Waarschuwing. INKTLINTEN Fa, J. C. VINK - Markt 12, Bekendmakingen. waarschuwing tot de bevolking. Schadeloosstellingen aan militairen vnnr gedurende de nnrlngsdagen te velde verloren eigendommen. GELDIGE BONNEN Advertentiën Beoosten- en Bewestenblij BUTH CAPELLE KOEGORS c.a. 0UD-EGLANTIER Algemeen distributie- Zeep. Bloemkaart Petroleumdistributie- zegels. Boter- en Vetkaart. Vleeschkaart. Brandstoffenkaarten. Harmonie „Concordia". voor ollie knaoiilne bruari op 500 km ten westen van Ierland een beschermd Britsch co vooi aangevallen. Zij brachten in een stoutmoedig uitgevoerden aanval 9 schepen met een totale tonnage van 58.000 brt tot zinken. Bovendien werden 3 schepen zoo zwaar beschadigd, dat aangeno men kan worden, dat zij verloren zijn. Vier andere schepen kregen zware treffers. De Engelsche ambassadeur te Moskou is gisteravond te Jstam- boel aangekomen en doorgereisd naar Ankara om besprekingen te voeren met den aldaar vertoe- venden Engelschen minister Eden. Voor kleine tuinen. Nu tenslotte de strenge vorst geweken is, kunnen we volop aan den slag Particulieren, die hun moestuin al in het najaar gespit en bemest hadden, hebben hierin momenteel al een voor sprong er mag immers niet eerder gespit worden, vóór alle vorst uit den grond is getrokken Beginners behoeven evenwel niet veel achter te komen wanneer zij nu, zoo spoedig dit kan, hun tuingrond omspitten. Goed verteerde compost of stalmest wordt tegelijkertijd on dergewerkt, waarbij er op gelet moet worden, dat bij het spitten de grond zooveel mogelijk ge lijk komt. Op een beschutte plaats in de zon en uit den wind, kan al in den vollen grond spi nazie worden gezaaid. Voor deze vroege uitzaai nemen we liefst scherp zaad. Later in het voor jaar nemen we bij voorkeur rond zaad. Wie over een kouden bak beschikt kan hierin met veel sue ces spinazie zaaien. Hiervan snijdt men natuurlijk eerder dan van een zaaisel in den vollen grond. In beide gevallen is het goed om vóór het uitzaaien een weinig stikstofmest (Chili- salpeter) onder te harken. In den kouden bak kunnen nu ook worteltjes worden gezaaid de „Amsterdamsche Bak" is een soort, die hiervoor uitstekend ge schikt is. Indien mogelijk kieze men gewreven zaad, omdat dit wat vlugger kiemt. In den kouden bak worden, dicht bij elkaar, tuinboonen ge legd om later in den vollen grond uit te planten. Kweekers kiezen hiervoor dikwijls de .Dubbele Witkiem". Particulieren, die geen kouden bak hebben, kunnen zich ook goed behelpen met een kistje zonder bodem, dat zij op een zonnig plekje op den grond plaatsen, om hierin de tuinboonen te kweeken. Bij voorkeur wordt er een stuk glas over gelegd. Het uitplanten van tuinboonen is in ieder geval beter dan direct op de bestemde plaats leggen er wordt al gauw meer van ge oogst. Doperwten en peulen kunnen reeds direct in den vollen grond worden gelegd in geulen van 3 tot 5 c.m. diepte. Op zandgrond altijd iets dieper dan in kleigrond Erwten behoeven niet te worden voorgekiemd en kunnen een beetje vorst best verdragen. In den re gel wordt gelegd op afstanden van c.a. 3 centimeter. Bij het leggen moet er rekening mede gehouden worden, dat de erwten steeds naar de zonzijde groeien en door de geregelde Westen winden vaak van het rijshout af waaien. Het verdient daarom aanbeveling om de rijen te plaat sen van Oost naar Westhet rijshout of erwtengaas komt dan aan de Zuidzijde. Wil men dub bele rijen leggen, dan wordt het rijshout of gaas bij voorkeur van Noord naar Zuid geplaatst, waar na de erwtjes aan weerszijden wordan gelegd. kan deze nu opnemen en op de perken brengen. Over onze voor- jaarsbloeiers in een volgend nummer iets uitvoeriger, (Nadruk verboden). BUREAU VOEDSELVOORZIENING ZEELAND. De Provinciale Voedselcommis- saris v. Zeeland maakt bekend, dat voor het persen van hooi en stroo, voorzoover dit voor Neder- landsche behoefte is, motor brandstof beschikbaar wordt ge steld. Aanvragen, op de gebrui kelijke wijze, te richten tot de Afd. Akkerbouw 2 (Petroleum); hierbij over te leggen een lijst van de bedrijven, waar en hoe veel moet worden geperst. Over het gazon strooien we, Wanneer het gras niet te lang is, een fliake hoeveelheid goed ver teerde bladaarde of stalmest. Met onze vaste planten in den border doen we nog voorzichtig aan ook van de rozen nemen we de bedekking niet te vroeg weg 1 Wie, op een beschut plekje, ^Simula's heeft laten Qverwiiueren. De Burgemeester van Axel richt de volgende In de laatste weken moest ik tot mijn leedwezen con- stateeren, dat er personen zijn, die meenen zich in dezen tijd te moeten uiten door een onverantwoordelijk optreden, bestaande bijzonderlijk in het met verf bekladden van per- ceelen en straten. Het schijnt dat deze per sonen zich er niet genoeg zaam van bewust zijn, dat 1. hun optreden als wor dende begunstigd door de duisternis allerminst een heldendaad is, maar integendeel als uitermate 1 a f moet worden be stempeld en dus op de eerste plaats hemzelf treft 2. zij hun medemenschen, die zij beoogen te treffen behalve leed en onge rief, ook een geldelijke schade berokkenen, tot de vergoeding, waarvan zij verplicht zijn 3. hun handelwijze in ver band met eventueele re- pressailles een groot ge vaar dreigt te worden voor die medeburgers, die zij feitelijk niet willen treffen. Ik richt daarom een ern stige waarschuwing tot de schuldigen, dat zij zich in de toekomst van deze en soort gelijke handelingen onthou den èn uit zelfrespect èn uit respect voor hun medebur gers die onschuldig de dupe worden van hun onverant woordelijk optreden. En bijaldien deze over wegingen niet vermogen hen te weerhouden, zoo zij er op gewezen, dat tegen de daders bij ontdekking met de uiterste gestrengheid zal worden opgetreden. Axel, 26 Febr. 1941. De Burgemeester van Axel, BUÖKi Militairen van land- en zee macht, die meenen aanspraak te kunnen maken op schadeloos stelling voor te velde verloren gegane eigendommen e.d., welke zij in hun mobilisatiestandplaats bij zich hadden, kunnen zich bij voorkeur vóór 1 Maart 1941 schriftelijk wenden tot den Secretaris van de Schade-enquête commissie, Javastraat 4, 's Gra venhage, met verzoek om toezen ding van een aangifteformulier. Opgave van de verloren ge gane eigendommen behoort in dit verzoek niet te geschieden. Een formulier voor het verzoek is ter gemeentesecretarie ver krijgbaar. De Burgemeester van Axel, BLOK. Het Bestuur van den polder maakt bekend, dat de lijst vai Stembevoegde Ingelanden is op gemaakt en ten kantore van den Ontvanger-griffier ter inzage ligt van 28 Februari 1941 tot en met 15 Maart 1941. Het Bestuur voornoemd, P. J. J. VAEL, Dijkgraaf. W. A. DEN BOGGENDE, Ontvanger-griffier. Het Bestuur van den polder maakt bekend, dat de lijst van Stembevoegde Ingelanden is op gemaakt en ten kantore van den ÓntvanerT-grifier ter inzage ligt van 28 Februari 1941 tot en met 15 Maart 1941 Het Bestuur voornoemd, J. DE FEIJTER Lzn., Dijkgraaf. W. A. DEN BOGGENDE, Ontvanger-griffier. Het Bestuur van den polder maakt bekend, dat de lijst van Stembevoegde Ingelanden is op gemaakt en ten kantore van den Ontvanger-griffier ter inzage ligi van 28 Februari 1941 tot en met 15 Maart 1941. Het Bestuur voornoemd, W. G. v. FRAAiJENHOVE, Dijkgraaf. W. A. DEN BOGGENDE, Ontvanger-griffi Het Bestuur van het waterschap maakt bekend, dat de lijst van Stembevoegde Ingelanden is op gemaakt en ten kantore van den Ontvanger-griffier ter inzage ligt van 28 Februari 1941 tot en me» 15 Maart 1941. Het Bestuur voornoemd, LEVS. VAN HOEVE Jzn., Dijkgraaf. W. A. DEN BOGGENDE, Ontvanger-griffier Het Bestuur van den polder maakt bekend, dat de lijst var Stembevoegde Ingelanden is op gemaakt en ten kantore van de> Ontvanger-griffier ter inzage lit van 28 Februari 1941 tot en mei 15 Maart 1941. Het Bestuur voornoemd, JACS. DEKKER Azn., Dijkgraaf. W, A. DEN B00QENDE, Qatvanger-jjriffi.r. Bonnummer. No. No. No. 11 No. 7 No. 8 No. 9 No. 10 No. 15 No. 1 (ook rantsoen bonnen) No. 117 (van extra bon nen textielkaart) No. 13 en 14 No. 12 - No. 5 No. 5 No. 3 No. 5 Periode 9 Periode E No. 2 No. 5 No. 2 (vleesch) No. 2 (worst/vl.waren) Artikel en rantsoen. Geldigheidsduur. 1 Kg. suiker koffie of thee 250 gram rijst of rijstemeel, enz. 250 gram havermout, havervlokken, gort of grutten, enz. gort of grutten, enz. 100 gram vermicelli, macaroni of spaghetti 100 gram maizena, griesmeel of pudding poeder, enz. Vkg. peulvruchten Scheerzeep elk 100 gram kaas 1 ei idem 1 11,12,13 (HK) j 25 l m. 32 c.v. 4a periode i (periodebonnen) per bon ongeveer 100 gram brood per bon ongeveer 100 gram brood (ook geldig voorgebak) 35 gram tarwebloem, of andere bloem of meel, of V» rantsoen gebak 2 L. 2 L. 7j pond boter of margarine 250 gr. boter, margarine, of 200 gr. vet 100 gram vleesch per bon vleeschwaren (hoeveelheid verschil lend voor diverse soorten) 75 kg. kolen of 100 kg. cokes, of turf (verschillende hoeveelheid) idem idem 17 Febr. t.m. 16 Maar! 3 Febr. t.m. 16 Maar; 24 Febr. t.m. 23 Maan 24 Ftbr. t.m. 23 Maar! 24 Febr. t.m. 23 Maar g 24 Febr. t.m. 23 Maart I 24 Febr. t.m. 23 Maar' 1 24 Febr. t.m. 30 MaaP 1 Febr. t.m. 28 Febr. 1 Jan. t.m. 30 April 24 Febr. t.m. 23 Maart 24 Febr. t.m. 9 Maart 17 Febr. t.m. 2 Maart 24 Febr. t.m. 9 Maart 17 Febr. t.m. 2 Maart 24 Febr. t.m. 23 Maart 24 Febr. t.m. 20 April 24 Febr. t.m. 31 Maart 17 Febr. t.m. 2 Maart 24 Febr. t.m. 9 Maart 17 Febr. t.m. 2 Maart 17 Febr. t.m. 2 Maart 25 Jan. t.m. 28 Febr. 25Jan. t.m. 28 Febr. 1 Febr. t.m. 28 Febr. JAARVERGADERING op Dins dag 4 Maart, 's avonds om 8 ure, ten huize van den heer H. Lippens aan de Zeestraat. Allen, werkende leden en dona teurs, worden beleefd en dringend tot deze vergadering u tgenoodigd. HET BESTUUR. Kleine advertentiën TE KOOP: W t g ëinaiiieei K«.ukenkachel, m ddelmaat, goeden staat. Bevragen Bylocqu-.- straat 17, Axel. CREOIETEN in bedr. v. f 900,— 5%, zonder borgen. Elk doel. ledereen viijbl. de voorwaarden. Br. antw. porto ,DE ONDERLINGE", Mathenes- serweg 110, R'dam W lliius

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 3