Distributie-Nieuws. <3RIE&»en K'OF Restantbonnen slaolie. Binnenland. B Kou - Griep - Pijn. Laatste Nieuws. Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 6 u. 37 tot morgenochtend 9 u. 11 Burgerlijke Stand. Boter, margarine en vet. Distributie van koffie en thee. DE NIEUWE PUNTENWAAR- DEERINQ VOOR DE TEXTIELDISTRIBUTIE. Voor de nieuwe puntenkaart voor de t xtieldistributie, is een nieuwe puntenwaardeeringbeke d gemaakt. Bij deze nieuwe pun- tenwaardeering voor de textiel distributie is in de eerste plaats wijziging gebracht in de indeeling der goederen. Tot dusver werden de artikelen onderscheiden in die, vervaardigd uit kunstzijde of natuurzijde en die, vervaardigd uit wol, katoen of andere grondstoffen. Thans zijn de artikelen in drie oi-oepen verdeeld en wel A. die van natuurwol of natuurwolnou- d idB. die van kunstzijde en i atuurzijde en C. die van andere grondstoffen, o.a. celvezel, kunst wol, katoen, linnen, e.d. Ook in de goederen, welke onder de distributie vallen is wijziging gebracht, doordat thans verschillende nieuwe artikelen in de distributie zijn opgenomen. Zoo moet men thans bijv. voor dassen ook één punt geven. Ten slotte zijn tal van artikelen op een hooger aantal punten dan tot dusver gewaardeerd. Wij geven thans eenige voor beelden, van het aantal punten, dat voor bepaalde artikelen moet worden ingeleverd, waarbij de puntenwaarde resp. geldt naar de bovengenoemde onderscheiding Borstrok met mouwen (van stof, tricot of gebreid)voor man nen resp. 14, 11 en 14 punten, voor jongens 6, en 6 en voor meisjes 6, 5 en 6. Borstrok zonder, of met één kwart mouwen (van stof) voor mannen 7, 6 en 7, voor vrouwen 12, 6 en 12 en voor kinderen als hoven. Bioek (lange-, rij-, tennis-, fiets- en stranobroek) van stof: voor mannen 28, 28 en 28, voor vrouwen 18, lü en 16, voor jongens 14, 14 en 14 en voor meisjes 11, 7 en 10. Costuums 3 deelig (colbert jacquet-, spon-, smoking-, rok) beslaande uit j <s, broek en vest voor mannen 80, 80 en 80, voor jongens 50, 50 en 50. Cosiuum 2 deetig (colbert, enz. als boven) bestaande uit jas en broek voor mannen 70,70 en 70 en voor jongens 40, 40 en 40. Dameshctnü, langer dan 90 cm., totaal, nut ror.ue of vierkante hals (van stut)20, 13 en 20. Dam srieniu, langer dan 90 cm., totaal, alle andere modellen (stof, tricot ot gebreio): 12, 7 en 12. Daincsh mJ, Korter dan 90 cm., totaal, (van stut), voor vrouwen 12, 6 en 12 cu voor meisjes 10, 6 ii 10. rJaintShemd, korter dan 90 cm., totaal, (tricot of gebreid), voor vrouwen 10, 6 en 10 en voor m isj :s 5, 5 en 5. uaaStn (alle soorten) voor Directoire, langer dan 50 cm., totaal (van stot): 12, 7 en 7 (tricot ot gebreid): 12, 7 en 7 (gepatteerd)11, 11 en 11. Dnectoire, korter dan 50 cm., totaal (van stof)voor vrouwen 10, 6 en 10 en voor meisjes 7, 4 en 6. Hemd met mouwen (van stof, tricot of gebreid) voor mannen 14, 11 en 14 en voor jongens 6, 6 en 6. Hemd zonder of met één-kwart mouwen voor mannen 7, 6 en 7 en voor jongens 6, 6 en 6. Jasje (colbert-, jacquet-, sport-, smoking-, rok-, cachemir-, tropi cal-, e.d.)voor mannen 42, 42 en 42, voor vrouwen 38, 38 en 38, voor jongens 26, 26 en 26 en voor meisjes 33, 33 en 33half gevoerd voor mannen 39, 39 en 39 en voor jongens 17, 11 en 17 ongevoerd: voor mannen 28, 17 en 25, voor vrouwen 22, 13 en 20, voor jongens 14, 9 en 14 en voor meisjes 21, 11 en 16; tricot of gebreid: voor mannen 28, 17 en 25, voot vrouwen 33, 33 en 33, vour jongens 14, 9 en 14 en Voor mcisj s 21, 11 en 16. Kousen, lang en drie-kwart lang (tricuij ook g< piatteerd vuur mannen 6, 6 en 6, voor vrouwen, jongens en meujeB 4 en 4, (gebreid) ook geplatteerd voor mannen 8, 8 en 8, voor vrouwen, jongens en meisjes als boven. Mantelpak voor vrouwen 56, 25 en 36 en voor meisjes 44, 18 en 26 Onderbroek, lang en drie-kwart lang, voor mannen, 14 11 en 14 en voor jongens 9, 9 en 9, kort voor mannen 10, 8 en 10 en voor jongens 6, 6 en 6. Ove hemd met 1 losse of vaste boord (van stof)voor mannen 24, 15 en 20 en voor jongens 20, 11 en 18, (tricot of gebreid) voor jongens 13, 11 en 13 Pyama (van stof) voor mannen 45, 29 en 45, voor vrouwen 30, 24 en 30, voor jongens en meisjes 25, 20 en 25, (tricot of gebreid) voor jongens en meisjes alles 16. Regenjas (van gummi, gegum- meerde stof of transparant) onge voerd voor mannen en vrouwen alles 25 en voor jongens en meis jes alles 18, (van stof, ook dub- beldoek) gevoerd voor mannen 65, 60 en 65, voor vrouwen 50; 45 en 45, voor jongens 50, 27 en 42 en voor meisjes 37, 18 en 23 regenmantels voor vrouwen en meisjes als boven voor regen jassen. Sporthemd voor mannen en vrouwen 24, 15 en 20, voor jongens 20, 11 en 18 en voor meisjes IC, 6 en 10. Trui voor mannen alles 21, voor vrouwen 19, 14 en 19, voor jongens alles 14 en voor meisjes 14, 8 en 14. Tricotpakje (2-deelig) voor jon gens alles 40. Door hun kou, koorts en pijnuitdrijvende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijn hardt te Zeist. Mijnhardt's Poe ders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mflnhardtjes" Doos 10 en 50 ct. AXEL, 7 Februari 1941. Een dezer dagen zal in onze gemeente een circulaire van den Plaatselijk Directeur der W.H. N te Axel huis aan huis worden vet spreid. Deze circulaire heeft de vol gende inhoud Axel, dalum postmerk. L. S. „Alweer een collecte zult U wel zeggen, als U dit gelezen hebt. Ja, zoo is het: alweer een collecteEn óók is het zoo, dat voor deze collecte alweer Uw hulp wordt ingeroepen Dit is, omdat juist UW hulp zoo dringend noodig is Er is veel, heel veel nood. Die nood moet zooveel mogelijk ge lenigd worden. Daarvoor is geld noodig. En om dat geld bij elkaar te krijgen, is juist UW hulp noodig. Deze hulp kunt U verschaffen in twee vormen 1. in den vorm van Uw mede werking als collectant 2. in den vorm van Uw gaven Natuurlijk kan niet ieder zich als collectant beschikbaarstellen, terwijl ook niet ieder veel kan geven, maar bedenk toch, dal velen zitten wachten op onder steuning door de W.H.N. Gij stelt die velen toch niet teleur Wij hebben thans f 1500 voor ondersteuning ontvangen. Als in Axel de collecten echter weinig opbrengen, worden ook de steun bedragen lager. Geeft U daarom op als col lectant I Geeft mild in de collectebus I Doet mee aan de prijsvraag in de Axelsche Courant 1 Bezoekt de vergadering op Donderdag 13 Februari a.s. om vijf uur n.m. op het gemeente huis De Plaatselijk Directeur der W.H N. Wij kunnen hetgeen daarin vermeld staaf, ten volle onder- streepen. De opmerking kan natuurlijk gemaakt worden, dat er voor de Winterhulp veel te vaak wordi aangeklopt. Maar, als er veel noodig is, moet er ook veel ge geven worden, Vele kleinijes maken samen één groote. Zorgt nu allen, dat, als U niet in het groot kunt geven, U toch zeker in het klein geeft 1 Dan zal er toch zeker één groote samenge bracht kunnen worden En dan nog iets. Naar ons ter oore kwam, moet er door de administratie van het plaatselijk bureau nog steeds zeer veel moeite voor worden gedaan om collectanten en collectrices te krijgen. Waarom geeft Gij U niet op als medewerker? Ieder werke mee, tot heil van onze hulpbehoevende mensch- heid Predikbeurten te Axel. Vonrm. 10.30 are Dj. van Oeveren Nam. 3 Da. Dros», van Zaamslag Geref. Kerk. Voorm. 10.30 are Ds. J S. Post Nam. 3 Dezelfde Garef. Kerk tc Zostespui. Voorm. 10.30 en nam. 3 ure Ds. M. P. van Dijk, van Wemeldinge, Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 10 30 ure Lee .kerk EEN JUBILEUM. Maandag 3 Februari was het 15 jaren geleden dat de plaatse lijke Vereeniging tot Bev. v. h Vreemdelingenverkeer werd op gericht. De plannen voor een eventueele viering, zooals deze ter gelegenheid van het 121/s jarig bestaan in 1938 zullen wel niet kunnen plaats vinder, gezien de huidige tijdsomstandigheden, toch is nog niet alle hoop opgegeven en zal in de eerste plaats afge wacht dienen te worden welke plannen het Bestuur heeft en in hoever zij voor het een en ander van de bevoegde instanties toe stemming zal kunnen krijgen. Inmiddels zij de V.V.V. en haar Bestuur nog een veeljarig bestaan toegewenscht, zij het dan onder betere tijdsomstandigheden. CLASSIS AXEL DER GEREF. KERKEN. De classis Axel der Geref kerken heeft tot consulent van de onlangs gtï istitueerde kerk te Zoutespui benoemd ds. J S Post van Axel. De classis heeft voor zoover zulks mogelijk was de grenzen van deze ke k vastgesteld Met de kerx van Terneuzen zal terzake nog worden samengespro- ken. Aan de betrokken kerken werd advies gegeven inzake e.v. grensmoeilijkheden. De classis heeft ds. Post op zijn verzoek eervol ontslag ge geven als deputaat voor art. 13 K O. en in diens plaats be loemd ds. G. W. van Houte te Terneuzen. (P Z. Crt) AMBACHTSSCHOOL TERNEUZEN. Da aangifte voor de nieuwe cursus die op 1 Mei a.s. aanvangt, is volgens de in dit nummer ge plaatste advertentie opengesteld gedurende de maand Februari dagelijks van 9—12 en 2—4 uur. De cursus duurt 2 jaar, doch het volgen der lessen gedurende 3 jaren werd steeds toegestaan. In de school worden openbare lessen gegeven op Woensdagen 12 en 19 Febr. toegankelijk voor ouders en verdere belangstellen den. Hier worden tevens enige werkstukken en tekeningan ten toongesteld, terwijl de ouders het personeel kunnen leren kennen en naar vlijt en vorderingen kun nen informeren. Vooral voor die gene die nog geen vast omlijnd plan ten opzichte van zijn kind vormde, is het een geschikte ge legenheid met het vakonderwijs kennis te maken en de methode te zien hoe de grondslagen voor het vakmanschap wotden gelegd. Indien we aannemen dat er in de komende tijden voor den vak man plaats zal zijn, zal een be zoek aan de Ambachtsschool op 12 en 19 Febr. zeker de moeite onen. Gedurende deze uren bestaat evens de feiegenhdd tottangifte van nieuwe leerlingen, Het A.N P. meldt uit Den Haag Door de bezettende overheid wordt medegedeeld dat den Sister, Januari j I. bij Hilversum een Duitsche wachtpost tijdens de duisternis vanuit een hinderlaag is beschoten en gewond. Deze laffe daad kan niet zonder ver? geldig blijven. Als contra-maatregel zijn voors hands 35 gijzelaars in hechtenis genomen en in een gevangenis opgesloten. Gedurende de maand Jan. 1941. AXEL. Huwelijks-aangiften. 3. Francois Deij, 27 jjm. en Jan- neke Dieleman, 21 j, jd 16 Franciscus plorent Vermoet (van Sas van Gent), 31 j., jm. en Eisa Maria Scheijver, 19 j., jd. Gehuwd. 16. Francois Deij, 27 j., jm. en Janneke Dieleman, 21 j, jd. Geboren. 4. Adriana Fran- cina, d. van Joost Johannes Lind- hout en Janna Leuritje Buijze. 7. Maria Coleta Camilla, d. van Eugè ie Albert Maas en Emma Julia Lippens. 9. Maria Mat hilda Coleta, d- van Alphonse Henri de Buck en A ma Clemen tina Seghers. 12. Neeltje Din- gena, d. van Marinus den En gelsman en Neeltje Goossen. 16. Frans, z. van Cornelis van de V.-lde en Magdaler.a Verschelling. 17. Magdajena Adriana, d. van Jacob Goossen en Geertrui Rie- mens. 18. Santina, d. van Mar- tinus van Doeselaar en Pieternella de Visser. 23. Louis, z. van Jan de Feijter en Dina de Feijter. 24. Andresina, d. van Jacobus Pieter Visser en Hilda Anna Buma. Overleden. 5. Maria Wilh 1- mina van Wijck, 64 jwed. van Andries O/erdulve. Janneke Die leman, 77 j-, wed. van Pieter de Feijter. 8. Levinus de Putter, 66 j., wedn. van Catharina Jacoba Cornelia de Regt. 10. Catharina Adriana Faas, 52 j., echtg. van Adriaan Oppeneer. 15. Jan de Smidt, 86 j., ongeh. z. van Abra ham en Metje Mteusen. F i I m n i e u w s. DAT KOMT ER VAN is een vlotte en gezellige fiim, waarbij het publiek zich hartelijk zal amuseeren. De vroolijke tooneeltjes, de grappige muziek en de kostelijke tegenstellingen geven in dit kluch tige verhaal de toeschouwer maar weinig gelegenheid om van lach- traantjes bevrijd te blijven. BUREAU YOEDSELYOORZIENIHG ZEELAND. Paardenvordering. De Provinciale Voedselcommis- saris voor Zeeland maakt het volgende bekend Zooals bekend, blijven alle paarden welke ter definitieve vor dering werden aangewezen, doch niet door de Duitsche Weermacht werden aangekocht, ter beschik king van den Voedselcommissaris met de bedoeling hiermede de genen te helpen die door het vorderen van een of meer hunner paarden in moeilijkheden met hun bedrijf geraken. Om echter ieder van wie een paard definitief werd gevorderJ in staat te stellen zelf dus naar eigen keuze een of meer werk paarden aan te koopen, zullen uitsluitend aan hen en mits zij kunnen aantoonen dat het aan schaffen daarvan voor hun bedrijf dringend noodzakelijk 18, aan» koQpmactitlgiogen voor éen of meer werkpaarden worden ver strekt met dien versiande dat geen grooter aantal aankoop machtigingen zal worden ver strekt dan paarden weiden ge vorderd. Een dringend beroep wordt gedaan op al degenen die gelet op hun bedrijf een of meer paar den kunnen missen, in het bij zonder op degenen waarvan een of meer paarden ter vordering werden aangewezen doch niet werden aangekocht, deze te ver- koopen aan iemand die over een aankoopvergunning beschikt. Mocht dit vrijwillige beroep op de houders van paarden geen voldoende resultaat opleveren zoo zal door de Provinciale Voedsel commissaris een navordering van werkpaarden in Zeeland worden gehouden, waarbij de door de Duitsche Aankoopcommissie ge geven prijzen als richtlijn zullen dienen. De aankoopmachtigingen zijn vanaf heden bij dé districtssecre- tarissen der L C.O. verkrijgbaar. De Burgemeester van AXEL maakt het volgende bekend Detaillisten, die nog bonnen no. 21 van de boter- of vetkaart in hun bezit hebben, kunnen tot maximaal 9 stuks deze bonnen inleveren te zamen met de loo- pende bonnen van de boter- en vetkaart bij den distribuliedienst op a.s. Maandag. Zij ontvangen daarvoor een toewijzing voor margarine. In het vervolg dienen de de taillisten de bpnnen van de boter- kaart en van de vetkaart afzon? derlijk in veelvouden van 10 stuks, met een minimum van 10 s.uks in te leveren op afzonder lijke opplakvelien. Bonnen van de boterkaart kun nen niet gebruikt worden ter aan vulling van bonnen van de vet kaart of omgekeerd. Het geringste aantal bonnen dat ingeleverd kan worden is thans dus, in afwijking van de regeling voor andere artikelen, 10 bonnen van de vetkaart of 10 bonnen van de boterkaart. Met ingang van 1 Febr. 1941 is het rantsoen koifie terugge bracht tot 125 gram koffie of 50 gram thee. De totwijzingen voor instellin gen, waarop nog de oude rant soenen zijn gedrukt, worden in inkt gewijzigd zoodat daarop alleen het nieuwe rantsoen van 125 gram koifie of 50 gram thee mag worden geleverd, niet inge schreven instellingen krijgen slechts bonnen tot een hoeveel heid van 25 pet. van de in het overeenkomstige tijdvak van 1940 verbruikte hoeveelheid. Alle leveringen hetzij van win kelier aan consument of instel ling, hetzij van grossier aan de taillist moeten gebaseerd zijn op het nieuwe rantsoen. Wanneer b.v. een winkelier 100 bonnen inlevert heeft hij daarop verkocht b.v. 100 maai 250 gram koifie is 25 kg. koifie. Hij ont vangt dan een toewijzing voor 100 rantsoenen koifie of thee en kan daarop thans slechts 100 maal 125 gram koifie is 12 en een halve kg. koifie betrekken. Oogenschijnlijk schuilt hierin een onbillijkheid. Men bedenke echter dat men in de komende periode hetzelfde aantal consu menten kan helpen, zoodat de voorraad op voldoende wijze wordt aangevuld. De opptakvelien met punten van de persoonlijke tcxiielkaart, le serie, losse punten afgegeven op afleveringsbcwijzen en bonnen AA moeten vóói 16 Februari bij deu dlsiribuuedieust ïugeievetd worden- Dé punten van de toeslag' alles 1 punt. Dan rug en borst flink met Dampo inwrijven en Dampo diep inademen. Wonderlijk zooals dèt helpt! Doos 30 ct. Tubo 40 ct. Pot 50 ct. ZONDAG 9 FEBR. 1941. Ned. Herv. Kerk. Nam. 3

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2