Binnenland. Postgironummers van de Winterhulp Nederland; Landbouw. Gemengd Nieuws. het lot van den Amerikaanschen levensvorm afhankelijk is van een overwinning van Engeland. Ame rika zou zonder E< geland kunnen overleven, maar net zou dan al leen zijn weg moeten banen. DE BUITENLANDSCHE ARBEIDSKRACHTEN. Volgens het Reichsarbeitsblatt zijn er tot dusverre sedert den zomer 1939 in totaal 670.000 bui- tenla d^che arbeidskrachten in Duiiscnland te werk gesteld. Hiervan zijn er ongeveer 218 000 afkomstig uit Denemarken en de bezette gebieden in het Westen, 70.000 uit Italië en ongeveer 46 000 uit Slowakije. DE HUL VERLEEN1NQ AAN ENGELAND. Het Amerikaansche huis van Af^ vaardigen heeft het wetsont» w ip inzak de hulpverleening aan E getand met 260 tegen 165 stemmen aangenomen. Het ont werp zai thans aan den senaat worden doorgezonden. DE ONDERZEEBOOT O 22 VERGAAN. „De Britsche admiraliteit deelt het verlies mede van een Neder- landsche duikboot. De nagelaten betrekkingen van de Nederland- sche bemanning zullen door mid del van het Internationale Rooae Kruis op de hoogte worden georacht". Ziedaar het korte bericht, dat vorige week in de Nederlandsche pers verscheen en een schok van ontzetting deed gaan door allen die door familiebanden of anders zins met de Nederlandsche ma- rintmenschen verwant zijn. Een verdere aanduiding van de duik boot werd niet gegeven, zoodai allen die een familielid op een duikboot hadden, in groote angst bleven verkeeren. Thans is de spanning gebroken. Voor velen was het een geruststelling, doch anderen zijn helaas nog dieper in de ellende gestort. Verschil lende families hebben dezer dagen benent van het overlijden van hun echtgenoot of zoon ontvangen. Het is n.l. de O 22 geweest, een der nieuwste duikbooten nog geen jaar oud die bij den strijd ten onder is gegaan. Onder de slachtoffers bevinden zich ver scheidene marinemenschen die in Zeeland woonaentig waren o.m. te Vlissingen en Souburg. Groot is het medelijden met de verwanten van de slachtoffers Mee nog dan elders kunnen oe Vnssingera, ais inwoners van een mannesiad, z cn indenken wat deze slagen bekekenen. Sinds de Meidagen werd van vele man nen taal noch teeken meer ge hoord. Men bleef leven in de hoop, dat alles goed mocht af- loopen en dat men na den oorlog man, vader of zoon weer in goede gezondneid zou terugzien. Doch thans is voor enkele Zeeuwsche families de korte, zakelijke tijding gekomen, dat de duikboot waarop hun familielid varende was. ver gaan is en de bemanning omge komen. Vreeselijk nieuws waar voor woorden van troost moeilijk te vinden zijn. Aan de O 22 hebben de Zeeu wen behaive door familiebanden ouk nog andere herinneringen. Hei is namr.ijk een der onderzee- oootcn, die op de Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen vervaar digd weiden. Het schip behoorde tit de serie van zeven onderzee booten, die sinds 1939 hier 'e unde voor de Nederiandsche Marine in aanbouw waten. De bouw van de O 21 en O 22 ge schiedde te Vlissingen, terwijl de andere elders op stapel werden gezet. Op 20 januari van het vorige jaar werd net schip te water gelaten en toen de oorlog uitbrak was het nog niet overgenomen, doch werd toen ijlings voor den dienst gereed gemaakt. De 22 had een lengte van 7 /Vi m en een breedte van 6 20 m. Het schip had boven water een snelheid van ruim 19 mijl en onder water circa. 9 mijl. Dc kruissnelheid bedroeg 16 mijl. De waterverplaatsing bedroeg 1205 ton. Het machinevermogen boven water was 5000 pk en onder water 860 pk. De bewapening bestond uit 8 torpedolanceerbuizen van 53 cm, 1 kanon van 8,8 cm en 2 mitrail leurs van 40 mm. Door toepassing van electrisch lasschen kon de duikdiepte aan merkelijk worden vergroot. Ter wijl de O 12 slechts 60 m kon duiken, kon dit bij de O 22 door de hierboven genoemde construc tie-verbetering worden opgevoerd tot 100 m. (P. Z. Crt.) DE „HEEMSKERK". Bij den aanval, dien het Duit- sche luchtwapen heeft onder nomen op een convooi op 350 mijl ten Westen van Foynes zijn behalve op het Engelsche vracht schip „King Edgar", ook treffers geplaatst op het Nederlandsche s.s. „Heemskerk". Evenals de „King Edgar" vloog ook de „Heemskerk" in brand. Winterhulp Nederland, Den Haag No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam.no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. DE STANDAARD. In de Standaard van Woensdag avond deelt dr. H. Colijn in een artikel „Ten afscheid" mede, dat een door de Duitsche autoriteiten aangewezen Nederlandsche jour nalist, uit het buitenland, die niet de anti-revolutionnaire beginselen is toegedaan, in de redactie van het blad wordt opgenomen, en dat hij naar aanleiding daarvan zijn functie van politieken leider van de Standaard heeft neergelegd. Bij de door de Duitsche auto riteiten gewenschte regeling zijn ook, zoo deelt de heer Colijn mede, drie toezeggingen gedaan, welke het karakter van het blad zullen bepalen. 1. dat het principieele en poli tieke karakter van de Standaard ongerept kan worden gehandhaafd; 2. dat commissarissen der ven- ootschap het recht zullen hebben en commissie van redactie te benoemen, die belast zal worden met de principieel politieke hoofd- redaciie èn aan welke commissie dezelfde rechten zullen worden gelaten, die tot nu toe voor den politieken eindredacteur (dr. Co- ij o) golden 3. aat het door de bezettende macht aangewezen lid der reoactie de door hem geschreven, in De Standaard opgenomen artikelen zal onderteekenen en de redactie van het blad overigens kan wor den gevoerd onder de algemeene bepalingen, die voor de Neder landsche dagbladpers gelden. In hetzelfde nummer treffen we de volgende mededeeling aan van den heer M. Blokzijl (den vroe- geren correspondent van het Al gemeen Handelsblad te Berlijn) „Met den dag van heden neem ik, op grond van een besluit van commissarissen en directie, deel aan de redactioneele leiding van De Standaard. In de principieel politieke houding van het blad brengt zulks geen wijziging. Het zal mijn bijzonder sireven zijn den lezer met de groote gebeurtenissen die van Midden-Europa uitgaa", op grond van jarenlange eigen ervaringen ter plaatse, nog beter vertrouwd te maken. Toenemende kennis van menschen en dingen leidt tot beter begrijpen. De eerlijke wensch van dit blad, met de bezettende macht loyaal samen te werken, moge bij deze gelegenheid opnieuw tot uiting komen", TOEWIJZING VAN VLEESCH AAN SLAGERS. Naar het Vaderland verneemt, is deze week uitvoering gegeven aan een voornemen, dat reeds van den beginne af heeft bestaan, t.w. om ook den slagers vleesch te verstrekken in verhouding tot het aantal bonnen dat zij hebben ingeleverd Het is toevallig, dat deze in voering samenvalt met den maat regel van de distributie, die en kele bonnen heeft laten vervallen, om een einde te maken aan het voortijdig gebruik ervan. Slagers, die vorige week meer hebben verkocht dan zij mochten, krijgen nu dus minder vleesch. Het publiek zal cr niet o.ider te lijden hebben, want de totale hoeveelheid vleesch, die beschik baar is gesteld, is dezelfde ge bleven. Het resultaat is alleen zoo verzekerde men van deskundige zijde dit de slagers, die te veel verkocht hebben, tot hun reëelen omzet worden terugge bracht. Het Centraal Bureau voor vee en vleesch deelde aan den handel o.m. het volgende mede: In de practijk is gebleken, dat de toewijzing van vee op basis van den omzet der slagers in het 4e kwartaal 1939 heeft geleid tot onjuiste verhoudingen, waardoor in de eene plaats meer vleesch per hoofd der bevolking beschik baar is dan in een andere plaats. Teneinde deze ongelijkheden op te heffen, heeft de Nederland sche Veehouderij Centrale be sloten de toewijzing van vee op een nieuwe basis te stellen. De N.V.C. heeft van het Centraal Distributie Kantoor een opgave gevraagd van het aantal uitge reikte vieeschkaarten, deze ge gevens zijn nu verzameld per kring van iedere plaatselijke toe wijzingscommissie en 't aantal vieeschkaarten is verrekend in kilogrammen vleesch en vervol gens in het aantal runderen, he<- welk per week voor een kring van de commissie beschikbaar moet zijn. Het Centraal Bureau heeft aan dezen maatregel een waarschu wing vastgeknoopt geen vleesch of vleeschwaren zonder bon te verkoopen, noch op den bon van de vleeschkaart, die nog niet geldig is verklaard. De slager, die zich aan overtreding der voor schriften schuldig maakt, stelt zich bloot aan zware straffen en aan uitsluiting van toewijzing van vleesch. De slagers, die zonder bonnen verkoopen, komen in hun verantwoording te kort. Door het grooter beenderenpercentage komt de slager met zijn verantwoording reeds krapper te zitten. Wie dus tekort aan bonnen inlevert, krijgt minder toegewezen en langzaam maar zeker werkt hij zijn omzet weg. AAN BEZITTERS VAN PARTICULIERE TUINEN. Door de bijzondere tijdsom standigheden waarin ons land verkeert is het ook voor 1941 noodzakelijk dat iedereen mee werkt aan de voedselvoorziening. De beschikbare ruimte der groen tetuinen moet daarom zoo goed mogelijk benut worden. Dit is mogelijk 1. Door een degelijke bewer king van den gronddiep spit ten, zelfs 2 steken diep is bevor derlijk voor den groei der ge wassen. Daarbij moet men ech ter zorgen dat de ondergrond ook steeds onder blijft en niet boven op gebracht wordt. 2. Door een oordeelkundige bemesting. In alle gnvallen kan per are bemest worden met 7X/| kilo patentkali en 6 kilo superfosfaat. Vooral het laatste dient grondig met de grond gemengd te worden omdat het zich anders moeilijk door den grond verspreidt. Verder geeft men 5 k 6 kilo stikstofmeststof zooals kalkam- monsalpeter, kaiksalpUer of zwa velzure ammoniak. Voor erwten en boonen kan met 1 2 kilo stikstofmest worden volstaan. Stalmest is in alle gevallen aan te raden. De kunstmestgift kan dan gehalveerd worden. 3. Is de grond zuur dan wordt na het bewerken van den grond per are 20 kilo fijne gebiuschte kalk door de grond gewerkt. De grond is zuur wanneer na het overgieten met verdund zoutzuur („geest van zout") de grond geen enkele opbruising vertoont. 4. Door tijdig te zaaien of te planten (overwinterde planten koopen). 5. Door in hoofdzaak waarde volle producten te telen, dus b.v. de producten rijk aan eiwit zoo als bruine boonen, groene erwten, enz. Verder koolrapen en kool soorten (niet te veel), benevens late aardappelen. Om zoo weinig mogelijk last van zieke aardappelen te hebben neme men de Bevelander. 6. Van boonen is 1 kilo zaai zaad per are noodig, van groene erwten 1 a l1/, kilo, terwijl van de Bevelander 12 kilo kleine poters per are noodig zijn. De laatste worden geplant op 50 maal 50 cm. 7. De opbrengsten van deze producten zijn onder normale omstandigheden de volgende bruitje boonen 20—26 kg. per are groene erwten 30-40 kg. per are late aardappelen 200—250 kg. per are. In vele gevallen zal men met een lagere oogst-opbrengst reke ning moeten houden wanneer de tuin minder gunstig gelegen of de grond nog niet in conditie is. De Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-N. Brabant, Ir. B. Bosma. AXEL 11 Februari 1941. DE WINTERHULP SPELDJES. De speldjes, die deze week door de Winterhulp collectanten zullen worden aangeboden, heb ben wel een zeer leerzaam ka rakter. Hoevelen toch zijn nog onbekend met de verschillende verkeersteekens. Zeker zal de nieuwsgierigheid van dengene, die een speldje, waarop een ver- keersteeken voornomt, koopt, worden opgewekt. Bij enkele is de beteekenis aangegeven, andere spreken als het ware voor zich zelf en de overige zullen dermate in de belangstelling komen, dat naar we hopen, na deze collecte ieder die een verkeersbord op zijn weg ontmoet, zal weten, wat dit beteekent, in het belang van alle weggebruikers. PRIJSVRAAG, Wij wijzen er de lezers nog eens op, dat de termijn van in zending van de in dit nummer voorkomende prijsvraag sluit op 16 Februari a.s. leder, die dus de oplossing nog niet heeft ingezonden, en die toch een van de mooie prijzen wil winnen, haaste zich 1 Zooals bij de prijsvraag staat vermeld, zijn de prijzen te be zichtigen in een der étalages van de fa. H. Duym, Waistraat 19. LIJSTENCOLLECTE WINTERHULP. De iijstencollecten voor Winter hulp' brachten voor wat de ge meenten in Zeeuwsch-Vlaanderen betreft als volgt op Aardenburg f 121,69, Axel f318,51, Biervliet f 108,35, Bres- kens f 184,52, Cadzand f 101,65, Clinge f 159,79, Eeöe f59,03, Graauw en Langendam f 79,95, üroede f 154,50, Hoek f 121,50, Hontenisse f 368,99, Hoofdplaat f48, Hulst f 188,10, Koewacht f 167,74, Nieuwvliet f 32,95, Oost burg f207,75, Overslag f 18,46, Pnilippine f 100,80, Retranchement f 97,70, Sas van Gent f 225,07, Schoondijke f 181,35, St. Jansteen f 137,50, St. Kruis f32, Sluis f154,84, Terneuzen f562,77, Vogelwaarde f 281,10, Waterland- kerkje f39,05, Westdorpe f 80,55, IJzendijke f 305, Zaamslag f 118,18 Zuiddorpe f 43,07, Zuidzande f 101,64. (Pr. Z. Crt.) BESMETTELIJKE ZIEKTEN In het tijdvak van 26 Jan» tot en met 1 Febr. kwamen in de provincie Zeeland 3 gevallen van roodvonk voor, nl. in Oostburg, Hulst en St. Pnilipsland. In Clinge kwamen twee gevallen van diph- therie voor. HET ZEEUWSCHE COSTUUM EN HET NIEUWE PERSOONSBEWIJS. Naar wij vernemen, hebben de gezamenlijke burgemeesters van Walcheren een verzoekschrift ge richt tot den secretaris-generaal van het departement van binnen- landsche zaken, waarin zij er op aandringen, dat ten behoeve van de boerinnen, die het Zeeuwsche costuum dragen, een uitzondering zal worden gemaakt ten opzichte van het voorschrift, dat voor het persoonsbewijs, dat binnenkort zal worden uitgereikt, uitsluitend foto's van personen met ongedekte hoofden mogen wotden aange boden. Aan den waarn. Commissaris der Provincie is verzocht dit ver zoekschrift zooveel mogelijk te willen steunen. (Pr. Z. Crt.) GOEDERENVERVOER IN DE GRENSSTREEK VERBODEN. Bij beschikking van den secre taris-generaal van het departement van financiën is bepaald, dat in een strook van 1000 meter breedte langs de zuidelijke rijksgrens van de Duitsche grensJn de gemeente Vaals af tot aan de westeroever van de Schelde het vervoer van alle goederen is verboden. Voor de gemeente Baarle-Nassau is het verbod niet beperkt tot een strook van 1000 meter breedte, doen geldt dit voor het vervoei binnen de geheele gemeente. Het verbod geldt niet, voorzoo ver het vervoer kennelijk als een voortgezette handeling van een toegelaten invoer of met bestem ming tot geoorlooiden uitvoer plaats heelt op een der land- spoor-, tram- of waterwegen, waaraan een kantoor der iuvoer- reenten (een zgn. hulpkantoor daaronder begrepen) is gevestigd, tijdens de uren, waaiop dat kantoer is opengesteld. De inspecteurs der invoerrech ten en accijnzen kunnen, ieder voorzoover betrefi hei gebiea zij ner inspectie, onder de door hen te stellen voorwaarden afwijking van de verbodsbepalingen toe staan. Deze beschikking treedt met ingang van 15 Februari a.s. in werking. DRIE KLEINE JONGENS OMGEKOMEN. Te Zaandijk zijn urie kleine jongens op tragische wijze door verdrinking om het leven geko men. De slachtoffers zijn de vijtjarige Hennie van Urk, diens zevenjarig broertje Dick van Urk en de achtjarige Wim Bakker. Zaterdagmiddag om half vijf waren de knapen nog in eikaars gezelschap gezien. Toen zij tegen etenstijd niet thuis kwamen werden de ouders ongerust. Met behulp van de leden van den luchtbeschermingsdienst werd den geheelen nacht tevergeets ge zocht. Zondagmorgen ontdekten bur gers in den sloot achter ^e cacaofabriek „de Zaan" net ont zielde lichaampje van den vijf jarigen Hennie. Na een kwartier was ook het lijkje van Dick ge vonden. EerSt na den middag slaagde men erin den achtjarigen Wim Bakker uit het water te halen. Er was op deze plaats geen ijs meer. De fabrieksioozing had het reeds doen smelten. Op korten afstand was er echter nog wel ijs, zoodat het vermoeden bestaat, dat de knapen het slacht- offsr zijn geworden van onvoor zichtigheid. SNEEUW TE GENÈVE De stad Genève lijkt op een belegerde vesting- Het tram- en autoverkeer met de buitenwereld is zoo goed als onmogelijk, en de enkele treinen, die aankomen en vertrekken, zijn uren te laat. Een ijskoude Noordenwind giert door de straten en stapelt liouge sneeuwwallen op, iiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiii lUUIiiuuguiiiiiiijUlllllllIlllIllIIIllllllIllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllillll

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2