PUROL Landbouw. Buitenland. Zorg voor een goede verduistering. Hedenavond vanaf 5 u. 54 tot morgenochtend 9 u. 44 Postgironummers van de Winterhulp Nederland; Gemengd Nieuws. DE NEDERLANDSCHE UNIE. De leiding van de Nederland- sche Unie heeft ervaren, dat in den laatsten tijd de meening heerscht, dat vele leden van de Unie lid zouden zijn van illegale organisaties. De leiding van de Nederland- sche Unie heeft meermalen èn langs de eigen organisatorische wegen èn in het openbaar haar leden het feit, dat aan het hoofd van haar program een loyale ver houding tot de bezettende over heid staat, vooropgesteld en dat de leden daaraan gevolg dienen te geven. Verschillende leden, die hieraan geen gevolg gaven, zijn reeds ge royeerd. Ook thans zal de lei ding van de Nederlandsche Unie niet aarzelen op te treden tegen hen, die het lidmaatschap der Unie, tegen de duidelijke uit spraak van het program en van de leiding in, misbruiken voor illegale doelstellingen, waarmede het volksbelang niet is gebaat. 19000 BU1TFNLANDERS IN ENGELAND GEÏNTERNEERD. Uit New-York meldt het D.N.B. De Engelsche minister voor de binnenlandsche veiligheid, Morri son, heeft, naar uit Londen wordt gemeld, aangekoi d'gd, dat alle „mogelijke Quislings", die de Duitschers bij invasiepogingen zouden kunnen helpen, geïnter neerd zullen worden. Ongeveer 19000 buitenland» rs, aldus deelde Morrison verder mede, zijn reeds in interneeringskampen onderge bracht. De minister voor di binnenlandsche veiligheid wees in dit verband erop, dat tot dusver nog geen Engelschman wegens hoogverraad terechtgesteld is 19570 DOODEN IN ENGELAND Volgens een bericht in de Daily Herald zijn van Juni tot Nov. bij de luchtaanvallen 19750 personen gedood en 27570 gewond. Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent DE NEDERLANDSCHE S.S. Een S.S.-formalie van de na- tionaal-socialistiscne beweging, ter sterkte van 500 man, heeft Zaterdag een marsch door een deel van Den Haag gemaakt. DE ZAKLANTAARNS. Na 15 dezer alleen voet gangerslantaarns of blauwe lampjes met I. L. B. toe gestaan. De Nederlandsche gloeilampen industrie heeft deze week een zeer groot aantal door de rijksinspectie luchtbeschermingsdienst goedge keurde blauwe gloeilampjes voor zaklantaarns in den handel ge bracht. Deze blauwe gloeilampjes, welke van het goedkeuringsteeken I.L.B. zijn voorzien en voor de gebruikelijke spanningen worden vervaardigd, mogen in iedere be schikbare passende zaklantaarns in de open lucht worden toegepast, mits wordt zorggedragen, dat het licht daarvan niet naar boven schijnt en andere deelnemers van het verkeer er niet door worden verblind, aldus deelt de Rijks inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen lucht aanvallen mede. In verband hiermede kan na 15 dezer slechts het gebruiken van door de rijksinspectie lucht bescherming goedgekeurde en als zoodanig met het I.L B.-teeken gewaarmerkte voetgangerlantaarns van bijzondere constructie, dan wel het gebruik van door de rijks inspectie goedgekeurde en als zoodanig met het l.L.B.-teeken gewaarmerkte blauwe gloeilamp jes in beschikbare zaklantaarns in de open lucht worden toege laten. Met nadruk wordt men er op gewezen, dat voetgangerslantaarns welke niet in overeenstemming zijn met de voorschriften der ver ordening of welke in strijd daar mee worden gebruikt, in beslag genomen en verbeurd verklaard kunnen worden. VOOR FRANKRIJK 100.000 TON POOT-AARDAPPELEN. Naar verluidt, zullen binnenkort 100.000 ton pootaardappelen aan Frankrijk worden geleverd. Deze aardappelen zullen voor de helfl uit Duitschland en voor de helft uit Nederland komen. De aard appelen uit Nederland worden dezer dagen in Frankrijk verwacht. De aardappelen uit Duitschland zullen met het oog op de vorst pas in hel voorjaar geleverd worden. Van de 100 000 ton aardappelen die Duitschland voor voedings doeleinden aan Parijs zal leveren zijn reeds 17.000 ton te Parijs aangekomen. Binnenkort zullen nog 30.000 tot 40 000 ton worden verzonden, terwijl de rest in den loop der eerstvolgende maanden, al naar de weersomstandigheden, zal worden geleverd. GRIEKENLAND. Door United Press wordt aan de „Msb." gemeld, dat Grieksche troepen, die trach ten Perinjac van R mas uit te bezetten, op zulk een beslisten tegenstand van de Italiaansche troepen zijn ge stooten, dat zij moesten terug trekken. In de El Basansector duidt alles erop, dat de Italianen van plan zijn, in het offensief te gaan en naar het Ochridameer op te rukken. De Grieken hebben Pogradetsj weer ontruimd, aangezien de stad voortdurend onder het vuur van (E- lt«Haans:!j2 artilierSe ligt, ver {leemt de Politlka uit Oehrida AXEL 14 Januari 1941. UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN. Zooals uit de in dit blad voor komende off ciëele mededeeling biijkt, zullen morgen en Donder dag door het uistributiekantoor nieuwe bonkaarten worden uit gereikt. In verband met het groote aantal kaarten dat tegelijk ver werkt moet worden is, naar ons werd medegedeeld, van te voren in enveloppen klaargelegd en gesorteerd, wat elk krijgen kan. De sorteering is geschied in 6 groepen, verdeeld naar den leeftijd van betrokkenen. De inhoud van de enveloppen is voor elke groep verschillend. Ten gerieve van onze lezers volgt hieronder een schema, aan de hand waarvan elk straks kan nagaan wat hij krijgt. Personen geboren vóór 2 Febr. 1920 krijgen: 1 algemeen bonboekje. 1 bloemkaart. 1 vleeschkaart. 1 broodkaart. Personen geboren 1 Febr. 1920 en vóór 2 Febr. 1927: 1 algemeen bonhoekje. 1 bloemkaart. U/e broodkaart. 1 vieeschkaart. Personen geboren na 1 Febr. 1927 en vóór 2 Febr. 1933 1 algemeen bonboekje. 1 bloemkaart. 1 broodkaart. 1 vleeschkaart. Personen geboren nè 1 Febr. 1933 en vóói 2 Febr. 1937: 1 algemeen bonboekje. 1 bloemkaart. 1 broookaarf. 1 vleeschkaart. 6 bonnea 1 rantsoen zeep. Personen geboren nè 1 Febr 1937 en vóór 2 Febr. 1939: 1 algemeen bonboekje. 1 bloemkaart. Een halve broodkaart. 1 papkaart (rijst, havermout) Een halve vleeschkaart. i 6 bonnen 1 rantsoen zeep» Personen geboren na 1 Febr 1939: 1 algemeen bonboekje. 1 bloemkaart. Een halve broodkaart. 1 papkaart (rijst, havermout) Een halve vieeschkaart. 6 bonnen 1 rantsoen toiletzeep. 6 1 zeep. Om een vlotte uitreiking te bevorderen, zullen de kaarten in groepen worden uitgereikt twee groepen zullen de kaarten uitgeven aan de personen geboren vóór 2 Febr. 1920 en één groep aan de anderen. Om eventueel wachten zooveel mogelijk te beperken, doet ieder er goed aan zijn distribuiiestam- kaarten van de personen geboren vóór 2 Febr. 1920 bij elkaar a te geven en eersi daarna aan een «ndere tafel de overige. Daar door helpt men de ambtenaren, die dan niet moeten zoeken, en men helpt zichzelf omdat men vlugger klaar is. LEDEN-APPÊL VAN DEN N. S. B. Donderdag is te Terneuzen in het Loncert- en Bioscoopgebouw een leden-appèl van den N.S.B. gehouden, onder leiding van den heer L. Hamelink, waarnemend kringleider van den N.S.B. De heer Hamelink opende deze bijeenkomst en sprak er zijn groote voldoening over uit, dat net eindelijk zoover was, dat ook in Terneuzen de rede kor. be luisterd worden van den leider der N.S.B., den heer Ir. A. A Mussert. Alvorens de heer Mussert op het podium verscheen, werden door de leden eenige liederen gezongen, begeleid door den pianist, den heer M. Schuurman zangleider van den N.S.B, dieet op vroolijke manier de stemming in hield. Hierna verscheen onder dave rend applaus de heer Mussert op het podium. Hij schetste in zijn rede, die hij in deze (besloten) vergadering hield, in het kort het ontstaan van den N S B. en den verderen strijd, die gedurende tal van jaren gevoerd is. De strijd was moeilijk geweest en is het nog, doch, aldus spreker, de doortastende wilskracht zal uit eindelijk zegevieren. Hierna wees spreker op de verschillende tegen stellingen, die er in ons volk leven De een wil het zóó, de ander weer anders. Men zal op die m nier niets bereiken, dan pas nadat allen één zijn geworden en allen met dezelfde geestdrift be zield zijn. Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat na dezen donkeren nacht, die wij thans beleven, een maal de zon zal opkomen en licht zal geven op ieders pad. Wij zullen een goede toekomst tegemoet gaan waarin er een be staan voor allen zal zijn. Na deze r de, die aandachtig werd beluisterd, klonk een harte lijk applaus, waarop deze flink bezochte bijeenkomst werd ge sloten. (Tem. Crt.) dienst Perkpolder-Hansweert stop te zetten, totdat zich betere weers omstandigheden voordoen. Wel zou het nog mogelijk zijn geweest de ferry boot, die momenteel in de Perkpolderhaven ligt, naar buiten te brengen, doch net risico werd toch te groot. Met het materiaal moet zuinig omgespron gen worden en het is beter, dat de dienst thans tijdelijk gestopt wordt dan dat men blijft varen met het risico, dat door defecten in de toekomst wellicht voor langeren tijd de dienst zou moe ten stil liggen voor het verrichten van reparaties aan de ferry-boot. D. v. Zeel. BELGISCHE KOLEN NAAR ONS LAND. Momenteel worden er aan de grens flinke hoeveelheden Belgi sche steenkolen naar ons lanc gesmokkeld. Deze brandstof is tn België nog altijd zonder bon verkrijgbaar, en men behoeft slechts f 0.25 per 100 Kg. aan invoerrechten bij de Nederland sche douane te betalen. Daar tegenover staat, dat de kolen niet uit België mogen worden uitge voerd, maar voor de smokkelaars is dit verbod geen bezwaar. Voor verschillende gezinnen aan de grens is deze mogelijkheid een buitenkansje, nu in ons land de vervoermiddelen voor een deel oritbre„en. De prijzen zijn slechts iets hooger als hier te lande. D. v. Zeel. BELASTINGDIENST. Tot schrijver 2e klasse in vas ten dienst der Directe Belastingen enz., werden benoemd de tijdelijk schrijvers 2e klasse dier middelen L. B. Hemelaar te Terneuzen; M. C. Knuist te Tholen, kantoor P. M. Ringelberg te Terneuzen. Tot schrijver 2t klasse der Registratie en Domeinen in vas ten dienst werd benoemd de tij delijk schrijver 2e klasse dier middelen mej. J. Step te Middel burg, directie. De volgende schrijvers op ar beidsovereenkomst naar de ge schiktheid voor het ambt van schrijver 2e klasse der Directe Belastingen, bedoeld in art. lOld van het Ambtenarenbesluit Belas tingdienst P. H. Cornells te Vlis- singen, kantoor air. belastingen M. Dieleman te Terneuzen, in spectie dir. belastingenH. J Fiierman te Middelburg, inspectie dir. belastingenE. E. I. Not schaele te 1 erneuzen, inspectie dir. belastingen. Ingetrokken werd de verplaat sing van den assistent H. F. Steenbrink van Lottum naar Zie rikzee, inspectie dir. belastingen. Tot rijksklerk der Registratie en Domeinen in tijdeiijken dienst werd benoemd de klerk W. van Sluijs te Middelburg, kantoor Registratie no. 2. PERKPOLDERHAVEN VOL IJS. De vrees, dat de nieuwe Perk polderhaven bij ijsgang op de Schelde, spoedig dicht zou komen te liggen, is alreeds bewaarheid geworden. De wind staat pal op de haven, zoodat de ijsschotsen voortdurend in de richting Perk- polder drijven. Meestentijds ligt het ijs al sedert dagen tot 100 k 150 M. buiten de haven, terwijl oe ijsschotsen ook volop naar binnen drijven. Donderdagmorgen moest de Prov. Stoombootdlenst op de Wesier^Schelde besluiten den DE ZEEUWSCHE STREEK PLANNEN. Het provinciaal bestuur maakt ernst met de streekplannen. Het zal binnenkort zes kerncommis sies benoemen, die zich met de verwezenlijking der streekplannen zuilen bezig houden, en wel voor Walcheren, de Bevelanden, O. Zeeuwsch VI., W. Zeeuwsch VI., holen en St. Philipsland en Schouwen. De heer A v. d. Wart, lid van Gcd. Staten te Goes, zal deze commissies presiüeeren. (D. v. Zeel.) i EEN GELUKKIG TELEGRAM. Dezer dagen is te Breskens een telegram ontvangen via het Inter nationale Roode Kruis, dat de vroegere dorpsgenoot C. L. ter Meulen, zich momenteel in een plaats in Oost-Sumat a bevindt, en aidaar reeds is benoemd als leeraar aan een middelbare school. Tot voor 10 Mei was hij wis- kunde-Ieeraar aan de R.H.B.S, te Oosiburg. Id de oorlogsdagen is hij met zijn gezin in zijn zeil jacht met onbekende bestemming vertrokken. Sindsdien had men niets meer van hem vernomen. Deze tijding zal dan ook bij zijn vrienden en kennissen als mede bij zijn leerlingen m it blijd schap ontvangen worden, Ook in visscherskringen was e heer Ter Meulen een graag ge ziene figuur. Als direct ur va i de visscherijschool o.a. heeft hij zich zeer verdienstelijk g maakt. (P. Z Cu.) UITSLAG WOORDENRAADS L „VkEDESON.jERHAN.oE- L1NGEN". Naar de Alg. Verzendboekhan- del ons mededeelt is de uitslag van het Ke<straadsei als volgt: le prijs van f50 aan: W. H.van Liempt, Bodegraven. De volgen de 8 prijzen van elk f 2 50 aan I. Vogelenzang Sr., ArnnemF. C. M. Herkenrath, VelpP. F. Gude, A'damR. L. Schierbeek, Ter ApelFr. Sanders, Lange raarD. Vonk, A'dam J. Coolcn, Tilburg J. Florijn, Vorden. PRIJSRAADSEL. Wie kans wil hebben om met puzzlen f25 te verdienen of in ieder geval een fonkelnieuw boek voor de moeite te ontvangen, raden wij aan de in dit nummer voorkomende advertentie van de Alg. VerzendboeKhandel te De venter eens te lezen. Een aardig idee, waaraan ieder kan meedoen. Oevonden. Onderstaande goederen zijn te bekomen aan de daarachter ver melde adressen Een rijwielbelastingmerk, een vulpen, een vulpotlood en een rijksdaalder. Brigade Marechaussée. Een vulpen, Wilhelminastraat 8. Winterhulp Nederland, Den Haag No. 5553. Als bank der Winterhulp Neder land is aangewezen de Kasver- eeniging N.V., Amsterdam, no. 877. Stort op 5553 of 877. Ge brengt geluk in veler leven. MET ZIJN VAKKEN AAN DEN WANüEL. De N.R.Ct. vertelt de volgende niet onvermakelijke historie Een gemoedelijke boer uit de Wijdewormer dreef een vel, om vangrijk varken voor ziCu uu iarigs den Zuiucrwcfe. Luio Kuof - rend bewoog het dier zien over straat. Een heer liep met viugge schre den achter di. tweetal aan en sprak toen hij de boer had ingehaald ,Wect u wel, dat u een varken aan het vervoeren bent „Ja', antwoordde de eigenaar, die meende, dat deze vraag gerust achterwege had kunnen onjvcn. „Mag u dat „Ja zeker „Mag u dat „Natuurlijk, het dier loopt op zijn eigen pooten en mag ook zoo loopen". „Weet u dat wel zeker vroeg de neer, misprijzend de wenk brauwen fronsend. „Ja noor, dat weet ik heel oc slisi". „U moet daarvoor een vervoe.s- bewijs hebben', deelde de neer, die zich nu bekend maakte als een ambtenaar van de crisiswet, mede. „Dat heb ik niet, en dat doet er ook niets toe. Ik mag zoo door heel Nederland met dat varken loopen". „Nou, dat weet ik nog zoo net niet". ,Er is wei meer, dat jullie niet weten", leeraarde de boer, „maar er staat in de verordening, dat men een varken van meer uan 40 Kg. niet per as mag vervoeren en dit beest loopt op zijn eigen pooten". De man had gelijk De ambtenaar was spoedig ver* dwenen

Axelsche Courant | 1941 | | pagina 2