De man zonder geheugen. AKKERTJES Nieuws- en Advertentieblad ?!1 voor Zee uw scli -Vlaander en. No. 91. VRIJDAG 21 FERRUARI 1941. 56e Jaar* Firma J. C. VINK - Axel Een dag SS man. Binnenland. JSaSÉnill Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 50. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 18 ure. Slot). Zt:lfs wij hebben tijdens ons korte verblijf van die vrienden diensten geprofiteerd, zonder wel ke een leek zich in een kazerne voelt als vele, overigens brave mannen in een normale huis houding. Maar het belangrijkste is, dat wij in de uren, welke wij bij een der compag, i ën doorbraenten, gelegenheid hebben gehad met de Nederlanders over alle moge lijke zaken te praten. Daar was natuurlijk in de eerste plaats „de dienst". Wa >t de dienst gaat boven all s. Met een volstrekte toewij g ven de N derlaoders zich aan hu taak, welke uiter aard lang in t gemakkelijk is. Dat maakten we een dag mee. Het zou niet passen in een ar tikel als dit een volledig over zicht te geven van de dagelijk- sche gebeurtenissen in de kazerne. Trouwens, de commandanten zijn erop uit zooveel mogelijk afwis seling te brengen in den dienst. In de eerste periode moesten onze landgenooten vooral exer- ceeren. Het viel daarbij op, dat de Nederlanders hun stijfheid moesten kwijt raken. Daarvoor dienden dan oefeningen met het geweer, licnamelijke oefeningen, lichte en zwaardere athletiek. Het resultaat is, dat de groep landgenooten in Miinchen thans bestaat uit jongemannen, die li chamelijk in alle opzichten ge traind en door en door gezond zijn. Tegelijkertijd leerden zij tijdens de theoretische lessen de verschillende politieke wereldbe schouwingen kennen. Zij werden onderwezen in de idealen van het Duitsche rijk, maakten kennis met de sociale maatregelen, welke in Duitschland ten voordeele van de geheele bevolking werden getrof fen, zij kregen gelege heid zich te verdiepen in de Duitsche cul tuur, kortomzij leerden al dat gene wat een politiek soldaat be hoort te kennen. FEUILLETON Eerst daarna konden de com- mandanten beginnen met het echte militaire handwerk, dat grondig wordt onderwezen. Wij hebben de resultaten van deze maanden lange oefening gezien bij een schietoefening met scherp. „De Duitsche wapenen worden gesmeed om goed gebruikt te worden". Het is een der begin selen van de soldatenopleiding in het groot-Duitsche rijk. Iedere handgreep wordt nauwkeurig be studeerd en aangeleerd, zoodat het bedienen van de oorlogsmid delen straks tot een tweede natuur is geworden. Daarbij worden de houdings oefeningen niet vergeten. Dat de Nederlanders het daarin evenzeer ver hebben gebracht, moge blijken uit het feit, dat de compagnie, waarbij zij zijn ingedeeld, reeds verscheidene keeren als „eere compagnie" heeft deelgenomen aan plechtigheden, welke in de hoofdstad van de N. S. D. A. P. plaats vonden. Uw verslaggever heeft de pha- sen van zoo'n soldatendag beleefd. Nee, er kan niet genoeg den na druk op worden gelegd de dienst is niet gemakkelijk. Het gaat er niet in de eerste plaats om, dat het moeilijk is 's morgens om zes uur, prompt op het fluitsignaal op te staan, en het is waar achtig moeilijk en het is ook al niet zoo erg, dat er 's avonds na tien uur niet meer gesproken mag worden, en dat er anders straf volgt. Maar het is de aaneenschakeling van allerlei zaken, kleinigheden vaak, welke het leven in de SS- kazerne volmaakt bindt. Hier is geen plaats voor het individu in de beteekenis van den man, die zijn eigen zin kan doen. Bij de samenwerking van allen ontstaat er een gemeenschap van gelijk- geaarde, gelijkdenkende strijders voor een groot doel. Deze ge meenschap is sterk als een rots. Dat alles vertelden onze land genooten ons in de korte uren van rust en dat leerden zij ons zonder woorden in de oogenblikken, dat wij hun oefeningen gadesloegen. 9) Maar toen ik in Eastport aan kwam, besefte ik, dat vader zeer ongerust zou zyn. Ik herinnerde mij, dat u des zomers hier altyd woonde. Ik meende, dat als ik u kon overtuigen, dat ik werke lijk geheel gezond was geworden, u vader wel zou willen aanraden om my de kans te geven alles weer goed te maken." „Dat was zeer verstandig van u en voor my vereerend. U ziet er in alle geval uitstekend uit, hoewel een beetje vermoeid en overspannen. Eer wjj verder hierover spreken, moest u naar boven gaan en een beetje rusten. En eerst een bad nemen, dat zal u vertrisscnen." „Ik zal alles doen wat a zegt, dokter. Maar och, geef my niet op, eer u my geheel onderzocht hebt. Ik verzeker u, dat Ik my voor net eerst sedert maanden absoluut wel voel, lichamelijk zoowel als geestelijk. Eu het g kste van het geval is, dat ik niet hut minste Yerlaugen heb naar sterken drank of tabak. Misschien kunt u het verklaren, maar ik niet. Tot nu toe kon ik eenvoudig niet zonder bei den." „Ik zal je niet in den steek laten, jongen," zei de dokter met zijn kalme stem. „Ik geloof ook dat je genezen bent." „Wilt u dat aan mijn vader telefoneeren," vroeg Gifiord ver langend. „Me dunkt, dat kan ik veilig iedereen verzekeren. Er gebeu ren wel meer wonderen en je geval is daar het bewijs van. Er is veel angst om je uitgestaan en ik zal wel moeten telefonee ren om je nabestaanden gerust te stellen, maar wees niet bang. AlleB zal prachtig geschikt wor den." „Het lijkt mij onmogelijk," hernam GFfford, „om te rusten eer ik iets vernomen heb van hetgeen gebeurd is, sedert mjjn geheugen op de loop is gegaan Ik kan de gedachte niet van mjj afzetten, dat er heel wat moet gebeurd zijn, en geen goede dingen." De dokter scheen een oogen- blik na te denken, dan zei hij „Doe m\j het genoegen naar bove» te faaa ao een uur te Wij zijn bij de SS in huis ge weest en waren te gast op een kamer, waar zes Nederlanders en acht Duitschers broederlijk bijeen waren. Meen niet, dat deze Duitschers zich afzijdig hielden bij onze gesprekken, duitsche zinnen werden in deze praatjes gebruikt en de Duitschers verstonden de Hollandsche taal voortreffelijk. Daaruit ook weer wordt de be doeling van deze samenwerking kenbaar. Men zou het eigenlijk zoo kunnen formuleeren, dat hier geen Duitschers, Nederlanders en Vlamingen worden voorbereid op hun groote taak, maar dat allen van Germaanschen bloede hier zijn vereenigd om te worden tot mannen van de daad. En alleen zij, ilie dit ideaal be zitten, zijn in staat het harde leven van SS-man te ondergaan. Zij weten, dat alleen een harde leer school hen kan vormen tot kerels, die sterk staan in het leven, dat vaak bovenmenschelijke eiscnen stelt aan moed en uithoudings vermogen en opofferingsgezind heid. Dit is het wat wij dezen eenen dag hebben meegemaakt en ge leerd. Inderdaad, wij zijn wijzer uit Miinchen vertrokken dan wij er aankwamen. Wij weten thans, dat al het materialisme, het egoïs me en het individualisme met in staat zijn geweest het zuivere idea lisme te verstikken. Haalde men nog niet zoo lang geleden de schouders op voor hem, die een ideaal durfde belijden, nu zullen deze zelfde mannen, hoewel nog jong, de taak krijgen een nieuwe idee over de wereld uit te dragen. En het is waard daarvoor te vechten en zoo noodig onder te gaan. ONGEREGELDHEDEN TE AMSTERDAM. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld rusten, kom dan beneden en wy zullen praten. Ia de prettige logeerkamer met het trisscbe behangsel en de heldere meubels, kreeg G.ftord weer de bekoring het horloge open te maken en naar dat lieve gezicht te kyken. Maar by weerstond aan dat verlangen. Eer hy daaraan toegaf, moest hy weten, wie die schoone vrouw was. Hy nam een koude douche en ging dan op het bed liggen. Weldra viel hij in een verkwik- kenden slaap, waaruit hy ont waakte met hetzelfde heerlyke gevoel van kracht. Toen hij zich gekleed had, ging by naar beneden en vond den dokter in zyn bibliotheek. Zyn oogen, helder en als gevuld met een kalme wysbeid, bleven onderzoekend 'Gifford rusten. Deze glimlachte en zei„Het wonder werkt door, dokter. Ik zou willen dat u mij dat ver klaarde. Misschien zou ik het zelt kunnen, als ik mij maar iets kon herinneren van hetgeen er gebeurd is." Dokter Mc Intyre wenkte hem om plaats te nemen en deed hetseitde. „GhÖord," sei by, ,4oe nu Zondag, den 9den dezer, is het na afloop van oefenmarschen der Amsterdamsche W.A. tusschen afzonderlijke W.A lieden en po litiek andersdenkenden op ver schillende plaatsen in de hoofd stad en vooral op het Waterlo >- plein (Jodenbuurt) tot botsingen gekomen. Verscheidenen van de daarbij betrokken personen en van de Amsterdamsche politie beambten, die voor het herstel der orde tusschenbeide gekomen waren zijn gewond. Op den avond van den volgenden dag en in den loop van den llden Fe bruari hebben troepen jeugdige Joodsche elementen, die van al lerlei wapens voorzien waren, in de Jodenbuurt wonende nationaal- socialisten, onder wie ook school kinderen, voortdurend aangeval len en voor een deel zwaar ge wond. Ook zijn in de Joden buurt winkels van nationaal-so- cialisten door Joden vernield. Daaiop heeft de politie talrijke van wapens voorziene joden ge arresteerd. Ter verzekering van de orde is in den nacht van 11 op 12 Februari de oude joden buurt geheel afgezet en voor in- en uitgaand verkeer gesloten. Nu de rust in de jodenbuurt hersteld is, zijn met ingang van 13 Febr. de beperkingen ten aan zien van het in- en uitgaand ver keer verzacht. Met het door bo vengenoemde incidenten dringend noodig geworden vertrek van alle niet-joodsche bewoners uit de jodenbuurt is reeds 13 Februari een begin gemaakt. Onder voorzitterschap van den koopman A. Asscher en professor Cohen is een Amsterdamsche Jodenraad gevormd, die het Am sterdamsche gemeentebestuur be paalde garanties voor de hand having van de veiligheid binnen de jodenbuurt gegeven heeft. W.A.-MAN AAN VERWON DINGEN BEZWEKEN. Naar van welingelichte zijde wordt medegedeeld, is de weer man Koot uit Amsterdam, aldaar bij de joigste ongeregeldheden door een bende van ongeveer 30 eens je best je te herinneren, wanneer je het laatst je vader hebt gezien." „Ik weet het niet precies, dokter, maar me dunkt, dat het veertien dagen is geleden. Toen dreigde hy met het sanatorium. Ik begin te denken, dat ik hem later ontmoet heb, maar ik kan het my niet herinneren." „Waarom denk je dat?" „Omdat ik dit horloge heb gevonden in mijn zak, het hor loge dat hy altyd droeg Ik moet met hem samen zyn ge weest op de een ot andere wyze en zyn horloge in den zak gestopt hebben, hoewel ik dat erg vreemd vind. Misschien heb ik ook zyn kleeren aangedaan wy waren van dezelfde grootte. Ik vond in den zak een portefeuille, die de zyne moet wezen." „Gifford, is het je niet in de gedachte gekomen, dat misschien dat verlies van je geheugen over een veel langere periode gaat Dat dit laatste ongeval de her innering heelt uitgewischt van hetgeen daarvoor gebeurd is tot aan den tyd, dat je het ongeluk met je polo-ponny kreeg „Ja, daar heb ik aan gedacht," z«i Gifford langsaam. „Miarhoe i U 'g kan dat geweest Joden tegen den grond geworpen en door trappen onherkenbaar verminkt. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij Donder dagnacht aan zijn verwondingen is bezweken. BOETE VAN f 100 000 AAN DE GEMEENTE HEERLEN OPGELEGD. Het A.N.P. meldt Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de Duitsche instanties zich genoodzaakt hebben gezien de gemeente Heerlen een geld boete van f 100 000 opteleggen. Deze strafmaatregel vindt zijn motiveering in het ongeuiscipli- neerd gedrag, in de overtredingen door bepaalde kringen der be volking, alsmede in de anti- Duitsche provocaties, die zich in deze stad op 31 Januari hebben Dokter Mc Imy e deed alsof hy die vraag niet verstond. „Die trap op je hoota op het poloveld scheen je met erg te hebben gehinderd. Je herstek' daar zeer snel van, maar eenige dagen later had je een ander ongeluk en ben je ongeveer zes weken erg ziek ^.ew-est. Je prachtig gestel höett je erdoor genolpen en vanaf dien tijd was je leven geheel veranderd. Je dronk niet meer, je slechte ge woonten liet je na, je begon te werken in een bank, waar een van je vaders vrienden deelge noot was en ten laatste werd je zelf deelgenoot." Gifford keek den dokter ver wonderd aan. „Hoe lang is dat geleden vroeg by. „Wacht even. Je gedrag werd zoo goed als maar mogetyk is en je bekwaamoeid eveneens. Je vader was er zeer verheugd over en ouk al je echte vrienden. Toen kwam het ongeluk met je vader en je hebt dat gedragen als een man, die je toen was." Giffj d werd bleek. Wat was dat voor een ongeluk met myn vader (Wordt ywvolgd) o AXELSC COURANT Een "AKKERTJE" zal zor gen, dat de pijn direct ver dwijnt. Neem zoo noodig, voor 't naar bed gaan nóg 'n "AKKERTJE" dan kunt Ge zeker zijn vannacht rustig te slapen. Maar.... laat Uw gebit nazien. Vlugge, zekere werking bij alle pijnen, dat is't geheim der "AKKERTJES", die door geen enkele imitatie worden geëvenaard, nóch in hun bijzondere samen stelling, nóch in hun doel treffende snelle werking. Op elk "AKKERTJE"staat't Akker-merk: Uw garantie voor de onschadenjkheid I tegen griep, hoofdpijn, koorts, kou

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1