Be mo zonder geleip. AKKERTJES Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 83. VRIJDAG 24 JANUARI 1941. 56e Jaarg Binnenland. Firma J. C. VINK - Axel (Wordt vervolgd), Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DE PRESTATIEVERORDENING Verschenen is een verordening houdende voorschriften betref fende repressies legen vijandelijke handelingen, welke zich tegen de belangen van de üuitscne bezet- tingsnoepen richten. Van Gevoegde Uuitsche zijde is ons naar aanleiding van boven staande verordening de volgende verniariug verstrekt D.z; verordening richt zich geenszins tegen de Nederla ïdsche DcVüiking als zoodanig en zeker met tegen de overwegende meer- dcrneid van deze Devolking. Alle ci»aringeii en waarnemingen, die in de atgcioopen maanden hier Konden worden gemaakt, heoben an, getoond, dat op zijn minst 4/o van het Nederlandsche volk in tust en orde hun normale be zien.den weusent voort te zetten tn udcnoij streeft naar een zoo Coii^ci mogclijKe, ten deele zelfs vr.cudsCnappcitjKe verhouding je gens de Liuitscne troepen en de uuascne Dezettings-autoriteiten. Uit geldt met name voor de Di vide massa s van de arbeiders, van de kleine beamOten en van de boerenbevolking. Al deze menschen hebben er begrip voor getoond en weten het te waar- ueeren, dat zij door de Duitschers met ais oewoners van een ver overd land, maar als leden van een stam- en rasverwant bevriend nabuurvolk en ais een van de waardevolste Destanddeelen van de üermaansche volkerenfamtlie worden oescnouwd. Daar komt nog Dij, dat talrijice personen uit de zooeven genoemde bevolkings groepen reeds persoonlijk ervaren heboen, dat men ook van Duit- scnen kant beoogt bepaalde so ciale instellingen, die in Duitsch- land reeds gemeen goed zijn ge worden, ook den breeden massa's der Nederlandsche bevolking ten goede te doen komen. Het open stellen van uitgebreide nieuwe afzetmogelijkheden voor den Ne- derlandscnen landbouw, de ver lichting of ophetfing der grens- FEUILLETQN 2) Er kwam een geruisch aan de deur. G.flord sloot de oogen en deed alsot hy sliep, in de hoop op deze wijze eenige verklaring te krijgen >au wat er toch met hem gebeurd was. Door zyn donkere oogharen zag hy een verpleegster binnenkomen, ge volgd aoor een dame in wandel- cosiuum. Dat maastte een vreem den indruk op hem. By vroe gere gevailen van dat soort was het een verpleger, Jim, ot Jack ot Harry... goede flinke kerels, die hem wei eens wat nard aan pakten. De zuster kwam aan zyn bed en voeiue zijn pols. De uame bleet een oogenbuk naast naar staan, waarscuyuiyk u«ar nem KyaeuU. Vaag zag G fford haar rua en een gedeelte van haar Boute kousen. Lieve hemel, wat kwain een vrouw, die geen ver pleegster was, in zijn kamer uu-.;u ou waai om stelde zy belang ging uaar bet yenster en bepalingen, de bestrijding van de werkloosheid, de instelling van „vreugde en arbeid", het parool „schoonheid van den arbeid", in voering van een arbeidsvacantie en socia e reuzenprestaties als die van het winterhulpwerk zijn in deze kringen, die immers meestal niet tot de welgestelden kunnen worden gerekend en grootendeels met kleine inkomens moeten huis houden, met groote belangstelling, ja veelal met vreugde begroet. Aan den anderen kant echter zijn er bepaalde kringen, die zich ergeren, dat hun zoo dikwijls hier te lande verkondigde leuze, dat Nederland zijn heil slechts aan Engelsche zijde kan zoeken, is weggevallen, of die zich ergeren, omdat hun economische en finan- ciëele winstbron door de toe komstige ontwikkeling zijn ver stopt, dat in het algemeen een grendel geschoven is voor de onbegrensde opeenhooping van groote rijkdommen in de hand van betrekkeiijk kleine kringen, en die deze ergernis in een onder- grondsche haat- en leugencam pagne tot uitdrukking brengen. Deze kringen schrikken er ook niet voor terug anderen door financië-le beloften en door vrees- aanjaging met gebruikmaking van de economische afhankelijke po sitie van die anderen of ook op andere wijze aan te zetten tot ver spreiding van boosaardige ge ruchten of tot nog ergere dingen, zooals daden van terreur of sa botage. In het bijzonder is het te veroordeelen dat deze elemen ten zich bij dergelijke tendenti euze manoeuvres en praktijken zelf niet in de voorste lijn wagen, maar voorzichtig op den achter grond blijven en andere lieden de kastanjes uit het vuur laten halen. Dergelijke elementen en praktijken wil men door de be palingen van de nieuwe verorde ning treffen. Deze bepalingen be oogen iedereen aan het verstand te brengen, dat de Duitsche be- zettings-autoriteiten, wanneer zij zich eenmaal genoopt zien om in te grijpen, dan ook niet zullen aarzelen krachtig toe te slaan. ging daar in een leuningstoel zitten. De zuster volgde haar en bleef naast haar staan, Daar buiten kykend. Het was nog licht genoeg voor Gifford om van terzyde het profiel der dame te bestudeeren en hy dacht by zichzelf, dat hy nog nooit zoo'n lief gelaat had gezien. „Geen verandering vroeg zy. „Zyn pols is een heeleboel krachtiger", antwoordde de ver pleegster. „Dat is een goed teeken. Voor morgen zal er wel verandering komen". „Een goede verandering?" De stem van de dame was ongeduldig. Gifford verwonderde zich daarover. „Dat is te verwachten. Ik heb nooit zulk een geval geziea, maar alle gevallen, wat het hoofd betreft, zyn verschillend. Dokter Smith zelt erkent, dat hij er niets van begrypt. Een poos leek het catalepsis, maar sedert de laatste vier en twintig uur is het meer een naiuurlyke slaap. Ik wil geen hoop geven, waar die niet zou bestaan, maar me dunkt, dat hy spoedig tot bewustzijn zal komen'. „Eu dan „Dan kan het gaan als bty andere gevallen, dat de hartens UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Felef. 50. - Postrek. 60263. De bedoelde kringen en elemen ten kunnen er dan niet langer op rekenen, dat zij ook verder op den achtergrond kunnen blijven staan en anderen, die door hen zijn opgehitst, voor de gevolgen van hun practijken kunnen laten opdraaien. DRENKELINGEN IN 1940. Naar uit de cijfers, welke de Nederlandsche bond tot het red den van drenkelingen in zijn jaar- lijksch overzicht publiceert blijkt, is het a intal personen dat door verdrinking den dood heeft ge vonden het vorige jaar aanmerke lijk grooter geweest dan in 1939. In het totaal zijn er in 1940 843 personen verdronken (176 jongens, 55 meisjes, 515 mannen, 75 vrouwen en 23 personen in auto's) tegen 544 in 1939 en 461 in 1938. Het aantal personen dat gered werd of zich wist te redden be droeg het vorige jaar 1381 tegen 933 in 1939 en 749 in 1938. De gegevens over het tijdvak van 10 tot 20 Mei ontbreken ten gevolge van den oorlog. Deze aanzienlijke toeneming wordt voornamelijk geweten aan de langdurige, diepe duiste nis en aan de ijsperiodes in het begin en aan het einde van het jaar. Het aantal auto's, bussen en vrachtauto's dat te water is geraakt is door de omstandigheden uiter aard zeer verminderd. Het be droeg slechts 75 in het totaal, de overeenkomstige cijfers voor '39 en '38 zijn resp. 164 en 148. WERKVERRUIMING EN WINTERHULP. Het departement van sociale zaken heeft aan de gemeentebe sturen medegedeeld dat ook de giften, welke personen, die bij werkverruimingsobjecten zijn ge plaatst, ontvangen vanwege de Winterhulp Nederland, geheel buiten beschouwing mogen wor den gelaten bij de vaststelling van het steunbedrag, waarop de plaatsing in de periode van drie maanden gebaseerd wordt en evenmin behoeft op grond van een schok hebben doorstaan. Er is geen breuk, dus zal het herstel meer of minder snel en volkomen zjjn. In het begin een beetje verbijstering, maar dan zullen de geestvermogens helder worden. Hij is zeer krachtig en zonder drinkgewoon ten, die hem benadeelen kon den". „Neen", zei de dame, „hy heeft geen druppel alcohol in de laatste zeven jaar gebruikt". „Dat klopt niet", dacht Giflord. Die twee vrouwen waren zeker in een verkeerde kamer geko men. Of misschien was, hetgeen hem overkomen was, gebeurd in een van die opwellingen van wilskracht, als hjj eenige dagen doorbracht zonder drank mis schien had hy dan die dame ontmoet en haar wat voorgelo gen. Hy was dus in een zie kenhuis en niet in een sanato rium. Gifford spande zyn hersenB in om zich iets te herinneren, wat er toch gebeurd kon zjjn, waar en wanneermaar het was een (jdele poging H(j bleet Btil liggen, hopende nog meer te hooren, Hy be merkte, det de verpleegster niet het gewone costuum droeg, maar e«n wit linoen japon, iets dat ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 1' ure. dergelijke giften een wachttijd te worden opgelegd. DE RADIO-DISTRIBUTIE. Het A.N.P. meldt In verband met loopende ge ruchten, als zou het binnenkort niet meer mogelijk zijn voor de radio-distributie te bedanken, ge ruchten die ten gevolge hebben, dat thans vrij velen de distributie opzeggen, wordt er van bevoegde zijde de aandacht op gevestigd, dat deze geruchten van allen grond ontbloot zijn. HET SLACHTEN VAN GEITEN EN BOKKEN. De secretaris-generaal van land bouw en visscherij heeft bepaald, dat het met ingang van Dinsdag is verboden, zonder slachtvergun- ning van de Ned. Veehouderij centrale geiten en bokken te slachten. HET IJS EN DE SCHEEPVAART. Juist nu het vervoer per as aan beperkende maatregelen gebonden is, is de scheepvaart in ons land belangrijker dan ooit en veroor zaakt het tjs in de waterwegen en rivieren zeer veel last en schade. Vanwege den lijkswater- staat wordt echter met man en macht gewerkt, om de scheep vaartroutes zoo snel mogelijk ijsvrij te maken. In het Zuiden van ons land heeft men met de groo ste moeilijkheden te kampen. In de overige deelen is de scheep vaart beperkt mogelijk. Alle stoom- ijsbrekers, waarover men in Neder land beschikt zijn ingeschakeld en zijn dag in dag uit bezig strijd te leveren tegen hun jaarlijks weder keerenden vijand. De rijkswaterstaat werkt in dezen samen met het bureau voor de binnenbeurtvaart, zoodat men ervan verzekerd is, dat in de eerste plaats die waterwegen openge broken worden, die het meeste verkeer hebben. Als het weer blijft, zooals het nu is, dan kan men er van ver zekerd zijn, dat binnen een week het scheepvaartverkeer in ons een hoogeren rang aanduidde. Toen de dame in den stoel zich een weinig ter zijde wendde, begon G fford's pols feller te kloppen. Hy had nog nooit zoo'n schoon gelaat gezien 1 Haar geheels voorkomen gat een soort van bevalligheid, ver mengd met kracht te kennen, die toch ook zacht was en op dit oogenblik onderdrukt scheen te zyn. Zy leek ver in de twintig. Op dat oogenblik stond zy op en bleef door het venster ky ken. daardoor aan Gifford een gestalte te zien gevend, die slank en toch gevuld, lenig enfyn gevormd was. Hij kon niet hooren, wat zy zei, want er kwam juist een kar voorbyryden. Maar het ant woord bereikte hem en gal hem het gevoel van langzaam in een afgrond te giyden. „Drucy, lieveling, je liefde voor je man is te mooi en te kostbaar om je gedachten in die richting te laten gaan". De stem van cte hoofdverpleegster was goedig maar streng. „Daarby moest een christelyke vrouw, zooals je bent, beter haar plicht kennen, dan om met God te twisten. Wat by ons over- ttendt, moeten w(j aanhtw.» geheeie land weer volledig her steld is: een gebiedende eisch wil voedsel- en brandstofvoorzie ning goed werken. DE COLLECTE VOOR BlO-VACANTIc-OORD. Het A.N.P. meldt Gedurende de Kerst- en nieuw- jaarsweek heeft het Bio-vacantie- oord zijn jaarlijksche collecte ge houden. Door een gift voor deze inzameling diende men thans twee instellingen, want de opbrengst kwam voor een deel ten gocue aan de Winterhulp Nederland. Daarom temeerishetverhcuge. il te kunnen medeueelen, dat net bioscoopbezoekend publiek rmm f 39.000 bijeenbracht, daarmee ge tuigend van den offerzin, zonder welken niets g oots tot stand kan worden geOiacht. met geloot en met nederigheid". Nu gingen beiden naar d< deur en Giff jrd voelde een sen satie, die hem diep bedroefd maakte. De gedachte, dat di vrouwen in de verkeerde kamer gekomen waren, had nu voor hem geen waarde meer. D schoonheid en bt-minneiykhe die voorby ayn bed gtngc waren het eigendom van ei ander, van iemand, die bemin, werd. Toen kwam het vaag in hem op, dat hij misschien een ongelu k had gekregen, terwyl hij bezig was die vrouw een dienst te bewyzen, waarvoor zy later zich zelt gispte en het zien verweet. Toen zy door de deur ging, zei zy met die zacnte, 'gedempte stem, die zoo geneel harmoni eerde met haar bekoeriyk uiter lijk „Het is evenzeer voor my a kinderen als voor mezelf, Auna. Uch, myu vrienden hebben a yd gezegd, dat ik te erg veriietd was. Het huwelyk kan soms iets vreeseiyks zijn." Giflord baalde diep adem. Zoo, dat was tenminste iets Zy had den met den verkeerden pa..ëut bezocht, AXELSCHEfpCOllRANT lil li ui? zijn dikwijls het gevolg van kouvatten. Goed trans pireeren en "AKKERTJES" nemen, helpt U altijd snel, goed en zeker er van afl Door hun bijzondere sa menstelling bevorderen immers "AKKERTJES" niet alleen het transpireeren, maar verwijderen tevens de stoffen, die de aan doening veroorzaken. Zij werken direct pijnstillend. Opelk"AKKERTJE" staaft Akker-merk: Uw garantie! Let U daarop vooral en laat U toch géén waarde- looze namaak of imitaties aanpraten die niet helpen. tegen pijnen, hoofdpijn, koorts,kou 18 stuks - 12 stuivers; 2 stuks 2 stuivers

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1