Griep - Griep-Griep. Buitenland. Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 7 u. 03 tot morgenochtend 8 u. 43 Gemengd Nieuws. Postgironnmmers van de Winterhulp Nederland: Laatste Nieuws. voorgedaan. In verband hier mede is tevens de commissaris van politie te Heerlen uit zijn ambt ontzet. VERBEURDVERKLARING VAN RADIOTOESTELLEN. Een Zaterdag verschenen ver- ordeni g geeft de Duitsche politie de bevoe gdheid tot het verbeurd verklaren van radiotoestellen, w Ike misbruikt worden voor het luisteren naar verboden zenders. PROV VOEDSELCOMMISSAR1S IN UTRECHT GEARRESTEERD. In de provincie Utrecht zijn onregelmatigheden bij de regeling der voedselvoorziening aan het licht gekomen. Dezer dagen is de provinciale voedselcommissa- ris in Utrecht, de heer de G door de politie aangehouden er. verdacht van verduistering in arrest gesteld. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang en e verdachte zou een gedeel telijke bekentenis hebben afge legd. o»oor hu i kou, koorts en pijnuitdrijvende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijn- hardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „MHnbardtjes" Doos 10 en 50 ct. NEDERLANDSCHE SCHEPEN WORDEN TERUGGEROEPEN. Volgens berichten uit Manilla (Phihppij en) heeft de Nederland- sche consul aldaar op aanwij zingen uit Batavia twee Neder landsche schepen, die zich op weg bevonden naar Hongkong, resp. Japan, het bevel gegeven onmiddellijk naar Manilla terug te keeren. Lateie berichten melden, dat deze schepen hun reis hebben voortgezet. EXODUS VAN AMERIKANEN. Vele Amerikanen, die tot nu toe hun vertrek uit het Verre Oosten hadden uitgesteld, hebben thans, op grond van den nieuwen dringenden oproep hunner con sulaten, passage naar de Ver. Siaten besproken. Het is op vallend, dat ook de missionaris sen en vele Amerikanen, die zeer lang in het Verre Oosten ge woond heboen en die nog steeds aarzelden te vertrekken, zich be vinden onder hen, die bij de scheepvaartbureaux plaatsen op vertrekkende scnepen reserveeren. Volgens een overzicht, dat de United Press heeft opgesteld, heeft meer dan de helft van het aantal Amerikanen, die vroeger bet Japa scue keizerrijk bewoon den, net land verlaten. DUIZENDEN AUSTRALISCHE SOLDATE.n IN SINGAPORE. Duizenden Australische solda ten zijn, naar Ü.N.B. uit Singa pore verneemt, met een omvang rijk troepenkonvooi daar aange komen. Het betreft de grootste militaire eenheid, die tot dusver in Singapore aan land is gezet. De Australische troepen komen de garnizoenen op Maiakka ver sterken. In officiëele Japansche kringen wenscht men geen commentaar te leveren op het bericht, dat duizenden Australische soldaten te Singapore zijn aangekomen. Men zegt, volgens Domei, dat troepenbewegingen van het eene deel van het Britsche rijk naar het andere dagelijks voorkomen. EÉN BUITENKANSJE VOOR DE BELGISCHE KUSTBEWONERS. Het A.N.P. meldt uit Brussel Aan dt Viaamscne kust en dc ut van Noord-Frankrijk is dezer gen een scnool haringen aan- g poeta. Het hooge tij had de v ngst aangevoerd en toen het water *ich terugtrek, is e?n deel van de school blijven vaststeken. Zoo heeft de kustbevolking zich aan een ware wonderbare visch- vangst kunnen overgeven. De burgers en Duitsche soldaten die langs de kust liggen, hebben daar dan ook gulhartig gebruik van gemaakt om een rijken oogst aan visch op te doen, welke een welkome afwisseling zal uitmaken op de dagelijksche spijskaart. Spoedig ook kwamen echte visschers ter plaatse met hun netten. Op sommige plaatsen was de school zoo compact, dat men de haringen met heele karre- vrachten kon wegvoeren. Zulks was o.m. het geval te Boulogne. Weldra liep de mare van dit ongewoon gebeuren rond en de koopers kwamen van heinde en verre tot van Brussel toe, naar de kust gesneld. Natuurlijk bleven ook hier weer de woekeraars niet achterwege en zoo gebeurde het dat de haringen, die in den na middag nog werden verkocht tegen anderhalven franc per stuk, denzelfden avond reeds tegen 3 tot 4 franc werden aangeboden. AXEL 21 Februari 1941. De laatst alhier gehouden col lecte van de Winterhulp Neder land heeft opgebracht de som van f91,74. Verder zijn bij het Provinciaal bureau van de Winterhulp nog de volgende opgaven binnenge komen van de Vrijdag en Zater dag gehouden collecten in O. Z. Vlaanderen Clinge f 106,05, Grauw en Lan gendam f 45,79', Hoek f 71,50, Hontenisse f99,54, Hulst f 118,72, St. Jansteen f 34,40, Koewacht f 103,43, Neuzen f 362,57, Over slag f 11,37, Philippine f 53,57, Sas van Gent f 132,24, Vogel waarde f 88,67, Zaamslag f 35,92 en Zuiddorpe f 34,76. EEN DANKBARE GIFT. Het Burgerlijk Armbestuur ont ving van den heer J. Visser-Koole alhier een bedrag van f 50 voor de armen onzer gemeente. DAT GETUIGT VAN SOCIAAL GEVOEL 1 Thans is het zoover, dat met de verdeeling van de door de W. H. N. beschikbaar gestelde f 1500 zal worden begonnen. Wij vernemen, dat er de vorige maal winkeliers zijn geweest, die voor de waardebonnen niet alleen prima waar hebben geleverd, maar bovendien uit hun voorraad artikelen hebben cadeau gegeven aan de ondersteunden óf deze hebben verkocht tegen extra lage prijzen. Uèt getuigt van sociaal gevoel Wij hopen, dat dit goede voor beeld door alle winkeliers zal worden gevolgd. W. H. N.-COLLECTE. Blijkens de in dit nummer voor komende advertentie zal op 28 Februari en 1 Maart a.s. weer een collecte ten bate van de W. H. N. worden gehouden en wel met scheepsmodellen. Wij wekken de lezers op, om toch aan het welslagen van deze collecte mede te werken, zoowel als collectant of collectrice, of op een andere manier. Het spreekt vanzelf, dat de animo wel eens kan verslappen. Maar, als we dan hoorer, dat de volgende week pl.m. f 1500 zal worden verdeeld onder hen, die daarvoor in aanmerking ko men, dan herleeft onze werk kracht weer, omdat we bemerken, dat het werk voor de W. H. N. niet tevergeefs is geweest. We vermoeden daarom, dat op de vergadering, die op 27 Febr. a.s. om half vijf op het gemeente huis zal worden gehouden, vele dames en heeren aanwezig zullen zijn. UITSLAG PRIJSRAADSEL. Op 20 Febr. jl. heeft de trek king plaats gehad voor de ver deeling der prijzen, die beschik baar waren gesteld voor hen, die een goede oplossing hadden in< gezonden. (Dit waren er ruim 1QQ), Pe qDlgMing Mdde j „Denkt U aan Uw hulpbehoe vende medeburgers Steunt de Winterhulp door Uw gaven en Uw medewerking!" De gevraagde woorden waren touwladder, gluton, torenkamer, help, bloedtransfusie, Een moeilijkheid was voor sommigen, dat de f overbodig was, terwijl de v nog moest worden geraden. De le prijs behaalde M. Hiem- stra, Drieschouwen, de 2e J. Scheele, Koestraat, de 3e C. N Jansen van Rosendaal, Oudewijk. Alle prijswinnaars (22 in totaal) zullen zoo spoedig mogelijk be richt krijgen, waar zij hun prijzen kunnen afhalen. WATERLEIDING. Door den gemeenteraad van Clinge werd Woensdag met 6 tegen 5 stemmen besloten tot aansluiting bij de Z.-Vl. Water leiding. Te Hoek werd eenzelfde be sluit genomen, zoodat thans in O. Z.-Vl. nog resten Overslag, Vogelwaarde en Westdorpe. (D. v. Zeel.) De samenwerkende Schil- derspatroonsvereenigingen in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen hielden 13 Februari hun jaarvergadering. Op deze druk bezochte ver gadering werden naast de gewone huishoudelijke zaken o.m. bespro ken de ontslag-aanvragen perso neel, de kindertoeslagwet en de omzetbelasting. Een en ander werd door den voorzitter uitvoe rig toegelicht. Vooral de twee laatste punten hadden bijzondere aandacht, omdat daardoor prijs- verhooging noodig is. Om echter prijsverhoogingen zooveel moge lijk te beperken en zoo goedkoop mogelijk te kunnen blijven werken, werd besloten contante betaling in te voeren en eventueele nog in gebruik zijnde kortingen af te schaffen. Per advertentie zal dit in de gewestelijke bladen worden bekend gemaakt, daarbij de mede werking van het publiek vragend, omdat en opdrachtgever en uit voerder hierdoor beiden gebaat zijn. En door goede samenwer king veel kan worden bereikt. Vrijdagochtend is te Kloos- terzande een tragisch ongeluk gebeurd. De 65-jarige timmerman Koster was op weg om de maat van een lijkkist te nemen. De man liep op een weg, waar men bezig was met het omhalen van boomen. Koster, die hardhoorend is, heeft blijkbaar de waarschu wing niet gehoord, dat er op het oogenblik, dat hij passeerde, een boom zou worden geveld. Hij werd hierdoor getroffen en was vrijwel onmiddellijk dood. (D. v. Zeel.) De collectebus W. H. N. welke Zaterdag 15 Febr. jl was geplaatst in de tent van de Ver. voor Veilig Verkeer bij de Koren beurs op den Dam te Middelburg heeft f7,14 opgebracht. Een banketbakker te Mid delburg heeft een percentage van den verkoop van zijn gebak op Zaterdag jl., zijnde een bedrag van f 10, in de kas der W. H. N. Zeeland gestort, waarvoor deze vriendelijk dank zegt. ZIJ DIE VIELEN. Onder veel deelnemende be langstelling had op de Noorder begraafplaats te Vlisslngen de teraardebestelling plaats van twee leden der Duitsche Weermacht en van drie Engelsche vliegers, wier vliegtuig j.l. Zaterdag bij Oost- kapelie naar beneden was ge schoten. Een groot aantal Duit* sche militairen was aanwezig om de gevallen kameraden en tegen standers de laatste eer te be wijzen. De leden der Duitsche Wehrmacht waren niet tengevolge van vijandelijke handelingen ge storven. Nadat, zoo lezen wij in de P. Z. C. het stoffelijk overechot van de drie Engelschen, de lijk kisten gedekt door de Engelsche vlag, naar het voor de Duitsche weermacht bestemde gedeelte der begraafplaats was overgebracht, zette de lange stoet zich in be weging, terwijl de marinekapel gewijde muziek ten gehoore bracht. Langzaam schreed men grafwaarts, de kisten met de Duitsche gestorvenen, gedekt door de Duitsche vlag, en een aantal kransen, meevoerend. Een offi cie! droeg op een kussen de onderscheidingen van den Ober- leutnant, een der beide Duitschers, die ten grave worden gedragen. Bij dezen stoet, waarin wij o m. den marine-commandant voor Holland en den havencommandant opmerkten, hadden zich ook bur gemeester v. Woelderen en na mens het Ned. Roode Kruis ds. J. Hartjes en dokter H. Jens, aan gesloten. Verder waren enkele familieleden van de Duitsche overledenen aanwezig. Namens het Roode Kruis en door enkele jonge dames werden nog bloemen bij de Engelsche gevallenen neergelegd. Zoowel de Duitsche graven, als de kisten met de Engelsche vliegeniers waren onder een schat van bloemen bedolven. Later op den middag zijn de drie Engelsche vliegeniers bij de andere Fransche en Engelsche slachtoffers op een ander deel van de begraafplaats, ter aarde besteld. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 23 FEBR. 1941. Ned. Herv. Kerk. Voorin 10.30 nre Leeskerk Nam. 3 Ds. van Oeveren Geref. Kerk. Voorm. 10.30 are Ds. Vreugdenhil, Nam. 3 van Meliskerke Dezelfde Geref. Kerk le Zoafpspal Voorin, 10 30 en nan 3 ure Cand, W. H. J. den Baer, van Goes. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 10 30 ure Lceskerk Nam. 3 EEN DIEVENBENDE. Zes Scheveningers hebben se dert November van het vorig jaar huisgehouden in lwee villa's in Den Haag. Zij hebben alles wat maar eenigszins verkoopbaar was uit deze villa's weggesleept en voor een appel en een ei aan ver schillende opkoopers verkocht. De politie is op het spoor van deze bende gekomen, omdat eenige van hen den laatsten tijd royaal met geld omsprongen. De villa's waarnaar hun ar beidsterrein zich uitstrekte, gele gen aan de Johan van Oldebar- neveltlaan en aan den Gevers Deynootweg, waren tijdelijk on bewoond. In de villa aan de Johan van Oldebarneveltlaan stond eenig meubilair. De bewoners vertoefden op de Veluwe. De villa aan den Gevers Deynootweg daarentegen was compleet ge meubileerd. Dit was twee Sche veningers, den 19-jarigen K. R. en den 16 jarigen L. K., beiden visscher van beroep, ter oore gekomen. Zij kwamen in het huis aan de Johan van Oldebarneveltlaan door een keukenruit te vernielen en op den Gevers Deynootweg door een deur te forceeren. Nu begon het wegsleepen van de inventarissen. Uit de villa aan de Johan van Oldebarneveltlaan werd een schrijfbureau weggehaald en uit de andere villa een slaapkamer ameublement, drie buffetten, Ja pansche vazen, schilderijen, vloer bedekking enz. inmiddels hadden vier andere Scheveningers bemerkt, dat hun kameraden ruim over geld be schikten en zij werden nu even eens in het complot opgenomen. Ook deze brachten geregeld be zoeken aan de villa's. Hierbij werd gebruik gemaakt van een bakfiets en in de sneeuwperiode zelfs van een slee. De goederen werden vervolgens naar opkoopers gebracht. De bende en de opkoopers zijn dezer dagen ontmaskerd en ge arresteerd, waarbij bleek dat de meeste van hen reeds eerder met de justitie in aanraking waren geweest, De gestolen goederen zijn voor een groot deel achterhaald en ver tegenwoordigen een waarde tus- schen f 6000 en f 7000. Het geld dat zij voor het meu bilair hadden ontvangen was reeds opgemaakt. Winterhulp Nederland, Den Haag No 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. KOLENDAMPVERGIFTIGING. Woensdagochtend viel het om wonenden op, dat bij een bejaard echtpaar, wonende in de Bego niastraat te Almelo, alles gesloten bleef, terwijl leveranciers vergeefs belden. Buren gingen op onder zoek uit en toen op kloppen en beden niet werd opengedaan, terwijl men kon aannemen, dat de bewoners niet uit waren, ver schafte men zich toegang tot de woning. Een dienstmeisje ging naar binnen en ontdekte dat de 72 jarige J. Frank en zijn 69- jarige echtgenoote bewusteloos in een kamer bij de naard zaten. Een nader onderzoek toonde aan, dat beiden door kolendampver giftiging om het leven waren ge komen. Woensdagmiddag om half 6 kwam het 14 jarige meisje H. W. uit Kolderveen van familiebezoek uit Meppel. Op den onbewaakten overweg te Oosterboer werd zij door den sneltrein uit Groningen gegrepen en op slag gedood. Op het Albert-kanaal nabij Hasselt zijn Vrijdag bij een scheepsongeluk 30 schoolkinde ren om het leven gekomen. De staatscourant van Donder dagavond bevat een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming, waarin is bepaald dat, met afwijking van de voor ongehuwde leerkrachten bij het voorbereidend hooger en middelbaar en het lager onderwijs in het bezoldigingsbe sluit 1934 neergelegde regeling en met afwijking van de voor de ongehuwde leerkrachten in het nijverheidsonderwijs in het salaris- besluit n.o. 1935 neergelegde regeling, zij, die in communeuteit plegen te leven 60 pet. van de volgens die besluiten aan het ambt of de betrekking verbonden be zoldiging met inbegrip van ambts toelagen, verminderd met den aftrek voor ongehuwden en ver minderd voor zooveel noodig het standplaats-aftrek, zullen ont vangen. Deze regeling gaat in op 1 Maart a.s. Te Lissabon is een Japansch oorlogsschip aangekomen. Aan boord bevonden zich verscheidene militaire attaché's, die per trein jijn doorgereisd naar Madrid,

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2