«ft I Be man zonder geheugen. ABDIJSIROOP 661 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - V1 a a n d e r e n. Wdt de Winterhulp reeds deed iu Zeeiaud. No. 93. VRTJDAG 28 FEBRUARI 1941. Firma J. C. VINK - Axel BEKENDMAKING. De incidenten te Amsterdam. Die Hoest bedreigt UKind! 5de Jiarg Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 50. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. 's Gravenhage, 26 Februari. 1. In overeenstemming met den Rijkscommissaris voor het bezette Ncdcriandsche gebied heb ik voor de provincie Noord- Holland, gezien den poiitieken toestand van het oogenblik, de uitvoerende macht op mi] ge nomen. 2. De tenuitvoerlegging draag ik den luitenant generaal van hel lucntwapen Siouig, bevelhebber in den Lutigau Holland, op. Hij nandeit n g is mijn aanwij zingen. 3. Ik Deveel a. in alic openbare en parti culiere bcdiijvcn moet Donderdag 27 Februari s morgens de arbeid in vollen omvang weder begonnen zijn. b. Optochten, vergaderingen, samenscnoliugen en demonstraties van eiken aard, in net bijzonder op openbare straten en pleinen, alsook in bedrijven zijn ver boden. c. Aan de gezamenlijke Ne- derlandsche politieke partijen is met onmidde.lijken ingang in de provincie Noora-Holland tot nader order elke activiteit verboden, in het bijzonder ook het dragen van uniformen en insignes van eiken aard. 4. Handelingen in strijd met deze lastgevingen en met alle maatregelen die door den met de tenuitvoerlegging belasten bevel hebber genomen worden, zijn aan de Duitsche krijgswetten onder worpen en worden door Duitsche krijgsgerechten berecht. Voorts wordt, in zoover niet nog ernstiger strafwetten over treden worden, in het bijzonder gestraft wie tot staking ophitst of daartoe uitlokt of den arbeid neerlegt, met tuchthuisstraf tot 15 jaren. Zijn vcor de weermacht be langrijke bedrijven, waartoe alle vitale bedrijven behooren, in ge- FEUILLETQN ii) Dokter Mc Intyre leunde voor over in zya sioei en zei ernstig en ongeveer op den toon van een zakenman, die een voorstel helder en zonder onnoodigen nadruk doet: „Ziehier, wat je te doen staat. Je moet een groote aroetnoid en een groot geiuk opnieuw beleven. De dood van je vader is een vreeseiyke schok en je hebt dien dapper doorstaan. Het moet je troosten, dal je vader sliert met de weten- scnap, dat zyu zoon een ertdeel had in bezit genomen, een ert deel van manneijjke waarde en degeiykneid. Je vader stierf gelukkig, wetenue dat jy gelukkig en oen flink man geworden was. Wat je vrouw betreft, zy bemint je. Op dit oogenblik is zy mis schien wei de gelukkigste vrouw ter wereld. Ik sprak met haar aoor de telefoon en vertelde naar, dat je hier bent, lichamelijk Vüikumeu gezond, dat je geest \m eemgssms yerduisizrd wss ding, dan kan lot de doodstraf veroordeeld worden. De Bevelhebber van de Weer macht in Nederland, FR. CHRISTIANSEN, Generaal der vliegers. Een officieele uiteenzetting. DEN HAAG, 26 Febr. (A.N.P.) Omtrent de oorzaken en den acntergrond van het heden bekend gemaakt besluit van den weer- macntsbevelhebber in Nederland en den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden om de uitvoerende macht in de provincie Noord-Holland aan de militaire autoriteiten over te dra gen, ontvangen wij van welinge lichte zijde de volgende uiteen zetting. In vervolge op politiemaatre gelen, die ter vergelding van een verraderlijken overval op een Duiische politiepatrouille moesten worden getroffen tegen een aantal Joodsche elementen, zijn in den loop van gisteren te Amsterdam in een reeks bedrijven partieele stakingen ontstaan. Een deel der arbeid rs en employe's van ge noemde bedrijven, die blijkbaar de draagwijdte van een dergelijke onwettige actie niet volledig be seften, heeft zich tot het neerleg gen van den arbeid laten opzwee- pen door raddraaiers, die zelf volgens de bekende methoden zooveel mogelijk op den achter grond bleven. Talrijke andere arbeiders en employe's werden door dreigementen en herhaalde lijk ook door handtastelijke aan vallen gedwongen tegen hun wil aan de staking deel te nemen. Onverantwoordelijke, misdadige elementen poogden voorts van de op deze wijze ontstane situatie partij te trekken voor het op touw zetten van kuiperijen tegen de be zettingsautoriteiten en stelselmatig incidenten uit te lokken. Met het oog op bovengenoemde voorvallen, die in een bezet gebied bijzonder ernstig geacht moeten wat betreft de laatste gebeurte nissen, maar dat ik geloofde, dat die gedeeltelijke zwakte van geheugen wel voorby zou gaan." „Denkt u dat?" onderbrak hem de jonge man. „En wanneer?" „Dat kan ik niet zeggen. Het was myn plan je eenige dagen hier in observatie te houden. Maar na hetgeen je my verteld üebt, aat je op het eerste gezicht op je vrouw verliefd bent geraakt en dat je, behalve dan die ge heugenzwakte, absoluut gezond van geest bent, zie ik geen reden om jelui gescheiden te houden. Wat zouden wy daarmede win nen Zy bemint je en verlangt naar je en je hebt haar liet. Waarom dan gescheiden te bly ven „Maar hoe kan ik als haar echtgenoot tot haar gaan, als zy mij absoluut vreemd is Ik zal haar dat moeten zeggen." „Als je dat doet," antwoordde dokter Mc Imyre langzaam, „zul je naar nart breken." „Maar wat kan ik anders doen? Muet ik naar baar gaan en de rol van een teerbeminnenden echtgenoot spelen, als ik, voor hetgeen my betrett, volslagen onbekend met haar ben?* „Maar sy la volsUgeo bekend worden en ook als alleenstaande actie niet kunnen wo-den geduld, hebben de Duitsche bezettings- autorileiten dienovereenkomstig tot tegenmaatregelen besloten. Ofschoon de naast de Amster- damsche politie opgeroepen Duit sche politie-afdeelingen volkomen in staat waren de handhaving van rust en orde te waarborgen, heb ben de rijkscommissaris en de bevelhebber van de weermacht het ter beveiliging van de belan gen van de Duitsche oorlogseco nomie en ook van de economische belangen van de Nederlandsche bevolking in haar geheel doelma tig geacht de uitvoerende macht in de provincie Noord Holland van de burgerlijke autoriteiten te doen overgaan op den bevelhebber in de Luftgau Holland. Tot dit be sluit heeft de omstandigheid aan zienlijk bijgedragen, dat ernstige waarschuwingen en aanmaningen van Nederlandsche off icieele en particuliere instanties tot onmid dellijke hervatting van den arbeid en tot het achterwege laten van alle ordeverstoring en demonstra ties niet overal de gewenschte uitwerking hebben gehad en dat in den loop van heden nog op ver schillende plaatsen wilde stakin gen en persoonlijke bedreigingen van werkwilligen voorgevallenzijn. Nopens de oorzaken van de bovenvermelde ordeverstoringen, werkstakingen en andere inciden ten bestonden a priori duidelijke aanwijzingen, dat hierbij anti- Duitsche ophitsers en betaalde Eugelsche agenten de hand in het spel hadden en dat deze openlijke of onderaardsche rad draaiers in hoofdzaak uit Jood sche elementen bestonden. Ver schillende ernstige incidenten, die aan de voorvallen van de beide laatste dagen reeds voorafgegaan waren, leveren het ondubbelzin nige bewijs voor de juistheid van deze opvatting. Zooals men weet, zijn reeds tusschen 9 en 12 Febr. ernstige botsingen in de Amsterdamsche Jodenwijk voorgevallen. In het verloop daarvan bleek, dat Jood sche horden, voorzien van wa rnet jou," antwoordde de dokter kalm, „en zij is erop voorbereid, dat je geheugen je op sommige punten in den steek laat. Als je haar zou gaan zeggen, dat je geen enkel voorval je kunt her inneren van betgeen gebeurd is sedert je oog duk op het poloveld, zelfs dat je haar ooit ontmoet hebt, zou het zyn alsof je haar beroofde van alles, wat naar het dierbaarst is. Het sou voor haar beteekenen het verlies vau haar echtgenoot en alleen maar het holle omhulsel van een vreemden man, die in zyn plaats zou komen." „Maar is dat niet juist het geval, dokter Deze schudde het hoofd „Niet als je verliefd op haar bent, zooals je my gezegd hebt. Ik zou zeggen, dat iets diep in je geneugeu aan net worstelen is om tot uitdrukking te komen. Iu ieder geval zullen wy aan nemen, dat het zoo is. Later, als je dat wilt, kuu je het haar by gedeelten zeggen," „Maar dat zou niet zoo billyk tegenover haar syu," protesteerde G.flord. „Het zou niet zoo zede- iyk goed wezen. Denk toch eens ua, dokter 1 Ik kon haar nftuweljjkB ayec Imebiwwin, penen, stelselmatig overvallen pleegden op niet-joden. vooral op nationaal socialisten, waarbij ook vrouwen en kinderen het slacht offer van dergelijke handtastelijke aanvallen en mishandelingen wer den. Een vrij groot aantal per sonen heeft in die dagen als ge volg van deze |oodsche excessen min of meer ernstige kwetsuren opgeloopeh. Voorts is naar reeds gemeld 11 Februari de W.A-man Koot door een Jood sche horde van omstreeks dertig personen neergeslagen en letter lijk vertrapt. Tot herstel van de orde moesl derhalve in den nacht van 11 op 12 Februari de oude Jodenwijk reeds eenmaal tijdelijk door de politie voor het verkeer naar en van deze wijk volkomen afgesloten worden. Intusschen is het tot nieuwe excessen van de genoemde elementen gekomen. Toen een Duitsche politie-pa- trouille in den nacht van 19 op 20 Febr. een gelegenheid in de Joodsche emigrantenwijk in de Van Woustraat wilde binnentre den om een daar gehouden ge heime vergadering op te tuffen en de aanwezigen te arresteeren, werden de Duitsche politiebe ambten vanuit het donker met zure en giftige vloeistoffen over goten, terwijl tevens pistoolscho ten op hen werden gelost. He laas gelukte het den meesten deelnemers aan dit misdadige complot in de duisternis te ont komen. Voorts zijn nog in den loop van de laatste weken op ver schillende plaatsen van de stad door Joodsche elementen of doör van hunnentwege betaalde leden van de onderwereld overvallen gepleegd op niet-Joodsche en vooral pro-Duitsche inwoners van Amsterdam. Uit de opsomming van al deze voorvallen blijkt, dat de verant woordelijkheid voor alle inciden ten en ordeverstoringen van den laatsten tijd onmiskenbaar gelegen is bij Joodsche en andere ele menten van anti-Duiische menta liteit, die stelselmatig de maat regelen eD belangen van de Duit- terwyl ik in mijn kamer in het ziekenhuis lag, toen ik pas tot bewustzijn was gekomen. Ik ken haar persoonlijkheid niet, haar karakter, haar gedachten, haar denkbeelden, haar gevoelens... Ik heb niet het minste idee van baar, licnamelijk ot geestelijk En nu raadt u my aan tot haar in de meest intieme relatie te komen, die bestaan kan tusscnen man en vrouw... haar echtgeuoot en de vader van haar kinderen te zyn, sterk en krachtig terug gekeerd van het duistere punt, Moet er niet volgens billijkheid een periode van kennismaking zyn, hoe kort dan ook?" „Ter wille van jou vroeg dokter Mc Intyre, „of ter wille van haar „Ter wille van ons beiden," riep Gifford uit. „Ter wille van alles wat geestelijk is tusschen man en vrouw, en den mensen van het dier doet versctullen." „Wei, ja, natuurlijk, als je lietde tot haar iets heeti vau het dierlijke. Niet, dat ik eeu oogen blik denk, aat die zoo is. Maar ik geloof, dat in een gevat ais dit, Gftord, het zeer wel mogelijk is voor een man om 's morgens een vrouw te ooi moeten, verliefd op bwr raken ea haar öhawifr Neem dan slechts 's Werelds beste Hoestsiroop Eenige der 20kru/Jen AKKER'S vetetelkte sche bezettingsautoriteiten pogen te schaden en te saboteeren, zonder consideratie voor de eco nomische en maatschappelijke belangen van de ordelievende meerderheid van de N. derland- sche bevolking rustverstoringen en incidenten ontketenen en, naar uit verschillende andere aanwij zingen blijkt, nog andere derge lijke acties nebben beraamd. Politieke nartsiuchten mogen dit werk niet schaden. De Winterhulp zamelde tot dus ver in Zeeland in t n o-diag van in totaal pl.m. f 5- 500, wai ue oogst is van via coilecte's. Daaibij komen nog d< extra6dttn ontvangen door het Houtubureau den dag te trouwen en als zyn echtgenoote in zya huis oianen te lelden en dit zonder de liefde te besmeuren, als die liefde was zooais zy moet zyu." Gflferd verborg zyn vuurrood geua. in zyn handeu. „M sscnien neeti u geiyk, dokter. Het be zwaar is, dat, omaa zij onbekend aan my is, ik my maar niet kan voorstellen, dat ik iets anaers aan een vreemde voor haa' Den." „Als zy net eerste zou geioo- ven, zou je weldra ontdekken, dat het laatste ook het geval is. Dat moet volgens mijn idee ver meden worden. Zuik een schok zou voor je vrouw taiaal zyn en zou je beiden vreeseiyk kwetsen. Geef toe aan die gedaente, die tot een idee fixr zou kunnen worden, dan zou je een vreem deling zyn en in zeker opzicht ook biyven." G fferd knikte, nog altyd hst gelaat id de nanden verborgen. De aderen op zyn vourncold waren gespannen. Iu stilte be studeerde dokter Mc Imyre die worsteling om net geüeugen terug te krygeu, om net verleden te ontrukken uau het graf, waane het hegraven scheen. (Wwdt vens^sl) AXELSCHE COURANT Zoo noemt men de bekende AKKER's Abdijsiroop, die reeds zoovele malen de he vigste hoestbuien overwon, verlichting bracht en de benauwdheden als 't ware wegtooverde bij haar jonge gebruikers. Daarom als Uw kind hoest geeft het dan even als vele anderen doen 'n lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan. Het is een schild voor hun borst. Abdijsiroop verwijdert de met ziektekie men bezaaide slijm, zuivert en geneest de ontstoken slijmvliezen en verdrijft de ziekten der ademhalingsor ganen. Terecht zegt men nu 'sWerelds béate Hoestsiroop: DROSERA tegen hoest, griep, bronchitis, asthma.

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1