Postgironummers van de Winterhulp Nederland; Kaads verslag. g ftlijnfia Biunenlaud. Gemengd Nieuws. Buitenland. Laatste Nieuws. en hel Provinciaal Bureau van ongeveer f 8030.—dus in totaal f 60.500.—. tr is verdeeld in December f28.000.in Januari f65 000. of in totaal f 93.000 dus aan zienlijk meer dan is gecollecteerd. De behoeften zijn buitenge woon groot. Een voorbeeld van wat enkele gemeenten ontvingen Vogelwaarde f2350.—, 's-Heer Arei'dskcrke f 2580 Kruiningen f 1850.Kiaobe.idijke f 1600.—, Amemuiden f 1250.—, Breskens f1500.—, Hontemsse f2645.—. En hier betreft het nog maar plattelandsgemeenten. De steden gaan uiteraard aan de spits. Mid delburg met f 7070.—Vlissingen met t 6900.Goes f4175.—, Zierikzee 13132 50 en Terrieuzen 13700.—. Sommige gemeenten hebben extra moeilijkheden, zooals de gu sg^mcente te Sas van Gent, waar in de meeste fabrieken oiechts 36 uur wordt gewerkt en uus de inkomsten verminderd zijn. Er heerscht daar veel werkloos heid. Toch werken er nog im mer Belgen die van over de grens komen. Deze ongewenschte toe stand moet zoo snel mogelijk be ëindigd worden. In de streek van St. |ansteen, Clinge en Hulst treft men veel textielindustrie, welke ook met groote moeilijkheden heeft te kampen, üe grondstoffenpositie baart groote zorgen. Het haven- en kanaalverkeer in Vlissingen, Terneuzen, Ha sweert en Wcmeldinge is vrijwel stilge vallen, waardoor vele gezinnen die het toen niet te breed hadden, werkgelegenheid is ontnomen. Men deuKe b.v. aan de categorie parlevinkers uie aan doortrek kende scnepen allerlei koopwaar leverden. Aan den anderen kam is er weer meer werkgelegenheid voor de weermacnt en velen Wer ken in L)unschla..d en Prankiijk, zoodal net aantal werkioozen ge- daaid is. Maar ook andere categorieën moeten geateu «d worden- B.v. kicinc zcdaia.idigen wier bedrijfje tengevolge van de schaarscnte aan grondstoffen of artikelen stil dreigt te vaiicu. Ouoen van da gen, invaliden, hcoocn bij de ge stegen kosten van levensonder houd moeite om van hun pensi oentje of penoditke uitkeering rond te Komen. Hier wordt ge holpen door de Wmternuip in overleg met de omstaande ge meentelijke instellingen. z.o..d.r aanzien des persoons neipt men. L)e liefdadigheid was tul nu toe, men moet het erken nen teveel tot eigen kring of eigen piaats Depcikt. Het welvarende Zddinsiag oijv. zorgde uitstekend voor eigen armen, maar dacht er toen niet aan om de huip uit te strekken tot het naburige arme Vogelwaarde Wniicrriuip leidt de menschen tot breeder gemeenschapsgevoel op. Lie solid, breekt hier en daar ai dooi. lu 8i A.hiaiand had een vracimijder zijn paard verloren. Hij nad 18UU.noodig en koii maar 1 3UU.leenen. Met goed keuring van den heer Piek werd onder leiding van Winternulp een couecte in het dorp genouden, welke f35U opbraent. Winter hulp zelf de resteerende f 150.— en de man had zijn paard en broodwinning weer. In bet algemeen worden juist velen bereikt die vroeger nooit Ontvingen en het toch zoo hard noodig hebben. Niemand is van suun uitgesloten, ueen volks gioep ook wordt bevoordeeld. uc politiek blijve verre van het werk. Wit. voor eigen politiek gewin zijn handen uitsteekt naar üe Winterhulp geeft blijk de sa menbindende gedachte v<m dit sociale werk niet te begrijpen. De opgezweepte politieke hartstochten mogen de Winter hulp niet scnaden daar de bin- nenlandsche strijd dan uitge vochten zou worden op de hoof den van de minstbedeelden on der ons. Er olijven nog afzijdigen. Er zijn altijd meiiscnen, wien het niet om net goeue te doen is, doen die zien laien meesieepen door pcisooiuijkc gevoelens, waar kij het gemeenschapsbelang bij panter stenen», Zij roddelen, gelooven alles als het maar „anti" is, fanlaseeren, lasteren vaak en laten zich gemak kelijk door onverantwoordelijk op hitsen beïnvloeden. Zij zijn er zelf de oorzaak van dat hun ze nuwen overspannen raken. Zij kennen geen discipline, geen ge hoorzaamheid. Zij staan niet op den bodem der werkelijkheid. Zij zien niet hun verantwoordelijke laak, dat het Nederlandsche volk als één ongebroken eenheid door de moeilijkheden van den tijd heenkomt, zelfverzekerd, eerlijk en krachtig. Gegronde critiek moet ons werk niet gespaard worden. Wij staan in de kinderschoenen. Fouten worden gemaakt, doch zijn er om verbeterd te worden. Doch de geestesgesteldheid moet zijn opbouwend, in het belang van ons allen, in het belang van de zwaksten onder ons. Het egoïsme dient op zij gezet om plaats te maken voor een positief gemeen schapsgevoel dat daden eischt. Hel is jammer dat sommige I Kerkgenootschaopen dit niet in zien en passieven tegenstand bieden. Jammer voor Winterhulp en de benoeftigen, jammer ook voor de leden dier genootschap pen zelf omdat zij in christelijke naastenliefde toch wel te kort schieten. Een krachtige samenbundeling op sociaal gebied beft ons volk ais geheel op en versterkt het in nooge mate. Dit kan reeds plaatselijk zoo goed geschieden in de werkge- meenscnappen van de Winterhulp, waar alle goedwillende krachten >p sociaal gebied werkzaam, el- xander in onderling overleg vin den. Ook bestaande organisaties kunnen zich daarbij inschakelen met behoud van hun zelfstandig heid en hun bestuur, de uitvoe ring van hun werk kan dan on gestoord doorgaan. Een degelijke samenvoeging van krachten onder oe burgemeesters als plaatselijk directeur heeft het gevolg dat de verzorging van de economisch zwakkeren in elk opzicht verbetert. Er moet mis schien wel eens een heilig huisje allen, een schoije worden afge broken. De winst is een verkregen ge meenschapsgevoel dat den geest verruimt, den mensch vrijer maakt an hem grooter arbeidsveld biedt waar de inzet der geheele per soonlijkheid beter tot zijn recht kan komen. Een offer moet misschien wor den gebracht. Ook dat verrijkt. Zonder offer heeft het leven geen waarde. Het zij daarom gaarne en in eensgezindheid gebracht. Heden en morgen zulten in Zeeland de colitcirices en collec tanten Wter uitzwermen. Na wat wij schreven meenen wij te kun nen volstaan met de dringende opwekking: Houdt u niet afzijdig maar geeit naar uw vermogen, uw medemensch en uzelf tot heil I met gebed, richtte de Voorz. zich tot den Raad met de volgende woorden Winternuip Nederland, Den Haag No 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. Zitting van 25 Februari 1941. Tegenwoordig de h.h. H. Smies, P. de Jonge, B. Seghers, A. Th. 't Gilae, P. van Bendegem, F. Dielemau, C Scnieman, C. Ha- meiink, C. van Bendegem en U Sijtema. Afwezig de h.h. C. Th. v. d. Bilt, A. f. de Ruijter en P. Goossen, laatstgenoemde met Kennisgeving. Dhr. de Ruijter is later ter vergadering gekomen. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeestersecretaris de heer J. L. J, Maris. Na a* gebruikelijke opening Mijne Heeren. Bij de eerste vergadering van Uwen Raad zij het mij vergund U allen met Uwe gezinnen een gelukkig en voorspoedig jaar toe te wenschen. Het jaar 1940 is ten einde met al zijne moeilijkheden en gewich tige gebeurtenissen. Uitdrukkelijk heb ik behoefte U allen en in het bijzonder de Heeren Wethouders dank te zeg gen voor de wijze waarop zij mij in 1940 bijgestaan hebban, waar door mijn taak als Burgemeester aanmerkelijk werd vergemakke lijkt. Thans staan wij aan het begin van het jaar 1941. Wat het ons brengen zal, weten wij niet Laten wij hopen, dal God ons allen en onze gemeente moge sparen voor onheilen en rampen en dat wij allen in goede gezond heid en met frissche kracht ons geheel en al geven, in eendrach- telijke samenwerking voor het welzijn van onze gemeente. Moge, kon het zijn spoedig, een rechtvaardige vrede in de wereld tot stand komen en dat rust en welvaart moge terugkeeren. Dhr. D1ELEMAN heeft hierop namens den Raad geantwoord. Wederkeerig wenschte hij den Voorz. en zijn gezin een gelukkig jaar toe en hoopte ook het beste voor onze gemeente en de be volking. Evenals in het afge- loopen jaar zal ook weer gestreefd worden om met de beste krachten den Voorz. terzijde te staan in zijn moeilijke taak, teneinde deze zooveel mogelijk te verlichten. Hij sprak ook de hoop uit, dat God onze gemeente voor rampen en onheilen moge sparen en indien het zijn mocht, spoedig vrede en welvaart op de wereld mochten wederkeeren. De VOORZ. dankte den heer Dieleman voor de gesproken woorden en stelde hierna aan de orde de agenda. 1. Notulen. Deze werden vastgesteld, zooals deze in druk zijn verschenen. 2. Ingekomen stukken en me- dedeelingen. a. Ged. Staten berichten de ontvangst van de aanvulling van de Algemeene Politieverordening dezer gemeente b. Ged. Staten berichten de goedkeuring van de wijziging van de Verordening van den Vleesch- keuringsdienst c. Ged. Staten berichten de goedkeuring van het Raadsbesluit tot verhooging van de op te nemen gelden in rekening courant. d. G°d. Staten berichten de wijziging van de Gemeentebe- grooting dienst 1940; e. Mededeeling van het Hoofd bestuur van de P.T.T. dat het plaatselijk radiodistributienet door dit bedrijf is overgenomen en dat in den vervolge de Verordening tot heffing van precario-rechten I voor het hebben en spannen van draden over gemeentegrond en -water niet mag worden toegepast. f. Mededeeling van den heer Commissaris der Provincie, dat in den vervolge bij de ontvangst van een rechtsvoorschrift of van een verordening van principieele beteekenis eerst dan bericht van een beslissing of ontvangstbericht zal worden afgegeven, wanneer overeenstemming met den gevol machtigde van den Rijkscommis saris zal zijn verkregen Gemeentebestuur van Goes zendt de begrooting van den Keuringsdienst van Waren te Goes voor het jaar 1941 h. Jaarverslag van de Com missie tot wering van schoolver zuim over 1940. Dit luidt als volgt In de samenstelling van de Commissie kwamen gedurende het jaar '40 geen wijzigingen voor. Tot voorzitter en secretaris werden wederom gekozen resp. de heeren A. E. C. Kruysse en J. L. J. Maris. De commissie vetgaderde dit jaar 15 maal en kreeg 50 ver zuimen te behandelent waarvoor 45 personen, hoofden van gezin nen of aansprakelijke personen moesten verschijnen. Hiervan voldeden 18 personen niet aan den oproep. Deze verzuimen hadden betrek king op leerlingen van de vol gende scholen O L. school Aantal gevallen 12, verschoonbaar 2, niet verschoonbaar 5, niet verschenen 5. Bijz. school Nieuwstraat 25- 12-2-11. R.K. school 2 2-0 0. Bijz. school Spui 10-5 3-2. R.K. school Sluiskil 1-1-0-0. Het aantal niet verschoonbaar verklaarde gevallen bedraagt 28, waar ook in begrepen zijn de gevallen van de kinderen, wier ouders niet verschenen zijn. Uit bovenstaand overzicht be draagt dit resp. 5-11-0-2 en 0. Het in 1939 te behandelen ge vallen bedroeg 47. De aard van de verzuimen in 1940 hadden grootendeels be trekking op het lezen van koren aren en het rapen van aardappe len op de velden, dit met het oog op de schaarschte aan levens middelen tengevolge van de dis tributie en de stijgende prijzen van de aardappelen. De werkzaamheden en de voor gekomen zaken, die ter behande ling aan de Commissie waren toegezonden, gaven geen aanlei ding om hiervan melding te doen in het jaarverslag. Wordt vervolgd. Kou - Griep - Pijn Uitvoerig werd hierover van ge dachten gewisseld en een en ander wat dè exploitatie van een dergelijke inrichting betreft onder het oog gezien. Een en ander werd ook nog nader toegelicht met cijfers, ten deele gebaseerd op de tegenwoordige tijdsomstan digheden. Tot eenig resultaat of besluit tot oprichting heeft deze bespre king nog niet geleid. Getracht zal worden binnen korten tijd een vergadering bijeen te roepen van belanghebbenden, waarin dan door een deskundige een nadere uiteenzetting omtrent de bestaans mogelijkheden en exploitatie van een coöperatieve melkiabriek zal worden gegeven. Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Stamkaart. Distributiekantoor, Axel. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 2 MAART 1941. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10.30 ore Nam. 3 Ds. van Oeveren Ds. Hermanides Bed. H. Doop Geref. Kerk. Voorm. 10.30 ure Nam. 3 Ds. J S Post Dezeifde Geref. Kerk te Zoutespui. Voorin. 1030 en nam. 3 ure Cand. H. J, Siviens, van Vlissingen. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 10 30 ure Leeskerk Nam. 3 ACHT TERMIJNEN VOOR BELASTING 1940—'41. Naar de Tel. verneemt, zal bin nenkort officieel toestemming wor den gegeven, dat het overgebleven twee-derde gedetlte van de „oude inkomstenbelasting" in acnt ter mijnen mag worden voldaan. Dit geldt uitsluitend voor hen, die op grond van hun aanslag in de nieuwe loonbelasting onthef fing voor een derde van den aan slag 1 Mei 1940 tot 1 Mei 1941 hebben gevraagd. De maatregel is bedoeld als een tegemoetko ming aan hen, die thans loonbe lasting betalen en hun biljet over Mei 1940Mei 1941 zoo laat outvangen heoben, dat zij tevens nog de volle twee derden der oude belasting oi althans een groot gedeelte daarvan moeten voldoen. Deze belastingplichti gen zouden, zoo geen regeling werd getroffen, wtl voor zeer zware lasien komen te staan. De vroenere bepalingen ston den, gelijk bekend, betaling van inkomstenbelasting in ten minste vijf termijnen toe. Kreeg men zijn aanslagbiljet vóór November, dan kon het aantal termijnen ook grooter zijn. NATIONAAL FRONT. Het Ned. Dagblad bevat den volgenden oproep van Arnold Meijer, leider van het Nationaal Front In verband met een daartoe strekkend verzoek van de Duit- sche overheid, gericht tot alle politieke partijen draag ik de leden van Nationaal Front in het geheele land op, zich tot nader door mij te geven order, te ont houden van iedere politieke de monstratie en propaganda. Dit houdt in, dat vanaf heden geen vergaderingen, in welken vorm ook, zullen worden belegd an dat men zich onthoudt van iedere propaganda naar buiten, met in begrip van de colportage, het toonen van raambiljetten en der gelijke. Ook net dragen van het insigne in het openbaar is tot nader order door mij verboden. „DOLFIJNEN" IN DE MAAS. In de Maas onder Lith, heeft I men begin dezer week drie groote visschen waargenomen, welke men voor dolfijnen hield. Twee exem plaren zijn inmiddels gevangen en opgekocht door de Vischconser- venfabriek Hollandia te Gorkum. Hier bleek het vermoeden juis te zijn, dat de visschen, waarvan het grootste exemplaar ongeveer 3 m lang is, geen dolfijnen, doch tuimelaars zijn, ook bekend onder den naam tandwalvisschen. PRINS KAREL TACHTIG JAAR. Prins Karei, broeder van den Zweedsctlen koning en vader van wijlen koningin Astrid van België, vierde Donderdag zijn tachtigsten verjaardag. Zijn gezondheid is volkomen bevredigend. CHURCHILL VOERT BESPREKINGEN. Naar de Londensche berichten dienst meldt, heeft de eerste mi nister, Churchill, besprekingen gevoerd met den Japanschen ambassadeur, den Turkschen ambassadeur en den Griekschen gezant. AX£L, 28 Februari 1941. In het hotel 's Lands Welvaren alhier kwamen gisteravond enkele personen bijeen om een bespre king te houden over de oprichting van een coöperatieve melkfabriek. Uit Rome wordt gemeld, dat ex-koning Alfonso XIII van Spanje aldaar is overleden. Het D.N.B. meldt uit Berlijn 1 Het opperbevel der weermacht deelt mede i Duitsche lange-afstandsbom- metiwerpers hebben op 26 Fe- 0 I ZP.tu Helpen veilig en vlug. Doos Wen 50ct.

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2