De man zonder geheugen. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, BOOSTER No. 82. DINSDAG 2i JANUARI 1941. 56e Jaarg Pirma J. C. VINK - Axel Oe landbouw in Zeeland. RVOETEN Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 50. - Postrek. 60263. ADVERTENriËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Oogst 1940 was voor tarwe en suikerbieten bevredigend. Zeeland heeft van onze land- bouwprovincies als zoodanig waarschijnlijk wel het meest den invloed van den oorlogsstorm in de Meidagen van het afgeloopen jaar ondervonden. Gelukkig kan morden vastgesteld, dat de schade, voorzoover zij landbouwgrond betreft, binnen betrekkelijk enge grenzen beperkt is gebleven. Wie op het eiland Zuid-Beveland reist, wordt getroffen door de zand- en zoutwoestijn, welke zich tusschen Waarde-Oostdijk en Kruiningen uitstrekt, het gevolg van twee inundaties, de eerste in November 1939, de andere in Mei 1940. Toch, hoe nadeelig ook voor de directe betrokkenen, de schade is, gerekend over de geheele provincie, van niet zoo groot belang. De totale in cul tuur gebrachte oppervlakte in Zeeland kan op ongeveer 147,000 ha worden geschat. Geïnundeerd was volgens een ruime taxatie circa 2000 ha., dus een vrij gering onderdeel van het geheele agra rische producten voortbrengende gebied. Niettemin rust op onze geheele nationale gemeenschap de onafwijsbare plicht, in de geleden schade te voorzien. De tarwecultuur. Men kan de tarwe over het algemeen wel het voornaamste product noemen van den Zeeuw- schen landbouw, niet alleen om haar groote beteekenis voor ons g-heele volk, maar ook wegens net belang van den boerenstand, hetwelk bij deze cultuur betrok ken is. Naar wij vernemen, was de oogst van het vorige jaar wel vrij gunstig, ofschoon de hevige vorst van den laatsten winter nogal wat schade aan het gewas heeft toe gebracht. Verschillende perceelen waren uitgevroren en men heeft toen daarop alsnog zoinertarwe of zumergerst gezaaid. Daar het tenter veelal laat droog is ge- FEUILLETON i) Toen hy bij kennis begon te komen, zag G fford Derring, dat hij in een omgeving was, die hem tamelijk bekend, hoe on aangenaam ook voorkwam. De vage luent van antiseptische middelen deed hem dadelyk begrjjpen waar hy was, nog eer hy de oogen opende. Alweer wakkerNiet met het gevoel, dat in den oorlogstijd een weelde en een eer was geweest, maar met een gevoel van afschuw en schande. Alweer een drinkgelag, een gevecht in een of anderen bar en dan naar hot gasthuis om gerepareerd te worden, daar opgenomen, omdat hij zoo'n prachtig getuigschrift had als vlieger in den oorlog, ook al om zijn vaders positie en rijkdom. Gifford, altijd oprecht tegen over zichzelt, zooals hij ook tegenover anderen was, zelfs in dronkenschap, moest bekennen, dat er voor hem geen oxcuub *as, Hij wal hst typa vaa eaa weest, n.l. in April, was het voor tarwe a! te laat, zoodat de op brengst hiervan te wenschen liet. Beter ware het geweest, zoo ver klaarde men ons van deskundige zijde, zomergerst te zaaien, daar tarwe niet na half Maart dient te worden gezaaid. De prijzen voor den oogst waren niet onbevre digend. Zooals bekend, geschiedt de prijsstelling van bijna alle pro ducten door de regeering. Hier bij stuit men op verschillende moeilijkheden in de eerste plaats dient de verbouwer een redelijke belooning te krijgen voor zijn arbeid, grond en kapitaal, maar anderzijds moet ook de prijsver houding van de diverse producten onderling in het oog worden ge houden. Prijspolitiek en nationale voeding. In dit verband vernamen wij in Zeeuwschen kring klachten, dat de onderlinge prijsverhouding tusschen tarwe en zomergerst niet juist, met name voor de tarwe te laag, wordt geacht. Dit kan blij ken uit de toenemende opper vlakte, welke met gerst wordt bebouwd in de laatste jaren. De overheid bezit in het stelsel van de vaststelling van richtprij zen een belangrijk instrument, waarmede zij de agrarische pro ductie kan leiden in het belang van de voeding van ons geheele volk. Voorts kan langs dezen weg een vérgaande reglementee ring van de boeren voor een groot gedeelte, zoo niet geheel, worden vermeden, in dier voege, dat voorschriften en verboden omtrent verplichte beplanting met verschillende producten zouden kunnen uitblijven. Zoo wordt het verbouwen van tarwe, aard appelen, groene erwten, bruine boonen en koolzaad zonder dwang aangemoedigd, doordat in het uitzicht is gesteld, dat deze pro ducten het best zullen worden betaald. Zooals men weet, mogen karwij en maanzaad niet meer worden verbouwd, terwijl de boeren, wat betreft de suiker, voor 1940 en volgende jaren zijn vrijgelaten. Een andere klacht welke be lang heeft in het kader van de nationale voedselvoorziening is, dat de overheid bij het vast stellen van de prijzen nogal eens achter de feiten aanloopt. Voor bijna alle producten wa ren het vorige jaar de oorspron kelijk vastgestelde prijzen lager dan die, welke later van gelding waren. Voor een juiste bedrijfs voering in dezen tak van oer- productie een nationaal belang zou het beter zijn geweest, indien direct de definitieve prijzen waren vastgesteld. Verder is op het oogenbiik, waarop wij dit schrijven, nog niets bekend omtrent de prijzen voor oogst 1941. De tarwe is echter al gezaaid, evenals het winterkoolzaad. Voorzoover dat nog niet is geschied, moeten de boeren hun zaaiplan opmaken, alsmede hun zaaigoed en kunst mest inkoopendit alles, terwijl zij nog niet precies weten, waar zij, wat de te maken prijzen be treft, aan toe zijn. Gezien de urgentie van deze kwestie is een zekere verbittering, welke wij in landbouwerskringen ten aanzien van het op dit stuk almachtige apparaat hebben aangetroffen, wel verklaarbaar. Verwacht mag worden, dat bij de vaststelling van de prijzen rekening zal worden gehouden met de gestegen productiekosten, terwijl ook de invloed van de schaarschte aan kunstmest, welke zich zal uiten in een dalende voortbrenging, er in zal moeten worden verdisconteerd. Hoog gehalte van suikerbieten. De heer J M. van Bommel van Vloten te Goes, de voorzitter van de „Dinteloord", die, met ver schillende vooraanstaande Zeeuw- sche boeren, zoo welwillend is geweest, ons inlichtingen te ver schaffen over den gang van zaken in den Zeeuwschen landbouw, verstrekte ons op ons verzoek eveneens mededeelingen over de stevigen kerel, gezond van geest en lichaam, behalve dan de ge woonten uit den tyd, dat slechte gewoonten eigenlijk heelëmaal niet zouden mogen voorkomen. Toen hy uit Frankrijk terug kwam, was hy er niet slechter aan toe om zijn vyt verwondin gen geheel de wereld zou voor hem opengaan, als hij maar fatsoenlijk wilde vragen om de deur te openen. Er waren in den oorlogstijd opwindende gevechten geleverd, hoog in de lucht en beneden in de loopgraven, maar er werd ook vreeselyk gedronken en slecht geleetddoor dat alles was hy gegaan, van alles ge nietend, en toch niet geheel ten onder gebracht. En toen was hy als een verloren zoon tot zijn trotschen triomfantelijken vader terug gekeerd, om daarna alles te bederven door een losbandig leven. De lofprijzingen waren langzamerhand minderen minder geworden. Vrienden, waardig dien naam te dragen, hadden zich, verstoord en gekwetst, teruggetrokken. En ten laatste was het Btrenge ultimatum van zyn vader, wiens vaderlijken trots bij vernietigd had, geko men hoop was er nog maar weinig, de liefde was ver dwenen. „Bet is geen bedreiging of waarschuwing, Giff," had hy I gezegd, „maar een maatregel, dien ik gedwongen ben te nemen om je toekomst en misschien zelfs je leven te redden. Wy moeten nu eens dien vicieuzen cirkel verbreken, waarin je je bevindt, sedert je uit Europa terug gekomen bent... of waarin je misschien al verward was voor je vertrek. Nog eens zoo'n drinkparty, waardoor je in het gasthuis te land komt en onver biddelijk breng ik je naar een sanatorium voor minstens een jaar". En nu was die slag gevallen, dacht Gifford, toen hy het kale, zindelyxe vertrek bekeek, waar in hy zich bevond. Daar was hij weer tot bewustzijn gekomen met dien hatelyken reuk inzyu neus en die gehate muren om hem heen. Weldra zou zoo'n vervelende oppasser binnen ko men om beleefd te vragen, hoe by zich voelde, en als die ge voelens minder goed waren, ze op de gewone manier te ver beteren, Gifford kon ziob hoegenaamd niets herinneren van een veeht- voor Zeeland zoo belangrijke suikercultuur. Het financieele be lang van de biet is voor de pro vincie zeer groot, maar bovendien verschaft deze arbeidsintensieve cultuur velen nijveren werkers het dagelijksch brood. De jaren dertig gaven een steeds voortgaande beperking van den verbouw van suikerbieten te zien, tot tenslotte de productie ongeveer gelijk is geworden aan het reëele binnenlandsche verbruik, d.w z. de hoeveelheid suiker, die als zoodanig en in koekjes e.d. wordt geconsumeerd. Voor de uitheem- sche suiker was de situatie zóó, dat deze vrijwel de behoefte van de suikerverwerkende industrie dekte. Thans, nu de verbindingen met suiker voortbrengende gebie den in de tropen zijn verbroken, mag men van geluk spreken, dat de indertijd werkzame krachten, welke onze vaderlandsche suiker cultuur overbodig achtten, hun streven niet tot het einde toe hebben kunnen voortzetten. Wij herinneren er in dit ver band aan, dat de heer van Bommel van Vloten steeds een diergenen is geweest, die met deskundigheid en met begrip voor de totale suikersituatie de inheem- sche cultuur tegen verdere afbraak heeft verdedigd. Het is geen wonder, dat in de omstandigheden van den laatsten tijd voor 1940 een grootere uitzaai van suiker bieten is toegestaan en de boeren, zooals hierboven reeds werd op gemerkt, voor de komende jaren te dien aanzien zijn vrijgelaten. Oogst 1940 heeft een mooi ge halte opgeleverd, dat zich om streeks de 17.8 pet. bewoog, wat betreft de Zeeuwsche eilanden en West-Brabant. De bieten waren vroeg rijp, maar zijn toen niet doorgegroeid, zooals blijkt uit de grafieken van her Instituut voor Suikerbietenteelt te Bergen op Zoom. Daardoor was het gehalte wel goed, evenals de suiker opbrengst, maar het gewicht is wat achtergebleven. De suikerfabrieken hadden voor de campagne verschillende moei lijkheden gevreesd, welke tenslotte party of iets dergelijks, waar door hij in het gasthuis was gekomen. Eigenlijk wilde hij het niet voor zyn geest halen. Bet onmiddellijke verleden was als in een nevel verborgen en hoe langer het erin bleet, des te beter was het voor zyn gemoeds rust. Maar toen het bewustzijn geheel terugkwam met hetgeen leek een eigenaardig, volmaakt herstel van zyn zintuigelyke waarnemingen, ontdekte hy, dat zyn tegenwoordige toestand vol komen verschillend was van zyn vroegere, dikwijls voorge komen ontwakingen uit bewuste loosheid. In plaats van een akelige neerslachtigheid van lichaam en geest, een ondraaglijke walging en gespannen zenuwen, die schreeuwden cm een kalmeerend middel, was by verwonderd in zich een absoluut welzijn te voelen In plaats van de gewone vreeselyke gevolgen van losban digheid, voelde hy zich krachtig en verfrischt als na een diepen gezonden slaap. Zyn bootd was een beetje suffig en deed hem pjjn, maar behalve dat kon by zich niet herinneren, dat by over het algemeen sieh ooit welvarender had geveld* AKKER'S zijn medegevallen. Zoo was men bang, dat de verduistering het lossen van de bieten 's nachts niet mogelijk zou maken. Evenwel heeft men op voldoende capaciteit kunnen werken, terwijl ook de transportmoeilijkheden werden verlicht door extra toewijzingen van benzine. De meeste fabrieken aldus onze zegsman, kunnen onder deze omstandigheden dan ook tevreden zijn over haar campagne. Een nadeel was wel, dat de vrach ten hoog waren. De suikerpositie van ons land, werd ons medegedeeld, is dien tengevolge en men heeft het uit de extra rantsoenen aan het einde van het afgeloopen jaar eigenlijk al wel kunnen afleiden op basis van de huidige rant soeneering niet ongunstig te ach- Daar begreep hy ntets van. Misschien had by een soort van crisis doorgemaakt, waarna hy uren en uren laDg in een ge zonden, versterkenden slaap was gezonken geweest. Ot misschien had de een of andere specialist een nieuw middel uitgevonden, een wonderlijk levenselixir, dat een man van binnen en van buiten reinigde, zyn organisch en zenuwgestel en zyn andere vermogenB vernieuwde, terwjjl hij bewusteloos terneer lag. Wat dan ook de reden kon zyn, Git ford voelde zich als nieuw ge boren. Zyn tweede ontdekking was niet minder verwonderlijk. Bij voelde eeD reusachtigeu honger en niet de minste neiging om te drinken. De gedachte aan alcohol in weiken vorm ook gaf hem een walging. Alles, wat by verlangde was een bad, ge legenheid om zich te ecu -e et een stevig ontby Da.tr met by, zou hij in de g«ie inhnid moeten zyn om op we' wj'. ook beweging te v na m at drukkende gevoel i zijhersens te verwijderen ou zyn bloed sneller te doen vloeien, (Wordt XELSCHE COURANT SBBRmH Hoe spoediger U erKlo iiLrrbalsera op doet, hoe beter l winterteenen, winterhielen, winter handen ontstaan doordat er vergiften zich hebben vastgezet in Uw weefsels Deze schadelijke stoffen prikkelen van binnenuit Uw huid. Deze wordt rood, jeukt, zwelt en gaat soms open. Neem 's-avonds een heet voetbad en doe dan een verband met KIoos- terbalsen erop. Dadelijk verdwijnt de jeuk. Doe er ook 's-morgent Kloosterbalsem op en errassend snel zultGe er vanaf zijn zelfs als Uw winterteenen ai zijn open gegaan. Onovertrof.en als huidgenezend middel bij ge.-prongen handen, kloven, schrale huid, open wonden, Pot van 25 Gr. f 0.62l/a, DOt van 50 Gr. f 1.04

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1