Binnenland. Postgironummers van de Winterhulp Nederland Rechtszaken. Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 6 u. 18 tot morgenochtend 9 u. 28 Buitenland. Gemengd Meuws. vast bedrag door Olst zal worden gestort in de centrale kas van de stichting .Winterhulp Nederland". Hulde O stenaren Uw houding getuigt van den goeden geest van kameraadschap en offerbereidheid. Van uw geest zal de nieuwe Ne- derlandsche volksgemeenschap doordrongen moeten zijn. DE VOEDSELVOORZIENING VAN ONS LAND. Van bevoegde Duitsche zijde is op de Donderdag gehouden persconferentie te 's-Gravenhage ten aanzien van de voedselvoor ziening van ons land principieel het volgende verklaard ,Als in Nederland de verzor ging inzake sommige levensmid delen, bijv. boter en vleesch, tij delijk nog niet zoo goed als in Duttschland verloopt, vindt dit ten deele zijn oorzaak hierin, dat de organisatorische onderbouw nog niet zoo goed functionneert als in het Duitsche buurland. Daar kan ieder op zijn bonnen ook de desbetreffende levensmid delen volop krijgen. Voorts heeft men bij den opbouw van het verzorgnigsapparaat in Duitsch- land een voorDereiding van vele jaren en de inmiddels reeds ver kregen ervaringen z cn ten nutte kunnen maken, wat in Nederland niet het geval is. Wegens de korte voorbereidingsperiode kan de voedselvoorziening in Neder land organisatorisch derhalve nog niet zoo precies verloopen als in het Duusche rijk. Aan de ver volmaking van het distributie apparaat wordt echter voortdu rend gewerkt, en er mag op worden gerekend, dat binnenkort ook in Nederland de organisato rische opbouw zoo sterk mogelijk met dten in net rijk op gelijken voet zal komen. Dat tijdelijk bovengenoemde moeilijkncden zijn ontstaan, ligt echter grootendccls aan den ont- brekenden goeden wil en aan het minder juiste begrip der Neder- landsche bevolking ten aanzien van de noodzakelijke maatregelen. De practijk toont, dat vooral de goede houding als staatsburgers en het algcmcene inzicht ont breken, om bij de doorvoering van voor het levensbcstaan ge wichtige maatregelen het volk als geheel tot de vanzelfsprekende medeweiking te bewegen. Door deze onverstandige handelwijze scnaadt het Nederlandsche volk zichzelf, want daarmee brengt het de rechtmatige verdeeling in het eigen land en vooral eigen be volking in gevaar. Het gevolg daarvan is, dat de materieel beter gesitueerde kringen zich van al het nuodige voorzien kunnen, terwijl de financieel zwakkere kringen kunnen toezien. Op deze wijze werd een volkomen onso- cidie toestand gescnapen, welken de Duitscne autoriteiten op den duur met langer kunnen dulden. In deze richting liggen de reeds tegen het hamsteren en tegen den prijswoeker gerichte bepalingen, die de Duitsche autoriteiten met allen nadruk tot doorvoering wil len brengen. Wanneer men ten slotte schijnt te meenen, dat eventueele ver schijnselen van schaarschte de Duitschers in Nederland zouden kunnen schaden, is dit geheel en al verkeerd gezien. De toerei kende verzorging van Nederland is verzekerd en dat wat door de Duiische instanties en door de Duitsche weermacht gebruikt wordt, ware zonder moeilijkheden te verschaffen. Hierbij wordt alleen nogmaals een dringend beroep op de houding der Neder landsche bevolking gedaan om rekening te houuen met de door den oorlog veroorzaakte omstan digheden. Winterhulp Nederland, Den Haag No 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam, no 877. Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven MET 1 MAART PERSOONS BEWIJZEN. De Staatscourant vermeldt, dat de uniforme persoonsbewijzen met Ingang van 1 Murt a,«. zuilen j worden AXEL 28 Januari 1941. Gisteravond is op hel gemeente huis een vergadering gehouden met de collectanten en collectrices voor de derde collecte der Win terhulp Nedenand. Daarbij sprak de Burgemeester de volgende rede uit Dames en Heeren. De op 31 Januari en 1 Februari a.s. te houden collecte voor de Winterhulp Nederland zal, zooals U bekend is, gehouden worden met inteekenlijsten. De Hoofdafdeeling Organisatie der W.H N. schrijft daarover „Deze collecte dient niet alleen om de inkomsten van het Winter- hulpwerk te vergrooten, doch zal tevens zijn nut hebben als voor bereiding voor de verdere orga nisatie van het medewerkerscorps in verschillende gemeenten. Het is noodzakelijk in het vervolg niet langer te werken met de betrek kelijk losse organisatie der collec tanten, doch een corps van vaste medewerkers voor de W.H N. te scheppen." Alle medewerkers der W.H.N. ontvangen iedere maand, te be ginnen in Januari een tijdschrift, dat geredigeerd wordt door het Hoofdbureau te 's-Qravenhage, waardoor zij op de hoogte worden gehouden van hetgeheele Winter- hulpwerk. U, als collectant of collectrice, wordt dus van nu af aan be schouwd ais vaste medewerker of medewerkster voor de W.H.N. Daarom is het Uw taak, naast de Plaatselijke Werkgemeenschap te ijveren voor de goede functio neering van deze stichting. Het ideaal is, de hulpbehoevenden zoodanig te helpen, dat zij behoor lijk rond kunnen komen. Dit zal kunnen worden bereikt indien de opbrengst der collecten zoo hoog mogelijk zal worden opgevoerd. De lijsten worden dus aan de bewoners der wijken aangeboden, waarop deze, op de in deze ge meente gebruikelijke wijze een gift kunnen vermelden, met inkt of inktpotlood. Is mer. niet tot geven bereid, mag natuurlijk geprobeerd worden, de menschen te overtui gen, toch te geven, maar dwang of dreiging mag niet worden toege pastWe moeten bedenken, dat het werk liefdadigheid is, en lief dadigheid gaat nooit met dwang, dreiging of dergelijke gepaard Wil men teekenen op lijst met b.v. „N.N." dan is ook dit toe laatbaar. Het geven van een bedrag, zonder op de lijst te teekenen is voor deze collecle niet toegestaan. De collectant kan natuurlijk ook dan probeeren de menschen te overtuigen toch met „N.N." te teekenen, om toch de gift te be houden want iedere gift, hoe Idein ook, wordt dankbaar aan vaard als een steentje in het groote gebouw, dat Winterhulp I heet. Is de lijst vol, of is de wijk, die op de lijst staat vermeld af gewerkt, dan wordt de lijst afge sloten, en plaatst de collectant of collectrice zijn of haar handtee- kening onder aan de lijst. Thans zal U ook een legitima tiebewijs worden verstrekt hei geen door U op verlangen moet worden getoond. Volgende week Maandag, dus op 3 Febr. a.s. om 4 uur wordt U weer hier verwacht om de lijsten en de gelden af te dragen. Het spijt mij, dat nog niet meerderen aan mijn oproep heb ben gehoor gegeven maar het is Wij blijkens een schrijven van pen PrpV(tjeia*hDlrecteur der W. H. N. afd. Zeeland niet toege staan, daarvoor wetkloozen, amb tenaren e.d. te dwingen. Ik pleeg nog overleg met het hoofdbureau over het spreken van een opwekkend woord door de Axelsche Radio-Centrale, terwijl ook op andere wijze de bevolking tot geven zal woiden opgewekt. Thans is het woord, of liever Je daad aan UDoet Uw best vuor Uw hulpbehoevende mede burgers 1 Hierna werden de wijken ver deeld, terwijl er ook nog gele genheid was tot het stellen van vragen. Jammer is, dal het nog steeds moeilijk blijkt te zijn om een voldoend aantal vaste collectanten voor de Winterhulp te krijgen. Het is toch een zeer goed werk, dat wordt verricht, n.l. het lenigen van de nood onzer mede burgers. Natuurlijk kan zich niet ieder als collectant opgeven, maar, waar een wil is, is ten weg. Als die wil maar aanwezig is, dan zal de weg ook spoedig gevonden zijn Een ieder bedenke dit nogeens bij zichzelf, en geve aan den volgenden oproep gehoor1 LIJSTENCOLLECTE W.H.N. Wellicht ten overvloede her inneren wij de lezers eraan, dat op 31 Januari en 1 Februari a.s. een collecte voor de Winterhulp Nederland wordt gehouden. Deze collecte wordt gehouden door middel van inteekenlijsten Op de in deze gemeente ge öruikelijke wijze kan dus de gever zijn naam en adres op de lijst vermelden, met achter den naam het bedrag, dat wordt ge schonken. De gift wordt dan aan den collectant ter hand gesteld. Ook is het toegestaan met b.v. „N.N." te teekenen. Wij wekken U hartelijk op, zoowel de collectanten of collec trices en ook de hulpbehoevenden te verblijden met een mooie gift. Voor het examen machine- schrijven, diploma C (hoogste snelheidsdiploma) van het Insti tuut Riënts te Den Haag slaagde dezer dagen o.m. de heer J. C. Overdulve, alhier. OUD-GEREF. GEMEENTE. Aangenomen het beroep te Ter- neuzen en bedankt voor dat te Utrecht, dhr. M. A. Mieras, alhier. De bovenbouw van het abattoir te Middelburg is gegund aan de firma P. F. Voet en P. F. de Waal, te Kloosterzande, die op 9 Jan. de laagste inschrijvers waren en wel voor f 75.000. Deze gunning heeft plaats ge had onder nadere goedkeuring van het Werkfonds. (Pr. Z. Crt.) Donderdag overleed te Boschkapelle de weduwe den Tenter-Otjes, die op 18 Nov. 1.1. haar lOOsten jaardag vierde. EERVOL ONTSLAG. Bij beschikking van den secre taris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en culiuuroescherming, is met ingang van 1 Febr. 1941 op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan H. A. Hanken te Goes als lid van de commissie van toezicht op de rijks landbouwwinterschool te Goes; onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, in die functie bewezen, en is met in gang van dienzelfden datum als zoodanig benoemd A. Mindertioud te Wilhelminadorp. Aan C. L. ter Meulen is eervol ontslag verleend ais ieeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Oostburg. drukt en de tegenstanders van het bewind hebben het verzet overal opgegeven en zich onderworpen. Roemeensche militairen handha ven de orde. Generaal Antonescu heeft in een oproep aan hei land een over zicht gegeven van den opstand der laatste dagen. Deze opstand zoo zeide hij, is door den vroe- geren minister van binnenland- sche zaken en den directeur der algemeene veiligheid georgani seerd. Daar alle oproepen, om de orde te bewaren, vergetfsch bleven, was hij Antonescu genoodzaakt geweest het leger te hulp te roepen. Het burgerlijk leven keert weer tot zijn normalen gang terug. Alleen in de Jodenwijken zijn de meeste zaken gesloten. Daar is ook de grootste schade aangericht. Ook in de provincie is de rust en orde hersteld. Overal zijn de wapens zonder verder bloedver gieten neergelegd. Antonescu heeft zich uitgeroe pen tot leider, die voortaan de functies van staatshoofd en partij leider zal uitoefenen. RADIOTOESPRA \K door den Burgemeester dezer gemeente. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zal de Burgemeester dezer gemeente op Donderdag 30 Januari aanstaande, om kwart over acht des avonds voor de microfoon van de Axelsche Radio Centrale een korte toespraak houden tot de inwoners van deze gemeente. Wij wekken onze lezers harte lijk op, om op het vastgestelde tijdstip aan de luidspreker aan wezig te zijn, om de bekende stem te kunnen hooren. PRIJSRAADSEL. Gaarne vestigen wij de aan dacht op de in dit nummer voor- kome de prijsvraag. Wie mee wil werken aan een goed doel, en dit wil vereenigen met het winnen van een mooie prijs, kan nu zijn hart ophalen. Zoo op het eerste gezicht lijkt de prijsvraag misschien een beetje moeilijk, maar dit valt heusch wel mee 1 Probeert U maar, en U zult zien, dat het ook U lukt. Naar wij vernemen, zijn reeds prijzen toegezegd. Met het publiceeren van de lijst wordt echter nog gewacht tot deze vulledig is. U kunt echter reeds beginnen en de oplossing inzenden. U weet, de oplossing op een vel papier schrijven, een enve loppe nemen, op de buitenkant schrijven i „Prijsraadsel" en niet vergeten ten minste een kwartje bij te voegen I Aan den slag, en veel succes I Politierechter te Middelburg. Behandeld zijn o.a. de vol gende zaken K. 160 j., koopman en K. L. I-i 21 jchauffeur, beiden te St. Jansteeu, werden verdacht op 29 Oct. 1940 te St. Jansteen Q. A. L. van Overmeire te hebben be- leedigd. Deze zaak werd drie weken uitgesteld. A. L., 51 j., bakker te Axel, werd ten laste gelegd, dat hij in de maand Sept. 1940 140 liter benzine had verkocht aan C Hamelink, zonder daartoe ge rechtigd te zijn. Eisen en uitspraak f 10 boete of 5 dagen hecht. P. J. L., 36 j., expediteur en garagehouder te Axel, heeft in de maand Sept. 1940 eveneens zon der vergunning benzine verkocht aan C- Hameiink. Hier ging het om 60 liter, die hij verkocht tegen den prijs van 60 cent per liter, terwijl de prijs was 21 cent. Eisch en uitspraak f 10 boete of 5 dagen hecht. C. H., 47 j., expediteur te Axel, moest zich verantwoorden voor het feit, dat hij in de maand Sept. 1940 te Axel opzettelijk 60 liter motorbenzine heeft gekocht van P. Leunis. Eisch en uitspraak f 10 boete of 5 dagen hecht. H. T. R., 36 j., landbouwer te Kïeldrecht (B.J, werd verdacht van het feit, dat hij op of om streeks 9 of 10 Nov. 1940 in een bij hem in gebruik zijnd pand te Ciinge aanwezig heeft gehad om streeks 3595 eendeneieren, zijnde meer aan hij redelijkerwijze ge acht kon worden noodig te heb ben voor zijn huiselijk gebruik of voor de uitoefening van zijn bedrijf. Eisch en uitspraak f 15 boete of 10 dagen hecht., met verbeurd verklaring der eieren. EEN OPWINDENDE WEEK IN ROEMENIE. Het D.N B. meldt uit Boekarest Na de opwindende dagen der vorige week is in geheel Roemenië orde en rust Weergekeerd. De overheid is de situatie meeaten Oe opstandige beweging is onder* VERKLARING VAN LINDBERGH. Het D N B. meldt uit Washing ton Kolonel Lindbergh heeft ver klaard, in de commissie vuor buitenlandsche zaken van het nuis van afgevaardigden, dal hij niet gelooft, dat eenigerlei gevaar voor een inval ter zee oi in de lucht voor Amerika bestaai, zoo lang Amerika beschikt over een voldoende groot leger, vloot en luchtwapen, en over de voor zijn verdediging noodige steunpunten. Een invasie door de luent over den Oceaan is op 't oogenblik en in de naaste toekomst onmogeiijk. Wanneer de Vereenigde Staten, zoo besloot Lindbergh, het voor nemen zouden hebben, een leger over den Oceaan te zenden, zou de toestand omgekeerd zijn. Ieder voordeel in de verdediging zou een nadeei bij een aanval vormen. Kolonel Lindbergh heeft voor de commissie voor buitenlandsche zaken van het huis van afgevaar digden nog verklaard, dat hij persoonlijk niet gelooft, dat hei Engeland mogelijk zai zijn, een inval te doen op het continent en den oorlog te winnen, zelfs wanneer de Vereenigde Siaten hulp verleenen. De hulp der Vereenigde Staten zai niet voldoende zijn. Ik ge loof, aldus Lindbergn dat wij hebben aangemoedigd tot een Europeeschen oorlog, die geen succes zal hebben. De bekende Amerikaansche pu blicist en vroegere generaal John son, heeft zich voor het huis van afgevaardigden in scherpen vorin gekeerd tegen het wetsontwerp op de hulp aan Engeland. Hij sprak de meening uit, dat dit ontwerp een offensief bondgenoot schap der Vereenigde b.aten met Engeland vormt. Geen vreemde mogendheid, zoo zeide gen. Johnson, kan op het oogenblik de Vereenigde Staten aanvallen. Op grond van de breedte van den Atlantischen en van den Sullen Oceaan heeft het Amerikaansche volk geen reden zich in dit opzicht eenigerlei zorg te maken. In plaats van het ne men van overijlde stappen sielde de gen. voor dat de Ver. Siaien liever hun bewapening moesten opvoeren. CSAKY OVERLEDEN. Graaf Csaky, de Hongaarsche minister van buitenlandscne zaken is in den nacht van Zondag op Maandag in een ziekenhuis te Boedapest overleden. VERDRONKEN. Zondagavond omstreeks elf uuf is bij de Koningsbrug te MiuUeH burg een 34 jarige zoon van a^n caténouder K. uit Nieuw- en Sn Joosland, vermoedelijk door ue duisternis misleid te water geraakt. Met behulp van een militaire pa Uoutile kon men K, up hetdiug*

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2