Landbouw. blijf ik abonné. Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 5 u. 58 tot morgenochtend 9 u. 41 Gemengd Nieuws. Buitenland. Laatste Nieuws. m DE OMZETBELASTING. Mag in den prijs verdis conteerd, maar niet afzon derlijk berekend worden. In aansluiting op de publicatie van de secretarissen-generaal van de departementen van handel, rijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij met be trekking tot de berekening van omzetbelasting aan afnemers, wordt van de zijde van het de partement van financiën medege deeld, dat in gevallen, waarin de omzetbelasting mag worden door berekend, zulks niet mag ge schieden in den vorm van een afzonderlijke vermelding van het bedrag van de omzetbelasting. Behalve voor de uitgezonderde goederen (aardappelen, brood, melk en peulvruchten) en dien sten, is wel geoorloofd, dat de omzetbelasting en de invoerbe lasting in den prijs worden ver werkt zoodat, zoo noodig, dus tot verhooging van prijzen mag wor den overgegaan, Aan een af nemer mag echter in geen en kelen vorm een afzonderlijk be drag aan omzetbelasting in reke ning worden gebracht. Aan ondernemers, die tot 1 Jan. 1941 de omzetbelasting af zonderlijk in rekening hebben gebracht, blijft, voor zooveel be treft de leveringen ten aanzien van welke zulks gebruikelijk was, tot en met 31 Jan. 1941 toege staan de omzetbelasting afzonder lijk in rekening te brengen. Na dat tijdstip is zulks echter ver boden. Voorts wordt ter voorko ming van misverstand opge merkt, dat de getroffen regeling ook toepassing kan vinden op het verrichten van diensten, van welke de vaststelling van de ver goeding niet zoo zeer onder de departementen van handel, nij verheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij ressorteert zooals b.v. commissies en provi sies in het bank- en verzeke ringswezen. DE WINTERHULP. Het A.N.P. meldt Wij vernemen, dat het in het voornemen vari de stichting Win terhulp Nederland ligt om op 31 Jan. en 1 Febr. a.s. in het ge- heele land een lijstencollecte langs de huizen te houden. De eerstvolgende bus-, huis- en straaicollecte is in verband hier mede tot een lateren datum uit gesteld. De te houden lijstencollecte dient niet alleen om de inkom sten van het Winterhulpwerk te vergrooten, maar zal tevens haar nut nebben als voorbereiding van de verdere organisatie van het medewerkerscorps in de verschil lende gemeenten. Het is nood- zakeiijK in het vervolg niet langer te werken met de betrekkelijk losse organisatie der collectanten, maar een corps van vrijwillige vaste medewerkers te scheppen. De wijze van organisatie, zoo als de leiding van het Winter hulpwerk zich deze heeft voor- gesttid, zal gelijken op die der g meentelijke luchtbeschermings diensten, m.a.w. gestreefd wordt naar een verdeeling in wijken en blokken, welke op den duur in iedere gemeente zal worden door gevoerd. Door het aanstellen van vaste wijk- en blokhoofden wordt het voordeel verkregen, dat er een contact ontstaat tgsschen deze wijk- en blokhoofden en de be woners in de betreffende wijken der blokken. Tevens bestaat dan de gelegenheid gegevens te ver zamelen omtrent den nood in be paalde gezinnen. Van de erva ringen der wijk- en blokhoofden en hun medewerkers kan dan mededeeling worden gedaan aan het plaatselijk bureau, opdat bij de verdeeling der gelden daar mede rekening kan worden ge houden. ZOENGELD TE DEN HAAG. Het A.N.P. meldt uit Den Haag ln verband met het feit, dat in de afgeloopen drie weken drie in Den Haag parkeerende auto's van de Duitsche weermacht door Ne- d> rlandsche staats mrgers opzet- tt jX zijl»op van «ruM i de verordening nr. 7/1941 over de oplegging van prestatieplicht aan verschillende inwoners van Den Haag, van wie aan te nemen is, dat zij de -bo venbedoelde handelingen hebben goedgekeurd of begunstigd, de verplichting tot betaling van een schadeloosstelling en zoengeld tot een totaal bedrag van f 60.000 opgelegd. YOOR BOEREN EN TUINDERS. VOEDSELVOORZIENING VAN ONS VEE. De voornaamste bron voor de voedselvoorziening van het rund vee is ons blijvend grasland. Zoo oppervlakkig geoordeeld zouden wij geneigd zijn deze uitspraak in twijfel te trekken, want wij hebben onze gedachten in hoofdzaak geconcentreerd op f krachtvoeder, dat in normale tijden bij scheepsladingen vol I De controle op de zaklantaarns, die voetgangers tijdens de duis ternis gebruiken, wordt door de politie dan ook scherper uitge oefend dan tot nu toe. IJSWEE. Te Sas van Gent kwamen een heer en een dame op het ijs zoo ongelukkig te vallen, dat de heer een arm en de dame een hand brak. Bij besluit van den secre taris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken van 13 Januari 1941, is B J M. Tho- maes, op zijn verzoek, met ingang van 15 Januari 1941, als burge meester der gemeente Hoofdplaat eervol ontslagen, met dankbetui ging voor de langdurige diensten door hem in die betrekking be wezen. De heer B J. Thomaes gaat na een ambtsperiode van niet minder dan 31 jaar het ambtelijk leven verlaten om van een welverdien den oufj^n dag te gaan genieten. De Radiodistributie is zóó goed en de belasting maakt voor mij eigenlijk maar f0.25 per maand uit. uit overzeesche landen aangevoerd werd. Dat spreekt veel meer tot ons dan de millioenen kilo's gras en kuil- en gedroogd gras, die wij van eigen bodem be trekken. Maar als wij gelezen hebben, wat eind December het Rijks bureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd schreef, dan zien wij toch weer het groote belang van onze eigen veevoederproduc tie in den vorm van gras. Genoemd bureau schreef o m. „De ruime hooioogst van dit jaar doet veehouders de nadeelen van de voederschaarschte dit jaar minder gevoelen, dan dit onder de omstandigheden van het vorig jaar het geval zou zijn geweest." Laten wij dit in onsoorknoopen. Wij kunnen met eenige moeite en wat uitgaven voor een groot deel voor ons eigen veevoeder zorgen. En zijn dan ook nog veel goed- kooper uit. Wij weten wel het is al zoo dikwijls" ons voorgehouden dat jong gras veel meer en veel eiwit rijker voedsel bevat dan oud gras. Daarop berust het welbekende om- weidsysteem kleine perceelen snel laten afweiden dour melkvee. Droogvee, jongvee en paarden volgen hierop. Mesthoopen wor den goed uitgeslagen en het af gegraasde wordt licht overbemest met stikstof. Op deze wijze blijft er een goed deel over voor het inkuilen van gras (ook hier neme men vooral jong gras) en voor hooien. Men vergete echter niet, dat waar het land hier tot maximum opbrengst gedwongen wordt men het ook in staat moet stellen tot maximum groei te kunnen komen. Hier doet stikstof wonderen. En gelukkig komen onze luchtstikstof- meststoffen ons nu heel goed van pas. Wij zullen op deze wijze ook in de toekomst minder af hankelijk zijn van veevoeder uit andere landen. Aqricola. (Nadruk verboden.) AXEL 17 Januari 1941. WINTERHULP. De hoofden der scholen in onze gemeente ontvingen van „Winter hulp Nederland" de overgebleven speldjes, om deze als verrassing onder de kinderen te verdeelen. DENKT AAN HET BLAUWE LAMPJE. Wij herinneren aan de dezer dagen gepubliceerde aankondi ging, dat met ingang van Woens dag j I. de voetgangerslantaarns voorzien dienen te zijn van een goedgekeurd blauw gloeilampje, welke lampjes de Industrie den lestatr" J r sjrao's Irwanta hcdt Hij werd op 13 April 1876 te Hoofdplaat geboren en volgde in April 1910 zijn vader op als burgemeester. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN TE TERNEUZEN. Kort verslag van de vergadering, gehouden op Zaterdag 11 Januari 1941. Afwezig was het lid der af- deeling Grootbedrijf, de heer H. R. A. de Meijer. Bij de opening sprak de Voorzitter een rede uit, waarin hij allereerst herdacht de in het vorig jaar verscheiden leden der afdeeling Kleinbedrijf, de heeren M. C F. var Goethem en J. Scheelr PJzn. Hij gaf ver volgens een terugblik op het af geloopen jaar en stipte aan, dat de moeilijkheden, waarvoor wij staan vele en groot zijn, doch dat we niet mogen versagen en moedig voorwaarts dienen te gaan, in het belang van het be drijfsleven, doende wat moge lijk is. Tot Voorzitter der Kamer werd herkozen de heer J. A. van Rompu; tot voorzitter der afd. Grootbedrijf de heer P. A. Neeteson tot voor zitter der afd. Kleinbedrijf de heer J. M. Oggeltot hunne resp. plaatsvervangers de heeren I. van Melle en A. de Vrieze. Verder werden benoemd de leden der vaste commissies, n.l. die voor de financiën, het Handelsrr g ster, tot uitvoering der wet op het uit- verkoopen en opruimen, en tot uitvoering der Vestigingswet Kleinbedrijf. In afwijking der agenda werd mededeeling gedaan van de si tuatie, door ijsgang op de Schelde ontstaan, en besloten het Bureau te machtigen bij de bevoegde autoriteiten aan te dringen op het ijsvrij houden van de Perkpolder haven, en het onderhouden van den dienst, indien dit middels de gewone vervoermiddelen niet mo gelijk zou zijn. door middel van een ande vervoermiddel. Zoo noodig zal hieromtrent een mon delinge bespreking worden ge voerd. De rekening en verantwoording over 1939 werden vastgesteld. Goedkeuring werd verleend aan een door het Bureau namens de Kamer genomen besluit tot vast stelling van een kinderbijslag regeling. Mededeeling werd gedaan van de verrichtingen sedert de vorige vergadering. Deze betroffen o m. het telegraafverkeer met binnen- en buitenland, de kolenvoorzie- ning van Zeeuwsch-Vlaanderen, beschikbaarstellen van spoorweg- wagons, het betalingsverkeer, het z g. hoefljzerverkeer van en naar Z uw -;h V; e door Balglï QPtfi&tfeiting van grenskantoren» Verleend werden subsidies v >or 1941. Tenslotte werd vastgesteld de begrooting voor den dienst 1941. DE NOODBEURS TE BERGEN OP ZOOM. De tweede Brabantsch-Zeeuw- sche Noodhandelsbeurs, welke Donderdag en Vrijdag j.l. te Bergen op Zoom werd gehouden heeft voor vele zakenlieden uit Zeeuwsch-Vlaanderen een groote teleurstelling gebracht. Volgens een aan hen gerichte uitnoodiging tot een bezoek aan deze noodbeurs zou deze geopend zijn tot 'savonds half tien. Vrijdagmorgen vertrok een aan tal zakenmer.schen met de boot van 10 30 uur uit Breskens, welke boot aansluiting geeft op den trein welke 11.19 uur uit Vlissingen vertrekt. Edoch, de boot was ditmaal veel te laat, waardoor de trein was vertrokken. Een en ander had tol gevolg, dat deze zaken lieden eerst te ongeveer 4 uur in Bergen op Zoom arriveerden. Hoewel deze vertraging voor hen minder plezierig was, troostten zij zich met de gedachte, dat de beurs tot half tien geopend zou zijn, waardoor zij toch ruim schoots den tijd hadden hun zaken af te doen. Hoe groot was echter hun teleurstelling, toen bleek dat circa 80 pet. van de standhouders reeds was verdwe nen. Slechts een 10-tal was nog aanwezig, hoewel reeds doende met pakken. Zoodoende konden de gedu peerden uit Zeeuwsch-Vlaanderen onverrichterzake terugkeeien-, om eerst den anderen dag hun woon plaats ie bereiken. Gevolg groote kosten en geen doel bereikt. HET KANAAL TERNEUZEN-GENf. In de Belgische pers zijn ge ruchten weergegeven, volgens welke het kanaal Terneuzen-Gent zou worden verbreed en de werk zaamheden in verband daarmee reeds begonnen zouden zijn. Naar wij van goed ingelichte zijde ver nemen is hiervan bij de Neder- lar.dsche autoriteiten en de Duit sche bezettingsautoriteiten niets bekend. Plannen van dezen aard bestaan aan Nederlandsche zijde niet. (N. R. Crt.) Gevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een blauwe puntmuts. Fa. Pot. Een padvindersriem. P. C. Deij, Buitenweg 80 Predikbeurten te Axel. ZONDAG 19 JAN 1941. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 30 are Na;n. 3 Leeskerk Dj. van Oeveren Geref. Kerk. Voorm. 10.30 are Ds J S Post Nam. 3 Dezelfde Geref. Kerk te Zoatespui. Voerm. 10.30 en nam. 3 are Cand. C v. d. Boom, van Rotterdam. Geref. Gemeente (Weststraat). Voorm. 1030 ure Lceskerk Nam. 3 ENGELSCHE BOMMEN. Het A.N.P. meldt Woensdagavond en Donderdag nacht hebben Engelsche vliegers op verschillende plaatsen van ons land bsmmen geworpen. Het meerendeel van dei? bommen viel In het open veld mde? De Kampioèn! Een welverdiend kan», pioenschap voor No. 33, want mildere en geuriger tabak is er nergens te vinden. SPECIAAL 15 cent per 50 gram. menswaardige schade aan te richten. Op twee plaatsen waren de gevolgen ernstiger. Tezamen werden zes huizen door brisant bommen vernield, en een aantal andere woningen werd door bom scherven of door brandbommen beschadigd. De branden, die uitbraken, konden overigens snel worden gebluscht. Een voorraad schuur, welke door een brand bom was getroffen, brandde af. Voorts is o.m. nog een reservoir met waterstofgas getroffen en be schadigd. Helaas vielen ook nu weer menschenlevens te betreu ren. Twee personen werden ge dood, een man, een vrouw en drie kinderen zwaar gewond en een man licht gewond. DOODGEVALLEN. Bij het kappen van boomen in een tuin aan den Kennemerweg te Bloemendaal is de arbeider B., uit Haarlem, van een hoogte van ongeveer 12 M. uit een boom ge vallen, vermoedelijk door de glad heid van de takken. De man kreeg een ernstige hersenschud ding en is in het St. Elisabeth- gasthuis te Haarlem overleden. DE VOEDSELPOSITIE IN BELGIE. Het A.N.P. meldt uit Brussel Dezer dagen heeft de regee- ringspresident, Reeder, verklarin gen afgelegd over de voedsel positie van België. Naar aanlei ding hiervan schrijft de Soir, dat de beteekenis van hetgeen de regeeringspresident toen zeide niemand zal ontgaan. Sedert eeni ge dagen reeds heeft zich van de bevolking een ware paniek mees ter gemaakt. Het zou nutteloos zijn, wanneer men zou willen verzwijgen, dat de toestand ern stig is geweest en dat hij vooral ten aanzien van het broodgraan tragisch zou kunnen worden, wanneer een Duitsch ingrijpen niet te rechter tijd zou geschieden. Gisteravond was te Londen reeds tweemaal luchtalarm ge maakt. In den afgeloopen nacht wierpen Britsche vliegers in N.- W. Duitschland bommen, waar door eenige huizen werden ge troffen. Oorlogsdoelen werden niet geraakt. In een stad ontstond brand in een school. Er vielen geen slachtoffers. De ltaliaansche gezant te Sofia heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met den minister van buitenlandsche zaken van Bulgarije. De Prins van Piemont is tot generaal bevorderd. Te dezer; gelegenheid heef» Mussolini den koning keizer een telegram vat* jpMukwsjr.rTh geïOiiisn. Eu toch

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2