Tfl ièl IJSVREUQDK. MSD/JSTROOf Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VIaanderen. Persoonlijkheid en volks- gemeenschap. No. 81. VRIJDAG 17 JANUARI 1941. 56e Jaarg Firma J. C. VINK - Axel Binnenland. Een oud kinderspel herleeft. u).i DiaJ verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. UITGEEFSTER Bureau Markt 12. Telef. 50. - Postrek. 60263. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag li ure. In het jongste nummer van het weekoiad van De Nederlandsche U.ite komt een artikel voor over .Persoonlijkheid en volksgemeen- scnap", waaraan wij het volgende ontleenen .De vorige eeuw heeft de rech ten der persoonlijkheid, het belang van haar vrije ontplooiing zoo zeer gekoesterd, dat zij bijna geen oog had voor de waarde en de beteekenis der volksgemeenschap. Die gemeenschap scheen nog slechts den kleurloozen achter grond te leveren voor het optreden van het „oorspronkelijke" indi vidu, ja, men zag in die gemeen schap niet veel anders meer dan een stelsel van banden en belem meringen, die het individu moest breken om op te groeien tot zijn eigen volle maat, „Het was eerst, toen de gemeen schap onder de wanorde van al die schiet ongebreidelde zelfzucht begon ineen te storten, dat men weer een bezorgden blik kreeg voor hetgeen hier dreigde teniet te gaan. „Wanneer dan heden ten dage tegenover de rechten der persoon lijkheid de rechten der volksge meenschap naar voren gebracht worden, bcteekent dat ditdat ieders aangeboren vrijheid gebon den is aan evenzeer aangeboren verpltcntingen dat de persoon- lijkneid in haar groei en haar werkzaamheid den bodem moet verrtjKen, waarin zij zelf wortelt, zooais de gemeenschap haar rijk dom ten slotte slechts ontleend heett en ontleent aan de persoon lijke grootheid en de goedheid van haar leden. „Juist in het feit, dat in en door de gemeenschap van het volk de menscnelijke persoonlijkheid tot voile en veelzijdige ontplooiing komt, ligt de geweldige beteekenis van de volksgemeenschap. „Want ten slotte gaat het altijd om den mensch. Zóó diep heett het Christendom zijn stempel ge- (Slot.) Daarom staan zij daar in een bOttkaKe vau de baan met de Diuzeude, iacnende eu gieche lende, even sportieve meisjes. Ze staan daar als ge heen gaat iangs neel de kleurige plaat. Ze staau daar als ge terugkeert van uw rondgang, misschien is 'ter een enkele minder. Tja, denkt ge dan net oog moet ook wat en ysvreugd is een louter spel. Waarom ook allen steeds maar ryueud, bet ware te wriemelend voor net oog. Zie, daar gaat een priksleetje, een ruwnouten kastje zonder slot ot zin. Een kind er op in blau wen duffel, doek om 't bootd en bolle wanten aan de handen. De prikjes priemen het kastje snerpend voort. De bewoner van bet bakje ziet op noch om en zegt geen woord, het kistje kuirpt over bet gryze ys en de prikken prikken puntig. Een groepje kinderen heelt een slede- kliert gemaakt en één was er, die geen sleetje r\jk was. IJlings heelt deze zien een keukenstoel veroverd uit de naaste hoeve en daar «y nu hoven allen, drukt op het Europeesche geestes leven, dat deze waarheid boven allen strijd staat. Dit Christendom leert ons, dat de mensch niet alleen op deze aarde leeft tot instandhouding van de soort, maar dat hij een persoonlijke be stemming heeft eh in strijd en arbeid zijn bestemming moet be reiken. Iedere gedachte' dus, die de hoogheid van de menschelijke persoonlijkheid verlaagt tot sla vernij of tot een blind rad in een raderwerk, is ons vreemd. Want ook in het midden van alle na tionale beschouwingen staat voor ons altijd de menschelijke per soonlijkheid. „De waarde van de mensche lijke persoonlijkheid 1 Hoe ver schrikkelijk is zij ten slotte juist door het ongebreidelde individua lisme der vorige eeuw, toen in de ontwikkeling der economie alles aan de vrije ontplooiing van het individu werd opgeofferd, in het gedrang gekomen. Want ten gunste van één, die zich „ont plooide", was het mogelijk dat duizenden werden geproletari seerd. Wij zagen een productie proces opkomen, waarin de be roepseer en waardigheid van den arbeider teloor gingen en hij zelf bijna tot een werktuig werd. Wij zagen in het staatsbestel het doode gewicht van de massa meer en meer tot den albeslissenden factor worden. „Wij zagen een economie, waarin de eisch van het geld om te rendeeren hooger kon klinken dan de eisch der werkloozen om eerzamen arbeid. Wij zagen een verstoffelijking van het geheele leven, waarin het geld de hoogste waarde leek te zijn geworden en de reclame de hoogste kunst. Wanneer wij streven naar verster king der volksgemeenschap, dan willen wij daarmee dus juist de menschelijke persoonlijkheid op heffen uit de massale vervlakking eener geproletariseerde maat schappij n haar een volwaaidige plaats geven in de nationale saamhoorigheid." Nu is de stoelenman rijker dan alle andere kleine roode snuffel neuzen en by verhuurt zya stoel tegeu een rit in een ander z n slede en boeit niet als de anderen voorop te glibberen om bet zaakje gaande ,e houden. En dan is er nog zoo'n polka- brokkenkraampje, zoo'n rieten ot bouten bescuuttinkje en ruwe bankeu, waar de chocolade- en heetemeik-damp kringelt en de menschenadem stoomt en daar stapt ook de baanveger metzyu bouten plankje aan een stok Zoo gliert en giert de ysvreugd voort den langen winterdag, ol ge nu in Brabant komt ot in het booge Noorden, waar de blonde Friezen bun lange streken maaien ot waar de Groningers kopgedoken voortrennen over bet ys rond bun stak, ot ge in het Noordelijk Holland gaat om bard te rijden tusscnen de bolbroeken uit de streek van de houten Zuiderzeekantnuisjes ot tusscnen de koolboeren rond bet Groot Kanaal of wel dat ge meeleuterd op een Zeeuwsen dorpsbaantje, waar de tonen uit blinkend koper daveren door den kouden dag, zoodat er muziek is op bet ys en ys in de muziek, vanwege het vocatig biezen; waar ge VERZEKERING DER VOEDSEL VOORZIENING. Er is eer. nieuw voedselvoor- zieningsbesluit afgekondigd om den sluikhandel in voedingsmid delen tegen te gaan. Voortaan kunnen directe verplichtingen worden opgelegd aan producen ten en verwerkers. Niet alleen landbouwproducten, maar ook surrogaten, meststoffen en ver pakkingsmateriaal kunnen bij de regelingen betrokken worden. De strafbedreiging bij overtreding is verscherpt, zoodat gevangenis straffen tot acht jaar en boeten tot vijftig duizend gulden kunnen worden opgelegd. Dit besluit dient om de voed selvoorziening van alle Neder landers te waarborgen. De maat regelen keeren zich tegen clan destiene slachtingen en dergelijke, waardoor een billijke verdeeling van de voedselvoorraden wordt verhinderd. STRAFFER VERZEKERI sG VAN DE ORDE. Om handelingen tegen de be langen van de Duitsche bezetting en van de openbare orde tegen te ga n, is een verordening van zeer ernstig k rakter afgekondigd, welke de mogelijkheid openstelt tot het opleggen van prestaties. Daarmee kunnen getroffen worden personen en vereenigingen, die dergelijke handelingen billijken of bevorderen, en ook gemeenten, waarin zij plaats vinden. PERSONEN VAN JOODSCHEN BLOEDE. Het verordeningenblad bevat et-n verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied betreffende den aanmeldingsplicht van per sonen van geheel of gedeeltelijk Joodschen bloede. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DU1TSCHLANÜ. Naar het December-nummer van „De Arbeidsmarkt" mededeelt, komr, bet ijs kleurt steeds de witten rood en ook de zwarten bont. Steeds zal er zya bet lustig spel van tinten en van kleuren, net dartel gekrioel van bonte ventjes en wytjes dooreen, tot de zon den bemel in vlam doet gaan en verdwynt in den gryzen winteravond na een dag van zondeloos geluk. Daarnaar kunt ge kyken zoo lang, zoo lang tot ge verzadigd zyt van al die wriemelaars, van al die verven, tot bet u voor de oogen sche meren gaat. Dan hebt ge bet leven gezien in zya onbewuste, grondelooze diepte. Al die men- scnealevens vol van leed en vreugd, zicb uitlevend in éóa dag zwier en sier op net gryzig ysvlak. En keerend in den grauwen avond langs de poldersiooten en over de bevroren, leege weiden, langs de boeven in bun bos- scnage weggedoken, ruwcat en bruist nog een vreemae, slee- pende muziek in u door en leven nog de tinten van bet Breughe- liaanscbe ysvreugd.scmldery Aldus scbryfc G. v. d. H. in de N. R Crt. <a»|«* werden tusschen 20 Juni en 30 November 1940 in Duitschland geplaatst 93352 Nederlandsche arbeiders, van wie 30352 grens- en 63 000 niet-grensarbeids. Van deze ruim 93.000 arbeiders zijn, voor zoover bij de arbeidsbeurzen bekend, tot 30 November 1940 5264 teruggekeerd. Het Rijks arbeidsbureau heeft bepaald, dat arbeiders, die zich na hun terug keer niet bij de arbeidsbeurzen aanmelden, niet in het bezit ge steld mogen worden van distri butiestamkaart en distributiebons. Uit een onderzoek door ambte naren van het Rijksarbeidsbureau onder Nederlandsche arbeiders in Duitschland ingesteld, blijkt aldus „De Arbeidsmarkt" dat het gedrag in- en buitenshuis van sommige arbeiders te wenschen overlaat. De zindelijkheid en de orde in de cantines en slaap plaatsen laat dikwijls veel te wenschen over, terwijl soms we gens kleinigheden het werk wordt neergelegd. Onzerzijds hebben de ambtenaren voor de nazorg kun nen bereiken, dat moeilijkheden, welke hier en daar waren ontslaan, uit den weg konden worden ge ruimd. HET BIER IN NEDERLAND EN BELGIE. Het Centraal Brouwerij Kantoor heeft een circulaire gezonden aan de exploitanten van restaurants, café's, slijterijen en winkels, waarin een op 15 dezer ingaande vermindering van het gehalte van het bier met 15 pet. wordt aan gekondigd. De bieromzet stijgt tegenwoor dig zoodanig, dai hierdoor de grondstoffenpositie der brouwe rijen beïnvloed wordt. De over heid heeft daarin aanleiding ge vonden het brouwerijbedrijf eenige beperkingen op te leggen. Teneinde in de tegenwoordige omstandigheden een waarborg te scheppen voor een regelmatige biervoorziening wordt het gehalte van het bier per 15 Januari 1941 met ongeveer 15 pet. verlaagd. Een dergelijke verlaging heeft op den smaak geen merkbaren in- Het Ganzenbord weer in de mode. Het is meer verkondigd spel len zjjn sterk aan mode onder hevig. Er is zelfs een sport redacteur geweest, die toen bet voetbalspel in Nederland kort voor den wereldoorlog van 1914 —'18 zoo'n geweldige vlucüt nam, voorspeld beeft„let op, voetbal is tbans in de mode, een mode, die lang kan duren maar er komt een tijd, dat de groei van de beoefening en van de publieke belangstelling tot staan gebracht zal worden". Wellicht krygt hy nog gelyk óf... heeft de tyd hem ai in 't gelyk gesteld Onlangs is nog herinnerd aan de geweldige rage van bet dia bolo, nu ruim 30 jaar geleden. Mm liep op straat niet meer veilig, elk oogenbiik kon men zoo n ding op den neus krygen. Wat de „binnen-spelen* be treft kennen we de Bcbaak- woede na den eersten tweekamp Euwe-Atjecbin, die in het voor deel van onzen landgenoot ia gtMindigd, En do bridge-rage dan Ia 5 Werelds beste Hoest-siroop AKKER'S v-eSist&ikte vloed. De maatregel betreft het bier van alle Nederlandschi brouwerijen. Ook het buiten- landsche bier zal hieronder vallen. Het bier met verlaagd gehalte is niet als een soort oorlogsbici te beschouwen. Er worden geen andere dan de gebruikelijke grond stoffen in verwerkt. In België is men met ingang van 7 Januari overgegaan tot de distributie van bier. Degenen die voortaan hun dorst met dit nat willen lesschen, zullen hier voor een bon van de broodserie moeten geven, waarvoor zij pl.m. 8 glazen bier kunnen krijgen. Ónzer Zuiderburen zullen het dus moeilijk krijgen om hun „exports" te kunnen blijven drinken. zy wat aan 't luwen of verbeel den we ons dat maar Zijn er nog wel zooveel bridge-drives, bridge maniakken, bridge-ruzies als eenige jaren geleden Is het heel oneerbiedig om in dit gezelschap van intellectueale spellen het oude Ganzenbord ter tafel te brengen Het was het kinderspel onzer jeugd, wel licht met „Klok en Hamer' als pendant. Hoe heeft het oude Ganzenbord geboeid, zoowel in de kinderkamer van het deftige heerenhuis als in de nederige woning van den eenvoudigeu arbeider. Wat werkte het op de ver beelding der kinderen met dit plaatjes van „de gevangenis", „de dood", „de herberg" en „de put". Hoe teleurstellend kon de stem van spelleider ot -leidster klinken „Gaat terug naar 22 en wacht daar tot hy verlost wordt". Het GaDZ Dbord scbyut aan een tweede j<ug l te bt-glun i Ego mode die zich iiefroi ui- Het Gazenbord heett weernmnig huiskamer veroverd d- zen wi ter en de jeugd vermaak z>c er mee seoals in don ouden tijd". AXELSCHE COURANT is ongetwijfeld AKKER's Ab dijsiroop. bevattende een twintigtal kruiden, alle heil zaam voor de ademhalingsor ganen, in de Juiste vermen ging en samenstelling. De werking is krachtig en snel. Kruiden hebben geen nadee- len voor de andere lichaams organen. Daarom komt den laatsten tijd de medische we reld weer veel van chemische op plantaardige middelen terug. De reedszocrkrachtige werking van Abdijsiroop is thans bovendien nog ver sterkt o.a. door het toevoegen van „codeïne", de sterkste hoestbedwingende stof. De werking is daardoor sneller en veelzijdiger. Neem dus Eenige c 20 kruk tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flac. SOct., f 1.50, f2.40. f4.20. Alom verkrijgb.

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 1