ders toch lapwerk blijft met de verschillende scholen en dan moeten later toch weer kosten gemaakt worden voor algeheele verbetering. Dhr. 't GILDE wenschte zeer in het kort zijn meening te zeggen over dit naar zijn meening tame lijk ingrijpende voorstel. Voorop stelt hij dan ddarbij, dat de licha melijke opvoeding door hem van groot belang wordt geacht en mits onder deskundige leiding ge schiedend van zeer bijzondere beteekenis is voor de gezondheid en ook voor de verstandelijke ontwikkeling mede daardoor. In een gezond lichaam, een gezonde geest. Echter begrijpt hij niet dat er thans als het ware met een soort „force majeure" een zoo ingrijpend besluit noodig is, dat de gemeente financiën niet onbe roerd zal laten, vooral nu in dezen zeer abnormalen tijd de FEUILLETON 14) „Hindert dat zoo veel? Nu je over de branding been bem en veilig aan de baven aange komen „Maar dokter, dat beeft juist veel te beteekenen. Dal moet u tocb ook inzien. Hoe zou bei voor u zyu, als u ouoekwaam was u leis ie berinneren omtrent uw eigen üuweiyRsleveu Ver {.■■.ei my de impertinentie, maar zou bet u niet lijken, aai u nauwelyks geleetd bad... dat u scnaudeiyR berooid was?" „Dat zou bet, G.fford. Maar je moet deuken, dat je nog in ae volie kraunt van je leven bent, aai je vrouw verlangend op je wacnt en dat je uog vele, heei veei gelukkige jaren te leven aebt." „Ja, iR oen ondankbaar. Ik ver uien bet niet. Dat is juist de moeiiykbeid ik verlang te voe len, aat ik bet verdien, dat bet my eenyk toekomt. En ik kan aai met,., ik kau bat eenvoudig begrooting toch a! met zoo'n groote moeite kloppend zal te maken zijn. De openb- school en de RK. school beschikken beide ovei een gymnastieklokaal. Het lokaal in de openb. school heeft altijd dienst kunnen doen voot Burgerwacht en Vrijw. Landstorm eh voldoet z.i. aan zeer redelijke eischen. Ook het lokaal der RK. school verkeert in een zoodanige toe stand. Spr. is geen deskundige, maar zou zelf in staat zijn een soort lesrooster op te maken, dat ook ten deele door een andere school van deze lokalen gebruik zou kunnen worden gemaakt, zooals ook dhr. de Ruijter aanroerde. Maar laat men voorloopig zoo primair en urgent is deze zaak toch ook weer niet, ge bruik maken van de buitenlucht voor dit doel. Dat doen de sol daten ook. Spr. voelt daarom niets voor dit doel in deze moei lijke tijdsomstandigheden in onze geschiedenis zulk een al te over ijld besluit te nemen. De VOORZ. wees er nogmaals op, dat deze bepalingen betref fende de lichamelijke opvoeding opgelegd worden door de over heid dus blijft er weinig keus over. Dhr. SEGHERS vroeg naar de eischen waaraan het plaatsen van zoo'n gebouw moet voldoen. De VOORZ. antwoordde dat het moet voldoen aan de eischen der hoogste klassen die er gebruik van maken. Dhr. SEGHERS is verder ook van meening dat er misschien toch wel wat op te vinden is om een oplossing te vinden voor iedere school met minder kosten. De VOORZ. zeide dat dit moei lijk gaan zal, omdat dan later toch nog verbeteringen zullen moeten worden aangebracht om aan de gestelde eischen te voldoen. Dhr. DE RUIJTER is van mee ning, dat als de eischen gesteld zijn, we daar tenslotte toch aan moeten voldoen. Misschien zou echter een en ander toch wel te regelen zijn met de scholen, door verbetering van de lokalen, die Er was een snik in zyn stem. By bet denken aan Drusil, zijn vrouw, wachtende om bem te verwelkomen, steeg bet bloed in zyn bersena, totdat bet leek, alsot die heeie vloed bet donkere punt van vergetelheid zou over- siroomen, den dam wegbreken en de berinnering bly en geluk kig zou terugvoeren. Hy ver langde er naar, dat dit zou ge beuren, voelde alsof by op bet punt was om dit te ondervinden. Zyn gastheer zat hem aan te kyken, ook hopende op dit pbe- nomeen. Maar bet diafragma bleef ge sloten, weigerde zeits de minBte lichtstraal door te laten van wat daar verborgen was, de kostbare berinneringen van die zeven verloren jaren. Hooidstuk 4. Toen de groote auto dicht by de baven van Digby kwam, richtte Gfitord zich op en vroeg „Hoe laat vertrekt onze boot, dokter Zoo gauw wy aan boord zijn, omstreeks vier uur. Ikbebeen vrachtboot gehuurd als voor een speciaal doel." „Prachtig Dit is het eerste «roots amtiwr daarvoor nog eenigermate ge schikt zijn. Spr. vroeg of daar ook een rekening van is gemaakt en of dit door den Inspecteur goedgekeurd zou worden. De VOORZ. zeide, dat de loka liteiten wel verbeterd kunnen worden voor het doel, we kunnen in deze echter niet alles doen om aai de eischen te voldoen en alles zal dan ook lapwerk blijven. Vroeg of laat zal een en ander toch aan de gestelde eischen moe ten voldoen. En wanneer we niet tot algeheele verbetering be sluiten, zal het toch nog op f 10 000 komen. Dhr. DE RUIJTER is dan de meening toegedaan dat het dan maar het beste is om radicaal te verbeteren. Dhr. SIJTEMA merkte op, dat nu voldaan wordt aan de mate- rieele eischen, wanneer het voor stel wordt aangenomen, maar welke zijn de eischen die aan de leerkrachten gesteld worden Die dienen toch ook goed te zijn, wil alles tot zijn recht komen bij dit onderwijs. De VOORZ. zeide dat dit ook besproken is en zeker zullen in de toekomst hiervoor speciale leerkrachten aangewezen worden. Dhr. 't GILDE zeide op het standpunt te staan dat de licha melijke ontwikkeling naar Neder- landsche opvattingen ten allen tijde ondergeschikt moet blijven aan de verstandelijke. Het gaat z.i. te ver. Het voorstel van B en W werd hierna aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de h.h. 't Gilde en Seghers. 9. Voorstel op het verzoek van dhr. H. P. Dieleman- Koole om vrijstelling te verleenen van het betalen van Vermakelijkheidsbelas ting voor de aan milita.re bezoekers uit te reiken toe gangsbewijzen. Aangezien adressai t bij de ex ploitatie van zijn bioscoop de plaatselijke Vermakelijkheidsbe lasting op de bezoekers verhaalt en bij verlaging van deze belasting Toen ik twee vijandelijke vlieg tuigen neerschoot, drie jaar... neen, tien jaar geleden, meende ik heel wat te hebben gepres teerd. Twee! Maar vergeleken met dit was het maar een heel gewoon iets." „Wat je deed tien dagen ge leden, was ook zoo kwaad niet," zei de dokter droogweg. „Je kon je met je eigen parachute veilig neer hebben laten gaan en je dronken piloot voor zich zelf laten zorgen. De tijd, dien je verloor met hem los te maken en overboord te zetten, kostte je de kans om goed te landen. Ik begryp het nog niet, dat je niet een hoopje ontwrichte beenderen en inwendige kwetsuren was eigenlijk had je dood moeten zjjn. De verschijnselen b\j vallen zyn eigenaardig," ging de dokter voort. „Een man kan te ver achterover in zyn stoel leu nen en dood vallen. Een kind kan van een derde verdieping vallen, op een steenen vloer van een biunenplaals terecht komen, naar het gasthuis gebracht en een paar dagen er na volkomen gezond uitkomen. Algeheele ver slapping van het lichaam kan het voor een gedeelte verklaren, ntair mi gelwcl» de exploitatie niet wordt gebaat stellen B. en W. voor de veror dening niet zoodanig te wijzigen en op dit verzoek afwijzend te beschikken. Z.h.s. is alzoo besloten. 10. Voorstel tot wijziging var, de Gemeente-begrooling dienst 1940. B en W stellen voor de be grooting 1940 te wijzigen, over- j eenkomstig het overgelegd ont- werp-besluit. Z.h.s. alzoo besloten. Omvraag. Dhr. C. VAN BENDEGEM zou, nu de Raad een duurtetoeslag heeft verleend aan het gemeente- personeel, ook de steunbedragen voor de werkloozen nog eens onder de loupe willen nemen. Spr. zag gaarne, dat B. en W. deze eens onder het oog namen, en rekening houdend met de ver hoogde levensstandaard, in een volgende vergadering met een voorstel in deze kwamen om deze menschen ook wat tegemoet te komen. Dhr. HAMELINK zeide eigen lijk dezelfde vraag te hebben willen stellen. Gebleken is toch dat het levensonderhoud met 20 a 30 pet. is gestegen. Spr. wil nu niet alles vragen, maar hoopt toch ook, dat B. en W. deze zaak nader zullen bekijken om dan in de eerstvolgende vergadering met een voorstel tot verhooging van de steunnormen te komen. De VOORZ. deed toezegging, dat hieraan gevolg zal worden gegeven. Dhr. SEGHERS herinnerde er aan, dat hij ongeveer 10 maanden geleden al eens gewezen heeft op den toestand bij de brug. Er is daar een stukje onbestraat en dat eischt verbetering. Nog steeds is dat er echter niet van gt komen, misschien ook wel door de tijds omstandigheden. De VOORZ zeide, dat dit stukje bij den Rijkswaterstaat behoort, maar de toestand is daar, zuoais dhr. Seghers zegt, niet bepaald in orde. Er zal dan ook getracht Te oordeelen naar hetgeen je vrouw my zei, is zy Hoegenaamd niet sentimenteel Zy tracüue mij duidelyk te maken, dat zy haar echtgenoot, gezond of zieR, met of zonder geheugen terug wenschte te hebben en wel direct. Haar laatste woorden waren overtuigend." „Welke waren het?" Zy zei: „Mijn lieveling zal snel zich weer thuis gevoelen als ik myn armen om bem heen sla. Wees niet bangik weet die spinnewebben wel weg te yegen." De dag brak aan, toen zy in Digby aankwamentoch was het nog niet vier uur. De zacht- blauwe lucht had de uitgestrekt heid van het oneindige en de kalme wateren van de baven leken satijn en opaal, als het inwendige van een parelmoer schelp. Het krachtige vraent- bootje, door dokter Mc Imyre gehuurd. viu8 gereed om den auto op te nemen en weg te varen zoodra die aan boord was Gifford dacht eraan, dat hij niet genoeg het wonder appreeëerde dat in hem gewrocht wasen toch was het geen wonder. Wie I sou zich niet verheugen aldus i yerimLtrd te siia van 254a* worden daarin verbetering te brengen. Daar niemand verder het woord vroeg, sloot de VOORZ de open bare vergadering, die hierna over ging in een besloten zitting. Kou - Griep - Pijn DE NEDERL. OMROEP. Medcdeeling van den ge- macniigde voor de concen tratie der omrocpvereeni- gingen. Met ingang van Zondag 9 Maart 1941 zullen de Nedeiiaucische omroepprogramma's niet langer door de oudeiscueidene omroep organisaties onder eigen naam en verantwoordeïijKheid worden uit gezonden. in afwachting van de dtfiuitfeve regeling, waarbij de bestaande omroepsvereeniguigcn als zeltstanuige uitzendorganisa ties zullen ophouden tc Dcstaan en in haar plaats zal ireden net staatsomroepbednjf zuilen de om roepprogramma's met ingang van genoemden üaium woiuen ver zorgd onder naam en verant woordelijkheid van den Neder- landsctien Omroep. Wat betreti de binnen het raam van den Nedenanusctio, Omroep te verzorgen uitzendingen met een uitgesproken religieuzen ui- slag, zal een bijzondere legeimg worden getroffen, wtike zien ten aanzien van de onhoaox-protes- lantsche en vrijzining-prutestant- sche uitzendingen vanuezenaaid reeds in zooverre neeti gecon cretiseerd, dat de programma's met een uitgesproken ortnudox- of vrijzinmg-protesiantsch religi euzen insiag zuilen worden voor- ocreid üoor ut CnnsieiijKe Radio- Stichting, resp. nel Vujzirmig- i-roiesiauiscn KcrkCum en van dien aard zulten zijn, uat deze, kebroer en losbandigen jongen, vluchteling uit een dreigend sauatorium, in een ryk man, geëerd en gt-ë rbie igd, meteen gelukkig tenuis, een beRoorlyke tcntgenooie en lieve kinderen Hoe voor zulk een zegen dank baar genoeg te zyn „Denkt u niet, uoater," vroeg hy, toen zy afvoeren, „dut zij instinctmatig myn geesteiyK te kort zal bemerRen „Dat zal zy m zooverre be merken, aai zy zal trachten met al haar liefde je te doen her stellen, en ik hoop, dat zy daarin zal Blagen. De kracht der liefde is zoo groot. Het is de sterkste kracht. Daarom zou het mis dadig zyn die niet alle kans te geven om zich te uiten Het bootje sneed een zuivere voor door de zachte weide van de groene golven der zoe. De zon ging op en een zachte bries kwam uit het Noorden, toen de senmerende stralen dn wateren mat rose en goud overstroomden, ViBscners&cQUiten en kleine stoom booten en hier en daar een zeilschip bewogen zich over de zee en gingen naar hun ver* suhulchde bttuttnmmgeu, (Werdt He^pen^vei^lig en v/ug Doos /per?50cf.

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1