a Kou - Griep - Pijn. Landbouw. Postgironummers van de Winterhulp Nederland: Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 6 u. 50 tot morgenochtend 8 u. 57 Buitenland. De evangelist" ontving op deze manier ruim f 1500. Een handlanger van hem in Den Haag, een 36-jarige reclametee- kenaar verkocht voor ongeveer f900 en kreeg als provisie f50 en een wollen deken. De transacties van J. B. en consorten kwamen aan het licht door een kaasgrossier uit West- zaan, die niet op het aanbod was ingegaan. Hij nad evenwel bij een bezoek aan Den Haag de Ned. Zuiveicentraie van zijn be vindingen op de hoogte gesteld. De Haagsche politie deed on middellijk een uitgebreid onder zoek Dij verschillende grossiers in het land en deze bekenden de toewijzingen te hebben ge kucht. Zij zullen door de Ned. Zuiveicentraie tuchtrechtelijk wor den gestraft. De evangelist B en de tijde lijke ambtenaar zijn inmiddels in het huis van bi waring ingesloten. uoor hun kou, koorts en pijnuitdrijvende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijn- hardi te Zeist. Mijnhardt's Poe ders per stuk 8 et. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „MQuturdtjes" Doos 1U en 50 ct. ONGEREGELDHEDEN IN AMSTERDAM. Naar aanleiding van gedurende de laatste dagen in Amsterdam plaats hebbende ongeregeldheden, welke zekere politiemaatregelen hebben noodig gemaakt, verneemt het ANP-, dat van politiezijde naar deze gebeurtenissen een diepgaand onderzoek wordt in gesteld. Het ligt in het voorne men na btëindiging daarvan een officieel communiqué te pubii- Cccren. ACTIEVE SOCIALE POLITIEK ln de „Rneu.iscne Landeszei- tung" heeft Remhard Jakob, lei der van de afdeeling Sociale zaken van het Rijkscommissariaat in Nederland, een uiteenzetting gegeven van de sociale politiek, welke hier gevolgd is sinds de bezetting. Hierin wees hij er o.a. op, dat ongeveer 300 a 350,000 werkloozen werden tewerkgesteld en dat 107705 arbeiders werk in Duitschiand bekwamen. Het plan is de werkverruiming in Neder land met het oog op de levens- middclenvoorziening nog van 40,000 tot 120,000 man uit te bidden. TOOK BOEKEA E> TUNDEliS. Zelfvoorziening van voedsel. Het teeltplan voor den akker bouw, zooals dat is voorgeschre ven, heeft begrijpelijkerwijs aller aandacht getrokken. Waar im port uitgesloten is, moet men naiuumjK op zelfvoorziening be- dacht zijn. Daaiom mogen geen andere gewassen verbouwd wor den dan die, welke onze bevol king reentstreeks ten goede ko men. Dal merkt men wel, als men de lijst van gewassen, die alleen maar als noutugewas ver bouwd mogen worden, nagaat. Dat is heeiemaal berekend op zelfvoorziening van voedsel voor mensen en dier. Voor den mensen, dat is rechtstretks, voor het dier, dat is zijdeling* ook voor den mensen, door het verschaffen van vleesch, melk, zuivel en ook noodige trekkracht. Nu is het teeitplan niet ingrij pend gewijzigd. De niet verbo den hoofdgewassen zijn zelfs met een viertal uitgebreid. Voor den groei der hoofdge- wassen moet natuurlijk door den verbouwer alles wat maar moge lijk is aangewend woiden. De pioductie opvoeren tot ver boven het normale zal niet gaan. Wij zijn atnaukeiijk van dc beschik bare noeveeiheden meststoffen, die den groei beïnvloeden. Wel kan men met zeer veel overleg te werk gaande en dat hebben onze boeren en tuinders wel ge leerd wat ons ter beschikking staat zou goed mogelijk benutten, Eu uau.ütj sur gut wij, dat et zoo $Stmg mogelijk verban gaat, Na het hoofdgewas late men als het ook maar eenigszins kan en het kan heel vaak wel een stoppelgewas volgen. Daar mede verkrijgt men nog een waardevol voeder. Daarop moe ten wij nu al het oog hebben. Daarvoor bewaren wij, als het kan, iets van de beschikbare stikstof. Daar kan men wonderen mee doen. En gelukkig kan men wat van deze meststof krijgen, al is het niet zooveel als men wel wenscht. In den vorigen oorlog zaten wij er leelijker voor. Nu helpen ons de zoo gunstig werkende luchtstikstofmeststoffen. En wat wij daarvan krijgen, moe ten wij zoo geven, dat alles door het gewas gebruikt kan worden en dat niets verloren gaat. Daar om het hoofdgewas wat geven, doch ook voor het volgend stop pelgewas iets bewaren. S ikstof helpt eiwit vormen. Dat weet men. En onze boeren en tuinders zijn pienter genoeg om hei gewas de kans te geven zooveel mogelijk eiwit te vormen. Agricola. (Nadruk verboden). AXEL 14 Februari 1941. Het zal zeker bij velen niet onopgemerkt zijn gebleven, dat jl. Zondag voor het begin der kerkdiensten slechts eenmaal ge luid werd, terwijl dit anders voor het begin van de kerkdiensten driemaal geschiedde. Menigeen heeft hieruit, naar gebleken is, verkeerde conclusie's getrokken. Van bevoegde zijde vernemen we, dat voortaan voorloopig slechts eenmaal geluid zal wor den voor aanvang der kerkdien sten. Dit houdt enkel verband met de bepalingen inzake de luchtbeschermingsdienst. Belanghebbenden verwijzen we naar de in dit nummer voor komende gewijzigde dienstrege ling der Z V.T.M., die 15 Februari ingaat. De eerste boot van Breskens vertrekt des morgens 8 uur, van Vlissingen 8 45, v. Huedekens- kerke 8 u., v. Neuzen 8 45. v. Perkpolder 8 u, v. Hansweert 9,25, terwijl 'savonds nog een boot is ingelegd van Breskens om 18 u, v. Vlissingen 18,45 v. Hoede- kenskerke 18 u, v. Neuzen 19 u v. Perkp. 18,45, v. Hansweert 19 u. Op de Qroote Kreek kan men de laatste dagen groote troepen zwanen en ganzen waar nemen. Gistermiddag zagen we een vlucht van ruim dertig dezer fraaie groote witte vogels onder veel spektakel overvliegen. Sinds menschenheugenis zijn hier niet zooveel van deze dieren waar genomen. DE ORANJERUITERS. De jaarvergadering der L. R. De Oranjeruiters, welke Woens dagavond in Het Centrum alhier is gehouden, stond ditmaal ook in het teeken der tijdsomstandig heden, d.w.z- de ar.ders zoo ge zellige ruiteravond bleef achter wege. Zooals gewoonlijk was de op komst echter ook zonder feestelijk betoon, goed van de zijde der leden en dit getuigt wel van den kameraadschappelijken geest, die er onder de Oranjeruiters en ama zones heerscht. Het openingswoord van den voorzitter, den heer A J. Schieman was ditmaal vanzelfsprekend ook gewijd aan de gebeurtenissen in Mei van het vorig jaar, die alle mooie en goed opgezette plannen in rook deden opgaan. Hij hoopte dan ook, dat weer spoedig vredi ger tijden zullen aanbreken. De notulen der laatste vergade ringen werden goedgekeurd. Besloten werd dit jaar geen afvaardiging te zenden naar de vergadering van de K.N F. van Landelijke Rijvereenigingen zulks in verband met de moeilijke reisgelegenheden. De aftredende bestuursleden de heeren A. J. Schieman, voor zitter en W de Feijter, werden met groote meerderheid van stem men herkozen. De ijverige secretaris, de heer W. A. Dekker bracht hierna een keurig en uitvoerg jaarverslag uit, waarin alle geb' urtenissen uit het afgeloopen jaar de revue pasgeer den, Met greutp datfkb^rheid werd herinnerd aan de behouden thuiskomst van de leden, die tij dens de oorlogsdagen het vader land dienden. Na den prachtig geslaagden ruiteravond kon er niet veel meer gedaan worden de oorlog riep ook hier den ruiters een halt toe in hun plannen. De vereeniging telt thans 29 leden, 59 donateurs en 2 begun stigers. De plaatselijke pers weid dank gebracht voor de betoonde medewerking in het afgeloopen jaar, wat op hoogen prijs werd gesteld. Aan het slot werd de hoop uitgesproken, dat allen zullen blijven medewerken aan den bloei der vereeniging en dat spoedig een beter lij jperk van vrede zal aanbreken. Uit het financieel verslag bleek dat er een kassaldo is van f 88 50. De waarnemend instructeur de heer C. Verhuist had eveneens voor een uitgebreid en tot in de puntjes verzorgd jaarverslag zorg gedragen, waarin al het lief en leed van het afgJuopeii jaar nog eens werd aangehaald. De heer C. de Feijter, instruc teur der Oranjeruiters hield een causerie in meer algemeenen zin, met herinneringen uit de laatste mobilisatie en al wat daarmede verband hield. Daar het bestuur voor dit jaar in verband met de tijdsomstandig heden geen plannen heeft werd besloten de donateurs toch wat te bieden, nu deze een ruiter avond en waarschijnlijk ook wel een ruiterfeest zullen missen, n.l. in den vorm van een verminde ring hunner jaarlijksche bijdrage, zoolang de abnormale tijdsom standigheden aanhouden. Nu men niet de beschikking heeft over het oefenterrein, werd mede besloten, om ook hierom trent inzake de pacht een afwach tende houding aan te nemen tot gunstiger tijd is aangebroken. Een en ander spreekt ook voor zichzelf in deze onzekere tijden en het bestuur voert dan ook een voorzichtig beleid. Bij de omvraag werden nog verschillende zaken van huishou- delijken aard behandeld en zoo werd het nog ongemerkt laat voor deze 3e jaarvergadering door den voorzitter werd gesloten die daar bij nogmaals de hoop uitsprak dat spoedig de normale gang van zaken ook bij de landelijke ruiters kan hervat worden. Laat ons dit allen hopen. Winternuip Nederland, Den Haag No 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam.no 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. imuiuiuiuiiiiiiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii HERV. ZONDAGSCHOOL TE KIJKUIT. Woensdagavond werd te Kijkuit de jaarvergadering gehouden van de Herv. Zondagschoolvereeni- ging, wtlke slechis matigbe zocht was. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter de heer P. J. van Bendegem, het overleden be stuurslid, de heer C.J. Schieman. Zijn nagedachtenis zal steeds in eere worden gehouden. Ook in het jaarverslag van den secretaris werd hieraan herinnerd. De aftredende bestuursleden de h.h. P. J. van Bendegem, J v. d. Velde en L. v. d. Velde werden herkozen. In de vacature van dhr. C. J. Schieman werd gekozen dhr. Joz. Scheele alhier. Uit het financieel overzicht bleek, dat de toestand van de kas er in het afgeloopen jaar niet op verbeterd is versterking daar van zal zeer welkom zijn. Van zelf is dit ten deele te wijten aan de abnormale tijdsomstandighe den, waardoor ook de plannen voor een bazar en ouderavond niet verder uitgewerkt konden worden. De hoop werd uitge sproken, dat spucdig rustiger tijden mogen aanbreken en dan een en ander weer beter zal gaan ook wat de kasmiddelen betreft. Het hoofd van het personeel, mej. Overdulve heeft nog een welverzorgd verslag uitgebracht over het Zondagschoolwerk. Bij de omvraag werden verder nog enkele zaken van huishoude- lijken aard besproken. DE GEVOLMACHTIGDE VOOR ZEELAND IN ZEEUWSCH- VLAANDEREN. De vorige week heeft de ge volmachtigde van den Rijkscom missaris voor Zeeland, de heer W. Mü ïzer, enkele dagen in Z - Vlaanderen vertoefd, teneinde zich persoonlijk van velschillende toe standen In deze streek op de hoogte te stellen. In Hu-ist had de gevolmachtigde een langdurig onderhoud met den burgemeester. In Clinge werd een bezoek ge bracht aan de N.V. Textielfabriek Tiberghien, waar de heer Münzer zich o.a. over de arbeidsvoor waarden liet inlichten. Ook dc tapijtfabriek in Capellebrug had zijn belangstelling. In Koewacht heeft een oude handboogschutter den gevolmachtigde voorgelicht over de Zeeuwsch-Vlaamsche schieterijen. EXAMEN MIDDENSTANDS DIPLOMA 1941. Het 7e examen voor het Mid denstandsdiploma Algem. Han delskennis, wordt, voor wat het schriftelijk gedeelte betreft, afge nomen op Woensdag 23 April 1941, en voor wat het mondeling gedeelte aangaat, omstreeks 9 Juni 1941. De inschrijving sluit onherroe pelijk op 8 Maart a.s. Aan dit examen kunnen slechts deelnemen candidaten, die op 1 Jan. 1941 den leeftijd van 17 jaar hebben bereikt en zij, wien dis pensatie is verleend. Aanmeldingsformulieren (met examenvoorwaarden, -eischen en exiract-reglemeni) na 8 Febr. a.s. gratis verkrijgbaar bij de onder- wijs-instanlies der drie Neder- landsche Middenstandsbonden en het Centraal Secretariaat voor he Middenstandsexamen. In 1941 wordt geen najaars- examen afgenomen. BETREKKELIJK WEINIG GRIEP GEVALLEN IN ZEELAND. De Zeeuwsche correspondent van de N. R Crt. meldt Terwijl elders in den lande de griep neerscht, welke gezinnen en instellingen ontwricht, is in onze provincie van een griep epidemie nog geen sprake. Er zijn weliswaar meer zieken dan eenige weken geleden, maar wij lijden hier toen tang niet in die mate aan griep als blijkens de kranten in andere provincies het geval is. Bij de Scneide te Vlis singen, welk ocdiijt door haar oinvan&iijk personeel, üat ovei een groot aantal Zetuwsche ge meenten verspreid is, voor epide mieën altijd een goede waarde meter is, is de absentlijst niet veel hooger dan in dezen liju van net jaar gebiuikeli|K is. In Vlis singen en Miodelburg hebben ook andere bedrijven met veel perso neel niet opvallend veel zieken en de scholen in alle Zeeuwsche gemeenten hebben ongeveer het normale aantal leerlingen. De reden dat wij tot nu toe de griepbacillendans zijn ontspron gen, biedt vele mogeiijkneden tot medisch dispuut. Algemeen wordt echter aangenomen, dat wij thans het voordeel oogsten van het nadeel dat elders wo nenden alleen op speciale ver gunning den voet in onze pro vincie mogen zetten, en dat min der besmettingshaarden worden aangevoerd dan anders het geval zou zijn. Bevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen: Een zwarte jongensjas. A. de Pooter, Emmastraat 6. Een grijze jongensjas, P, jahSMi Qudeweg 57. Predikbeurten te Axel. ZONDAG 16 FEBR. 1941. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10.30 ure Ds. van Oaveren Nam. 3 Dezelfde Geref. Kerk. Voorm. 10.30 are Ds J S. Post Nam. 3 Dezelfde Geref. Kerk te Zoatespui. Voorm. 10 30 en nam 3 ure Ds. H. Veenstra, van ColQnsplaat. Geref. Gemeente (Weststraat). Voornr. 10 30 ure Lceskerk Nam. 3 Dinsdagavond 18 Februari om half zes Ds. J. v. d. Berg, van Krabbendijke. FRANCO BIJ MUSSOLINI. Het D.N B. meldt Tusschen den Spaanschen Cau- dillo Franco en Mussolini zijn, naar officieel bekend gemaakt wordt, op 12 Febr. in Bordighera twee uitvoerige besprekingen ge voerd. Aan de conferenties is ook deelgenomen aoor den mi nister van buitenlandsche zaken Serrano Suner. Volgens het officieel communi qué bleek overeenstemming van opvattingen der beide regeeringen ten aanzien van de problemen van Europeeschen aard en van de kwesties die in deze histori sche oogenbhkkenj de twee vol keren interesseeren. Nader wordt gemeld, dat de beide Spaansche staatslieden Maandagochtend vroeg uit de Spaanscne hoofdstad zijn ver trokken. Aan de Italiaansche grens werden zij w.lkom ge1 neeten door hooge Italiaansche persoonlijkheden met aan het hoofd den chef van het protocol en door den Spaanschen zaak gelastigde in Rome. Het eerste onderhoud in de villa Regiria Margherna te Bor dighera duurde van 1U uur tot 13.30 uur. Na een door den Duce aangeboden dejeuner had een tweede oudeinoud plaats in een villa aan zee te Giimaidt in de omgeving van Ventimiglia. Des avonds werd door den Duce een diner aangeboden. Donderdagochtend heeft de Duce zien naar de villa Regtna Margnenta begeven om zijn gast te bcgructen. Bij zijn vertrek uit ltahë wer- deu den Caua.lio dcztiiac eer bewijzen gibiactit, Wddiincde hij Dij zijn aankomst was ontvangen. Ontmoeting met Fransch staatshoofd. Generaal Franco is op de te- iugrcis van Italië te Mompelder in Zuio Fianknjk aangekomen, waar hij maarscnaik féiain ont moette. De Spaansche minister van buitenlandsche zaken, Serrano Suner, de Spaansche ambassa deur te Vicny en de Fransche ambassadeur te Madrid, waien daarbij tegenwoordig, uts mid dags neeii maaischalk Féiain ter eere van het Spaanscne staats- noofd een maaitijd aangebouen, waarna Félain en Franco een onderhoud hadden in tegenwuor- digiieid van Suner en Darian. LADY CHAMBERLAIN OVERLEDEN. Uit Londen wordt gemeld, dat Lady Chamberlain, de echtge- rioote van wijlen den Biitschen minister president Cnamberlaiiii na een korte ziekte is overleden. «INVASIE" VAN BELGISCHE, KINDEREN. Een grenscorrespondent schrijft aan het Dagblad van Zeeland: De laatste dagen komen zeer groote aantallen Belgische kinde* iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiii

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2