B Kou - Griep Pijn. Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 6 u. 10 tot morgenochtend 9 u. 33 Gemengd Nieuws. Postgironummers van de Winterhulp Nederland: Buitenland. De Bio-bussen zijn opgeborgen, doch op de liefdadigheid van onze landgenooten zal binnenkort op nieuw een beroep worden gedaan. Dat beroep zal niet vergeefschzijn. MOSSELEN. Hef verbruik van mosselen, dat in ons land vroeger slechts gering was, is de laatste maanden enorm gest g n. De binnenlandsche af zet D draagt tegenwoordig reeds ongeveer 10,000 ton per maand. Yrseke heeft tnans een bloeiende mosselen-industrie. Alleen in de af^eloopen week werden aldaar 1500 ton mosselen aangevoerd, welke ter plaatse worden gekookt, gepeld, gezouten of in het zuur gelegd. Jeugdige werkkrachten zijn te Yrseke voor deze indus trie niet meer te vindener ko men er reeds uit de omliggende dorpen. In het geheel hebben ongeveer 300 jongelieden in deze industrie thans werk. Het gemeentebestuur van Yr seke oefent een streng toezicht op de industrie uit. Kokerij en inleggerij moeten van elkaat zijn gescheiden en op sanitair gebied worden hooge eischen gesteld. De bedrijven, welke op een vol gens het oordeel der autoriteiten bevredigende wijze functionnee- ren, krijgen van gemeentewege b jzondere certificaten, welke bij de verzonden mosselen worden overgelegd. Men hoopt de be langstelling voor dit bij uitstek goedkoope en gezonde voedsel nog te verhoogen. MIDDELBURG IN OPBOUW. De Zeeuwsche correspondent van de N. R. Crt. meldt De inwoners van Middelburg, die have en goed op 17 Mei verloren hebben, zitten niet bij de pakken neer, zelfs niet hoewei de regeling der schadevergoeding geenszins aan de verwachting be antwoordt. Hun ondernemings geest is tot uiting gekomen na de opening van het bureau der stichting herbouw Middelburg, die o.a. tot taak heett de gedupeerde inwoners var. Zeeland s hoofdstad bij hun herbouwplannen va ad vies te dienen. Gedurende de week dat het bureau aan het werk is, werd het druk bezocht door getroffenen die wenschten te her bouwen. De directeur van het bureau, ir. P. Verhagen, deelde mede zeer getroffen te zijn door den ondernemingsgeest van de Middelburgers. Op alle bouw ruimten aan de Markt en aan de hoofdstraten is bij ia reeds geheel beslag gelegd door bcu vliJheb- bers. Ir. Verhagen zeide, dat het reeds thans vaststaat dat Middel burg zal worden herbouwd en dai de stad geen gapi> gen zal ver- toonen. In het vooijaar zal met den bouw van particuliere panden worden begonnen. ENGELSCHE BOMMEN. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn hier en daar boven ons land eemge afzonderlijke Engeische vliegtuigen waarge nomen. Slechts enkele bommen werden geworpen die echter geen schade aanrichtten. Wat betreft het brandend neer gestorte Engeische vliegtuig kan worden gemeld, dat van de uit 6 personen bestaande bemanning er drie zijn opgespoord en ge vangen genomen. De andere 3 konden slechts als lijken geborgen worden. Vermoed wordt, dat zij bij het neerstorten van het vlieg tuig zijn omgekomen. W.A.-LEIDERS DER N.S.B. TE NEURENBERG. Uit Neurenberg meldt het D. N B.Zondag is in het gouw- hu.s en op het stadhuis van Neurenberg een delegatie ontvan gen van Nederlandsche W.A- leiders der N.S.B. De gasten zij i onder leiding van hun com mandant, Zondervan, op reis door Duitschland. Neurenberg was de eerste stad, waaraan zij een be zoek brachten, Bij de ontvangst op het stadhuis werd ook een groep Nederlandsche kunstenaars verwelkomd. De W.A.-leiders zetten later hun reis naar München voort. De Nederlandsche kunstenaars zijn naar Berlijn gegaan. Prov, Z, Qrt, AXEL 24 Januari 1941. Door het Comité hier ter plaatse voor den verkoop van Weldadig heidspostzegels en Prentbrief kaarten «Voor het misdeelde kind" zijn vanaf 2 Dec, tot en met 6 Jan. verkocht 3536 weldadigheids postzegels en 960 prentbrief kaarten, met een totale opbrengs van f296,27. PROVINCIALE STATEN. In de Woensdagmorgen gehou den vergadering van de Provin ciale Staten werd het voorste tot samenvoeging van polders in West-Zeeuwsch-Vlaanderen aan genomen met 22 tegen 12 stem men. Tegen stemden de heeren de Milliano, Kodde, v. d. Feltz, de Looff, Haage, Erasmus, de Lange, v. d. Ende, Boender, van Klinke, Wisse en de Looze. Mr. Dieleman zette in een breed betoog de verdediging van het voorstel uiteen. "3" Door hun kou, koorts en pijnuitdrijvende werking helpen hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijn- hardt te Zeist. Mijnhardt's Poe ders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „XtynUardtjes" Doos 10 en 50 ct. SOLISTENCONCOURS. Het bestuu van den bond van harmonie- en fanfarevereenigingen in Zeeland heeft vergaderd ter bespreking van het solistencon cours, dat te Goes zal worden gehouden. Er is zeer veel animo voor er gaven zich 95 personen als solisten op en bovendien 9 duo's en 1 kwartet, n.l. een saxophone- kwartet. Het concours zal worden ge houden op 8 en 15 Maart van 's morgens elf uur tot 's avonds acht uur. De heer Soeek zal tot jurylid worden benoemd. gers uitgesloten wegens het frau duleus slachten van een koe en wegens het voorhanden hebben van ongekeurd varkens- en rund- vleesch, terwijl dit laatste in staat van beginnend bederf verkeerde. Tegen alle betrokkenen is pro- ces-verbaal opgemaakt. (Prov. Z. Crt.) Predikbeurten te Axel. ZONDAG 26 JAN. 1941. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10.30 ore Ds. van Oeveren Nam. 3 Dezelfde Geref. Kerk. Voorm. 10.30 ure Nam. 3 Geref Kerk (e ZoHtespui. Voorm. 10 30 en nam 3 ure C»nd. H. J. Swierts, van Vlissingei. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm 10 30 ure Lctskerk Nam. 3 DE SMOKKELHANDEL AAN DE Z.-VL. GRENS. Er gaat bijna geen nacht meer voorbij, of er zijn relletjes ge weest tusschen de marechaussees en de kommiezen aan de eene zijde en de smokkelaars aan de andere zijde. De smokkelaars komen niet meer in groepjes van 2nf3man, maar in benden van 40 tot 50. De beambten staan dikwijls machteloos tegenover zoo'n aan tal. Daarom is o.a. de marachaus- see te Hulst met eenige man schappen uitgebreid. Vooral graan en peulvruchten worden naar België gesmokkeld. Fantastische prijzen, n.l. f50 tot f60 worden betaald voor 100 k.g. tarwe. (D. v. Zeel.) SLAGERS UITGESLOTEN VAN VEE EN VLEESCHTOE- WIJZ1NGEN. Het rijksbureau voor de voed selvoorzing in oorlogstijd maakt bekend, dat wederom een aantal slagers wegens het frauduleus slachten van varkens of het voor handen hebben van vleesch, af komstig van frauduleus geslachte varkens, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing voor vee en vleesch door de Ne derlandsche Veehouderijcedtrale is uitgesloten. Tot deze slagers behoort o.m A. A. Marsllje, Noordstraat 38 Terneuzert. Vporti Werden sla EEN AVONTURIER VAN 18 JAAR ZONDER GELD. Een 18 jarige jongen werd het in zijn woonplaats Hillegersberg te eentonig en hij besloot dan ook de wijde wereld in te trekken en elders werk te zoeken. Op 6 Januari trok hij het Westland in. Te Naaldwijk raakte hij in een café verzeild. Hij offerde er voor 73 cent aan Bacchus, maar daar hij geen cent op zak had, zocht hij naar een gelegenheid om aan geld te komen. En deze deed zich al spoedig voor. De caféhoudster verwijderde zich even en dit was voor het jong- mensch voldoende om 3 kwartjes uit de toonbanklade te nemen en hier even later mee te betalen. Hij zette zijn reis voort en kwam te Loosduinen. Het weer was slecht en daarom zocht hij weer zijn toevlucht in een café. Hij vertoefde daar ongeveer den ge- heelen dag en verteerde nogal het een en ander. Ook daar kwam de avonturier op gemakkelijke wijze aan geld. Een andere be zoeker n.l., die veel gedronken lad en nu een dutje deed, werd het slachtoffer. De jongen zocht 's mans gezelschap op en zag kans diens portemonnaie, inhou dende ongeveer f 25 te rolLen. De inhoud verdween in zijn zak en de portemonnaie deponeerde nij in het closet. De consumptie werd betaald en nu ging het naar )en Haag. In een hotel over nachtte hij daar. Den volgenden dag bezocht hij cafetaria's, bios copen en kocht voorts een pols horloge. Het geld was zoo goed als op en nu sloeg hij de richting van Sassenheim in. Ook daar bracht hij een bezoek aan een café waar hij een vertering maakte van f 2. De waard vertrouwde, gezien het schamele voorkomen van zijn klant, het zaakje niet erg en drong op betaling aan. Met de uitvlucht: ,ik heb m'n porte monnaie vergeten" nam hij geen genoegen en de politie kwam er aan te pas. Deze hield den jongen, omdat hij minderjarig was, aan. Inmiddels had de benadeelde uit Loosduinen aangifte gedaan bij de Haagsche politie, die reeds het signalement van den jongen had verspreid. De ouders hadden de opsporing van hun zoon ver zocht en de politie te Sassenheim maakte uit een en ander de gevolg trekking, dat de aangehoudene wel de gezochte moest zijn. De jongen is thans naar Hillegersberg overgebracht. SNEEUWPRET MET WOESTEN AFLOOP. digden Enspijker en de ruzie liep ten slotte zoo hoog, dat de 19- jarige v. d. W een mes greep, waarmede de zoon eenige steken in den buik kreeg, terwijl zijn kleeren deerlijk werden gehavend. Dit was het einde van de pret. Er werd medische hulp uit Beesd gevraagd en het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. SCHIETENDE INBREKER ONTSNAPT. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de boer derij van den heer K. te Lambert- schaag onder Medemblik. De inbreker wist zich toegang te verschaffen tot de slaapkamer van den heer K. en uit diens broekzak een portemonnaie, waarin de sleu tel van de brandkast zat, weg te nemen. Vervolgens begaf hij zich naar een andere kamer, waar de brandkast stond. Hier sliepen evenwel de dochter en schoon zoon van den heer K., die bij den heer K. logeerden. De inbre ker had hier blijkbaar niet op ge rekend. Toen de schoonzoon van den heer K. alarm maakte, trok de inbreker een revolver en schoot, de schoonzoon werd ern stig aan het hoofd gewond en moest in een ziekenhuis te Hoorn worden opgenomen. De inbreker wist in de sneeuw storm te ontkomen. De sleutel van de brandkast heeft hij mede genomen. Winterhulp Nederland, Den Haag No 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam.no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. TWEE STUDENTEN VERMIST. Op 12 Jan. zijn in Friesland twee studenten van de Technische H togeschool te Q. Ift aangekomen om op de Friesche meren schaat sen te rijden. Nadien heeft men ni ts meer van hen vernomen, zoodat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat hun een on geluk is overkomer, GRIEP. In Den Haag zijn niet minder dan 150 conducteurs der ge meentetram lijdende aan griep. Wegens de griep zijn de scholen te Spakenburg Dinsdag voor een week ^gesloten. Ongeveer twee derde der bevolking ligt te bed. De doktoren kunnen het werk bijna niet meer aan en nog steeds breidt de ziekte zich uit. Gelukkig komen er geen ernstige gevallen voor. lijk de onordelijke stoeten te kanaliseeren en in de eerste weken deden zich pijnlijke tooneelen voor. Voor deze massa mannen, vrouwen en kinderen was niet terstond huisvesting, voeding, enz. te verschaffen. Wel verklaarde zich het nieuwe bewind bereid de vluchtelingen terug te nemen, voor zoover ze zich niet aan het gemeene recht vergrepen hadden, maar die vermindering geschiedde slechts bij mondjesmaat. Nu wil de regeering te Madrid vele uitgewekenen repatrieeren ten einde in het gebrek aan ar beidskrachten te voorzien. In Frankrijks beide deelen be vinden zich nog ongeveer 140.000 van die vluchtelingen. Van ouds werkten er vele Spanjaarden in Frank ijk aan de wegen of in de mijnen. WORDT DE MAG1NOTLINIE GESLECHT In Duitsche politieke kringen verluidt, dat de Frar.sche Maginot- linie, die 500 millioen dollar ge kost heeft, zal worden geslecht. Ter bevordering van den land en tuinbouw zal de strook lands in kleine perceelen verdeeld en ter beschikking van boerenge zinnen gesteld worden. Ons Modehoekje. De klokkenluider van de kerk te Versailles werd Zondag ochtend, toen hij voor de mis luidde, onwel. Hij stiet met het hoofd tegen den rand van de klok en stortte in het schip dei kerk, waar hij dood werd opgenomen. Het dikke pak sneeuw, dat de laatste dagen ons land bedekt, verleidde een troepje opgeschoten jongens te Enspijk tot het al oude Nederlandsche vermaak van sneeuwballen gooien. Toen een bal met geweld de voordeur der woning van een der inwoners van dat plaatsje raakte, wond deze zich daarover zoo op, dat hij naar buiten snelde, waarop een vecht partij In de sneeuw ontstond. Hierin mengde zich ook de 30- jarige zoon van den verontwaar- NOQ 140.000 SPAANSCHE VLUCHTELINGEN IN FRANKRIJK. Nadat de burgeroorlog In Spanje ten gunste van Franco beslist was voegde zich bij de vele moeilijkheden, waartegen Frankrijk te kampen had, die van de duizenden en duizenden Spaansche vluchtelingen van de linker partijen, die zich op Fran- schen bodem in veiligheid stelden. Ofschoon verwacht, overtrof hun aantal verre en verre de raming, Het was in den beginne onmoge- FAVORIET-KNIPPATRONEN. Chique model. No. 1303. Deze japon heeft als garneering enkel twee klipsen en een koord. De rok bestaat uit twee banen, de rug is sterk getailleerd. Noodig 2.90 stof van 130 c.M. breed. Het patroon is verkrijgbaar in maat 50; bovenwijdte 128 c.M, heupwijdte 133 c.M., taillewijdte 115 c.M. Door het al of niet aanknippen van de naden kan men het pa troon passend maken voor het eigen figuur. Dit Favoriet-knippatroon is te verkrijgen tegen den prijs van 25 cent (plus 1 cent omzetbe lasting) bij het bur. van dit blad. Dames I Denkt bij eigenge maakte kleeding aan een Favoriet knippatroon. Ze voldoen uitste kend en zijn goedkoop. Hebt ge reeds succes bereikt, zegt het Uw vriendinnen en kennissen,

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2